Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανούλες άνοιξης 2021


Recommended Posts

στις πριν 3 ώρες, ο/η nik_02 είπε:

Η μαμά μ έχει κρατήσει την κούνια μ και την καλαθουνα μ και λέω να τα χρησιμοποιήσω ♥ 35ετιας και βάλε

Τι ωραίο! Πολυ ρομαντικο! Και οπως λένε παντα, τα παλιά είναι πιο ανθεκτικά! 

Το μόνο που πρέπει να δεις είναι οι προδιαγραφές ασφαλείας, γιατί τελευταία τις έχουν κάνει πολύ αυστηρές. Δεν θυμάμαι ακριβώς, με τα κάγκελα κάτι, να μην ανεβοκατεβαίνουν κάτι τετοιο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 564
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 1 ώρα, ο/η sova είπε:

Χαχαχαχα ε δεν είναι εύκολο το ξέρω ! Ούτε να κάθεσαι συνέχεια σπίτι ξάπλα τα ξέρω ! Δυστυχώς ναι είχα μια εξωμήτρια μια βιοχημική και μια αποβολή λίγο πριν τον τρίτο ! Από τρομαρες μπόλικες για αυτό και τρόμαξα τόσο πολύ με το αίμα ! Όλα να πάνε καλά για όλες μας !

Πω πω έχεις περάσει δύσκολα. Πριν γραφτώ εδώ μέσα νόμιζα ότι αυτά τα περιστατικά είναι πολυ σπάνια και όλες έχουν εύκολες χαρούμενες εγκυμοσύνες. Καλά για την ευκολία της σύλληψης δεν το σχολιάζω καν. Κατάλαβα όμως ότι είναι πολύ συχνότερα από ότι νομίζουμε απλά ο κόσμος δεν μιλάει για αυτά. Ίσως επειδή είναι πολύ επώδυνα ή επειδή δεν είμαστε έτοιμοι να ακούμε 

Τέλος καλό τώρα κορίτσι μου. Όλα δείχνουν ότι θα πάνε άψογα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η Antelope είπε:

Πω πω έχεις περάσει δύσκολα. Πριν γραφτώ εδώ μέσα νόμιζα ότι αυτά τα περιστατικά είναι πολυ σπάνια και όλες έχουν εύκολες χαρούμενες εγκυμοσύνες. Καλά για την ευκολία της σύλληψης δεν το σχολιάζω καν. Κατάλαβα όμως ότι είναι πολύ συχνότερα από ότι νομίζουμε απλά ο κόσμος δεν μιλάει για αυτά. Ίσως επειδή είναι πολύ επώδυνα ή επειδή δεν είμαστε έτοιμοι να ακούμε 

Τέλος καλό τώρα κορίτσι μου. Όλα δείχνουν ότι θα πάνε άψογα!

