Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΚΟΡΟΝΑΙΟΣ


Recommended Posts

Καλησπέρα!!! Ήθελα να σας ρωτήσω τι γνώμη σας με όλο αυτό που γίνεται με τον Κορονοιο. Είναι κάποια κοπέλα έγκυος, που επέλεξε να σταματήσει από τη δουλειά της. Είμαι 11 εβδομάδων και για να πάω κ να γυρίσω από τη δουλειά παίρνω μ.μ.μ. Και σκεφτόμουν αν θα έπρεπε να σταματήσω λόγο της κατάστασης.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εάν δεν έχεις αναφέρει ήδη στον εργοδότη σου ότι είσαι έγκυος τότε να το αναφέρεις εφόσον παίρνεις συγκοινωνία. Και εγώ παίρνω συγκοινωνία και μου προτάθηκε λόγω εγκυμοσύνης να δουλεύω από το σπίτι και εννοείται πως δέχτηκα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Περιμένω την άλλη εβδομάδα να κάνω την αυχενική και μετα να το πω. Το θέμα είναι ότι είμαι πωλήτρια σε κατάστημα και δυστυχώς δεν μπορώ να δουλέψω από το σπιτι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχεις τα δικια σου κορίτσι μου. Τι να πω περίμενε την αυχενική και μέχρι τότε πολύ προσοχή, μασκα στα μέσα εάν έχεις και κράτα αποστάσεις ασφαλείας από τους πελάτες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να ρωτήσεις τον γυναικολόγο,και οπωσδήποτε να ενημερώσεις τον εργοδότη..γιατί να περιμένεις; Να μην σηκώσεις μύγα στο σπαθί σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Περισσότερο περιμένω από δική μου ανασφάλεια, ότι θέλω να κάνω πρώτα την αυχενική, να δω ότι πάνε όλα καλά και μετά να το ανακοινώσω. Ο γυναικολόγος, την προηγούμενη εβδομάδα που με είδε βεβαια, μου είπε απλά αυτο, ότι να είμαι λίγο περισσότερο προσεκτική στα μέσα και να μην πάω σε κλειστούς χώρους, τύπου θέατρο κ σινεμά. Από εκεί κ πέρα ήταν αρκετά ψύχραιμος με την όλη κατάσταση. Βέβαια αύριο λέω να του κάνω ένα τηλέφωνο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/3/2020 at 9:50 ΜΜ, ο/η Mareva είπε:

Περισσότερο περιμένω από δική μου ανασφάλεια, ότι θέλω να κάνω πρώτα την αυχενική, να δω ότι πάνε όλα καλά και μετά να το ανακοινώσω. Ο γυναικολόγος, την προηγούμενη εβδομάδα που με είδε βεβαια, μου είπε απλά αυτο, ότι να είμαι λίγο περισσότερο προσεκτική στα μέσα και να μην πάω σε κλειστούς χώρους, τύπου θέατρο κ σινεμά. Από εκεί κ πέρα ήταν αρκετά ψύχραιμος με την όλη κατάσταση. Βέβαια αύριο λέω να του κάνω ένα τηλέφωνο.

Και εγώ είμαι πωλήτρια και είμαι 12 εβδομάδων. Σταμάτησα να εργάζομαι από την έβδομη εβδομάδα επειδή φοβόμουν μην κολλήσω την απλή γρίπη που ήταν σε έξαρση. Μου είπε ο γιατρός μου ότι ένας υψηλός πυρετός στην αρχή της εγκυμοσύνης μπορεί να βλάψει το μωρό στην ανάπτυξη του κεφαλιού του...με λίγα λόγια μπορεί να γίνει αυτιστικό 😮. Εγώ φοβήθηκα πολύ και αμέσως σταμάτησα. Παίρνω συνέχεια άδειες από τον γιατρό και πληρώνομαι ένα μικρό ποσο από το ΙΚΑ . Δεν θέλω να σε τρομάξω και καταλαβαινω ότι χρειάζονται τα χρήματα σε αυτή την φάση αλλά καλό θα ήταν να σταματήσεις ειδικά τώρα με τον κορονοιο!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα. Κι εγώ σταμάτησα από τη δουλειά. Είμαι φιλόλογος κι άφησα τα ιδιαίτερα και το φροντιστήριο από την αρχή της εγκυμοσύνης μου-εξαιτίας του φόβου μας για τις ιωσεις και τη γρίπη. Τώρα είμαι στον 8ο. Έχω θορυβηθεί με όλο αυτό το θέμα!! Αφήστε που χρειάζομαι κούνια για το μωράκι και φοβάμαι να έρθουν σπίτι να μου τη φτιάξουν... Πού ξέρεις τί κουβαλάει ο καθένας τώρα?!?! Γνώμη μου είναι να το πεις...χτες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια. Εγώ από σήμερα άρχισα να εργαζομε από το σπίτι μέχρι νεωτέρας. Αρχικά μου το πρότειναν από την δουλειά κ ο γιατρός φυσικά συμφώνησε πως είναι η καλύτερη επιλογή. Είμαι στην 22 εβδομαδα κ εύχομαι να πάνε όλα καλά κ να κοπάσει η μπόρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η maria1405 είπε:

Κορίτσια καλημέρα. Κι εγώ σταμάτησα από τη δουλειά. Είμαι φιλόλογος κι άφησα τα ιδιαίτερα και το φροντιστήριο από την αρχή της εγκυμοσύνης μου-εξαιτίας του φόβου μας για τις ιωσεις και τη γρίπη. Τώρα είμαι στον 8ο. Έχω θορυβηθεί με όλο αυτό το θέμα!! Αφήστε που χρειάζομαι κούνια για το μωράκι και φοβάμαι να έρθουν σπίτι να μου τη φτιάξουν... Πού ξέρεις τί κουβαλάει ο καθένας τώρα?!?! Γνώμη μου είναι να το πεις...χτες!!

Άκουσα ότι θα κλείσουν τα εμπορικά!! Τι θα γίνουν οι μαμάδες που δεν έχουν αγοράσει την προίκα του μωρού και πρέπει να προετοιμαστούν για το μπεμπακι τους?? 😟😟

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!!! Τελικά σταμάτησα!! Μου έγραψε ο γιατρός δύο εβδομάδες άδεια και βλέπουμε. Μπορείτε να με βοηθήσετε, πια είναι η διαδικασία με το ΙΚΑ? Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Mareva είπε:

Καλημέρα!!! Τελικά σταμάτησα!! Μου έγραψε ο γιατρός δύο εβδομάδες άδεια και βλέπουμε. Μπορείτε να με βοηθήσετε, πια είναι η διαδικασία με το ΙΚΑ? Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Πολυ καλα εκανες!! Θα σου πω τι ειχα κανει εγω που τα εχω προσφατα...Θες ενα χαρτι απο τον εργοδοτη καταρχην και χαρτι απο γιατρο..Με το βιβλιαριο τα πας στο ικα εσυ ή καποιος αλλος,ισως λογω της καταστασης καλυτερα καποιος αλλος (εμενα τα ειχε παει ο αντρας μου) και πληρωνεσαι ενα κομματι των χρηματων απο εκει..Αν ο γιατρος σου ειναι απο δημοσιο για 2 βδομαδες νομιζω δεν θελει επιτροπη..Αν ειναι ιδιωτης θελει...Εγω ειχα παρει αναρρωτικη απο τον 3ο μηνα γι'αυτο το λεω..

Με το καλο το μπεμπε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θα πας το χαρτι στο ικα με εναν χαρτι που να λεει εναν λογαριασμο τραπεζας και το βιβλιαριο σου ...θα κανεις τα χαρτια επι τοπου και θα σου πουν ποτε θα μπουν τα λεφτα

εαν μετα σου δωσει για μηνα αδεια ειναι αλλη η διαδικασια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ πολύ, αλλά ίσως και να μην χρειαστεί, αν ισχύει το παρακάτω: https://cyclades24.gr/2020/03/oristiko-apomakrynsi-egkyon-ke-efpathon-omadon-apo-tin-ergasia/. Το αφήνω για όποια άλλη κοπέλα την ενδιαφέρει!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!

