Μετάβαση σε περιεχόμενο

Διδυμομανούλες 2021


annie!

Recommended Posts

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Evi 89 είπε:

Φυσιολογικό δεν το συζητάνε καν εδώ οι περισσοτεροι ναι.. οπότε ειναι σαν να μην έχουμε άλλη επιλογή. Οχι οτι κ γω θα ηθελα φυσιολογικό. Αλλά αν κάποια ήθελε; Δεν ξέρω

Εμένα ο γιατρός μου στην Ελλάδα τα ξεγενναει φυσιολογικα. Μάλιστα έλεγε ότι είναι πολύ εύκολο γιατί συνήθως είναι πολύ μικρότερα από τα τελειομηνα και με το πρώτο σπρώξιμο βγαίνει το πρώτο. Και το δεύτερο το τραβάει και με το χέρι όταν είσαι ήδη ανοιχτή από κάτω. Αλλα πρέπει να έχει πείρα ο μαιευτήρας στα δίδυμα γιατί εάν αργήσει να βγάλει το δεύτερο κλείνει ο τράχηλος πάλι. 

Θα μας πει λογικά την εμπειρία η @Antelope όταν με το καλό γεννήσει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις Just now, ο/η Evi 89 είπε:

Ουφ! Πω πω! Τι περναμε μωρε κ μεις με τα δίδυμα...

Ναι αντικείμενικα η δίδυμη κύηση δεν έχει σχέση με την μόνη. Πολύς όγκος, πολύ βάρος. Δηλαδή και όλα να πηγαίνουν σούπερ χωρίς ούτε μια επίπλοκη, είναι δύσκολο να έχεις το διπλάσιο βάρος. Όλα αυτά τα συμπτώματα δηλαδή της δύσπνοιας κλπ στη μονή κύηση είναι στον 9ο. Και επειδή έχεις μπει στο μήνα σου δεν νιώθεις και άγχος μην γεννήσεις γιατί είναι νορμάλ να γεννήσεις οποιαδήποτε στιγμή στον 9ο και συνήθως έχουν ήδη καλό βάρος. 

Όμως όπως είπαν και τα κορίτσια η χαρά είναι τεράστια. Και αποκτάς κατευθείαν δυο μωράκια που είναι πολύ δεμένα μεταξύ τους και το ένα συνήθως βοηθά το άλλο. Και στην μετέπειτα ανάπτυξη τους δηλαδή. Το ένα παρακινεί το άλλο για να κάνουν πρόοδο και τα δύο! 

Που βρίσκεσαι εσύ και λες και να ήθελες φυσιολογικό δεν γίνεται? Εχουν κεφαλικη προβολή τα μωράκια σου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Evi 89 είπε:

Η οποία πόσες ώρες θα σε βοηθάει; Σου μαθαίνει και πράγματα; Δεν το εχω ξανακούσει αυτό το κονσεπτ

Ερχεται σπιτι και μενει 10ωρο ή αλλιως μενει μαζι μας..υπαρχουν πολλες εμπειρες και με διδυμα νεογέννητα κλπ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Magaiver είπε:

Εμένα ο γιατρός μου στην Ελλάδα τα ξεγενναει φυσιολογικα. Μάλιστα έλεγε ότι είναι πολύ εύκολο γιατί συνήθως είναι πολύ μικρότερα από τα τελειομηνα και με το πρώτο σπρώξιμο βγαίνει το πρώτο. Και το δεύτερο το τραβάει και με το χέρι όταν είσαι ήδη ανοιχτή από κάτω. Αλλα πρέπει να έχει πείρα ο μαιευτήρας στα δίδυμα γιατί εάν αργήσει να βγάλει το δεύτερο κλείνει ο τράχηλος πάλι. 

Θα μας πει λογικά την εμπειρία η @Antelope όταν με το καλό γεννήσει!

Αλήθεια; Σε ποια πολη αν επιτρέπεται είναι ο γιατρός σου; Πρέπει να έχει εμπειρία όντως.. κ να τον ξέρεις και να ξέρεις τι έχει κάνει ώστε να τον εμπιστεύεσαι. Αλλιώς δεν τραβάει! 
 
