Μετάβαση σε περιεχόμενο

ποτε πιανει το μωρο μονο του το μπουκαλι?


Recommended Posts

Θα ηθελα να ρωτησω ποτε το μωρο αριζει να πινει μονο του το γαλα?Το ρωταω γιατι εχω διδδυμα και ειναι 8 μηνων οταν θα παω στην δουλεια θα τα κραταει και ο αντρα μου και το πρωι δεν ξερω αν θε τα καταφερει να τα δινει ταυτοχρονα το γαλα οπως κανω εγω.Θα παω στην δουλεια οταν θα ειναι 13 μηνων ως τοτε τι λετε θα τα καταφερουν να πινουν μονες τους το γαλα?Πως μαθαινουμε σε ενα μωρο να πινει μονο του το γαλα?Πηρα μπουκαλια της chicco με χερουλια αλλα μου φαινονται πολυ μεγαλα για να τα πιασουν.Επισης πηρα και ενα εκπαιδευτικο κυπελακι της nuk αλλα ειναι μονο για χυμους και εχει μεγαλη τρυπα η θηλη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΙΓΟΥΡΑ spirgeo ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΘΑ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΣΟΥ ΘΑ ΚΡΑΤΑΝΕ ΤΟ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΜΟΝΑ ΤΟΥ ΑΛΛΑ ΜΕ ΕΠΙΒΛΕΨΗ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΟΥΝ ΚΑΙ ΣΑΝ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΙΝΟΥΝ ΓΑΛΑ.

ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΑ ΠΟΡΟΤΡΥΝΕΙΣ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΤΑ ΤΑΙΖΕΙΣ ΝΑ ΠΙΑΣΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΤΟ ΜΠΟΥΚΑΛΙ Η ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΑΖΕΙΣ ΤΑ ΧΕΡΑΚΙΑ ΤΟΥΣ ΕΣΥ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

spirgeo,σίγουρα μέχρι την ηλικία των 13 μηνών τα κοριτσάκια σου θα κρατάνε μόνα το μπουκάλι:laugh: Θέλει λίγο εξάσκηση.Προσπάθησες να τους το δώσεις τώρα για λίγο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

spirgeo έγραψε:

Θα ηθελα να ρωτησω ποτε το μωρο αριζει να πινει μονο του το γαλα?Το ρωταω γιατι εχω διδδυμα και ειναι 8 μηνων οταν θα παω στην δουλεια θα τα κραταει και ο αντρα μου και το πρωι δεν ξερω αν θε τα καταφερει να τα δινει ταυτοχρονα το γαλα οπως κανω εγω.Θα παω στην δουλεια οταν θα ειναι 13 μηνων ως τοτε τι λετε θα τα καταφερουν να πινουν μονες τους το γαλα?Πως μαθαινουμε σε ενα μωρο να πινει μονο του το γαλα?Πηρα μπουκαλια της chicco με χερουλια αλλα μου φαινονται πολυ μεγαλα για να τα πιασουν.Επισης πηρα και ενα εκπαιδευτικο κυπελακι της nuk αλλα ειναι μονο για χυμους και εχει μεγαλη τρυπα η θηλη.

Η μπεμπα μας ειναι 14 μηνων , αν και θηλαζει, οταν πινει φρουτοχυμους το κραταει μονη της το μπουκαλι απο 11 μηνων.Μας ειπε ο γιατρος ομως να ειμαστε πολυ προσεκτικοι, γιατι τα μωρα ειναι ατσαλα και αν παει στο αυτι τους υγρο κανουν ωτιτιδες!γι αυτο προσοχηB)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

