Μετάβαση σε περιεχόμενο

Προγραμμα σε βρεφος


Recommended Posts

Καλησπερα!εχω ενα αγορακι που μπαινει στον τριτο μηνα.τρεφετε με γαλα δικο μου κατα κυριο λογο και συμπληρωμα ξενο.συνηθως τρωμε στις 3-4 ωρες.το βραδυ ξυπναει ανα τριωρο και ενω μπορει να τον σηκωσω να ρευτει η να κανει γουλιτσα ζηταει φαγητο αμεσως.την μερα μπορει να μεινει πιο πολυ ωρα χωρις φαγητο απο οτι το βραδυ.ποτε ειναι η καταλληλη στιγμη να του φτιαξω προγραμμα?ειναι νωρις ακομα για να προσπαθησω να του κοψω το βραδινο και πως θα μπορουσα να το κανω?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα ο γιος μου είναι 10 μηνών και ακόμη ξυπνάει μέσα στη νύχτα για να φάει τουλάχιστον μια φορά,σε γενικές γραμμές υπάρχει κάποιο πρόγραμμα από 6 μηνών τουλάχιστον στην ώρα του ύπνου αλλά μην περιμένεις και πολλά γιατι πάντα θα χαλάει θα βγαζουν δόντια θα περνάνε αλμα θα εχουν πονακια 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η vivika10 είπε:

Καλησπέρα ο γιος μου είναι 10 μηνών και ακόμη ξυπνάει μέσα στη νύχτα για να φάει τουλάχιστον μια φορά,σε γενικές γραμμές υπάρχει κάποιο πρόγραμμα από 6 μηνών τουλάχιστον στην ώρα του ύπνου αλλά μην περιμένεις και πολλά γιατι πάντα θα χαλάει θα βγαζουν δόντια θα περνάνε αλμα θα εχουν πονακια 

Και πως αντεχεις 10 μηνες?και ειδικα αν δουλευεις ειναι πολυ δυσκολο!!ελεγα μηπως υπηρχε καποιος ττοπος να το κοψεις σιγα σιγα χωρις να κλαιει και να στεναχωριετε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι να τον κάνω αφού πεινάει,υπάρχουνε και βράδια που δεν ξυπνάει αλλά σπάνια, προσωπικα ακολουθώ τις αναγκες   του μωρου όταν είναι έτοιμο θα σταματήσει να ξυπνάει για γάλα,τώρα αν εννοείς τρόπους κάτι παρωχημένες μεθόδους τύπου δώσε χαμομήλι η νερό τα θεωρώ μεγάλη βλακεία,το μωρό σου είναι βραδάκι ακόμη δεν νομίζω πως πρέπει να του κόψεις το βραδινό γάλα εκτός αν το κόψει μόνο του

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η vivika10 είπε:

Τι να τον κάνω αφού πεινάει,υπάρχουνε και βράδια που δεν ξυπνάει αλλά σπάνια, προσωπικα ακολουθώ τις αναγκες   του μωρου όταν είναι έτοιμο θα σταματήσει να ξυπνάει για γάλα,τώρα αν εννοείς τρόπους κάτι παρωχημένες μεθόδους τύπου δώσε χαμομήλι η νερό τα θεωρώ μεγάλη βλακεία,το μωρό σου είναι βραδάκι ακόμη δεν νομίζω πως πρέπει να του κόψεις το βραδινό γάλα εκτός αν το κόψει μόνο τ

Σιγουρα απο το να υποφερει ο ιδιος προτιμω να παω στον ρυθμο του.απλα επδ ακουω απο αλλες κοπελες που δν ξυπνανε τα μικρα τους για αυτο ελεγα μηπως μπορουσα να του το κοψω χωρις ομως να τον βασανιζω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η vasiliki30 είπε:

Σιγουρα απο το να υποφερει ο ιδιος προτιμω να παω στον ρυθμο του.απλα επδ ακουω απο αλλες κοπελες που δν ξυπνανε τα μικρα τους για αυτο ελεγα μηπως μπορουσα να του το κοψω χωρις ομως να τον βασανιζω