με την @Antelope έχουμε 5-6 μέρες διαφορά και ελπίζω να πάνε όλα καλά γιατί είναι δύσκολο να γεννήσει τόσο νωρίς. Μακάρι να κρατήσει!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 57 λεπτά, ο/η Magaiver είπε:

Ναι αντικείμενικα η δίδυμη κύηση δεν έχει σχέση με την μόνη. Πολύς όγκος, πολύ βάρος. Δηλαδή και όλα να πηγαίνουν σούπερ χωρίς ούτε μια επίπλοκη, είναι δύσκολο να έχεις το διπλάσιο βάρος. Όλα αυτά τα συμπτώματα δηλαδή της δύσπνοιας κλπ στη μονή κύηση είναι στον 9ο. Και επειδή έχεις μπει στο μήνα σου δεν νιώθεις και άγχος μην γεννήσεις γιατί είναι νορμάλ να γεννήσεις οποιαδήποτε στιγμή στον 9ο και συνήθως έχουν ήδη καλό βάρος. 

Όμως όπως είπαν και τα κορίτσια η χαρά είναι τεράστια. Και αποκτάς κατευθείαν δυο μωράκια που είναι πολύ δεμένα μεταξύ τους και το ένα συνήθως βοηθά το άλλο. Και στην μετέπειτα ανάπτυξη τους δηλαδή. Το ένα παρακινεί το άλλο για να κάνουν πρόοδο και τα δύο! 

Που βρίσκεσαι εσύ και λες και να ήθελες φυσιολογικό δεν γίνεται? Εχουν κεφαλικη προβολή τα μωράκια σου?

Πόσο αλήθεια.. εγώ για παράδειγμα αν και δεν θέλω να το συζητω, αλλά έτσι ειναι, μου ηρθαν πολύ εύκολα όλα. Εν εξαιρέσεις τους 103 εμετούς που έκανα δεν είχα ούτε πονους ούτε προβλημα με τραχηλο ούτε τιποτα. Καμια φορα ενιωθα λιγη κούραση κ μου λεγανε ε μην αγχωνεσαι εγω ετρεχα δουλευα δεν παθαινεις τπτ. Καλα δεν απαντούσα εννοειται. 
 

ναι θα εχουν παρέα θα δεθούν! Τοσο διαφορετικο απο ο,τι ενα μωρο! 
 

εννοεις σε ποια βδομάδα; Ειμαι 28+4 σήμερα! Αυτο με την προβολή δεν το ξέρω! Η γιατρός δεν μου εχει αναφέρει κάτι για θέση! Μου λεει οτι αλλαζουν συνεχώς. Αύριο θα πάω σε δευτερη γιατρο στο νοσοκομειο και θα δω αν μου αναφέρει κάτι αυτη

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Nefeliap είπε:

Ερχεται σπιτι και μενει 10ωρο ή αλλιως μενει μαζι μας..υπαρχουν πολλες εμπειρες και με διδυμα νεογέννητα κλπ

Α φαντασου δεν το ξερα. Πολύ καλα! Ελπίζω να βρεις να σου αρεσει να ταιριάξετε και να νιωθεις άνετα! Εγω εχω βοήθεια αλλα και να μην είχα δεν ξερω αν θα τολμουσα να το έκανα! Νιωθω άβολα! Δεν εχουμε κ κανενα τεραστιο σπιτι οπότε.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια μου! Εγώ δεν έχω κάτι νεότερο να σας πω. Μόνο ότι έκανα τις ενέσεις κορτιζόνης και μου επηρέασε το ζάχαρο, ευτυχώς όχι υπερβολικά αλλά είναι στα ανώτερα φυσιολογικά με αυστηρή διατροφή. Θα το μετράω για λίγες μέρες κι ελπίζω να επανέλθει. Γιατί είμαι από αυτές που δεν μπορούν να αντισταθούν στα γλυκά 😏 

Άλλα συμπτώματα δεν έχω. Συνεχίζω την ξάπλα μου με διαβασμα και σειρές και πολλά διαδικτυακά meetings με φίλους σε όλο τον κόσμο! Όσο παράδοξο κι αν φαίνεται έχω ευχαριστηθεί την "παρέα" με φίλους σε αυτη την εγκυμοσύνη. Καλώς ή κακώς όταν γίνεσαι γονιός ο χρόνος είναι τόσο περιορισμένος που σε αυτο το κομμάτι μένεις λίγο πίσω.

