Μετάβαση σε περιεχόμενο

Διδυμομανούλες 2021


annie!

Recommended Posts

@Magaiverκοριτσάκι μου να σου ζήσουν τα μωράκια σου, να είναι γερά και τυχερά!!!! ❤️❤️

Τι έγινε σου κάτσε και δεύτερο χειρουργείο..???Να προσέχεις τον εαυτό σου και γρήγορη ανάρρωση να έχεις!!! Κι εγώ έτσι την είχα πατήσει με αιματωμα και ξαναμπηκα χειρουργείο την επόμενη μέρα!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 16 ώρες, ο/η melodyy είπε:

Κορίτσι μου καλή ανάρρωση να έχεις κ να ήταν το τελευταίο που σας βρήκε... Ατσαλένια να είσαι τώρα και να χαρείς τα ζουζούνια σου! Είναι πολύ λογικό να έχεις ακόμη πρώτογάλα.. Το κανονικό γάλα ξεκινάει να κατεβαίνει μετά την 3-4 μέρα... Πρόσεχε τώρα πάρα πολύ μη σου πετρωσει... Κάνε συνέχεια μασάζ και βγάζε όσο μπορείς ή αν πιάνουν τα παιδιά έχε τα συνεχώς στο στήθος.. Ναι μετράμε ακόμη ml εννοείται... Εμένα ξεκίνησαν τρώγοντας 30-40 ανά γεύμα.. ξύπνημα ανά 3 ώρες αν κ οι δικές μου ξυπνούσαν μόνες κ ζητούσαν.. Θελουν γύρω στις 8 - 10 πάνες βρεγμενες κ από αυτές 4-5 να έχουν κ κακάκια... Να ξέρεις τώρα είναι μαύρα τα κακάκια αλλά σιγά σιγά θα αλλάξουν χρώμα κ θα είναι σαν μπιλακια από το πρώτογάλα μη ξαφνιαστεις.. Γενικά θα αλλάζουν συνθεση κ μέχρι τον πρώτο μήνα θα μειώνονται οι φορές που κάνουν κακάκια.. 

Άρα και εσείς τα ξυπνάτε τα μωράκια? Ή οπότε ζητήσουν? Τι είναι το σωστό? Γιατί εάν πχ περάσουν 5 ώρες και δεν ζητήσουν δεν είναι ανησυχητικό? Και εμάς κάπου τόσο μας έχουν πει 30-40ml ανά 3 ώρες. Επίσης για τις πάνες ήθελα να σε ρωτήσω πως το καταλαβαίνεις? Κάθε πόσο συχνά τις αλλάζεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Antelope είπε:

@Magaiver πωπω κοριτσι μου ατονια μήτρας είναι πολύ σοβαρή κατάσταση. Ξέρω περίπτωση που της έκαναν ολική αφαίρεση εκτάκτως μετά τον τοκετό. Και καποια κοπελα εδώ στο φορουμ το ειχε πάθει και της αφαιρεσαν τη μήτρα, δεν θυμαμαι ποια. Φτηνά τη γλίτωσες. Το γάλα θα έρθει το πολύ αύριο. Και θα τρέχει και θα λες που ήταν όλο αυτό; θυμάμαι κι εγώ έλεγα δεν έχω γάλα και ξαφνικά 4η μέρα απέκτησα δύο τεράστιες βόμβες έτοιμες να σκάσουν! Απλά όπως σου είπε κι η @melodyy θέλει το ερέθισμα που πρακτικά είναι συχνα τα μωρά στο στήθος και προσοχή μη πάθεις καμία μαστιτιδα. Την ξέρετε την έκφραση "γαργάλατα γαργάλατα να κατεβουν τα γάλατα"; ε αυτο ολη μερα! Μασάζ και μωρά! Τώρα τα στήθη θα είναι οι πρωταγωνιστές. Τώρα θα καταλάβεις γιατί τα κουβαλούσες τόσα χρόνια! Οι μαίες εκει βοηθάνε με το θηλασμό; 

Τι ωραία που είστε και οι τέσσερις! Υπομονή να συνέλθεις κι εσύ και να πάτε σπιτάκι σας να βρείτε τους ρυθμούς σας