Απλά δεν τα μοιραζόμαστε γιατί ο κόσμος κριτικάρει και σε πληγώνει ! Εγώ προσωπικά δεν το έκρυψε ποτέ και δεν ένιωσα ποτέ άσχημα που το μοιραστηκα Παρ όλο που έχω εισπράξει λυπηση και όχι κατανόηση ! Αλλά είναι περασμένα τώρα αυτά !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια μου καλημέρα κι από μένα! Τι ωραία συζήτηση πιάσατε, για ψώνια, κινήσεις των μωρών και όλα αυτά τα ωραία που πλέον μπορούμε κ συζητάμε! Κ εγώ τον νιώθω κάθε μέρα εδω και 10 μέρες τον μικρό μου και είμαι τόσο χαρούμενη!!! Από αγορές κ εγώ στο γιο μου ξεκίνησα έρευνα αγοράς μετά τη Β επιπέδου και κάναμε κ τα 1α ψώνια, γιατί είχε εκπτώσεις στη συνέχεια. Η πιο καλή αγορά για μας ήταν το λικνο next to me, με βοήθησε τόσο στο θηλασμό που θήλαζα ξαπλωτη κ δνε σηκωνομουν καν. Ήταν σαν προέκταση του κρεβατιου. Η κούνια άχρηστη και για μας, δεν θα ξαναπαιρνα με τίποτα, έτσι κ αλλιώς είναι για αργότερα! Κ εμείς μετά με συγκοιμηση συνεχίσαμε και δεν μετανιωνω καθόλου! Αυτά τα πρωινά ξύπνηματα με τους 3 μας μαζί δεν τα αλλάζουμε με τίποτα! Οι Ιάπωνες έτσι κοιμούνται, όλοι μαζί στο ιδιο δωμάτιο. Εδώ η προηγούμενη γενιά ειδικά ήταν πολύ αυστηρή σε όλα αυτά τα θέματα. Να μην κακομαθουν τα παιδιά κλπ. Και τελικά συμβαίνει το ακριβώς αντίθετο. Τα παιδιά είναι χορτατα από αγκαλιες και αγάπη και δνε νιώθουν τόση ανασφάλεια, ανεξαρτητοποιουνται, όταν έρθει η ωρα τους, όχι από βρέφη! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ριλαξ επίσης ο δικός μου δεν έκατσε καθόλου, μας το Χαν κάνει δώρο οι κουμπάροι μας κ έμεινε σχεδόν άθικτο. Γενικά καλό είναι οι περισσότερες αγορές να γίνονται σταδιακά, δεν χρειάζονται απ την αρχή. Το πιο σημαντικό, που χρειάζεται απ την 1η μερα είναι το καρεκλάκι αυτοκινήτου. Εμείς θα ξαναπαρουμε το ίδιο, το joie stages που είναι από 0 έως 7 χρόνων (με αναπροσαρμογες). Θήλαστρο αποστειρωτή μπιμπερό πιπιλες κλπ δεν πήρα ποτέ. Ήμουν αποφασισμένη να θηλασω. Ο μάρσιπος μας βόλεψε πολύ. Και αυτό που θα χρειαστούμε καινούριο είναι το καρότσι. Το προηγούμενο διαλύθηκε απ τις τόσες βόλτες σε ανώμαλο έδαφος κ δεν το συστήνω κθλ. Ίδιο μοντέλο ακριβως, έπαθε την ίδια ζημιά κ των φίλων μας. (inglessina) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sunshine 88 @Vivi.Nik. αν τα υπόλοιπα κοριτσια πάρουν παράδειγμα από μας θα καταργηθεί ένα από τα πιο βασικά κομμάτια στις αγορές του μωρού: η κούνια! Το λίκνο κι εγώ το θεωρώ την καλύτερη επιλογή για ύπνο τους πρώτους μήνες. Θα μου πεις και γιατί να μην έχεις κουνια κολλητά στο κρεβάτι. Ε λοιπόν, το να μη χρειάζεται να κάνεις αυτή την έξτρα κίνηση να σηκώσεις και να βγάλεις το μωρό, είναι ανεκτίμητο τη νύχτα που είσαι πτώμα (και πρέπει να το κάνεις κάθε 1-2 ωρες). 

Ριλαξ Είναι συνήθως από αυτά που σου φέρνουν. Δεν θεωρω οτι πρεπει να ειναι απο τις πρωτες αγορες. Ξέρω ελάχιστα μωρά που κάθισαν στο ριλάξ. Και φυσικα πολύ τα ζήλεψα! Ο δικος μου κανένα 20λεπτο συνολικά σε όλη του τη ζωή!

Το θήλαστρο να πω την αλήθεια εμένα με βοήθησε πάρα πολύ και με γλίτωσε και από μαστίτιδες γιατι έπρεπε να λείπω για δουλειά. Πιστεύω και με τα δίδυμα θα μου φανει χρησιμο

Όσο για καροτσι σίγουρα θα πάρουμε διπλό. Ο άντρας μου ως έμπειρος θεωρεί ότι θα μπορεί να βγάλει μόνος του 3 παιδιά με το παλιό καροτσι. Το ένα βρέφος στο κάθισμα, το μεγάλο απο πίσω όρθιο με την έξτρα βάση και το τριτο στο μάρσιπο! Θέλω να το δω αυτό. Ή μάλλον τώρα που το ξανασκέφτομαι δεν θέλω καθόλου να το δω 🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Vivi.Nik. @Antelope πολλές βλέπω κάναμε συγκοιμηση και εγώ το chicco next to me έχω η μόνη αγορά που άξιζε τα λεφτά της πραγματικά καρότσι εγώ είχα chicco best friend το χάρισα δεν με βόλευε και πήρα έναν με λάστιχα στης ρόδες είναι πιο ανθεκτικά και το μωρό δεν ταρακουνιεται καθόλου κάθισμα από πριν γεννηθούμε καν είχα μπει στο σάιτ της ADAC πιστοποιεί τα καθίσματα να ξέρετε νέες μανούλες γιατί δεν έχουν περάσει όλα τα καθίσματα που πουλάνε από crash test έχω maxicosi και μάλλον πάλι αυτό θα πάρουμε. Αν και θα την κάνω μια βόλτα στα καταστήματα να δω 😄😄 αν και με αυτήν την μάσκα τώρα στην εγκυμοσύνη δεν μπορώ να αναπνέω οπότε πριν βγαίνω από τα μαγαζιά παρά μπαίνω τα πάντα τα παραγγέλνω σπίτι. 

