Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΚΑΜΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΡΕΑ;;;


Recommended Posts

Αν και είναι λίγο νωρίς, έχουμε αρχίσει με τον άντρα μου να κοιτάμε από τώρα για τα κόστη της γέννας ώστε όσο μπορούμε να είμαστε προετοιμασμένοι. Μήπως έχει γεννήσει κάποια μανούλα στο ΡΕΑ και μπορεί να μου πει αν έμεινε ευχαριστημένη από προσωπικό, δωμάτια και κόστος. Βλέπετε ο γιατρός μου είναι στο ΡΕΑ οπότε δεν έχω και άλλη επιλογή..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα, εύχομαι με τι καλο να υποδεχτειτε το νέο μέλος της οικογένειας σας. Γέννησα στο Ρέα τον Δεκέμβριο και έμεινα απολυτα ευχαριστημένη. Η μαια που ειχε βάρδια εκεινη την μερα ηταν απλα εκπληκτική, ηταν διπλα μου συνέχεια και με βοηθησε σε ολα. Το φαγητό τέλειο, με βοήθησαν με μαθήματα να θηλάσω και με επισκέφτηκε η προϊσταμένη του θηλασμού για να δει πως υα πηγαίνω, ακομα και οταν έφυγα απο το νοσοκομείο την επισκέφτηκα για να με βοηθήσει χωρίς κόστος. Τώρα όλες οι νοσοκόμες ηταν πολυ καλες εκτός απο μια( πάντα υπάρχει). Γέννησα φυσιολογικά και το κόστος ηταν περίπου 1700€, με τιμή τρικλινου αλλα με έβαλαν σε δίκλινο. Ελπίζω να σε βοήθησα. Και παλι με το καλό

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Marianna27 είπε:

Αν και είναι λίγο νωρίς, έχουμε αρχίσει με τον άντρα μου να κοιτάμε από τώρα για τα κόστη της γέννας ώστε όσο μπορούμε να είμαστε προετοιμασμένοι. Μήπως έχει γεννήσει κάποια μανούλα στο ΡΕΑ και μπορεί να μου πει αν έμεινε ευχαριστημένη από προσωπικό, δωμάτια και κόστος. Βλέπετε ο γιατρός μου είναι στο ΡΕΑ οπότε δεν έχω και άλλη επιλογή..

Καλησπέρα,

Με το καλό το μωρό σου. Γέννησα στο Ρέα πέρυσι....έχω να πω τα καλύτερα για τις κοπέλες στον όροφο μου. Άριστη εξυπηρέτηση κ αμεση. Οι κοπέλες που ήταν κάτω όταν με ετοίμαζαν για εισαγωγή κ τοκετό ήταν λιγάκι ξινές 😋 αλλά προσωπικά δεν έδωσα σημασία γιατί είχα τη δική μου μαία κ δεν με ένοιαζε. Όμως όσες μέρες κάθησα οι κοπέλες πάνω με βοήθησαν με τον θηλασμό ακόμα αργά τη νύχτα που τις χρειαστηκα. Όσο για το κόστος πάνω κάτω σε όλα τα ιδιωτικα μαιευτήρια ίδιο είναι....

Πριν γεννήσω είχα ακούσει περίπτωση που δεν ήταν ευχαριστημένη με το Ρέα....όμως εγώ ειλικρινά δεν έχω να πω κάτι κακό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ και τις δύο! Ανακουφίστηκα γιατί τα σχόλια στο google δεν ειναι και τα καλύτερα και είχα αρχίσει να αγχώνομαι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Marianna27 είπε:

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ και τις δύο! Ανακουφίστηκα γιατί τα σχόλια στο google δεν ειναι και τα καλύτερα και είχα αρχίσει να αγχώνομαι!!

Με το καλό κοπέλα μου. 