Εεε δεν υπερβοηθανε. Σου δίνουν θηλαστρο πχ και σου δείχνουν κάποιες θέσεις αλλά δεν τρελαίνονται κιόλας να θηλασεις. Εάν πχ το μωρό ειναι μικρό και κουράζεται να πιάσει θηλη σού λέει μην το κουράζεις κλπ. Και όντως κάποιες φορές ειναι κουρασμένα. Οπότε ίσως να μην πρέπει να τα κουράζουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Antelope είπε:

@Magaiver πωπω κοριτσι μου ατονια μήτρας είναι πολύ σοβαρή κατάσταση. Ξέρω περίπτωση που της έκαναν ολική αφαίρεση εκτάκτως μετά τον τοκετό. Και καποια κοπελα εδώ στο φορουμ το ειχε πάθει και της αφαιρεσαν τη μήτρα, δεν θυμαμαι ποια. Φτηνά τη γλίτωσες. Το γάλα θα έρθει το πολύ αύριο. Και θα τρέχει και θα λες που ήταν όλο αυτό; θυμάμαι κι εγώ έλεγα δεν έχω γάλα και ξαφνικά 4η μέρα απέκτησα δύο τεράστιες βόμβες έτοιμες να σκάσουν! Απλά όπως σου είπε κι η @melodyy θέλει το ερέθισμα που πρακτικά είναι συχνα τα μωρά στο στήθος και προσοχή μη πάθεις καμία μαστιτιδα. Την ξέρετε την έκφραση "γαργάλατα γαργάλατα να κατεβουν τα γάλατα"; ε αυτο ολη μερα! Μασάζ και μωρά! Τώρα τα στήθη θα είναι οι πρωταγωνιστές. Τώρα θα καταλάβεις γιατί τα κουβαλούσες τόσα χρόνια! Οι μαίες εκει βοηθάνε με το θηλασμό; 

Τι ωραία που είστε και οι τέσσερις! Υπομονή να συνέλθεις κι εσύ και να πάτε σπιτάκι σας να βρείτε τους ρυθμούς σας

Μασάζ τι εννοείς? Να κάνω μόνη μου στο στήθος?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Σταυρι είπε:

Να σου ζήσουν κοριτσάκι μου. Τώρα ακόμα το πήρα χαμπάρι.  Γερά και καλοτυχία!! 

Σε ευχαριστώ πολύ!!!! 

Εσύ πώς πας? Ο τράχηλος?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Sweetie79 είπε:

@Magaiverκοριτσάκι μου να σου ζήσουν τα μωράκια σου, να είναι γερά και τυχερά!!!! ❤️❤️

Τι έγινε σου κάτσε και δεύτερο χειρουργείο..???Να προσέχεις τον εαυτό σου και γρήγορη ανάρρωση να έχεις!!! Κι εγώ έτσι την είχα πατήσει με αιματωμα και ξαναμπηκα χειρουργείο την επόμενη μέρα!!! 

Ευχαριστώ πολύ!!! Να είσαι καλά! 

Ναι και πρακτικά δύο μέρες με χειρουργουσαν και μου άνοιξαν την τομή να δούνε από που προέρχεται το αιμάτωμα.. Εσύ τώρα αυτό το πρόβλημα είχες? Εμφανίστηκε αιμάτωμα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η lactaki είπε:

@Magaiver κορίτσι μου περαστικα!!! Ο μπαμπάς μπήκε αμέσως στα βαθειά Ε? Σίγουρα θα του αρέσει όμως.. Με το καλό να σηκωθείς κ εσυ να τα χαρεις . Είναι πολυ καλο που είστε όλοι μαζί στο δωμάτιο, όλα θα πανε καλα θα αναρρώσεις κ θα πατε σπίτι σασ. Τα δυσκολα περασαν.. 

@Nefeliap με το καλό!! Όλα να πανε καλα, κ περιμενουμε νέα σου εννοείται!! Πω πω  κορίτσια όλες μια μια παιρνου παιρνουμε σειρά. Καλε που μ αφήνετε εμένα? Μη με ξεχασετε μανουλες, ακολουθώ κ εγώ στην 29 μπήκα 🤩🤣🙄

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ!!! Και στα δικά σας! Εσύ πώς νιώθεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Magaiver είπε:

Μασάζ τι εννοείς? Να κάνω μόνη μου στο στήθος?

