Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

στις On 27/3/2020 at 3:52 ΜΜ, ο/η Marouli_89 είπε:

Σπορακια εννοώ. Α κατάλαβα. 

Σποράκια είναι φυσιολογικοτατα

Κοινοποιήστε αυτή την δημοσίευση

Σύνδεσμος σε αυτή τη δημοσίευση
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια καλημέρα! Πως είστε όλες από υγεία! Τι πράγμα και αυτός ο τρόμος με τον Κορονοιο. Εγώ τρέμω για την μικρή! Εσείς πως την παλεύετε? 

στις πριν 7 λεπτά, ο/η satya είπε:

Σποράκια είναι φυσιολογικοτατα

Σε ευχαριστώ πολύ! 

στις On 29/3/2020 at 3:07 ΜΜ, ο/η satya είπε:

Κοριτσια καλημέρα! Πως είστε όλες από υγεία! Τι πράγμα και αυτός ο τρόμος με τον Κορονοιο. Εγώ τρέμω για την μικρή! Εσείς πως την παλεύετε? 

Μία χαρά όλα θα πάνε. Θα φύγει κι αυτό... Λίγο μέσα. Κ όλα καλά θα πάνε... Εγώ 20 ημέρες μέσα στο σπίτι... Ούτε όταν σαραντιζαμε... 

στις On 27/3/2020 at 5:43 ΜΜ, ο/η daskala23 είπε:

Έχω και έναν γιο ο οποίος είναι 3,5 χρόνων τώρα και αυτός τους πρώτους μήνες έκανε ανήσυχο ύπνο το βράδυ αλλά πιο πολύ με μουγκριτα... Και μου είχε πει τοτε η ίδια γιατρός ότι είναι φυσιολογικό.... Αυτός εδώ κουνιέται ολόκληρος....

Καλησπέρα κορίτσι μου,πήγατε για εμβόλιο?Ρώτησες την παιδίατρο για το μωρό που κάνει ανήσυχο ύπνο?

Καλησπέρα κορίτσια!!! Ελπίζω να είστε εσείς και τα μωράκια σας καλά!!! Έχω ερώτηση.... Κάναμε εξετάσεις αίματος στον μικρό μου τριών μηνών όπου να ναι και προκύπτει αναιμία αλλά πολύ καλή φερριτινη. Γενικά είναι απόλυτα φυσιολογικό τα βρεφη που θηλάζουν αποκλειστικά να παρουσιάζουν αναιμία αλλά ο παιδίατρος μας , μας συνέστησε σταγόνες σιδήρου. Εννοείται κ δεν θα αμφισβητήσω εγώ έναν επιστήμονα απλά θα ήθελα μια δεύτερη γνώμη συμβουλευτικα. Πάντοτε ήμουν κατά των φαρμάκων κ των σκευασμάτων ποσο μάλλον τώρα που πρόκειται για τον μικρό μου. Υπάρχει λοιπόν κάποια από εσάς που να έχει φιλικές σχέσεις με την/τον παιδίατρο της ώστε να κάνει μια ερώτηση εκ μέρους μου δίνοντας τις τιμές? Έτσι όπως είναι τα πράγματα με τον ιό μου φαίνεται κουλο απλά να πάρω τηλ για δεύτερη γνώμη κάποιον γιατρό χωρίς να πάω από εκεί... 

στις πριν 6 ώρες, ο/η despoina46 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου,πήγατε για εμβόλιο?Ρώτησες την παιδίατρο για το μωρό που κάνει ανήσυχο ύπνο?

Καλησπερα!! Ναι πήγαμε χτες αλλά ξεχάστηκα να γραψω,μου είπε είναι φυσιολογικό σε αυτή την ηλικία γιατί ακόμη δεν έχουν κατακτήσει απόλυτα την ικανότητα του ύπνου,κάπως έτσι μου είπε... Δηλαδή από ότι κατάλαβα κάνουν ελαφρύ ύπνο έτσι ο εγκέφαλος τους είναι σε εγρήγορση...