Και μια συμβουλή....δεν ειναι κακό να ακούς εμπειρίες άλλων γυναικών (σε οποιοδήποτε θέμα εγκυμοσύνης-γεννας-μητροτητας) αλλά μην αγχώνεσαι κ μην τα παίρνεις 100% σοβαρά....κάποιες μπορεί να είναι υπερβολικες αλλά ακόμα κ αλήθεια να λένε ο κάθε αν αντιλαμβάνεται αλλιώς τις καταστασεις... Περίεργοι άνθρωποι υπάρχουν παντού αλλά μπορεί να είναι κ από τις δύο πλευρές κ η κάθε μία αν την ρωτήσεις θα σου πει τη δικιά της οπτική....εμένα μου είχε πει γνωστή μου ότι δεν την βοήθησαν στο θηλασμό όσες φορές κ αν το ζήτησε....🤷εμένα πάλι έρχονταν κ από μόνες τους να δουν τι κάνω γιατί από τη δεύτερη μέρα έκανε πληγές το στήθος μου κ ήμουν πεσμένη ψυχολογικά....κ ειδικά τις κοπέλες που ήταν βράδυ τις λάτρεψα!!!αν θυμάμαι καλά ήμουν στον 5ο όροφο...

Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να μην ντρέπεσαι κ να τις φωνάζεις όταν τις χρειαζεσαι γιατί όταν είναι το πρώτο σου παιδί είναι λογικό να θες μια έξτρα βοήθεια από εκείνες....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Maritina89 είπε:

Με το καλό κοπέλα μου. 

Και μια συμβουλή....δεν ειναι κακό να ακούς εμπειρίες άλλων γυναικών (σε οποιοδήποτε θέμα εγκυμοσύνης-γεννας-μητροτητας) αλλά μην αγχώνεσαι κ μην τα παίρνεις 100% σοβαρά....κάποιες μπορεί να είναι υπερβολικες αλλά ακόμα κ αλήθεια να λένε ο κάθε αν αντιλαμβάνεται αλλιώς τις καταστασεις... Περίεργοι άνθρωποι υπάρχουν παντού αλλά μπορεί να είναι κ από τις δύο πλευρές κ η κάθε μία αν την ρωτήσεις θα σου πει τη δικιά της οπτική....εμένα μου είχε πει γνωστή μου ότι δεν την βοήθησαν στο θηλασμό όσες φορές κ αν το ζήτησε....🤷εμένα πάλι έρχονταν κ από μόνες τους να δουν τι κάνω γιατί από τη δεύτερη μέρα έκανε πληγές το στήθος μου κ ήμουν πεσμένη ψυχολογικά....κ ειδικά τις κοπέλες που ήταν βράδυ τις λάτρεψα!!!αν θυμάμαι καλά ήμουν στον 5ο όροφο...

Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να μην ντρέπεσαι κ να τις φωνάζεις όταν τις χρειαζεσαι γιατί όταν είναι το πρώτο σου παιδί είναι λογικό να θες μια έξτρα βοήθεια από εκείνες....

Στα σχόλια που διάβασα αν και όλοι παραδέχονταν πόσο καθαρό νοσοκομείο είναι, δυστυχώς αρκετοί έγραφαν οτι οι κοπέλες δεν ήταν καθόλου ευγενικές και εξυπηρετικές, πως τις καλούσαν και δεν πήγαιναν και ειδικά αν είχες ζητήσει rooming in ήταν σχεδόν σαρκαστικές και σχεδόν όλοι συμφωνούσαν ότι το λογιστήριο ήταν απαράδεκτο και πρόσθεταν χρεώσεις από το πουθενά και εξετάσεις που δε σε ενημέρωναν πως γίνονταν. Αλλά επειδή είναι το πρώτο μας παιδάκι, συν του ότι ζούμε στην επαρχία και δεν έχουμε εξοικειωθεί με τις μεγάλες κλινικές, δεν ξέρουμε τι να πιστέψουμε.. Σ΄ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Marianna27 είπε:

Στα σχόλια που διάβασα αν και όλοι παραδέχονταν πόσο καθαρό νοσοκομείο είναι, δυστυχώς αρκετοί έγραφαν οτι οι κοπέλες δεν ήταν καθόλου ευγενικές και εξυπηρετικές, πως τις καλούσαν και δεν πήγαιναν και ειδικά αν είχες ζητήσει rooming in ήταν σχεδόν σαρκαστικές και σχεδόν όλοι συμφωνούσαν ότι το λογιστήριο ήταν απαράδεκτο και πρόσθεταν χρεώσεις από το πουθενά και εξετάσεις που δε σε ενημέρωναν πως γίνονταν. Αλλά επειδή είναι το πρώτο μας παιδάκι, συν του ότι ζούμε στην επαρχία και δεν έχουμε εξοικειωθεί με τις μεγάλες κλινικές, δεν ξέρουμε τι να πιστέψουμε.. Σ΄ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!!

Εγώ είχα rooming in αλλά ειλικρινά δεν αντιμετώπισα καμία αγένεια....κ μπορώ να πω ότι όταν πήγα σπίτι κ ήμουν πιο ήρεμη κατάλαβα ότι ήμουν από αυτές που πατούσα αρκετά συχνά το κουμπάκι γιατί ήμουν αγχωμενη όταν έκλαιγε το μωρό 😋 είναι κ σε ποιες θα πέσεις....σε όποιο μαιευτήριο κ να πας θα υπάρχουν οι καλές κ οι "κακές" ...ακόμα κ αν αντιμετωπίσεις τέτοιες συμπεριφορές να μην δίνεις σημασία...οφείλουν να σε βοηθήσουν όπως βέβαια κ εσύ θα καταλαβαίνεις ότι έχουν πόσες άλλες κοπέλες όποτε θα περιμένεις!

Όλα καλά θα πάνε!!! απόλαυσε τις ημέρες στο μαιευτήριο που τα έχεις όλα έτοιμα...γιατί μετά σπίτι θα ψάχνεις το κουμπάκι 😋

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Maritina89 είπε:

Εγώ είχα rooming in αλλά ειλικρινά δεν αντιμετώπισα καμία αγένεια....κ μπορώ να πω ότι όταν πήγα σπίτι κ ήμουν πιο ήρεμη κατάλαβα ότι ήμουν από αυτές που πατούσα αρκετά συχνά το κουμπάκι γιατί ήμουν αγχωμενη όταν έκλαιγε το μωρό 😋 είναι κ σε ποιες θα πέσεις....σε όποιο μαιευτήριο κ να πας θα υπάρχουν οι καλές κ οι "κακές" ...ακόμα κ αν αντιμετωπίσεις τέτοιες συμπεριφορές να μην δίνεις σημασία...οφείλουν να σε βοηθήσουν όπως βέβαια κ εσύ θα καταλαβαίνεις ότι έχουν πόσες άλλες κοπέλες όποτε θα περιμένεις!

Όλα καλά θα πάνε!!! απόλαυσε τις ημέρες στο μαιευτήριο που τα έχεις όλα έτοιμα...γιατί μετά σπίτι θα ψάχνεις το κουμπάκι 😋

 Σκεφτομαι και εγώ για rooming in, εσύ δυσκολεύτηκες ή πάλι το ίδιο θα αποφάσιζες; Οι γύρω μου μου λένε να εκμεταλλευτώ τις ώρες ξεκούρασης που μου προσφέρονται μετά τη γέννα και πως θα το εχω συνέχεια μαζι μου οταν γυρίσουμε σπίτι, αλλά παρόλα αυτά εγώ συνεχίζω να σκέφτομαι πως το θέλω μαζί σου! 
Ήσουν τρίκλινο/ δίκλινο ή μονη σου; Και ήθελα να σε ρωτήσω, πόσες μερες εμεινες; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Marianna27 είπε:

 Σκεφτομαι και εγώ για rooming in, εσύ δυσκολεύτηκες ή πάλι το ίδιο θα αποφάσιζες; Οι γύρω μου μου λένε να εκμεταλλευτώ τις ώρες ξεκούρασης που μου προσφέρονται μετά τη γέννα και πως θα το εχω συνέχεια μαζι μου οταν γυρίσουμε σπίτι, αλλά παρόλα αυτά εγώ συνεχίζω να σκέφτομαι πως το θέλω μαζί σου! 
Ήσουν τρίκλινο/ δίκλινο ή μονη σου; Και ήθελα να σε ρωτήσω, πόσες μερες εμεινες; 

Γέννησα με καισαρική ημέρα Σάββατο κ βγήκα Τετάρτη...κανονικά Τρίτη θα έβγαινα αλλά έπειτα από συμβουλή της μαίας μου έμεινα μια μέρα- χωρίς κάποια χρέωση- γιατί είχα θέματα με τον θηλασμό. 

Εγώ πάλι το ίδιο θα επέλεγα. Το είχα συζητήσει εξ αρχής με την μαία μου κ ήταν υπέρ να είναι δίπλα το μωρό κ για ενίσχυση του θηλασμού κ για τη εξοικείωση μου καθώς ήταν το πρώτο μου. Οποία στιγμή θες να ξεκουραστείς ή να βγεις να περπατήσεις (λογικά τώρα επισκέψεις δεν θα έχετε) κάνεις δεν θα αρνηθεί να το πάρει κ να στο φέρει όταν πεινάσει ή όταν το ζητήσεις πίσω.

Εγώ δεν κατάλαβα έξτρα κούραση. Θα μπορούσα άνετα να κοιμάμαι καλά αλλά είχα φουλ υπερένταση κ έμεινα σχεδόν άυπνη όλες τις ημέρες. Είχε ίκτερο το μωρό κ σκέψου φώναζα να μου τον ξυπνήσουν για να φάει γιατί δεν ξύπναγε με τίποτα τις περισσότερες φορές....συν ότι τα παίρνουν για παιδίατρο μια φορά την ημέρα κ αργούν αρκετά να τα φέρουν.

Ήμουν σε δίκλινο αλλά ποτέ δεν ήρθε άλλη κοπέλα δίπλα όποτε ήμουν τυχερή γιατί ήμουν άνετη κ είχα πάντα τη μαμά μου ή τον άντρα μου γιατί λόγω καισαρικής ήθελα μια βοήθεια.

Θα σου πρότεινα να κάνεις rooming in αλλά θα σου πρότεινα κ να προσπαθήσεις να κοιμηθείς όσο κατσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/5/2020 at 12:52 ΜΜ, ο/η Maritina89 είπε:

Γέννησα με καισαρική ημέρα Σάββατο κ βγήκα Τετάρτη...κανονικά Τρίτη θα έβγαινα αλλά έπειτα από συμβουλή της μαίας μου έμεινα μια μέρα- χωρίς κάποια χρέωση- γιατί είχα θέματα με τον θηλασμό. 

Εγώ πάλι το ίδιο θα επέλεγα. Το είχα συζητήσει εξ αρχής με την μαία μου κ ήταν υπέρ να είναι δίπλα το μωρό κ για ενίσχυση του θηλασμού κ για τη εξοικείωση μου καθώς ήταν το πρώτο μου. Οποία στιγμή θες να ξεκουραστείς ή να βγεις να περπατήσεις (λογικά τώρα επισκέψεις δεν θα έχετε) κάνεις δεν θα αρνηθεί να το πάρει κ να στο φέρει όταν πεινάσει ή όταν το ζητήσεις πίσω.