Νιώθω ευλογημένη που έχω τόσους ανθρώπους που νοιάζονται για την έκβαση αυτής της εγκυμοσύνης. Και μέσα σε αυτούς ολες εσείς που μέσα από την ανωνυμία εισπράττω τεράστια υποστήριξη και αυτό είναι πολύ συγκινητικό. Σας ευχαριστώ από καρδιάς!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μιας και λέτε για καισαρικές και ΦΤ εγώ σε αυτη τη φάση τρέμω την πιθανότητα να ξεκινήσει φυσιολογικος τοκετος που μάλλον δεν θα μπορεί και να σταματήσει. Ξέρω ότι σε τόσο μικρη ηλικία κύησης ένας ΦΤ είναι πολύ επιβαρυντικος για τα μωρά. Τώρα αν γίνει το θαύμα και φτάσω/ξεπεράσω τις 34 εβδομάδες δεν με πειράζει. Όταν γέννησα το πρώτο μου στην κυριολεξία το επόμενο λεπτό ήμουν σαν να μην είχα πέρασει γέννα. Και αυτό είναι πολύ μεγάλο όφελος για το μετά που πρέπει να φροντίσεις τα μωρά.

Εγώ μια τρομακτική ιστορία που ξέρω είναι μια φίλη που ξεκίνησε για ΦΤ και δεν προχωρούσε. Έγινε επείγουσα καισαρική και προσπαθούσαν να ξεκολλήσουν το κεφάλι του μωρού από τη λεκάνη που είχε χωθει για τα καλά. Αυτό του δημιούργησε αιματώματα και πήγε κατεπειγόντως στη μονάδα όπου έμεινε αρκετό καιρό. Τώρα μια χαρά είναι το παιδάκι αλλά η αγωνία που πέρασαν οι γονείς δεν περιγράφεται.

Με όλα αυτά τείνω να πιστεύω ότι το καλύτερο είναι μια προγραμματισμένη καισαρική όσο πιο τελειομηνα γίνεται. Αλλά όπως μας έρθουν κορίτσια. Ευτυχώς θα είμαστε στο 2021 (🤞) και η μαιευτικη εχει λυσεις για όλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η Antelope είπε:

Γεια σας κορίτσια μου! Εγώ δεν έχω κάτι νεότερο να σας πω. Μόνο ότι έκανα τις ενέσεις κορτιζόνης και μου επηρέασε το ζάχαρο, ευτυχώς όχι υπερβολικά αλλά είναι στα ανώτερα φυσιολογικά με αυστηρή διατροφή. Θα το μετράω για λίγες μέρες κι ελπίζω να επανέλθει. Γιατί είμαι από αυτές που δεν μπορούν να αντισταθούν στα γλυκά 😏 

Άλλα συμπτώματα δεν έχω. Συνεχίζω την ξάπλα μου με διαβασμα και σειρές και πολλά διαδικτυακά meetings με φίλους σε όλο τον κόσμο! Όσο παράδοξο κι αν φαίνεται έχω ευχαριστηθεί την "παρέα" με φίλους σε αυτη την εγκυμοσύνη. Καλώς ή κακώς όταν γίνεσαι γονιός ο χρόνος είναι τόσο περιορισμένος που σε αυτο το κομμάτι μένεις λίγο πίσω.

Νιώθω ευλογημένη που έχω τόσους ανθρώπους που νοιάζονται για την έκβαση αυτής της εγκυμοσύνης. Και μέσα σε αυτούς ολες εσείς που μέσα από την ανωνυμία εισπράττω τεράστια υποστήριξη και αυτό είναι πολύ συγκινητικό. Σας ευχαριστώ από καρδιάς!