στις πριν 3 ώρες, ο/η daskala23 είπε:

Καλησπερα!! Ναι πήγαμε χτες αλλά ξεχάστηκα να γραψω,μου είπε είναι φυσιολογικό σε αυτή την ηλικία γιατί ακόμη δεν έχουν κατακτήσει απόλυτα την ικανότητα του ύπνου,κάπως έτσι μου είπε... Δηλαδή από ότι κατάλαβα κάνουν ελαφρύ ύπνο έτσι ο εγκέφαλος τους είναι σε εγρήγορση...

Ακόμη συνεχίζει να το κάνει; 

στις πριν 19 ώρες, ο/η Mayland είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!! Ελπίζω να είστε εσείς και τα μωράκια σας καλά!!! Έχω ερώτηση.... Κάναμε εξετάσεις αίματος στον μικρό μου τριών μηνών όπου να ναι και προκύπτει αναιμία αλλά πολύ καλή φερριτινη. Γενικά είναι απόλυτα φυσιολογικό τα βρεφη που θηλάζουν αποκλειστικά να παρουσιάζουν αναιμία αλλά ο παιδίατρος μας , μας συνέστησε σταγόνες σιδήρου. Εννοείται κ δεν θα αμφισβητήσω εγώ έναν επιστήμονα απλά θα ήθελα μια δεύτερη γνώμη συμβουλευτικα. Πάντοτε ήμουν κατά των φαρμάκων κ των σκευασμάτων ποσο μάλλον τώρα που πρόκειται για τον μικρό μου. Υπάρχει λοιπόν κάποια από εσάς που να έχει φιλικές σχέσεις με την/τον παιδίατρο της ώστε να κάνει μια ερώτηση εκ μέρους μου δίνοντας τις τιμές? Έτσι όπως είναι τα πράγματα με τον ιό μου φαίνεται κουλο απλά να πάρω τηλ για δεύτερη γνώμη κάποιον γιατρό χωρίς να πάω από εκεί... 

Να ρωτήσουμε αλλά γιατί δεν ρωτάς το εξής : αντί να δώσεις στο παιδί να πάρεις εσύ. Εμένα μου δίνει πόσιμο ο γυναικολόγος μου μέχρι τον 6ο μήνα. Επίσης διατροφή πλούσια σε σίδηρο βοηθάει καθώς και αρκετό κρέας κόκκινο. Έτσι παίρνει και το μωρό από τα αποθέματα σου

Καλησπέρα κορίτσια τι κανετε;; Εμείς καλά είμαστε στρώνει και με τον βραδινό ύπνο σιγά σιγά.. ερώτηση αλλάξαμε γάλα από το anticolic πήγαμε στο 1 και έχει λίγες μέρες τώρα που σε κάποια γεύματα μου βγάζει γάλα.. μετά όμως από 2 με 3ωρες.και στα κακακια του εχει κάτι γρομπαλακια  πήρα τον γιατρό κ περιμένω να με πάρει..όσες δίνεται ξένο γάλα έχετε παρατηρήσει αυτά τα γρομπαλακια μέσα στα κακακια;;;

στις πριν 22 ώρες, ο/η Mayland είπε:

Ε σίδηρος είναι κοπέλα μου. Δεν είναι αντιβίωση.... Να πεις ότι μηοως δε χρειάζεται. Δεν θα πάθει κάτι αν του δινεις λίγο σιδηρο. Ξέρω πολλά παιδιά που παίρνουν.. Βιταμίνη d δεν παίρνετε ήδη? Συν σιδηρο τώρα σας είπε? 

