Μετάβαση σε περιεχόμενο

Τι ρούχα να πάρω ;


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια μου !! Γεννάω μέσα στην Ιούλιο και εχω ξεκινήσει τις αγορές σιγά σιγά. Από ρουχαλάκια τι μου προτείνεται να πάρω για το πρώτο τρίμηνο και ποσα κομμάτια θα χρειαστώ ; ❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η irenefr είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου !! Γεννάω μέσα στην Ιούλιο και εχω ξεκινήσει τις αγορές σιγά σιγά. Από ρουχαλάκια τι μου προτείνεται να πάρω για το πρώτο τρίμηνο και ποσα κομμάτια θα χρειαστώ ; ❤️❤️

Με ενδιαφέρει πολύ το θέμα και εγώ 4 Ιουλίου και μέχρι στιγμής πήρα ένα σετ από τα μινέρβακια 7 τεμάχια 12ε.. Αλλά νούμερο 62 λέει μπορεί να είναι και μεγάλα λες; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Sotiria2004 είπε:

Με ενδιαφέρει πολύ το θέμα και εγώ 4 Ιουλίου και μέχρι στιγμής πήρα ένα σετ από τα μινέρβακια 7 τεμάχια 12ε.. Αλλά νούμερο 62 λέει μπορεί να είναι και μεγάλα λες; 

Εγώ απ ο,τι εχω  καταλάβει τα νούμερα που είναι για 1 μήνα άντε να τα βάλει για καμία δυο εβδομάδες μετά θα του είναι μικρά. Οπότε εγώ θα έλεγα μήπως να παίρναμε νούμερα 0-3 μηνών τα περισσότερα και λίγα Για 1 μήνα. Δεν ξέρω. Υποθέτω....και εγώ τις ίδιες απορίες εχω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα,

Με το καλό τα μωράκια σας!! Ένα θετικό του ότι θα γεννήσεις Ιούλιο είναι ότι θα είναι καλοκαίρι οπότε θέλετε ένα φορμακι να του φοράτε κ λογικά κ καλτσακια(να δείτε στα Mothercare χωρίς λάστιχο καλτσακια). Εγώ είχα γεννήσει Μάρτιο κ η αλήθεια είναι ότι ήθελα αρκετά φορμακια μέσα στην ημέρα. Υπολογίζεις γουλιες κ ατυχήματα με πάνες (αν δεν τις φορέσεις καλά) αλλά επίσης έχω αγοράκι κ τους πρώτους μήνες κάθε φορά που τον άλλαζα έκανε τσισα πριν προλάβω να κλείσω την πάνα με αποτέλεσμα να θέλει αλλαγή ρούχων 😋εντάξει κάποια στιγμή βρήκα κόλπο να το προλαβαίνω αλλά κ πάλι ήθελα σίγουρα δύο αλλαξιες τη μέρα!!! Επίσης το θετικό με εσάς είναι ότι θα στεγνώνουν γρήγορα τα ρούχα αλλά δεν θα έχετε κ τόσο χρόνο για πλυντήριο κ σιδέρωμα όποτε πάρτε μπόλικα φορμακια κατά τη γνώμη μου!!! Κ προς θεού μην αγοράσετε αλλά είδη (φορεματακια-σαλοπετες-τζινακια) δεν βολεύουν καθόλου με τη ζέστη όσο ωραία κ αν είναι.... 

Τώρα για τα νούμερα εμένα που γεννήθηκε μεγαλόσωμο σχετικά φόρεσε τα 0-3 αρκετά!!! Κ λίγο μεγάλα να τους είναι δεν υπάρχει θέμα (φυσικά δεν εννοώ να είναι 3μηνων κ να του φοράς για 6😋)Αλλά δεν χάθηκε ο κόσμος να του είναι λίγο μεγάλα εγώ κ τώρα κάποια ρούχα του έχουν περιθώριο αλλά ούτε του πέφτουν που περπατάει ούτε είναι άσχημα!!το πολύ πολύ να γυρίσω μανίκια κ ποδαράκια!!

αν πρόκειται για τελειομηνο μωρό με νορμάλ βαρος άχρηστα είναι τα πολύ πολύ μικρά νούμερα για νεογέννητα. Να κοιτάτε σε κάθε εταιρεία κ τον οδηγό μεγεθών γιατί διαφέρουν. Π.χ εγώ αν αγοράσω orchestra διαλέγω τουλάχιστον ένα νούμερο μεγαλύτερο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η Maritina89 είπε:

Καλησπέρα,

Με το καλό τα μωράκια σας!! Ένα θετικό του ότι θα γεννήσεις Ιούλιο είναι ότι θα είναι καλοκαίρι οπότε θέλετε ένα φορμακι να του φοράτε κ λογικά κ καλτσακια(να δείτε στα Mothercare χωρίς λάστιχο καλτσακια). Εγώ είχα γεννήσει Μάρτιο κ η αλήθεια είναι ότι ήθελα αρκετά φορμακια μέσα στην ημέρα. Υπολογίζεις γουλιες κ ατυχήματα με πάνες (αν δεν τις φορέσεις καλά) αλλά επίσης έχω αγοράκι κ τους πρώτους μήνες κάθε φορά που τον άλλαζα έκανε τσισα πριν προλάβω να κλείσω την πάνα με αποτέλεσμα να θέλει αλλαγή ρούχων 😋εντάξει κάποια στιγμή βρήκα κόλπο να το προλαβαίνω αλλά κ πάλι ήθελα σίγουρα δύο αλλαξιες τη μέρα!!! Επίσης το θετικό με εσάς είναι ότι θα στεγνώνουν γρήγορα τα ρούχα αλλά δεν θα έχετε κ τόσο χρόνο για πλυντήριο κ σιδέρωμα όποτε πάρτε μπόλικα φορμακια κατά τη γνώμη μου!!! Κ προς θεού μην αγοράσετε αλλά είδη (φορεματακια-σαλοπετες-τζινακια) δεν βολεύουν καθόλου με τη ζέστη όσο ωραία κ αν είναι.... 

Τώρα για τα νούμερα εμένα που γεννήθηκε μεγαλόσωμο σχετικά φόρεσε τα 0-3 αρκετά!!! Κ λίγο μεγάλα να τους είναι δεν υπάρχει θέμα (φυσικά δεν εννοώ να είναι 3μηνων κ να του φοράς για 6😋)Αλλά δεν χάθηκε ο κόσμος να του είναι λίγο μεγάλα εγώ κ τώρα κάποια ρούχα του έχουν περιθώριο αλλά ούτε του πέφτουν που περπατάει ούτε είναι άσχημα!!το πολύ πολύ να γυρίσω μανίκια κ ποδαράκια!!

αν πρόκειται για τελειομηνο μωρό με νορμάλ βαρος άχρηστα είναι τα πολύ πολύ μικρά νούμερα για νεογέννητα. Να κοιτάτε σε κάθε εταιρεία κ τον οδηγό μεγεθών γιατί διαφέρουν. Π.χ εγώ αν αγοράσω orchestra διαλέγω τουλάχιστον ένα νούμερο μεγαλύτερο. 

Όταν λες φορμάκι εννοείς μακρυμάνικο που είναι κλειστά χεράκια ποδαράκια;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η irenefr είπε:

Όταν λες φορμάκι εννοείς μακρυμάνικο που είναι κλειστά χεράκια ποδαράκια;

Εννοούσα τα κοντομανικο εσωρουχακια λόγω του ότι θα είναι κατακαλοκαιρο τον Ιούλιο .. δεν νομίζω ότι θα φορέσει ολόσωμα!!!Και καλτσακια κ παντελονι από απόγευμα κ μετά όταν είναι πιο δροσερός ο καιρός ή στις βόλτες σας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Maritina89 είπε:

Εννοούσα τα κοντομανικο εσωρουχακια λόγω του ότι θα είναι κατακαλοκαιρο τον Ιούλιο .. δεν νομίζω ότι θα φορέσει ολόσωμα!!!Και καλτσακια κ παντελονι από απόγευμα κ μετά όταν είναι πιο δροσερός ο καιρός ή στις βόλτες σας. 

Εχω ακούσει ότι πρέπει να τους φοράμε  μια στρώση παραπάνω από εμάς, οπότε δεν ήξερα αν πρέπει να πάρω κ μακρυμάνικα φορμάκια. Σε ευχαριστώ παρά πολύ !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η irenefr είπε:

Εχω ακούσει ότι πρέπει να τους φοράμε  μια στρώση παραπάνω από εμάς, οπότε δεν ήξερα αν πρέπει να πάρω κ μακρυμάνικα φορμάκια. Σε ευχαριστώ παρά πολύ !!!

Δεν ξέρω αν αλλάζει κάτι στα νεογέννητα ίσως να ρωτήσεις τον γιατρό σου αν δεν σου πει κάτι καμία κοπέλα εδώ μέσα που είχε γεννήσει καλοκαίρι. Εγώ Ιούλιο μήνα του φορούσα κοντομανικα φορμακια μόνο αλλά ήταν ήδη 4 μηνών...κ κάποια στιγμή αμανικα!!! Πάντως γενικά η ζέστη τα ενοχλεί περισσότερο από το κρύο!! Επίσης είναι κ ανάλογα το παιδί...ο δικός μου ιδρώνει πολύ εύκολα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η irenefr είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου !! Γεννάω μέσα στην Ιούλιο και εχω ξεκινήσει τις αγορές σιγά σιγά. Από ρουχαλάκια τι μου προτείνεται να πάρω για το πρώτο τρίμηνο και ποσα κομμάτια θα χρειαστώ ; ❤️❤️