spirgeo να σου ζησουν οι μικρες και να της καμαρωσεις οπως επιθυμείς.Οι μικρες σου βρισκονται στην καταλληλη ηλικια να αρχιζουν να πιανουν μονες το μπουκαλι θελει υπομονη και βοηθεια απο σενα .Α;ν ξεκινησεις απο τωρα να τις καθοδηγεις και να τις επαινεις καθε φορα μεσα σε δυο μηνες θα μαθουν .Ογιος μου το κρατησε πρωτη φορα μονος ρου 8 μηνων στην αρχη για λιγο και καθε μερα περισσοτερο.Η επιλογη των μπουκαλιων ειναι πολυ καλη και μην ανυσηχεις θα βρουν αυτες τον τροπο.Πιστευω να πηρες πλαστικα μπουκαλια και οχι γυαλινα γιατι ειναι επικυνδυνο ενα μωρο να πινει σε γυαλινο μονο του.Επισης μπορεις να τους δινεις να κρατανε και αλλα αντικειμενα γοια να αποκτησουν δυναμη τα χερακια τους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ξεκινα απο τωρα ...θελει λιγο εξασκηση και θα τα καταφερουν ..εμενα απο 8 μηνων πινει μονος του....ειναι σωτηρια ,θα δεις ..καλη επιτυχια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

spirgeo τι κανεις; καιρο εχεις να γραψεις; οι κορακλες καλα;

τωρα πρεπει να μπορουν να πιανουν αντικειμενα ετσι; το μπιμπερο προσπαθησε σιγα σιγα εστω σαν παιχνιδι να τους το δινεις, οχι το γυαλινο γιατι θα το σπασουν, και πιστευω μεχρι να αρχισεις τη δουλεια να το εχουν συνηθησει, τα παντα χρειαζοται εξασκηση κ ποτε δεν ειναι νωρις για τιποτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Προσφατα εβλεπα στην τηλεόραση (την εκπομπή "Στα ακρα") οπου ενας παιδοψυχολόγος ελεγε πως μέχρι τον πρωτο χρονο του μωρου το μπουκαλι (για τις μητέρες που δεν θηλάζουν ) πρεπει να δινεται εχοντας το μωρο στην αγκαλιά μας και μιλώντας του γλυκά . Εχει μεγάλη σημασία για την ψυχοσωματική ανάπτυξη του μωρού .

Επισης θελω να συμπληρώσω πως για τα πλαστικά μπουκάλια εχουν ακουστει πολλά στο παρελθον ... Προσοχη τι διαλέγετε κορίτσια .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια ευχαριστω πολυ,θα απαντησω σε ολες..το πως τα καταφερνα να τις ταιζω στην αρχη ηταν πολυ αγχος,οποια εβλεπα οτι σηκωνοταν την επερνα απο το κρεβατι και κατευθειαν γαλα,οταν ξυπνουσε η αλλη και δεν ειχα τελειωσει με την πρωτη την επερνα στο ριλαξ και την εδινα πιπιλα με το ενα χερι ταιζα και το αλλο εβαζα την πιπιλα...μεχρι και τον 7ο μην ααπο τοτε της ταιζω στα ριλαξ ταυτοχρονα,καθομαι κατω στο πατωμα απο την μια πλευρα η μια απο την αλλη πλευρα η αλλη και απεναντι της εχω την τηλεοραση και χαζευουν το πρωι τον καμπουρακη και τον οικονομεα χαχαχα για μενα τα πολυ δυσκολα περασαν ..μπουκαλια εννοειται πλαστικα!!Γι αυτο που ακουστηκε για τα πλαστικα τα μπουκαλια ο φαρμακοποιος μου και πολυ καλος μου φιλος μου ειπε αν ηταν ακαταλληλα θε τα ειχαν αποσυρει απο την αγορα.Τωρα κρατανε το κυπελακι που ειναι για φρουτοχυμους αλλα πιο πολυ παιζουν το βαζουν το βγαζουν...Εχει πολυ πλακα..Οντως πιστευω οτι ολα ειναι θεμα εκμαθησης και επιμονης.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Spirgeo mou geia sou...

Emena o kwnstantinos mou 6 minwn to kratagen wmos den ta kataferne poli...

Wmos kataferen na to kratei 9 minwn poli kala...

Kai apo tote to krata sunexeia...

Agapi mou na sou zisoun ta mwrakia sou...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...