θήλαστρο εγώ είχα νοικιάζει της medela καμία σχέση με τα οικιακά όμως με αυτό έβγαζα φουλ 200μλ ενώ με το medela swing με χίλια ζόρια 100μλ όποτε αν ξαναχρειαστω που θεωρώ ότι είμαι πιο έμπειρη πλέον να διαχειρίζομαι όλο το θέμα θα ξανα νοιακιαζω η και το ardo calypso είναι πάρα πολύ καλό για να το αγοράσεις πολύ καλό μοτέρ και εκείνο και καθόλου κουραστικό .

εγώ πήρα μερικά σουτιέν από τώρα γιατί το ζιζι μου θα φτάσει την Παμελα αυτή την φορά δύο κολλάν γιατί η αλήθεια είναι η κοιλιά έχει πεταχτεί αρκετά σε σχέση με την πρώτη εγκυμοσύνη στον γιο μου χρειάστηκα τίποτα από ρούχα μέχρι το έβδομο φορούσα τα πάντα από παντελόνια μετά ήταν και καλοκαίρι όποτε φορματακια δύσκολα τώρα με το χειμώνα από τώρα έχουμε πέσει στους 7 βαθμούς.......

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Antelope κλαίω με τον άντρα σου!!! 😄 Respect βέβαια που φαίνεται έτσι αποφασισμένος!!! Πρόσφατα γέννησε φίλη μου δίδυμα, έχοντας ήδη ένα νήπιο και ακόμα είναι στην πολλή αρχή, αλλά έχεις δίκιο γι αυτό που λες, το θήλαστρο στη δική σας περίπτωση είναι πιο σημαντικό. Εγώ είχα κ την πολυτέλεια να δουλεύω απ το σπίτι κι έτσι δε χρειάστηκε να λείψω ποτέ με τις ώρες...

@Sunshine 88 έτσι κ εμείς, με το κάθισμα ψαχτηκαμε πολύ κι ο άντρας μου είδε αναλυτικά όλα αυτά τα crash tests που κάνουν και καταλήξαμε σε αυτό για να τον έχουμε ανάποδα όσο πάει,μιας κ είναι πιο ασφαλές. Σκέψου ακόμα τόν έχουμε! Έως 4 γίνεται(με επιλογή βέβαια να το στρέψεις κ κανονικά προς τα εμπρός μετά το χρόνο) και μετα γυρνάει προς τα εμπρός ως 7 ετών. Με τα θέματα ασφάλειας είμαι αυστηρή. Και βλέπω ακόμα και σήμερα τόσο πολλά μικρά παιδιά χωρίς καν καθισματακι, αγκαλιά με κάποιον ή όρθια να χοροοηδανε.... Αν κια οφείλω να ομολογήσω ότι έχουμε κάνει συνολικά μεγάλα βήματα προόδου η δική μας γενιά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Από ρουχαλάκια καλά έκανες κ πήρες,τα κολάν θα σε βολέψουν πολύ. Εγώ είχα κάποια αο το γιο μου, μου δώσε κ μια φίλη μου κ δεν θα χρειαστεί να πάρω τίποτα! 7 βαθμούς ε; χειμώνας! Εδώ ελπίζουμε σε μια πιο φθινοπωρινή εβδομάδα μετά από το τόσο μακρύ και ζεστό καλοκαίρι! Καλό σαβ κο σε όλες!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια! Τι κανετε ? Εγώ έχω αγχωθεις λίγο ! Έκανα εξετάσεις θυροειδή σήμερα και βγήκαν αυξημένες ! Έχει συμβεί σε καμία ? Την Πέμπτη έχω ραντεβού 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η sova είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Τι κανετε ? Εγώ έχω αγχωθεις λίγο ! Έκανα εξετάσεις θυροειδή σήμερα και βγήκαν αυξημένες ! Έχει συμβεί σε καμία ? Την Πέμπτη έχω ραντεβού 