στις πριν 1 ώρα, ο/η Maroulli είπε:

Καλησπέρα κορίτσια τι κανετε;; Εμείς καλά είμαστε στρώνει και με τον βραδινό ύπνο σιγά σιγά.. ερώτηση αλλάξαμε γάλα από το anticolic πήγαμε στο 1 και έχει λίγες μέρες τώρα που σε κάποια γεύματα μου βγάζει γάλα.. μετά όμως από 2 με 3ωρες.και στα κακακια του εχει κάτι γρομπαλακια  πήρα τον γιατρό κ περιμένω να με πάρει..όσες δίνεται ξένο γάλα έχετε παρατηρήσει αυτά τα γρομπαλακια μέσα στα κακακια;;;

Όχι εγώ όχι. Είναι σαν του θηλασμού μαλακά. Βέβαια δεν πίνει πολύ σκόνη... 

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Starrr είπε:

Ε σίδηρος είναι κοπέλα μου. Δεν είναι αντιβίωση.... Να πεις ότι μηοως δε χρειάζεται. Δεν θα πάθει κάτι αν του δινεις λίγο σιδηρο. Ξέρω πολλά παιδιά που παίρνουν.. Βιταμίνη d δεν παίρνετε ήδη? Συν σιδηρο τώρα σας είπε? 

Δίνετε εσείς στο μωράκι σας σίδηρο? Δεν έχω πρόβλημα να δώσω ένα συμπλήρωμα στο μωρό μου απλά θέλω να είμαι σίγουρη ότι υπάρχει κ λόγος. Δεν θέλω να δώσω κάτι ούτε προληπτικά ούτε επειδή ο γιατρός μας είναι λίγο υπερβολικός σε αυτά. Φαντάζομαι ότι είναι λίγο υπερβολικός γιατί στους δύο μήνες που μας είδε μου είχε πει πάνω στην συζήτηση ότι κάποια στιγμή πρέπει να ξεκινήσουμε προληπτικά τον σίδηρο μιας κ θηλάζει αποκλειστικά... Τώρα προκυπτει κ από τις εξετάσεις ο χαμηλός αιματοκρίτης ( που είναι φυσιολογικό στο θηλαζων βρέφος) αλλά η φερριτινη είναι πολύ καλή. Από τα λίγα λοιπόν που γνωρίζω σε εξετάσεις αίματος, ΝΟΜΙΖΩ ( δεν είμαι γιατρός) ότι δεν είναι απαραίτητο.  Προσωπικά για προληπτικούς λόγους δεν θα ήθελα να δώσω τίποτα. Συν του ότι δοκίμασα κ έχει γεύση betadine 😒

στις πριν 4 ώρες, ο/η satya είπε:

Να ρωτήσουμε αλλά γιατί δεν ρωτάς το εξής : αντί να δώσεις στο παιδί να πάρεις εσύ. Εμένα μου δίνει πόσιμο ο γυναικολόγος μου μέχρι τον 6ο μήνα. Επίσης διατροφή πλούσια σε σίδηρο βοηθάει καθώς και αρκετό κρέας κόκκινο. Έτσι παίρνει και το μωρό από τα αποθέματα σου

Παιρνω σίδηρο εγώ ... Καλά που κ πού το ξεχνάω... Τέλος πάντων, αποφάσισα να μιλήσω ανοιχτά με τον γιατρό να πω ακριβώς τις σκέψεις μου να μου πει κ αυτός το δικό του σκεπτικό. Δεν μπορώ να πω ότι δεν είναι καλός γιατρός αλλά εξ'αρχης δεν νομίζω ότι εμένα μου ταίριαξε.. δύσκολη η επιλογή παιδιάτρου... 🙄

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mayland είπε:

Δίνετε εσείς στο μωράκι σας σίδηρο? Δεν έχω πρόβλημα να δώσω ένα συμπλήρωμα στο μωρό μου απλά θέλω να είμαι σίγουρη ότι υπάρχει κ λόγος. Δεν θέλω να δώσω κάτι ούτε προληπτικά ούτε επειδή ο γιατρός μας είναι λίγο υπερβολικός σε αυτά. Φαντάζομαι ότι είναι λίγο υπερβολικός γιατί στους δύο μήνες που μας είδε μου είχε πει πάνω στην συζήτηση ότι κάποια στιγμή πρέπει να ξεκινήσουμε προληπτικά τον σίδηρο μιας κ θηλάζει αποκλειστικά... Τώρα προκυπτει κ από τις εξετάσεις ο χαμηλός αιματοκρίτης ( που είναι φυσιολογικό στο θηλαζων βρέφος) αλλά η φερριτινη είναι πολύ καλή. Από τα λίγα λοιπόν που γνωρίζω σε εξετάσεις αίματος, ΝΟΜΙΖΩ ( δεν είμαι γιατρός) ότι δεν είναι απαραίτητο.  Προσωπικά για προληπτικούς λόγους δεν θα ήθελα να δώσω τίποτα. Συν του ότι δοκίμασα κ έχει γεύση betadine 😒

Έτσι έχει γεύση ο σίδηρος.. Αν δε θες να δώσεις, μη δώσεις. Αν θες δώσε μέρα παρά μέρα αν δε το θεωρείς σπουδαίο.... Καλό θα κάνεις εάν δώσεις...... Η φερριτινη δε έχει σχέση με το σιδηρο. Εννοώντας άλλο τι υπάρχει στη κυκλοφορία κι άλλο τι υπάρχει αποθήκη.... Εμείς παίρνουμε βιταμίνη d. Αλλά πολλές φορές το ξεχνάω κ δε το δίνω.... 

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mayland είπε:

Παιρνω σίδηρο εγώ ... Καλά που κ πού το ξεχνάω... Τέλος πάντων, αποφάσισα να μιλήσω ανοιχτά με τον γιατρό να πω ακριβώς τις σκέψεις μου να μου πει κ αυτός το δικό του σκεπτικό. Δεν μπορώ να πω ότι δεν είναι καλός γιατρός αλλά εξ'αρχης δεν νομίζω ότι εμένα μου ταίριαξε.. δύσκολη η επιλογή παιδιάτρου... 🙄

Εάν δε σου ταίριαξε κοπέλα μου, όταν φτιάξουν λίγο τα πράγματα πάρε μια γνώμη από άλλον παιδίατρο να δεις πως συμπεριφερεται σε σένα κ στο μωρό σου...!!! Δεν χάνεις κάτι. 

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Starrr είπε:

Εάν δε σου ταίριαξε κοπέλα μου, όταν φτιάξουν λίγο τα πράγματα πάρε μια γνώμη από άλλον παιδίατρο να δεις πως συμπεριφερεται σε σένα κ στο μωρό σου...!!! Δεν χάνεις κάτι. 

Ναι έχεις δίκιο...Θα το δω μέχρι τοτε. Ξέρεις είναι ότι είναι το πρώτο μας παιδάκι και ίσως λίγο από ανησυχία λίγο από υπερβολικό ζήλο προστασίας του παιδιού από τα πάντα να βλέπω και "φαντάσματα". 😅 

στις πριν 49 λεπτά, ο/η Mayland είπε:

Ναι έχεις δίκιο...Θα το δω μέχρι τοτε. Ξέρεις είναι ότι είναι το πρώτο μας παιδάκι και ίσως λίγο από ανησυχία λίγο από υπερβολικό ζήλο προστασίας του παιδιού από τα πάντα να βλέπω και "φαντάσματα". 😅 

😂😂😂 Μην ανησυχείς... Το πρώτο παιδί είναι το "πείραμα" μας.!! 

στις πριν 7 ώρες, ο/η Mayland είπε:

Καλημέρα! Εμείς σε λίγο θα κλείσουμε τον 3 μήνα και θυμάμαι όταν μας είχε εξετάσει στην αρχή ότι μου είχε πει για σίδηρο! Και εγώ δίνω βιταμίνη d.