Ναι ναι μασάζ με το χέρι σου από τη βάση προς τη θηλή σαν να αρμέγεις. Κάθε φορά που έρχονταν οι μαιες μου το έκαναν και μάλιστα με μεγάλη πίεση για να βγει μια μικρή σταγονίτσα και μόλις έβγαινε έβαζα κατευθείαν το μωρό. Σαν δόλωμα δηλαδή. Μου το κάνανε όλες αυτό (μη σου πω ότι ήταν το μόνο πράγμα στο οποίο συμφωνούσαν γιατί κατά τα άλλα κάθε μία έλεγε τα δικά της) και μετά και η παιδίατρος στο σπιτι ή οποία ήταν και σύμβουλος θηλασμου. Το ίδιο έκανα καμία φορά και κατά τη διάρκεια του θηλαστρου για πιο γρήγορη άντληση και για να λυθούν τυχόν κομπάκια αν είχα ώρα να θηλάσω αλλα και κατά τη διάρκεια του θηλασμου αν έβλεπα ότι βαριόταν/κουραζόταν το μωρό να ρουφήξει. Του το έκανα λίγο πιο εύκολο. 

Πώς το κάνεις; τα βάζεις πρώτα στο στήθος να προσπαθήσουν κάνα 10λεπτο σε κάθε στήθος και μετά τους δίνεις το συμπλήρωμα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Antelope είπε:

Ναι! Αύριο η @Nefeliap προγραμματισμένα 37+

Για την @Evi 89 δεν ξέρω τι εγινε που είχε συσπάσεις και πονακια και έχει να φανεί 2 μέρες.... Ελπίζω όλα καλά

Ευχαριστώ πολύ! Πλησιάζω κι εγω, 2 εβδομάδες το πολύ έχω

Εσείς πώς περνάτε; συνεχίζουν να είναι ήσυχες οι μικρούλες σου; Μοιάζουν καθόλου μεταξύ τους; Σας έχει τύχει να τις μπερδέψετε ποτέ; 

Καλά είμαστε! Ναι ναι μου είπαν ότι εφόσον δεν είναι γκρινιάρες ήδη, δε θα γίνουν ξαφνικά.. Απλά κάποιες φορές αν κάτι τις ενοχλεί το καταλαβαίνει όλη η γειτονιά.. Αχαχαχα! Κατά κανόνα μας βγαίνει πολύ καλά φτου φτου! 

Όχι όχι δε μοιάζουν οπότε όχι δεν τις μπερδεύεις! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

Ετοιμη να ελευθερωθω κανονικα!!! Ασε εχω τρομερο αγχος..εγω που ημουν χαλαρη σε ολη τη κυηση τωρα μου σκάνε τα παντα & εχω τρελη αγωνια..επισης ευτυχως παω αυριο γιατι απο προχθες δε μπορώ να κοιμηθώ ανετα οπως κοιμομουν κ πλεον ουτε να κρατησω τα βραδυνα ουρα,κ επιπλεον εχω πολλα πονακια οταν περπαταω κ με δυσκολια περπαταω, που μεχρι στιγμης δεν ειχα τιποτα απο αυτα..με λιγα λογια δε θα με επαιρνε αλλο να τα αφήναμε με τιποτα..ειναι μια ταλαιπωρια αυτες οι τελευταιες μερες & θεωρω ειναι η καταλληλότερη στιγμη..37+3

@melodyyευχαριστω !!!!! πωπω κοριτσια μου δε το πιστευω ακομα και μαλλον δε θα το πιστεψω ποτε χαχα @lactaki Εφτασες κ εσυ Πωω πως περναει ο καιρος,αραξε οσο προλαβαινεις :-)μετα ποτέ ξανα μονες..