Κοριτσια ουτε κι εγω το εχω πει στη δουλεια (περιμενα μεχρι προχτες που εκανα την αυχενικη) κ ωστοσο ειχαμε κλεισει. Εμενα η γυναικολογος μου  αλλα και ο εμβρυολογος που μ εκανε την αυχενικη μου ειπαν οτι ολα αυτα ειναι υπερβολικα. Ετσι κι αλλιως προσεχα απο πριν οποτε συνεχίζω.... Εγω δουλευω σε Κεντρο Ξενων Γλωσσων και ναι μεν κλεισαμε υποχρεωτικα και είμαστε πιο safe αλλα αυτο σημαίνει 0 χρηματα.. και απο το αρθρο που εστειλες @Marevaκαταλαβαινω οτι οσες επιχειρήσεις  εκλεισαν καθολικα με εντολη Υπουργείου δεν θα πληρώνουν τους υπαλληλους.... Σωστα καταλαβα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτό κατάλαβα και εγώ. Εννοείται πως σημασία έχει ο καθένας να κανει από τη μεριά του ότι καλύτερο μπορεί για να προστατεύσει τον εαυτό του και τους γύρω του. Εμένα δεν με απασχολούσε τόσο ο χώρος της εργασίας μου, όσο το ότι για να πάω αναγκαστικά έπρεπε να χρησιμοποιήσω δύο συγκοινωνίες. Και δυστυχώς ο κόσμος στα μ.μ.μ δεν είναι τόσο προσεκτικός όσο του έχει ζητηθεί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Συγγνώμη που πετάγομαι στο θεματακι σας κορίτσια απλώς ήθελα να παραθέσω τη δική μου εμπειρία σχετικά με τη θρομβοφιλια. Λοιπόν κορίτσι, μετά από τη δεύτερη αποβολή (1η παλινδρόμη, 2η βιοχημική) πήγα σε αιματολογο για να μου γράψει τις εξετάσεις θρομβοφιλιας για να διερευνήσουμε την κατάσταση μιας κι όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις μας ήταν φυσιολογικές. Επειδή στον κύκλο ακριβώς μετά τη βιοχημική είπαμε να κάνουμε πρόκληση ωορρηξιας για να δοκιμάσουμε, η αιματολογος μου είπε να περιμένω ένα τρίμηνο μέχρι να αποβληθούν απ' τον οργανισμό μου οι γοναδοτροπινες για την πρόκληση. Μένω έγκυος ωστόσο και πήγα να τη δω για να της ζητήσω να κάνουμε παρόλα αυτά τις εξετάσεις για να προλάβω κι εγώ τυχόν 3η απώλεια... Τις έκανα, αλλά η αιματολογος μου επισήμανε ότι λόγω της εγκυμοσύνης που ανεβάζει τη χοριακή ούτως ή άλλως αλλά και των γοναδοτροπινων από την πρόκληση υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να βγουν οι τιμές λανθάνουσα αυξημένες. Εν τέλει σε μένα βγήκαν αρνητικές, ωστόσο παίρνω ασπιρίνη τύπου σαλοσπιρ των 150 προληπτικά λόγω ιστορικού αποβολών και μόνο. Επιπλέον, οι μεταλλάξεις της θρομβοφιλιας απασχολούν μόνο το 2ο τρίμηνο κι έπειτα κατά τα λεγόμενα της αιματολογου όσο και της γυναικολόγου μου, οπότε θεωρώ πως δεν πρέπει να σ ανησυχεί που ξεκίνησες τώρα τις αντιπηκτικες. Μόλις μπήκες στο 2ο τρίμηνο οπότε μια χαρά μου ακούγεται το timing. Ίσως και γι'αυτό να σου έδωσαν αντιπηκτικες κατευθείαν κι όχι ασπιρίνη όπως εμένα, επειδή είναι πιο δραστικές/ισχυρές. Όλα καλά θα πάνε, σου εύχομαι εσένα και σε όλα τα κορίτσια όμορφες και τελειομηνες εγκυμοσύνες ❤️❤️❤️🙏🙏🙏
    • Ναι, έχουμε καθίσει αλλά σε εξωτερικό χώρο! Είσαι πολύ τυχερή για αυτό το πιάτο φαγητό! Πολύ θα το ήθελα! 
    • @flowerv ναι στο Fivi με τον κ. Παππά.  Τον είδα σε επίσκεψη μου πριν σχεδόν ένα χρόνο στην Ξάνθη όπου και κατεβαίνει 1 φορά στις 15 κάθε μήνα. Έμεινα ευχαριστημένη η αλήθεια είναι! Αν και σκοπός μου ήταν να πάω στο Χριστοφορίδη στο embryolab αναγκαστικά θα πάω στο Διαβαλκανικό λόγο του συγκεκριμένου γιατρού. Από όσο γνωρίζω πριν πάει στο Διαβαλκανικό ήταν κι αυτός στο embryolab οπότε και τον εμπιστεύομαι.  @kokkinoskoufitsaπεθαίνω με το υπέροχο χιούμορ σου και γενικά με το λόγο σου.. είσαι όλα τα λεφτά κορίτσι μου, σε χαίρομαι! Νομίζω πως θα γινόμασταν αυτοκόλλητες αν μέναμε στην ίδια πόλη.! 😅 Μου άρεσε το "σαν την τσουτσού".. 🤣🤣🤣 Λίγο πάντως που είχα μιλήσει με το γιατρό για την εξωσωματική μου είχε πει πάνω κάτω στα 3200 με 3500 από όσο θυμάμαι.  Ελπίζω να μην άλλαξε κάτι προς τα πάνω. 😅
    • Αυτά σκέφτομαι @ditakiμου! Στις 28 που θ' ανέβω πάνω θα δω πως θα κινηθώ. Σκέφτομαι να το συζητήσω και με τον μπαμπά του και την αδερφή του.
    • @kokkinoskoufitsa χαίρομαι που όλο αυτό είχε θετική έκβαση και είσαι καλά! Έχεις απίστευτη ψυχική δύναμη και σε νοιωθω σίγουρη και αποφασισμένη για το πως θα συνεχίσεις! 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...