Θα στρώσει το ζάχαρο μην ανησυχείς. Η κορτιζόνη το ανεβάζει αλλά σε λίγες μέρες επανέρχεται και όλα θα είναι καλά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Evi 89 είπε:

Αλήθεια; Σε ποια πολη αν επιτρέπεται είναι ο γιατρός σου; Πρέπει να έχει εμπειρία όντως.. κ να τον ξέρεις και να ξέρεις τι έχει κάνει ώστε να τον εμπιστεύεσαι. Αλλιώς δεν τραβάει! 
 
με την @Antelope έχουμε 5-6 μέρες διαφορά και ελπίζω να πάνε όλα καλά γιατί είναι δύσκολο να γεννήσει τόσο νωρίς. Μακάρι να κρατήσει!!! 

Στην Αθήνα είναι στο Ιασω ξεγεννά. Έχει ξεγεννησει πολλές με δίδυμα. Αλλά γενικώς είναι πολύ του φυσιολογικού. Δηλαδή και με ισχιακη προβολή τα βγάζει (όχι δίδυμα, ένα μωρό) που συνήθως τα πάνε με καισαρική ειδικά σε πρωτοτοκο γυναίκα..

Όχι σίγουρα θα κρατήσει η @Antelope 😊  Αλλά όταν έρθει η ώρα λέω λογικα ο γιατρός της θα τα βγάλει φυσιολογικα επειδή και πληρουνται οι προϋποθέσεις και έχει ξαναγεννησει. Κάτι που κάνει αρκετή διαφορά πιστεύω! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Antelope είπε:

Γεια σας κορίτσια μου! Εγώ δεν έχω κάτι νεότερο να σας πω. Μόνο ότι έκανα τις ενέσεις κορτιζόνης και μου επηρέασε το ζάχαρο, ευτυχώς όχι υπερβολικά αλλά είναι στα ανώτερα φυσιολογικά με αυστηρή διατροφή. Θα το μετράω για λίγες μέρες κι ελπίζω να επανέλθει. Γιατί είμαι από αυτές που δεν μπορούν να αντισταθούν στα γλυκά 😏 

Άλλα συμπτώματα δεν έχω. Συνεχίζω την ξάπλα μου με διαβασμα και σειρές και πολλά διαδικτυακά meetings με φίλους σε όλο τον κόσμο! Όσο παράδοξο κι αν φαίνεται έχω ευχαριστηθεί την "παρέα" με φίλους σε αυτη την εγκυμοσύνη. Καλώς ή κακώς όταν γίνεσαι γονιός ο χρόνος είναι τόσο περιορισμένος που σε αυτο το κομμάτι μένεις λίγο πίσω.

Νιώθω ευλογημένη που έχω τόσους ανθρώπους που νοιάζονται για την έκβαση αυτής της εγκυμοσύνης. Και μέσα σε αυτούς ολες εσείς που μέσα από την ανωνυμία εισπράττω τεράστια υποστήριξη και αυτό είναι πολύ συγκινητικό. Σας ευχαριστώ από καρδιάς!

Και εμένα απορρυθμιστηκε τόσο πολύ το ζάχαρο όταν μου έκαναν τις κορτιζόνες που έπρεπε μετά να κάνω ενέσεις ινσουλίνης.. Αλλά στρώνει όπως ειπε η @annie! Λίγο πρόσεξε το αλάτι και τις ζάχαρες/υδατανθρακες και θα επανέλθει 😊 

Θα προχωρήσεις μια χαρά με πολύ προσοχή στο κρεββάτι! Φαίνεται ότι είσαι τόσο γλυκός άνθρωπος από τον τρόπο που γράφεις! Θα πάνε όλα καλά!!! Κάθε μέρα που τα μωράκια μένουνε στην κοιλιά είναι κέρδος 😊  Αλλά ήδη είσαι στην ασφάλεια αφού έκλεισες την 28η εβδομάδα και είναι και πάνω από κιλό τα μωρά! Το ξέρεις άλλωστε πιστεύω αυτό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Antelope είπε:

Μιας και λέτε για καισαρικές και ΦΤ εγώ σε αυτη τη φάση τρέμω την πιθανότητα να ξεκινήσει φυσιολογικος τοκετος που μάλλον δεν θα μπορεί και να σταματήσει. Ξέρω ότι σε τόσο μικρη ηλικία κύησης ένας ΦΤ είναι πολύ επιβαρυντικος για τα μωρά. Τώρα αν γίνει το θαύμα και φτάσω/ξεπεράσω τις 34 εβδομάδες δεν με πειράζει. Όταν γέννησα το πρώτο μου στην κυριολεξία το επόμενο λεπτό ήμουν σαν να μην είχα πέρασει γέννα. Και αυτό είναι πολύ μεγάλο όφελος για το μετά που πρέπει να φροντίσεις τα μωρά.