Ούτε εγώ το πιστεύω κ ας κοντεύουν ενός μήνα! Χαχαχα με το καλό!!!! Να πάνε όλα τέλεια!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Magaiver είπε:

Άρα και εσείς τα ξυπνάτε τα μωράκια? Ή οπότε ζητήσουν? Τι είναι το σωστό? Γιατί εάν πχ περάσουν 5 ώρες και δεν ζητήσουν δεν είναι ανησυχητικό? Και εμάς κάπου τόσο μας έχουν πει 30-40ml ανά 3 ώρες. Επίσης για τις πάνες ήθελα να σε ρωτήσω πως το καταλαβαίνεις? Κάθε πόσο συχνά τις αλλάζεις?

Τα ξυπνάς αν δεν έχουν ξυπνήσει μόνα στο 3ωρο...οι πάνες αρχικά πήρα τα pampers με τη γραμμή... Όταν γίνεται μπλε η γραμμή μπρος πίσω είναι φουλ κατουρημενα! Χάχα γενικά εγώ κάθε φορά του τα ταΐζω τα αλλάζω... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Magaiver είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ!!!! 

Εσύ πώς πας? Ο τράχηλο

Ο τράχηλος ένα δράμα αλλα ευτυχώς δεν είναι μαλακός είναι βέβαια κοντός. Ο γιατρός λέει τουλάχιστον να παμε 36η . Βάζω vasklor μαγνήσιο φουλ και το σταυρό μας.  Εσυ με τα διδυμάκια σου;; πως είναι;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Magaiver είπε:

Ευχαριστώ πάρα πολύ!!! Και στα δικά σας! Εσύ πώς νιώθεις?

Ευχαριστώ αγαπημένη.. Καλά νιώθω προς το παρον, εντάξει σίγουρα αρχίζω κ δυσκολεύομαι σε κάποια πράγματα.. Ανυπομονώ να περασει ο καιρός.. 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια βρε κορίτσια. Συγχαρητήρια σε όσες μανουλες γεννησανε, όλα καλά να πάνε στις υπολοιπες. Είμαι στην 16η και θα ήθελα να ήξερα αυτή η κοιλιά πότε θα μεγαλώσει;;;;; Για ένα μωράκι έχω ακούσει ότι μπορεί να αργήσει λίγο αλλά και για δίδυμα;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η mariamp είπε:

Γεια βρε κορίτσια. Συγχαρητήρια σε όσες μανουλες γεννησανε, όλα καλά να πάνε στις υπολοιπες. Είμαι στην 16η και θα ήθελα να ήξερα αυτή η κοιλιά πότε θα μεγαλώσει;;;;; Για ένα μωράκι έχω ακούσει ότι μπορεί να αργήσει λίγο αλλά και για δίδυμα;;;

Γεια σου κ με το καλό.. Μην αγχώνεσαι θα μεγαλώσει χαχαχα δε τη γλιτώνουμε είναι νωρίς ακομα για σένα.. Εγώ σκέψου είμαι στην 29η κ τη λες νορμαλ.. αλλά κοντοζυγώνει η ώρα που δε θα κουμανταΡεται.. 😋☺☺είναι ανάλογα κ το σωματοτυπο λογικά.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η mariamp είπε:

Γεια βρε κορίτσια. Συγχαρητήρια σε όσες μανουλες γεννησανε, όλα καλά να πάνε στις υπολοιπες. Είμαι στην 16η και θα ήθελα να ήξερα αυτή η κοιλιά πότε θα μεγαλώσει;;;;; Για ένα μωράκι έχω ακούσει ότι μπορεί να αργήσει λίγο αλλά και για δίδυμα;;;

Εμένα μετά τις 20 άρχισε ουσιαστικά να φαίνεται. Να καταλαβαίνει δηλαδή κάποιος ότι είμαι έγκυος (ανάλογα τα ρούχα πάντα). Αλλά το μεγάλο μπαμ έγινε μετά τις 30!

Εσύ δεν έχεις δει ακόμα έστω μια μικρή διαφορά;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Antelope είπε:

Εμένα μετά τις 20 άρχισε ουσιαστικά να φαίνεται. Να καταλαβαίνει δηλαδή κάποιος ότι είμαι έγκυος (ανάλογα τα ρούχα πάντα). Αλλά το μεγάλο μπαμ έγινε μετά τις 30!