Εγώ δεν κατάλαβα έξτρα κούραση. Θα μπορούσα άνετα να κοιμάμαι καλά αλλά είχα φουλ υπερένταση κ έμεινα σχεδόν άυπνη όλες τις ημέρες. Είχε ίκτερο το μωρό κ σκέψου φώναζα να μου τον ξυπνήσουν για να φάει γιατί δεν ξύπναγε με τίποτα τις περισσότερες φορές....συν ότι τα παίρνουν για παιδίατρο μια φορά την ημέρα κ αργούν αρκετά να τα φέρουν.

Ήμουν σε δίκλινο αλλά ποτέ δεν ήρθε άλλη κοπέλα δίπλα όποτε ήμουν τυχερή γιατί ήμουν άνετη κ είχα πάντα τη μαμά μου ή τον άντρα μου γιατί λόγω καισαρικής ήθελα μια βοήθεια.

Θα σου πρότεινα να κάνεις rooming in αλλά θα σου πρότεινα κ να προσπαθήσεις να κοιμηθείς όσο κατσεις.

Κορίτσι μου μη γελάσεις, αλλά επειδή δεν ξέρω καθόλου, τη μαία σου την είχες απο νωρίτερα; Ή σου "έτυχε" μία μαία όταν πήγες να γεννήσεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Marianna27 είπε:

Κορίτσι μου μη γελάσεις, αλλά επειδή δεν ξέρω καθόλου, τη μαία σου την είχες απο νωρίτερα; Ή σου "έτυχε" μία μαία όταν πήγες να γεννήσεις;

Καλέ γιατί να γελάσω??😋Νομίζεις εγώ ήξερα πριν γεννήσω???

Εμένα είχε ο γιατρός μου κ ήταν αυτήν που με παρακολουθούσε γενικά σε όλη την εγκυμοσύνη κ με ενημέρωσε για όλα τα θεματα εγκυμοσύνης-τοκετου-θηλασμου κ φροντίδα βρέφους κ ήταν μαζί μου σε όλη τη διαδικασία του τοκετού. Δεν είναι όμως απαραίτητο να έχει ο γιατρός...σε αυτήν την περίπτωση δεν ξέρω  τι γίνεται αν πας με μια τυχαία που θα έχει εφημερία όταν γεννας...

Βέβαια ξέρω ότι ακόμα κ μετά τη γέννα μπορείς να βρεις μια να έρθει κ σπίτι σου να σε βοηθήσει στον θηλασμό ή σε οτιδήποτε άλλο θες σχετικά με τη φροντίδα....κ στο Ρέα έρχονται κ σε ενημερώνουν κ θυμάμαι γίνονταν σεμινάρια θηλασμού αν ήθελες να πας κ λίγο πριν φύγεις σου δείχνουν πως να το κάνεις μπάνιο κ να αλλάζεις πάνα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/5/2020 at 10:24 ΠΜ, ο/η Maritina89 είπε:

Καλέ γιατί να γελάσω??😋Νομίζεις εγώ ήξερα πριν γεννήσω???

Εμένα είχε ο γιατρός μου κ ήταν αυτήν που με παρακολουθούσε γενικά σε όλη την εγκυμοσύνη κ με ενημέρωσε για όλα τα θεματα εγκυμοσύνης-τοκετου-θηλασμου κ φροντίδα βρέφους κ ήταν μαζί μου σε όλη τη διαδικασία του τοκετού. Δεν είναι όμως απαραίτητο να έχει ο γιατρός...σε αυτήν την περίπτωση δεν ξέρω  τι γίνεται αν πας με μια τυχαία που θα έχει εφημερία όταν γεννας...

Βέβαια ξέρω ότι ακόμα κ μετά τη γέννα μπορείς να βρεις μια να έρθει κ σπίτι σου να σε βοηθήσει στον θηλασμό ή σε οτιδήποτε άλλο θες σχετικά με τη φροντίδα....κ στο Ρέα έρχονται κ σε ενημερώνουν κ θυμάμαι γίνονταν σεμινάρια θηλασμού αν ήθελες να πας κ λίγο πριν φύγεις σου δείχνουν πως να το κάνεις μπάνιο κ να αλλάζεις πάνα.