Να σ ζήσει...καλός ήρθες στην μητρότητα!!!Δεν είναι όλα τα μωρά ίδια (το λέω για αυτά π ακούς από άλλες κοπελες)..εμένα ακόμα κ τώρα ο είμαστε 12μηνων ξυπνάει κάποιες φορές  τα βράδια 1 με 2 φορες από δόντια κλαίγοντας γοηρα!!! Όπως λέει κ η @vivika10 ακολουθείς το μωρό σου τώρα σε έχει ανάγκη όσο ποτε!!Είναι ακόμα πολύ μικρό..εμένα 3μηνων ξυπνάγε τα βράδια σίγουρα 2- 3φορες εγώ θηλαζα κ θηλάζω αποκλειστικά!!το ξέρω ότι είναι πολύ κουραστικό αλλά έτσι ειναι τα βρέφη κ εμενα μ πηρε πολυ καιρο να το αποδεχτώ ότι δεν υπάρχει πρόγραμμα!!!οπλισου με υπομονή!! Τι εννοείς να του κόψεις το βραδινό γαλα για να καταλάβω?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η Angela7 είπε:

Να σ ζήσει...καλός ήρθες στην μητρότητα!!!Δεν είναι όλα τα μωρά ίδια (το λέω για αυτά π ακούς από άλλες κοπελες)..εμένα ακόμα κ τώρα ο είμαστε 12μηνων ξυπνάει κάποιες φορές  τα βράδια 1 με 2 φορες από δόντια κλαίγοντας γοηρα!!! Όπως λέει κ η @vivika10 ακολουθείς το μωρό σου τώρα σε έχει ανάγκη όσο ποτε!!Είναι ακόμα πολύ μικρό..εμένα 3μηνων ξυπνάγε τα βράδια σίγουρα 2- 3φορες εγώ θηλαζα κ θηλάζω αποκλειστικά!!το ξέρω ότι είναι πολύ κουραστικό αλλά έτσι ειναι τα βρέφη κ εμενα μ πηρε πολυ καιρο να το αποδεχτώ ότι δεν υπάρχει πρόγραμμα!!!οπλισου με υπομονή!! Τι εννοείς να του κόψεις το βραδινό γαλα για να καταλάβω?

Σε ευχαριστω!και εσυ να χαιρεσαι το παιδακι σου!να μην ξυπναει συνεχεια να φαει γτ το βραδυ πειναει πετισσοτερο δν ξετω αυτο αν γινετε βεβαια γτ σιγουρα δν θελω να τον αφησω να πειναει.το θεμα ειναι οτι ξυπναει και επδ δν θελει να κοιμηθει κι αλλο,στις 4 το πρωι και με δυσκολια τον ξανακοιμιζω.οταν ακους οτι αλλα μωρακια κοιμουνται 5-6 ωρες συνεχομενες το βραδυ,αναρωτιεσε μηπως εσυ κανεις κατι λαθος και δν κοιμαται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η vasiliki30 είπε:

Σε ευχαριστω!και εσυ να χαιρεσαι το παιδακι σου!να μην ξυπναει συνεχεια να φαει γτ το βραδυ πειναει πετισσοτερο δν ξετω αυτο αν γινετε βεβαια γτ σιγουρα δν θελω να τον αφησω να πειναει.το θεμα ειναι οτι ξυπναει και επδ δν θελει να κοιμηθει κι αλλο,στις 4 το πρωι και με δυσκολια τον ξανακοιμιζω.οταν ακους οτι αλλα μωρακια κοιμουνται 5-6 ωρες συνεχομενες το βραδυ,αναρωτιεσε μηπως εσυ κανεις κατι λαθος και δν κοιμαται.

Όχι αγάπη μου τίποτα δεν κάνεις λάθος έτσι είναι μερικά μωρά!! Μπορεί να πεινάει μπορει να  θελει να νοιωσει κ ασφάλεια!!!Μπορεί να περνάτε κάποιο άλμα συμπεριφοράς...γνωρίζεις για τα άλματα? Ο ύπνος είναι κάτι π κατακτιέται σιγά σιγά!! Όσο μπορείς όταν το ταΐζεις την νύχτα μην έχεις ανοιχτά φώτα για να καταλάβει ότι είναι βράδυ ακόμα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Angela7 είπε:

Όχι αγάπη μου τίποτα δεν κάνεις λάθος έτσι είναι μερικά μωρά!! Μπορεί να πεινάει μπορει να  θελει να νοιωσει κ ασφάλεια!!!Μπορεί να περνάτε κάποιο άλμα συμπεριφοράς...γνωρίζεις για τα άλματα? Ο ύπνος είναι κάτι π κατακτιέται σιγά σιγά!! Όσο μπορείς όταν το ταΐζεις την νύχτα μην έχεις ανοιχτά φώτα για να καταλάβει ότι είναι βράδυ ακόμα 