Εσύ δεν έχεις δει ακόμα έστω μια μικρή διαφορά;

Έχω δει ένα μικρο φουσκωματακι είναι λες και έχω φάει λίγο παραπάνω. Απλά σε όσους λέω ότι είμαι στον 4ο και σε δίδυμα όλοι απορούν γιατί δεν φαίνομαι καθόλου είμαι και αδύνατη κιόλας...οκ αφού είναι έτσι αναμένω....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Magaiver είπε:

Ευχαριστώ πολύ!!! Να είσαι καλά! 

Ναι και πρακτικά δύο μέρες με χειρουργουσαν και μου άνοιξαν την τομή να δούνε από που προέρχεται το αιμάτωμα.. Εσύ τώρα αυτό το πρόβλημα είχες? Εμφανίστηκε αιμάτωμα?

Ναι κι εγώ τα ίδια, μου άνοιξαν ξανά την τομή την επόμενη ημέρα και μου καυτηριασαν το αιματωμα!! Εγώ εντομεταξυ επειδή έφθασε η αιμοσφιρινη μου στο 6μιση σερνομουν!!!! Εσύ πως είσαι σήμερα???? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια! Δεν μου ερχόταν ειδοποιήσεις και μπηκα να γράψω και τα είδα όλα τα νεότερα τώρα! Αντε κορίτσια να παιρνουμε σειρα τωρα να είμαστε και κοντά! 
@Antelope ειναι μεγάλη η κοιλιά και τωρα μετα από μια βδομάδα έχει κρεμάσει και παλι που πήγα χθες για κορδέλα τρόμαξε. Δεν εχει τετοιο κουμπάκι στο νοσοκομειο! Μονο που ταλαιπωρήθηκα. Χθες πηγα παλι και εκαναν 2 ωρες να βρουνε οι φοιτητές τον παλμό αφού μου έκαναν 3 υπερήχους και τελικά μπορεί να εγραφαν και το ίδιο. Μετα ηρθε η γιατρός και τα ειδε με υπερηχο 4η φορά και τα βρηκε. Ειδε λιγες συσπασεις οχι ανησυχητικές και μου ειπε μαλλον Τεταρτη. Η αλήθεια ειναι οτι ειμαι λεπτή ναι. Ολα τα κιλά μπηκαν στην κοιλιά και εχω βαρύνει πολύ απο χθες. Χθες δεν μπορούσα ουτε να κοιμηθω. Δευτέρα πρωι θα παω στην γιατρό μου έξω που έχει το κουμπάκι! Και καλύτερο μηχάνημα. Θα παρω την γιατρό που με παρακολουθεί στο νοσοκομειο να της πω αποτελεσματα και θα το κανονίσουμε. Τεταρτη αν με πάει θα ειμαι 36 ακριβώς. Αυτά τα νέα μου. Εχω αρχίσει να αγχώνομαι με το χειρουργείο κλπ αλλά τωρα δεν αλλάζει! Εσύ πώς εισαι; Αντέχεις ακόμα; Η κοιλιά; Από συμπτώματα;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η mariamp είπε:

Γεια βρε κορίτσια. Συγχαρητήρια σε όσες μανουλες γεννησανε, όλα καλά να πάνε στις υπολοιπες. Είμαι στην 16η και θα ήθελα να ήξερα αυτή η κοιλιά πότε θα μεγαλώσει;;;;; Για ένα μωράκι έχω ακούσει ότι μπορεί να αργήσει λίγο αλλά και για δίδυμα;;;

Μην αγχώνεσαι κοπέλα μου για την κοιλιτσα. Όσο πιο αργά μεγαλώσει τόσο το καλύτερο. Μετά δε θα την παλεύεις με τίποτα.. Ας αργήσει δεν πειράζει!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Evi 89 είπε:

Γεια σας κορίτσια! Δεν μου ερχόταν ειδοποιήσεις και μπηκα να γράψω και τα είδα όλα τα νεότερα τώρα! Αντε κορίτσια να παιρνουμε σειρα τωρα να είμαστε και κοντά! 
@Antelope ειναι μεγάλη η κοιλιά και τωρα μετα από μια βδομάδα έχει κρεμάσει και παλι που πήγα χθες για κορδέλα τρόμαξε. Δεν εχει τετοιο κουμπάκι στο νοσοκομειο! Μονο που ταλαιπωρήθηκα. Χθες πηγα παλι και εκαναν 2 ωρες να βρουνε οι φοιτητές τον παλμό αφού μου έκαναν 3 υπερήχους και τελικά μπορεί να εγραφαν και το ίδιο. Μετα ηρθε η γιατρός και τα ειδε με υπερηχο 4η φορά και τα βρηκε. Ειδε λιγες συσπασεις οχι ανησυχητικές και μου ειπε μαλλον Τεταρτη. Η αλήθεια ειναι οτι ειμαι λεπτή ναι. Ολα τα κιλά μπηκαν στην κοιλιά και εχω βαρύνει πολύ απο χθες. Χθες δεν μπορούσα ουτε να κοιμηθω. Δευτέρα πρωι θα παω στην γιατρό μου έξω που έχει το κουμπάκι! Και καλύτερο μηχάνημα. Θα παρω την γιατρό που με παρακολουθεί στο νοσοκομειο να της πω αποτελεσματα και θα το κανονίσουμε. Τεταρτη αν με πάει θα ειμαι 36 ακριβώς. Αυτά τα νέα μου. Εχω αρχίσει να αγχώνομαι με το χειρουργείο κλπ αλλά τωρα δεν αλλάζει! Εσύ πώς εισαι; Αντέχεις ακόμα; Η κοιλιά; Από συμπτώματα;;

Καλά ήμουν σίγουρη ότι πήγες νοσοκομείο, σε κράτησαν και γεννησες κι όλας! 😂😂 

Η κοιλιά μεγαλώνει σταθερά κάθε μέρα μου φαίνεται. Χθες είχα για πρώτη φορά αυτό το "κρέμασμα" που λες. Κι ένιωθα το ένα μωρό να έχει βγει απέξω όταν γύρισα στο πλάι. Δηλαδή να το πιάνω με το χέρι για να το ξανατοποθετησω μέσα στην κυρίως κοιλιά. Σαν ένα τσουβάλι με πατάτες που μπορει να προεξέχουν κάποιες αλλά παραμένουν μέσα στο τσουβάλι. Φοβερή περιγραφή! Καρπούζια θα ταίριαζαν πιο πολύ 😄

Στις 36 ακριβώς έχω κι εγώ ραντεβού για να τα δούμε και να τα κανονίσουμε όλα. Κι εγώ αγχώνομαι για την καισαρική. Ασε είδα και κάτι βιντεάκια και δεν μπορώ να τα βγάλω από το μυαλό μου. Σκέφτομαι να συζητήσω σοβαρά την πιθανότητα φυσιολογικού.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Antelope είπε:

Καλά ήμουν σίγουρη ότι πήγες νοσοκομείο, σε κράτησαν και γεννησες κι όλας! 😂😂 

Η κοιλιά μεγαλώνει σταθερά κάθε μέρα μου φαίνεται. Χθες είχα για πρώτη φορά αυτό το "κρέμασμα" που λες. Κι ένιωθα το ένα μωρό να έχει βγει απέξω όταν γύρισα στο πλάι. Δηλαδή να το πιάνω με το χέρι για να το ξανατοποθετησω μέσα στην κυρίως κοιλιά. Σαν ένα τσουβάλι με πατάτες που μπορει να προεξέχουν κάποιες αλλά παραμένουν μέσα στο τσουβάλι. Φοβερή περιγραφή! Καρπούζια θα ταίριαζαν πιο πολύ 😄

Στις 36 ακριβώς έχω κι εγώ ραντεβού για να τα δούμε και να τα κανονίσουμε όλα. Κι εγώ αγχώνομαι για την καισαρική. Ασε είδα και κάτι βιντεάκια και δεν μπορώ να τα βγάλω από το μυαλό μου. Σκέφτομαι να συζητήσω σοβαρά την πιθανότητα φυσιολογικού.