Αλήθεια με έχεις βοηθήσει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!! Είναι βασικές απορίες που έχω και επειδή τυχαίνει να είμαι από τις πρώτες στον κύκλο μου που κάνω παιδί, δεν είχα που να απευθυνθώ.. Σ'ευχαριστώ πολύ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Marianna27 είπε:

Αλήθεια με έχεις βοηθήσει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!! Είναι βασικές απορίες που έχω και επειδή τυχαίνει να είμαι από τις πρώτες στον κύκλο μου που κάνω παιδί, δεν είχα που να απευθυνθώ.. Σ'ευχαριστώ πολύ!!!!

Δεν μου ήταν κόπος☺️ όλες λίγο πολύ το ίδιο περάσαμε στην πρώτη εγκυμοσύνη. Ούτε εγώ είχα κάποια πολύ κοντινή μου να έχει ήδη παιδί όποτε όταν έβρισκα την ευκαιρία να μιλήσω με κάποια μαμά την έπαιρνα μονοτερμα ....κ ακόμα δηλαδή αυτό κάνω😝 θα χαρώ πολύ να σε βοηθήσω ξανά όποτε χρειαστείς ☺️κ πάλι με το καλό!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 6 months later...
στις On 15/5/2020 at 7:09 ΜΜ, ο/η Maritina89 είπε:

Εγώ είχα rooming in αλλά ειλικρινά δεν αντιμετώπισα καμία αγένεια....κ μπορώ να πω ότι όταν πήγα σπίτι κ ήμουν πιο ήρεμη κατάλαβα ότι ήμουν από αυτές που πατούσα αρκετά συχνά το κουμπάκι γιατί ήμουν αγχωμενη όταν έκλαιγε το μωρό 😋 είναι κ σε ποιες θα πέσεις....σε όποιο μαιευτήριο κ να πας θα υπάρχουν οι καλές κ οι "κακές" ...ακόμα κ αν αντιμετωπίσεις τέτοιες συμπεριφορές να μην δίνεις σημασία...οφείλουν να σε βοηθήσουν όπως βέβαια κ εσύ θα καταλαβαίνεις ότι έχουν πόσες άλλες κοπέλες όποτε θα περιμένεις!

Όλα καλά θα πάνε!!! απόλαυσε τις ημέρες στο μαιευτήριο που τα έχεις όλα έτοιμα...γιατί μετά σπίτι θα ψάχνεις το κουμπάκι 😋

Maritina καλησπέρα κι από μένα 🙂 Επειδή μάλλον θα γεννήσω κι εγώ στο ΡΕΑ πρώτα ο θεός, ήθελα να σε ρωτήσω αφού έχεις εμπειρία από το συγκεκριμένο μαιευτήριο...την επισκληρίδειο την πλήρωσες επιπλεον η συμπεριλαμβανόταν στο πακέτο; Επίσης τη δικη σου μαία που λες τη πλήρωσες ξεχωριστά από τον γιατρό σου η όχι; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Alexey είπε:

Maritina καλησπέρα κι από μένα 🙂 Επειδή μάλλον θα γεννήσω κι εγώ στο ΡΕΑ πρώτα ο θεός, ήθελα να σε ρωτήσω αφού έχεις εμπειρία από το συγκεκριμένο μαιευτήριο...την επισκληρίδειο την πλήρωσες επιπλεον η συμπεριλαμβανόταν στο πακέτο; Επίσης τη δικη σου μαία που λες τη πλήρωσες ξεχωριστά από τον γιατρό σου η όχι; 

Καλησπέρα και με το καλό,

Η επισκληριδειος ήταν μαζί στο πακέτο της γέννας!!!Δεν νομίζω ότι έχει διαφορά η τιμή αν κάνεις ή όχι επισκληριδειο.... Κ την μαία μου ναι την πλήρωσα ξεχωριστά από τον γιατρό ☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η Maritina89 είπε:

Καλησπέρα και με το καλό,

Η επισκληριδειος ήταν μαζί στο πακέτο της γέννας!!!Δεν νομίζω ότι έχει διαφορά η τιμή αν κάνεις ή όχι επισκληριδειο.... Κ την μαία μου ναι την πλήρωσα ξεχωριστά από τον γιατρό ☺️

Σευχαριστω πολύ 😀 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα σε όλες!