Μονο το φωτακι νυκτος εχω ανοιχτο λαι ανοιγω την τηλεοραση για να μην με παρει ο υπνος.γενικα παμε καλυτερα απο μερα σε μερα,σταθεροποιησαμε τα γευματα που ηταν πολυ ανω-κατω.απλα δν ηξερα αν μπορω ναβοηθησω εγω καπου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η vasiliki30 είπε:

Μονο το φωτακι νυκτος εχω ανοιχτο λαι ανοιγω την τηλεοραση για να μην με παρει ο υπνος.γενικα παμε καλυτερα απο μερα σε μερα,σταθεροποιησαμε τα γευματα που ηταν πολυ ανω-κατω.απλα δν ηξερα αν μπορω ναβοηθησω εγω καπου.

Οχι απλα Ακολουθείς το μωρο σου...απλά να ξέρεις δεν θα είναι πάντα το ίδιο κάθε μέρα εννοώ κάποιες φορές θα γκρινιάζει κάποιες θα κοιμάται πιο πολύ άλλες Όχι κτλ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η μεγάλη μ 2.5 χρονων θα ξυπνήσει μια φορα για γάλα.  Το μωρο 11 μηνων απο 2 εως 4 5. Έκοψαν τ θηλασμό κ τα 2 ακριβώς στους 8 μηνες. Λυπάμαι π θα σε απογοητεύσω αλλα στα 2.5 χρόνια ζήτημα να χω κοιμηθεί 10 φορες πάνω απο 3 ωρες συνεχομενα. Η μεγάλη μ μέχρι 1.5 χρονων ξύπναγε άπειρες φορες μα άπειρες. Μιλάμε απο 4 εως 15 φορες ολο τ βραδυ. Έστρωσε για κανα μηνα π ξύπναγε μονο 2 ωσπου γεννησα κ περάσαμε πολυ ωραια😂. Ξεκίνησε να ξυπνάει παλι μονο μια φορα πριν κανα διμηνο. Αλλα εχω κ τ μωρο π ξυπνάει απο 2 εως 5 φορες. Οποτε το χω πάρει αποφαση. Αμα δ πανε 5 χρονων δ βλεπω να κοιμαμαι σερί όλο τ βράδυ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου κορίτσι μου...από τη δική μου εμπειρία θα σου πω ότι τα μωρά περνάνε διάφορα στάδια στον ύπνο...η μικρή  μου 17,5 μηνών αυτό το διάστημα ξυπνάει πάλι 2 φορές το βράδυ και θέλει απλά αγκαλιά!!! θεωρώ ότι είναι πολύ μικρό το μωράκι σου για πρόγραμμα..και να μπει δλδ θα το χαλάσει στην πορεία! Σ΄αυτό το στάδιο περνάνε μεγάλα άλματα, έχουν και τα δοντάκια οπότε απλά ακολουθείς το πρόγραμμα, όπως είπαν και τα κορίτσια πιο πάνω! Αυτό που έκανα για να κόψει κάποιο ξύπνημα το βράδυ ήταν  να της δίνω λίγο νεράκι αντί για θηλασμό και έπιασε σε μενα, αλλά αυτό γύρω στον 7ο-8ο.. γενικά από μωρό άλλοτε θα κοιμάται σερί όλο το βράδυ, άλλοτε θα ξυπνάει 1 φορά, άλλοτε 3! Είναι και στο παιδί.. Φρόντισε να ξεκουράζεσαι όσο μπορείς όταν βρίσκεις χρόνο και θήλαζε στο πλαι για να μπορείς να χαλαρώνεις και εσύ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτό με το νερό δυστυχώς σε εμάς δεν έπιασε επικές νερό και σε ένα τέταρτο ξανά κλάμα επομένως φάνηκε ότι το μωρό πεινούσε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριατω για τις απαντησεις κοριτσια,να χαιρεσται τα παιδακια σας!!ειναι τα δυσκολα της μητροτητας αυτα,αλλα χαλαλι!!πιστευω θα το συνηθησει και ο οργανισμος μου με τον καιρο.το θεμα ειναι οτι ξυπναει και γκρινιαζει γτ νυσταζει.ειναι αρκετα ανυσηχος στον υπνο και μουρμουριζει πολυ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...