Εγώ μια τρομακτική ιστορία που ξέρω είναι μια φίλη που ξεκίνησε για ΦΤ και δεν προχωρούσε. Έγινε επείγουσα καισαρική και προσπαθούσαν να ξεκολλήσουν το κεφάλι του μωρού από τη λεκάνη που είχε χωθει για τα καλά. Αυτό του δημιούργησε αιματώματα και πήγε κατεπειγόντως στη μονάδα όπου έμεινε αρκετό καιρό. Τώρα μια χαρά είναι το παιδάκι αλλά η αγωνία που πέρασαν οι γονείς δεν περιγράφεται.

Με όλα αυτά τείνω να πιστεύω ότι το καλύτερο είναι μια προγραμματισμένη καισαρική όσο πιο τελειομηνα γίνεται. Αλλά όπως μας έρθουν κορίτσια. Ευτυχώς θα είμαστε στο 2021 (🤞) και η μαιευτικη εχει λυσεις για όλα

Ήταν πολύ μεγάλο το μωρό? Γιαυτο κόλλησε το κεφάλι? Ακούγεται πραγματικά τρομακτικό! Τι περνάμε εμείς οι γυναίκες με τις εγκυμοσύνες και τον τοκετό.. Ακούς τόσες ιστορίες δύσκολες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Magaiver είπε:

Στην Αθήνα είναι στο Ιασω ξεγεννά. Έχει ξεγεννησει πολλές με δίδυμα. Αλλά γενικώς είναι πολύ του φυσιολογικού. Δηλαδή και με ισχιακη προβολή τα βγάζει (όχι δίδυμα, ένα μωρό) που συνήθως τα πάνε με καισαρική ειδικά σε πρωτοτοκο γυναίκα..

Όχι σίγουρα θα κρατήσει η @Antelope 😊  Αλλά όταν έρθει η ώρα λέω λογικα ο γιατρός της θα τα βγάλει φυσιολογικα επειδή και πληρουνται οι προϋποθέσεις και έχει ξαναγεννησει. Κάτι που κάνει αρκετή διαφορά πιστεύω! 

Αθήνα έχει επιλογές. Συμφωνώ.. εδώ που βρίσκομαι υπάρχει γιατρός που λένε ειναι τοπ, αλλά φυσιολογικο δεν έχω ακούσει πουθενα. Εντάξει εγω προσωπικά δεν ενδιαφέρομαι. Ομως αν κάποια άλλη ήθελε δεν ξέρω τι θα έκανε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Evi 89 είπε:

Αθήνα έχει επιλογές. Συμφωνώ.. εδώ που βρίσκομαι υπάρχει γιατρός που λένε ειναι τοπ, αλλά φυσιολογικο δεν έχω ακούσει πουθενα. Εντάξει εγω προσωπικά δεν ενδιαφέρομαι. Ομως αν κάποια άλλη ήθελε δεν ξέρω τι θα έκανε!

Που είσαι εσύ? Σε ποια περιοχή?

Κορίτσια από αγορές τι έχετε κάνει? Επειδή δεν ήξερα εάν θα γεννήσω Ελλάδα ή Γερμανία δεν έχουμε πάρει τίποτα και τώρα αυτή την εβδομάδα ξεκινάμε. Εσείς τι έχετε ψωνίσει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Magaiver είπε:

Που είσαι εσύ? Σε ποια περιοχή?

Κορίτσια από αγορές τι έχετε κάνει? Επειδή δεν ήξερα εάν θα γεννήσω Ελλάδα ή Γερμανία δεν έχουμε πάρει τίποτα και τώρα αυτή την εβδομάδα ξεκινάμε. Εσείς τι έχετε ψωνίσει?