Καλησπέρα κορίτσι! Με το καλό! Κι εγώ καλοκαίρι γέννησα και με βόλεψαν πολύ τα φορμακια τα κοντομανικα που κουμπωνουν κάτω από την πάνα ( Δεν θυμάμαι αν λέγονται κάπως). Συνεχώς αυτά του φορούσα επειδή είχε ζέστη. Είχα και ολόσωμα αλλά σε πολύ λεπτό ύφασμα που του τα έβαζα τα βραδάκια που είχε λίγο ψυχρουλα. Α! Και καλτσακια. Έχω ένα θέμα με αυτό! Τα μπουτακια τα είχαμε έξω αλλά οι κάλτσες δεν μας έλειπαν σχεδόν ποτέ!💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@irenefr καλησπέρα! Γέννησα 30 Μαΐου '18.. έπεσα σε αρκετα ζεστό καλοκαίρι καθώς βγήκα από το μαιευτήριο 2 Ιουνίου με καύσωνα και κάπως έτσι συνεχίστηκε ο υπόλοιπος  μήνας (σαν να ήταν Ιούλιος δηλαδή).. Χρησιμοποίησα πάρα πολύ τα βρεφικά φανελάκια με το κοντο μανίκι που κουμπωνουν από κάτω.. ("βρεφικά εσωρουχακια" θα στα πουν στα μαγαζιά με βρεφικα).. Για νεογέννητο έως και 3 μηνών σε καλύπτει το 1 νούμερο.. τα pretty baby και τα ersa είναι πολύ καλά και ποιοτικά... Δεν ξεχειλωνουν κ αντέχουν σε συχνό πλύσιμο στους 60 βαθμούς. 10 είχα πάρει και μου έφεραν δώρο αλλά 5.. Δεν προλάβαινα να αλλάζω γιατί η μικρή είχε πολύ συχνές αναγωγές... Τώρα έχω έναν μπέμπη 4 μηνων που του έχω πάρει 8 κ βολεύεται γιατί δεν βγάζει πολύ γαλατακι οπότε δε λερωνεται συνεχώς όπως η αδερφή του (κάποια πράγματα δηλ είναι και σχετικά). Φορμακια, πάλι είναι υποκειμενικό το πόσα θα πάρεις ανάλογα με το αν θέλεις να το ντυνεις όταν είσαι σπίτι και έρθει κάποιος ή αν θέλεις να το έχεις χαλαρά με το φανελάκι... Εγώ είχα και 7-8 φορμακια με έξω τα μπουτακια και αλλα 2 με τα ποδαράκια μέσα κυριως για τον υπνο μήπως κάποιο βραδύ κανει ψύχρα.. Τελικά 2-3 φορές τα χρησιμοποίησα γιατί όλο το καλοκαίρι έκανε φουλ ζεστη κ στα μέσα του Σεπτέμβρη που δροσισε το μωρό είχε μεγαλώσει κ δεν του έκαναν.. Εσύ όμως θα τα χρειαστείς  για Σεπτ- Οκτ οπότε  καλύτερα να έχεις 4. Πικέ κουβερτούλα μην ξεχασεις βολεύει πολύ για καλοκαίρι μαζί με το σεντονακι.. είχα πάρει 1 και μου έφεραν κ άλλη μια. Οπωσδήποτε θέλεις  3 σελτεδακια για αλλαγή πάνας,  4  πετσέτες για μπανάκι και 3-4 σεντονακια για το λίκνο ή πορτ μπεμπε, 3-4 πανες αγκαλιάς, 7-8 πανακια για γουλιτσες.. καλτσακια θα χρησιμοποιήσεις απο τον Σεπτέμβρη και μετα αλλά πάρε 3 ζευγάρια να υπάρχουν.  Αυτά θυμάμαι.. Με το καλό σου εύχομαι!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κορίτσια μου με το καλό τα μωράκια σας...αυτά λέγονται ζιπουνακια έτσι τα αναφέρουν στα καταστήματα...εγώ γεννησα στα μέσα Σεπτεμβρίου και έβαζα στη μικρή κοντομαντικο ζιπουνακι και φορμακια από πάνω λεπτό μακό...και γύρω το Δεκέμβριο τις είχα πάρει μακρυμάνικα ζιπουνακια και βελουτε φορμακια πιο ζεστά...γενικά το μωρό θέλει λίγο ζέστη ειδικά τις πρώτες 40 μέρες.και καλοκαίρι να είναι θα βάζεις καλτσακια μου είχε πει ο παιδίατρος...όσο για το νούμερο εγώ είχα πάρει το 3-6 και τις έκαναν λίγο μεγάλα αλλά βγάλαμε ως 5 μηνών με αυτά...ενώ κάποια που μου είχαν φέρει 0-3 μόνο δύο εβδομάδες τις τα βαλα.οσο γι αυτό που είπε μια κοπέλα πιο πάνω ισχύει μην μαζεύετε φορέματα και σαλοπετες μετά τους 12 μήνες αυτά...κοριτσάκι έχω και κάτι ξέρει μια τρελή που μάζευε όλο τέτοια 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...