Σκεφτόμαστε για τοκετό στη Ρεα μιας και με παρακολουθεί γυναικολόγος που εργάζεται εκεί. Βλέπω οτι το κόστος είναι γύρω στα 1700 ευρώ για τρίκλινο και εοππυ χωρίς να συμπεριλαμβάνεται η αμοιβή του γιατρού (;). Θα μπορούσε κάποια να με κατατοπίσει σε σχέση με το συνολικό κόστος σε γενικές γραμμές;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 21/7/2023 at 6:00 ΜΜ, ο/η AvocadoMama είπε:

Καλησπέρα σε όλες!

Σκεφτόμαστε για τοκετό στη Ρεα μιας και με παρακολουθεί γυναικολόγος που εργάζεται εκεί. Βλέπω οτι το κόστος είναι γύρω στα 1700 ευρώ για τρίκλινο και εοππυ χωρίς να συμπεριλαμβάνεται η αμοιβή του γιατρού (;). Θα μπορούσε κάποια να με κατατοπίσει σε σχέση με το συνολικό κόστος σε γενικές γραμμές;

Καλησπέρα κορίτσι μου. Τον Μάιο του 21 γέννησα στο Ρέα το πρώτο μου παιδάκι μιας κ εκεί συνεργαζόταν η γυναικολόγος μου. Οι τιμές τότε για τρίκλινο δωμάτιο με φυσιολογικό τοκετό ήταν στα 1.540.  

Πέρυσι όμως ανέβηκαν οι τιμές μέσα σε μια νύχτα σε όλα τα ιδιωτικά μαιευτήρια. Πλέον ο φυσιολογικός τοκετός στο Ρέα για 3 διανυκτερεύσεις είναι στα 1800.. 

Χωριά η αμοιβή του γιατρού σου η της μαίας σου εάν θα έχεις. 

Επίσης σε αυτές τις τιμές είναι μόνο η διανυκτερεύσεις. Εάν πχ χρειαστείς μετά την γέννα κάποια ένεση πχ η το οτιδήποτε ανεβαίνει η τιμή. 

Επίσης πρέπει να έχεις κάνει την εξόφληση την δεύτερη μέρα. Νομίζω γίνονται κ;ι με δόσεις. Δεν είμαι σίγουρη όμως.

Είμαι έγκυος στο δεύτερο παιδάκι μου και ενώ έχω την ίδια γιατρό που συνεργάζεται στο Ρέα σκέφτομαι να βρω και κάποιον στο Έλενα γιατί μου φαίνεται εξωφρενικό το ποσό του νοσοκομείου δυστυχώς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
    • Σώπα ρε!!!! Τι λες τώρα!!! Πάει ένας χρόνος.. Φτου φτου φτου φτου το παιδάκι!!! Μπράβο!! Πως πέρασε έτσι ο καιρός;;! Έλα βρε αγάπη, μπράβο!! Να τον χαίρεσαι!! Να τους χαίρεστε και τους δύο βασικά, υγιεστατους πάνω από όλα στη ζωή τους πάντα!!!  Δεν θες ένα ακόμα καλέ;; Μπορεί να έρθει και η κόρη επιτέλους;! 😝🤣🤣🤣 Όχι, πέρα από τη πλάκα, το ξέρω και μπράβο που συνεχίζεις να στηρίζεις τα κορίτσια! Απορώ που βρίσκεις το χρόνο βέβαια..!!! 😄😄  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...