Εγω Αλεξανδρουπολη. 
εμεις πηραμε διαφορα αλλά δεν τελειώνουν. Εγω εχω αργησει στις αγορές μου κιολας. Αλλά εχουν μεινει να παρουμε κατι ρουχα, ριλαξ, κανα σεντονακι κ τα καλλυντικα κ κατι ακομα φορμακια. Αυριο ειναι να παω νοσοκομειο στην γιατρό που διαλεξα να δω τι θα μου πει κ αυτη με την ημερομηνια κ μετα θα παρω τα τελευταια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Evi 89 είπε:

Αθήνα έχει επιλογές. Συμφωνώ.. εδώ που βρίσκομαι υπάρχει γιατρός που λένε ειναι τοπ, αλλά φυσιολογικο δεν έχω ακούσει πουθενα. Εντάξει εγω προσωπικά δεν ενδιαφέρομαι. Ομως αν κάποια άλλη ήθελε δεν ξέρω τι θα έκανε!

Η @magdalene_slj εχει γεννησει προσφατα τα διδυμακια της φυσιολογικα στην Αλεξανδρουπολη κ ο γιατρος της ειναι υπερ παντα εννοειται..σε περιπτωση που το ξανασκεφτείς..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Magaiver είπε:

Που είσαι εσύ? Σε ποια περιοχή?

Κορίτσια από αγορές τι έχετε κάνει? Επειδή δεν ήξερα εάν θα γεννήσω Ελλάδα ή Γερμανία δεν έχουμε πάρει τίποτα και τώρα αυτή την εβδομάδα ξεκινάμε. Εσείς τι έχετε ψωνίσει?

Εδω εγώ 30 εβδομαδων (εχω ντοπλερ αυριο)τα εχω παρει ολα..οτι μπορεις να φανταστεις!κουνιες ριλαξ καρότσια,αυγα,θερμαντηρα,Αποστείρωτη,ολα τα ρουχα σεντονια πετσετες ακομα κ καρεκλακια φαγητου για μετά το εξαμηνο...Εκτος απο τα του φαρμακείου τα οποια ειναι τα ψιλοευκολα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

Η @magdalene_slj εχει γεννησει προσφατα τα διδυμακια της φυσιολογικα στην Αλεξανδρουπολη κ ο γιατρος της ειναι υπερ παντα εννοειται..σε περιπτωση που το ξανασκεφτείς..

Αληθεια; Εγω μιλησα με 20 ατομα κ δεν μου ειπε κανενας για αυτην την περιπτωση. Κ να φανταστεις οτι η ιδιωτικη γιατρός μου λένε οτι ειναι απο τις καλυτερες στην πολη και αυτη που θα παω νοσοκομειο παλι λενε οτι ειναι απο τις τοπ. Κ ξερω οτι δεν ξεγενναει φυσιολογικα. Τι ν πω.. τωρα ειναι αργα να αλλαξω κάτι. Σε ευχαριστώ για την πληροφορία

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Evi 89 είπε:

Αληθεια; Εγω μιλησα με 20 ατομα κ δεν μου ειπε κανενας για αυτην την περιπτωση. Κ να φανταστεις οτι η ιδιωτικη γιατρός μου λένε οτι ειναι απο τις καλυτερες στην πολη και αυτη που θα παω νοσοκομειο παλι λενε οτι ειναι απο τις τοπ. Κ ξερω οτι δεν ξεγενναει φυσιολογικα. Τι ν πω.. τωρα ειναι αργα να αλλαξω κάτι. Σε ευχαριστώ για την πληροφορία

Ναι !!!αν το δει ισως μας γραψει.αλλα  φανταζομαι οτι δεν υπαρχει χρονος ...γεννησε τον οκτωβρη 38 και ..εβδομαδων..μονοχωριακα  μοναμνιακα και μονοζυγωτικά :-) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

Ναι !!!αν το δει ισως μας γραψει.αλλα  φανταζομαι οτι δεν υπαρχει χρονος ...γεννησε τον οκτωβρη 38 και ..εβδομαδων..μονοχωριακα  μοναμνιακα και μονοζυγωτικά :-) 