στις On 3/4/2020 at 3:24 ΜΜ, ο/η Maroulli είπε:

Καλημέρα Maroulli μου εμενα γενικα κανει αναγωγές ειναι φυσιολογικο στα μωρακια αυτο . Τα κακακια της ήταν με γρομπακακια και πράσινα Τωρα έχουν αρχισει και στρώνουν που μπήκαμε στον 4ο. Το θεμα ειναι να μην σπυ ζορίζεται 

στις On 3/4/2020 at 5:39 ΜΜ, ο/η Mayland είπε:

Καλημέρα! Όχι δεν δινω σίδηρο και δεν εκανα εξετασεις στην κορη μου γιατι τη θήλασα λιγο. Εσυ παίρνεις συμπληρώματα; Σιδιρο και ασβέστιο; Δεν ειναι κακο να παρει συμπλήρωμα 2 χρόνια θα τους δίνουμε D3 :)

Η αληθεια ειναι πτι στα πρώτα μας μωρά αμφιβάλουμε με το γιατρο μας συνέχεια :) στην πρωτη μ κορη τον έκραζα και τωρα τον αγαπάω 🤣

στις On 3/4/2020 at 7:54 ΜΜ, ο/η Mayland είπε:

Δεν θελω να σε απογοητεύσω αλλα ολες μας βλεπουμε φαντάσματα οπως σπυ ειπα παραπανω τωρα τον αγαπώ 🤣

στις On 3/4/2020 at 5:46 ΜΜ, ο/η Mayland είπε:

Αφού παίρνεις σίδηρο νομίζω είναι οκ. Συμφωνώ δύσκολο να βρεις καλό παιδιατρο! 

Καλημέρα κορίτσια μου.. πως είστε? τα μωράκια σας? εμείς όλα καλά με την μπέμπα μας.. μεγαλώνει και μας τρελαίνει!! Έχει αρχίσει και βγάζει κραυγές και φωνούλες και είναι σκέτη απόλαυση.. Βεβαια τις τελευταιες 10 μέρες το παιδί μου έχει γίνει βιονικό.. δεν μου κοιμάται μέσα στην ημέρα και το βράδυ θα κοιμηθεί μετά από πολλές προσπάθειες... εύχομαι να είναι από το άλμα που επιτέλους τελειώνει το ΣΚ.. γιατί μας πέθανε.. κλειστήκαμε και μέσα από εκεί που την έβγαζα κάθε μερα βόλτα.. τι κακό κ αυτό... 

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Mantarini είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου.. πως είστε? τα μωράκια σας? εμείς όλα καλά με την μπέμπα μας.. μεγαλώνει και μας τρελαίνει!! Έχει αρχίσει και βγάζει κραυγές και φωνούλες και είναι σκέτη απόλαυση.. Βεβαια τις τελευταιες 10 μέρες το παιδί μου έχει γίνει βιονικό.. δεν μου κοιμάται μέσα στην ημέρα και το βράδυ θα κοιμηθεί μετά από πολλές προσπάθειες... εύχομαι να είναι από το άλμα που επιτέλους τελειώνει το ΣΚ.. γιατί μας πέθανε.. κλειστήκαμε και μέσα από εκεί που την έβγαζα κάθε μερα βόλτα.. τι κακό κ αυτό... 

Καλημέρα! Λογικά πρέπει να έχουμε γεννήσει πολύ κοντά γιατί και η μπεμπούλα μας γίνεται 19 εβδομάδων την κυριακή! Ανυπομονώ να τελειώσει το άλμα αυτό! Και εμείς κάθε βράδυ πολύ δύσκολα κοιμάται! Την τελευταία εβδομάδα κοιμάται κανονικά κατά τις 2!!!! Μας έχει γονατίσει... 🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️

στις πριν 23 ώρες, ο/η Angie1106 είπε:

Καλημέρα! Λογικά πρέπει να έχουμε γεννήσει πολύ κοντά γιατί και η μπεμπούλα μας γίνεται 19 εβδομάδων την κυριακή! Ανυπομονώ να τελειώσει το άλμα αυτό! Και εμείς κάθε βράδυ πολύ δύσκολα κοιμάται! Την τελευταία εβδομάδα κοιμάται κανονικά κατά τις 2!!!! Μας έχει γονατίσει... 🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️

30/11 γέννησα.. Για να δούμε..  εχτές την πήραμε με τον άντρα μου και πήγαμε βόλτα με το καρότσι και κοιμήθηκε κατευθείαν!! μ

Καλημέρα κορίτσια. Εμένα που κοιμόταν ένα 4ωεο σερί πάει κ αυτό. Κάθε 1.5_2 ώρες ξυπνάει. Κ απ τις 8 είναι στο πόδι. Τι κούραση!!! Αντί να βελτιώνεται ο ύπνος χειροτερεύει, που θα πάει όλο αυτό;; 

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Απαντήσεις

• ο εμβρυομητρικός τι σου είπε για το βάρος;;; σου είπα ότι άλλοι λένε ότι συμβαίνει αυτό... να παίρνουν μαζεμένα τα μωρά το βάρος που δεν πήραν τις περασμένες εβδομάδες... και μην ξεχνάς ότι η απόκλιση είναι πάντα +-10%... εξάλλου ένα τικ να κάνουν πιο δω ή πιο κει στις μετρήσεις αλλάζει και βάρος... μην τρελαίνεσαι... εδώ σε άλλες λένε θα γεννήσεις μωρό 3,5 κιλά και τελικά γεννιέται κάτω από 2... να δεις στα χαρτιά τις αναλογίες... το AC είναι η περίμετρος της κοιλιάς... κι αυτό που τσεκάρεις είναι ο λόγος μεταξύ AC και του κεφαλιού... θα το καταλάβεις γιατί το γράφει επάνω ο υπέρηχος...  η δική μου διατροφή με τη δική σου δεν έχει σχέση παιδί μου... εγώ έχω διαβήτη κύησης και πρόκειται για εικασία δική μου... και τι να σώσεις;;; κατά μέσο όρο παίρνουν 200 τη βδομάδα... πρόσεξε κατά μεσο όρο... στο doppler τι σου έγραψε;;; σε ποια θέση είναι τώρα η μπέμπα;;; πάντως εγώ τη βλέπω μια χαρά... τσέκαρε μόνο αυτό που σου είπα... μην τρελαίνεσαι χωρίς λόγο... αν θα έχεις λόγο στο μέλλον θα μπορείς να τρελαθείς όσο θέλεις... όσο για τους γιατρούς θα έπρεπε να είναι σε συνεχή συνεννόηση μεταξύ τους με πρωτοβουλία του μαιευτήρα σου... έχεις περάσει από πολύ μεγάλο λούκι και η εγκυμοσύνη σου είναι αυτό λέμε "πολύτιμος"... δεν είναι για να παίζουν...
    • Ευχαριστώ πάρα πολυυυυ!!!!!Μακάρι!!!!!οφείλω να ομολογήσω ότι είμαι και πολύ πιο χαλαρή σε σχέση με τις προηγούμενες μέρες....
    • Με το καλό να γατζωθουν στη μανούλα τους!!!!!! Σε 12 μέρες άλλη μια εγκυουλα!!!!! 
    • Μου είχε συμβεί κ εμένα αλλά μου είπε η Λευκού να μη βγάζω τον αέρα από τις innohep, να τις κάνω όπως είναι δλδ κ να μην πατάω το σημείο μετά κ όντως απέδωσε! Λογικό μετά από τόσους μήνες να πετυχαίνεις τα ίδια σημεία!! βγες λίγο προς τα έξω ή κάνε κυκλικά τις ενέσεις για να προλαβαίνει να ηρεμήσει το σημείο..
  • Νέες συζητήσεις

• Προσθήκη...