Πρώτη φορά έκανες τώρα; πόσο ανεβασμένη ήταν η τιμή; Δεν είναι κάτι να σε αγχώνει γιατί φτιάχνει εύκολα με ένα χαπάκι. Κι εγώ παίρνω και κάνω εξετάσεις TSH μια φορα το μήνα για να το παρακολουθώ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Antelope είπε:

Πρώτη φορά έκανες τώρα; πόσο ανεβασμένη ήταν η τιμή; Δεν είναι κάτι να σε αγχώνει γιατί φτιάχνει εύκολα με ένα χαπάκι. Κι εγώ παίρνω και κάνω εξετάσεις TSH μια φορα το μήνα για να το παρακολουθώ

Γενικα έχω ρυθμισμένο τον θυροειδή παίρνω χάπι Τ3 2 και τ4 141 εκτός του ορίου την προηγούμενη ήταν φυσιολογικά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η sova είπε:

Γενικα έχω ρυθμισμένο τον θυροειδή παίρνω χάπι Τ3 2 και τ4 141 εκτός του ορίου την προηγούμενη ήταν φυσιολογικά 

Στην εγκυμοσύνη όλα αλλάζουν αφού το παρακολουθείς μην αγχώνεσαι θα σου ρυθμίσει  ο γιατρός την δόση και όλα θα πάνε μια χαρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Antelope είπε:

Πρώτη φορά έκανες τώρα; πόσο ανεβασμένη ήταν η τιμή; Δεν είναι κάτι να σε αγχώνει γιατί φτιάχνει εύκολα με ένα χαπάκι. Κι εγώ παίρνω και κάνω εξετάσεις TSH μια φορα το μήνα για να το παρακολουθώ

 

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Sunshine 88 είπε:

Στην εγκυμοσύνη όλα αλλάζουν αφού το παρακολουθείς μην αγχώνεσαι θα σου ρυθμίσει  ο γιατρός την δόση και όλα θα πάνε μια χαρα

Τώρα μόλις είδα ότι και στις προηγούμενες οι τιμές ήταν ίδιες απλά ήταν άλλο κέντρο και έχουν διαφορετικές φυσιολογικές τιμές 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η sova είπε:

 

Τώρα μόλις είδα ότι και στις προηγούμενες οι τιμές ήταν ίδιες απλά ήταν άλλο κέντρο και έχουν διαφορετικές φυσιολογικές τιμές 

Και ήθελα να σε ρωτήσω ανά τα έκανες στο ίδιο εργαστήριο της εξετάσεις 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου όλα καλά τελικά με τις εξετάσεις ! Είδαμε και φυλο ένα κοριτσάκι και ένα αγοράκι :))) τα κορίτσια που περιμένετε δίδυμα έχετε παρατηρήσει το ένα να κινείται πιο πολύ από τ άλλο ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η sova είπε:

Κορίτσια μου όλα καλά τελικά με τις εξετάσεις ! Είδαμε και φυλο ένα κοριτσάκι και ένα αγοράκι :))) τα κορίτσια που περιμένετε δίδυμα έχετε παρατηρήσει το ένα να κινείται πιο πολύ από τ άλλο ?

Ναι, εμένα πάντα το Α ήταν πιο κινητικό Εκτός από την τελευταία φορά που κοιμόταν του καλού καιρού και το Β έκανε πάρτι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Antelope είπε:

Ναι, εμένα πάντα το Α ήταν πιο κινητικό Εκτός από την τελευταία φορά που κοιμόταν του καλού καιρού και το Β έκανε πάρτι!!

Εσένα  είναι δύο κοριτσάκια ? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η sova είπε:

Εσένα  είναι δύο κοριτσάκια ? 