Αχ μπραβο! Να της ζήσουν!! Αα μηπως αυτο ειναι πιο ευκολο; Δεν ξερω καθολου απλα λεω! Εγω απο κληρονομικότητα ειναι σε διαφορετικο σακο. Πιστευω παντως πως δεν θα αλλαζα γνωμη τελευταια στιγμή γιατί φοβάμαι! Δεν μπορω πονους κλπ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Evi 89 είπε:

Αχ μπραβο! Να της ζήσουν!! Αα μηπως αυτο ειναι πιο ευκολο; Δεν ξερω καθολου απλα λεω! Εγω απο κληρονομικότητα ειναι σε διαφορετικο σακο. Πιστευω παντως πως δεν θα αλλαζα γνωμη τελευταια στιγμή γιατί φοβάμαι! Δεν μπορω πονους κλπ! 

Μπα δε νομιζω, ασε που η κυηση ειναι πιο δυσκολη..εχει πιο επιπλοκες και καλά..εκεινη ουτε κληρονομικότητα ειχε,,φαντασου..εγω παντως αν ειχα γιατρο να εμπιστευτω, φυσιολογικα θα προτιμουσα ..γιατί μετα θα ηταν πιο ευκολη η ανάρρωση,καμια σχεση..δηλαδη πιστευω οτι μετα θα πονάμε..εγω φοβαμαι τη τομή φρικαρω αλλα θα τα υποστουμε ολα .αρκει να ειναι γερα μονο!κ εμεις :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Nefeliap είπε:

Ναι !!!αν το δει ισως μας γραψει.αλλα  φανταζομαι οτι δεν υπαρχει χρονος ...γεννησε τον οκτωβρη 38 και ..εβδομαδων..μονοχωριακα  μοναμνιακα και μονοζυγωτικά :-) 

Ουαου! Τι λες τωρα; αυτή είναι πραγματικά δύσκολη περίπτωση. Από την έκβαση φαίνεται ότι όλα πήγαν εξαιρετικά! Αν μπορέσει το κορίτσι ας μπει να μας πει την εμπειρία της. Αν και τώρα δεν θα έχει ούτε δευτερόλεπτο ελεύθερο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Magaiver για αρχή καλο θα είναι να ζητήσεις μια λίστα από το μαιευτήριο για το τι θα χρειαστείς να ξεκινήσεις από εκεί. Επίσης πολύ βασικό τα καθισματάκια αυτοκίνητου για να μπορέσετε να γυρίσετε σπίτι.

Αν έχεις αυτά έτοιμα τα υπόλοιπα να κανονίζεις χαλαρά

Χώρισε τα σε κατηγορίες μαμ-κακά-νάνι-βολτα για ευκολία

Και εντάξει μην τρελαίνεσαι, και μετα τη γέννα βλέποντας τις ανάγκες σας θα αγοράσετε. Πιστεύω θα έχουν ανοίξει και τα καταστήματα μέχρι τότε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

Ναι !!!αν το δει ισως μας γραψει.αλλα  φανταζομαι οτι δεν υπαρχει χρονος ...γεννησε τον οκτωβρη 38 και ..εβδομαδων..μονοχωριακα  μοναμνιακα και μονοζυγωτικά :-) 

Πολύ πιο δύσκολη κύηση αυτή! Δεν το συζητώ!!! Μπράβο της! Για φυσιολογικο ειδικά είναι πολύ πιο δύσκολη περίπτωση. Τα δικά μας έμβρυα σε διαφορετικους σακους που τρέφονται από διαφορετικούς πλακουντες είναι η πιο ασφαλής δίδυμη κύηση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

Εδω εγώ 30 εβδομαδων (εχω ντοπλερ αυριο)τα εχω παρει ολα..οτι μπορεις να φανταστεις!κουνιες ριλαξ καρότσια,αυγα,θερμαντηρα,Αποστείρωτη,ολα τα ρουχα σεντονια πετσετες ακομα κ καρεκλακια φαγητου για μετά το εξαμηνο...Εκτος απο τα του φαρμακείου τα οποια ειναι τα ψιλοευκολα...