Τι σε αγχώνει με την καισαρική; Δεν είναι τίποτα.. Κ η αποκατάσταση από το χειρουργείο είναι πολύ γρήγορη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Antelope είπε:

Καλά ήμουν σίγουρη ότι πήγες νοσοκομείο, σε κράτησαν και γεννησες κι όλας! 😂😂 

Η κοιλιά μεγαλώνει σταθερά κάθε μέρα μου φαίνεται. Χθες είχα για πρώτη φορά αυτό το "κρέμασμα" που λες. Κι ένιωθα το ένα μωρό να έχει βγει απέξω όταν γύρισα στο πλάι. Δηλαδή να το πιάνω με το χέρι για να το ξανατοποθετησω μέσα στην κυρίως κοιλιά. Σαν ένα τσουβάλι με πατάτες που μπορει να προεξέχουν κάποιες αλλά παραμένουν μέσα στο τσουβάλι. Φοβερή περιγραφή! Καρπούζια θα ταίριαζαν πιο πολύ 😄

Στις 36 ακριβώς έχω κι εγώ ραντεβού για να τα δούμε και να τα κανονίσουμε όλα. Κι εγώ αγχώνομαι για την καισαρική. Ασε είδα και κάτι βιντεάκια και δεν μπορώ να τα βγάλω από το μυαλό μου. Σκέφτομαι να συζητήσω σοβαρά την πιθανότητα φυσιολογικού.

Μην το γελάς! Χθες που πηγα για κορδέλα μου εβαλαν πεταλούδα χωρις λογο  μηπως κανω εισαγωγή. Δεν ξέρω τι όνειρο είδαν. Εγω τους ειπα για κορδέλα ηρθα. Ειμαι μια χαρα τι να μπω μεσα να κανω; Τελικά ηταν λάθος καποιου που δεν θα βρω ποτέ. Η γιατρος οταν με ειδε λεει: τι το βαλατε αυτο της κοπέλας; Αντε βγαζεις ακρη στα νοσοκομεια; 
 

Καρπούζια ναι! Ωραια περιγραφη εγω την κατάλαβα! Κ όλες μας νομίζω! Αχ να περνανε ευκολα ακομα λιγο οι μέρες. Εγω ευτυχως δεν πρηστηκα, δεν εχω καούρες, η αναπνοή μου καλα. Μονο που δεν μπορω να κοιμηθω πλεον απο χθες. Ουτε την μερα. Κανω προβες λεω στον αντρα μου για μετα χαχα! 
 

Εμενα μου είχαν πει να μην δω βιντεο για να μην τρομάξω. Και δεν είδα. Προτιμώ να μην ξέρω. Αλλωστε δεν εχω την επιλογη. Εσύ την έχεις;; Θα το τολμούσες;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Antelope είπε:

Ναι ναι μασάζ με το χέρι σου από τη βάση προς τη θηλή σαν να αρμέγεις. Κάθε φορά που έρχονταν οι μαιες μου το έκαναν και μάλιστα με μεγάλη πίεση για να βγει μια μικρή σταγονίτσα και μόλις έβγαινε έβαζα κατευθείαν το μωρό. Σαν δόλωμα δηλαδή. Μου το κάνανε όλες αυτό (μη σου πω ότι ήταν το μόνο πράγμα στο οποίο συμφωνούσαν γιατί κατά τα άλλα κάθε μία έλεγε τα δικά της) και μετά και η παιδίατρος στο σπιτι ή οποία ήταν και σύμβουλος θηλασμου. Το ίδιο έκανα καμία φορά και κατά τη διάρκεια του θηλαστρου για πιο γρήγορη άντληση και για να λυθούν τυχόν κομπάκια αν είχα ώρα να θηλάσω αλλα και κατά τη διάρκεια του θηλασμου αν έβλεπα ότι βαριόταν/κουραζόταν το μωρό να ρουφήξει. Του το έκανα λίγο πιο εύκολο. 

Πώς το κάνεις; τα βάζεις πρώτα στο στήθος να προσπαθήσουν κάνα 10λεπτο σε κάθε στήθος και μετά τους δίνεις το συμπλήρωμα;

Τα βάζω στο στήθος κυρίως την μέρα έως τώρα. Αλλά δεν είχα τίποτα. Τωρα ίσως κάτι γίνει.. Συμπληρωμα ναι οπωσδήποτε. Σε αγχώνουν πολύ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...