Ένα κι ένα κι εμένα! Η κυρία είναι η πιο ζωηρή 💜 Εσύ σε ποιο έχεις παρατηρήσει μεγαλύτερη κινητικότητα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Antelope είπε:

Ένα κι ένα κι εμένα! Η κυρία είναι η πιο ζωηρή 💜 Εσύ σε ποιο έχεις παρατηρήσει μεγαλύτερη κινητικότητα;

Το κορίτσι και εμένα! Όλοι μου έλεγαν από πριν ότι αυτό ειναι κορίτσι ! Ήταν και αυτό που είχα την αποκόλληση υμένα !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η sova είπε:

Το κορίτσι και εμένα! Όλοι μου έλεγαν από πριν ότι αυτό ειναι κορίτσι ! Ήταν και αυτό που είχα την αποκόλληση υμένα !

Κι εμένα το ίδιο! Αποκόλληση, χαμηλος πλακούντας που αιμορραγεί, όλα τα προβλήματα μέχρι στιγμής από το κορίτσι τα είχα. Αλλά αναπτύσσεται καλά μωρέ το καημένο. Τώρα που μπορώ να καταλάβω τις θέσεις τους στην κοιλιά το κορίτσι χορευει breakdance κάθε βράδι! Το αγορι πιο διακριτικό, ένα χαλαρό βάλς μια στο τόσο 😂

Εσύ τα νιώθεις τώρα; ποσων εβδομάδων εισαι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Antelope είπε:

Κι εμένα το ίδιο! Αποκόλληση, χαμηλος πλακούντας που αιμορραγεί, όλα τα προβλήματα μέχρι στιγμής από το κορίτσι τα είχα. Αλλά αναπτύσσεται καλά μωρέ το καημένο. Τώρα που μπορώ να καταλάβω τις θέσεις τους στην κοιλιά το κορίτσι χορευει breakdance κάθε βράδι! Το αγορι πιο διακριτικό, ένα χαλαρό βάλς μια στο τόσο 😂

Εσύ τα νιώθεις τώρα; ποσων εβδομάδων εισαι;

Τα κορίτσια θα μας τρελάνουν :))))))αύριο κλείνω τις 16 εβδομάδες ! Έχουν την ίδια ακριβώς ανάπτυξη ? Εμένα είναι σχεδόν ίδια γραμμάρια ίδιοι ποντοι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η sova είπε:

Τα κορίτσια θα μας τρελάνουν :))))))αύριο κλείνω τις 16 εβδομάδες ! Έχουν την ίδια ακριβώς ανάπτυξη ? Εμένα είναι σχεδόν ίδια γραμμάρια ίδιοι ποντοι! 

Ναι περίπου το ίδιο. Φαινεται η αποκόλληση δεν επηρέασε την τροφοδοσία 😊

Βέβαια μου είπε ότι το μέγεθος αρχίζει να μας απασχολεί στο Γ τρίμηνο όπου και κοιτάμε αν μένει πίσω η ανάπτυξη ή αν παίρνει υπερβολικά πολύ βάρος που μπορεί να οφείλεται σε άλλες παθολογίες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/10/2020 at 10:56 ΠΜ, ο/η sova είπε:

Κορίτσια μου όλα καλά τελικά με τις εξετάσεις ! Είδαμε και φυλο ένα κοριτσάκι και ένα αγοράκι :))) τα κορίτσια που περιμένετε δίδυμα έχετε παρατηρήσει το ένα να κινείται πιο πολύ από τ άλλο ?

Ναιιι σε κάθε υπέρηχο το ένα κάνει πάρτυ,  το άλλο είναι ήρεμο κουνιέται μεν αλλά διακριτικά.. αυτό που χτυπιέται είναι κοριτσάκι ενώ το άλλον μας είπανε μάλλον αγοράκι χωρίς να είναι ακόμα σίγουρο 100%..🙏👶👶🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η lactaki είπε:

Ναιιι σε κάθε υπέρηχο το ένα κάνει πάρτυ,  το άλλο είναι ήρεμο κουνιέται μεν αλλά διακριτικά.. αυτό που χτυπιέται είναι κοριτσάκι ενώ το άλλον μας είπανε μάλλον αγοράκι χωρίς να είναι ακόμα σίγουρο 100%..🙏👶👶🤣🤣

Πόσο είσαι ?? Τα κορίτσια άλλο πράγμα τα αγόρια μπουνταλαδες 😁😁😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...