Είμαστε πολύ κοντά εμείς οι δύο! Και εγώ είμαι 31η εβδομάδα. Ελπίζω να μου κάνει και εμένα Doppler αυριο. Με όλα αυτά που μου έχουν κάνει εδώ οι γιατροί δεν υπάρχει σωστή παρακολούθηση της κύησης... Και ένα εμβόλιο μου έχει πει επίσης ότι πρέπει να κάνω.. Εσείς εμβόλιο έχετε κάνει?

Θα τα ψωνίσουμε και εμείς σιγά σιγά τώρα.. Ελπίζω να προλάβουμε και να μην μας προλάβει ο τοκετός...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • @Elli13 κοριτσιιιιιι μμμ τι καλααα!!!! Ήμουν σίγουρη ότι θ ήταν όλα καλά! Το σώμα σου θυμάται και ξέρει ακριβώς τι πρέπει ν κάνει!!!! Αχχχχ ακούσαμε την πρώτη καρδούλα !!!❤️❤️❤️ ποσό είσαι τώρα;;;  Εγώ η θ πάω τη Παρασκευή η από βδομάδα! Μ είπε ο γιατρός καλυτερα από βδομάδα γ ν ακούσουμε σίγουρα καρδούλα αλλά εμένα ο άντρας θ λείπει σε ταξίδι! Όποτε λέω ν πάω τη Παρασκευή κ αν δν ακούσουμε δν θ αγχωθώ ΔΕΝ ΘΑ ΑΓΧΩΘΩ ΔΕΝ ΘΑ ΑΓΧΩΘΩ και θ ξαναπάω από βδομάδα που θ γυρίσει ο συζυγος! Πιστεύω πως όλα είναι καλά , έδωσε το σήμα του το μικρακι μ με τις ναυτίες π έχω!  @Naty @Θέτις Κ. @Girly είμαστε οι επόμενες ❤️❤️
    • Έλα ντε ; Και εγω αυτό αναρωτιέμαι ήπια 600ml ζαχαρονερό είναι δυνατόν να είναι τα ίδια όρια ;
    • Κορίτσια δεν θα παρω τηλ θα περιμένω και την άλλη φορα τα ίδια έγινε με τον θυρεοειδή και ειχα πανικοβληθεί δεν μου απάντησε ποτε στο μήνυμα μου άσε που ντράπηκα κιολας που του εστειλα μνμ στο κινητό του χωρις μου το δώσει ο ιδιος.. έτρεχα από μόνη μου σε ενδοκρινολόγο μεγάλη βδομαδα τελευταία στιγμή να βρω γιατρό να με δεχτεί  και αποτελέσματα ήταν να μην δώσει καν σημασία στην τιμή του θυρεοειδή  Δεν μου είπε ποτε να του στέλνω αποτελέσματα από εξετάσεις και απο την μια το καταλαβαίνω δεν είναι ιδιώτης να το εχω όποτε θέλω στο τηλέφωνο.. το ήξερα ότι θα γίνει αυτό από την στιγμή που πήγα σε δημόσιο νοσοκομείο 🤷‍♀️
    • Όμως αυτά είναι τα όρια της καμπύλης των 75! Πώς γίνεται να είναι ίδια και για τα 100? Νομίζω κι εγώ να πάρεις να ρωτήσεις, εγώ τουλάχιστον θα ρώταγα και μη σε νοιάζει τι σου είπανε για επείγοντα! 
    • Έλα μπράβο κορίτσι μου όλα καλά πηγαίνουν με το μωρακι σου ήθελε λίγο το χρόνο του η καρδούλα ήταν νωρίς για αυτό 🥰 εγω είμαι με τον αντρα σου 100% τώρα να σου την αλήθεια έχει δίκιο επειδή πάνω κάτω ήμουν στην ίδια κατάσταση με εσενα θέλεις βοηθεια έστω να περάσεις ο πρώτο τρίμηνο σίγουρα θα πάρεις το παιδάκι σου αγκαλιά και εγω την επαιρνα και την παίρνω ακόμα που έχει πάει 12 κιλά αλλά στην αρχή τουλάχιστον προσπαθούσα να μην την παίρνω με το παραμικρό αγκαλιά συνήθως καθόμουν στον καναπε και μου την έδινε η μαμα μου όποτε με χρειαζόταν  Με το καλοοοοο 🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...