Μετάβαση σε περιεχόμενο

Απογοητεύτηκα, εσείς τι λετε;


Dietician

Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα! Ελπιζω να έχετε την τύχη με το μερος σας αν προσπαθείτε να γίνετε μανούλες.

Έμεινα εγκυος τον Ιούλιο μετά απο δυο μήνες προσπαθειών. Κατεληξε σε παλινδρόμη και εκανα αποξεση 7 Σεπτέμβρη. Από τότε, από το άγχοςου εκανα μια ωοθυλακικη κύστη στην αριστερή ωοθηκη. Περιμενα δυο μηνες, να απορροφηθεί. Επειτα το Δεκέμβρη, παλι απο το αγχος μου εκανα ωοθυλακικη κύστη στην δεξιά ωοθηκη αυτη τη φορά. Πηρα duphaston και αντισυλληπτικά για ενα μήνα. Αφού τελειωσα τα αντισυλληπτικά και τελειωσε και η περιοδος στις 5 Φεβρουαρίου, αποφασισα να παρακολουθησω την ωορρηξία μου με ταινίες ωορρηξίας hometest. Τις εχετε χρησιμοποιησει; Το θέμα μου ειναι οτι την 7η και την 8η ημερα του κυκλου ειχα διάφανα υγρά και πονο απο τη μια πλευρά. Οταν είχα μεινει εγκυος, ειχα ωορρηξία την 7η η 8η ημερα του κυκλου. Έκανα τεστ ωορρηξίας, υπηρχε μεν δευτερη γραμμη αλλα δεν ηταν τοσο εντονη οσο η γραμμή ελεγχου. Ηταν σε καμια σας θετικο το τεστ ωορρηξίας αλλά να μην ειναι το ιδιο έντονες οι γραμμές; εχω κάνει ολες τος εξετάσεις(θυρεοειδή, καρυουτυπο ζεύγους, θρομβοφιλια, προλακτικη). Απελπιστηκα λίγο, πιστευα οτι μετα την αποξεση τα πραγματα θα ηταν πιο εύκολα. Σας ευχαριστώ και συγγνώμη για το μεγάλο post.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Dietician είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Ελπιζω να έχετε την τύχη με το μερος σας αν προσπαθείτε να γίνετε μανούλες.

Έμεινα εγκυος τον Ιούλιο μετά απο δυο μήνες προσπαθειών. Κατεληξε σε παλινδρόμη και εκανα αποξεση 7 Σεπτέμβρη. Από τότε, από το άγχοςου εκανα μια ωοθυλακικη κύστη στην αριστερή ωοθηκη. Περιμενα δυο μηνες, να απορροφηθεί. Επειτα το Δεκέμβρη, παλι απο το αγχος μου εκανα ωοθυλακικη κύστη στην δεξιά ωοθηκη αυτη τη φορά. Πηρα duphaston και αντισυλληπτικά για ενα μήνα. Αφού τελειωσα τα αντισυλληπτικά και τελειωσε και η περιοδος στις 5 Φεβρουαρίου, αποφασισα να παρακολουθησω την ωορρηξία μου με ταινίες ωορρηξίας hometest. Τις εχετε χρησιμοποιησει; Το θέμα μου ειναι οτι την 7η και την 8η ημερα του κυκλου ειχα διάφανα υγρά και πονο απο τη μια πλευρά. Οταν είχα μεινει εγκυος, ειχα ωορρηξία την 7η η 8η ημερα του κυκλου. Έκανα τεστ ωορρηξίας, υπηρχε μεν δευτερη γραμμη αλλα δεν ηταν τοσο εντονη οσο η γραμμή ελεγχου. Ηταν σε καμια σας θετικο το τεστ ωορρηξίας αλλά να μην ειναι το ιδιο έντονες οι γραμμές; εχω κάνει ολες τος εξετάσεις(θυρεοειδή, καρυουτυπο ζεύγους, θρομβοφιλια, προλακτικη). Απελπιστηκα λίγο, πιστευα οτι μετα την αποξεση τα πραγματα θα ηταν πιο εύκολα. Σας ευχαριστώ και συγγνώμη για το μεγάλο post.

Όσο αγχώνεσαι και στεναχωριέσαι κορίτσι μου τόσο μεγαλύτερο κακό  κάνεις στον εαυτό σου. Προσωπικά δεν ήξερα ότι μπορούν να δημιουργηθούν κύστες από το άγχος! Προσπάθησε να είσαι ήρεμη και θα μείνεις ξανά έγκυος. Αφού σου ήρθε τόσο γρήγορα θα σου ξανάρθει πάλι. Εξάλλου πέρασε πολύ λίγος καιρός γιατί σε πιάνει άγχος; Έκανες όλες τις εξετάσεις και αυτό είναι σημαντικό. Στα τεστακια κι εμένα μου έτυχε να μην είναι εντελώς ίδια. Μπορεί αν το έκανες μετά από κάποιες ώρες πάλι να σου έβγαινε θετικό. Αν θέλεις την γνώμη μου η απελπισία είναι βαριά λέξη! Βγάλε την από το λεξιλόγιο σου! Υπάρχουν τόσο όμορφες λέξεις όπως η αισιοδοξία....η ελπίδα... Σκέψου θετικά βοήθησε το σώμα σου και την ψυχή σου για να σε βοηθήσουν κι εκείνα!💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ πολύ, μου μίλησες με τοσο ωραια λόγια. Από αγχος δεν ολοκληρώθηκε η ωορρηξία και το ωοθυλακιο εξελίχθηκε σε κύστη. Εσένα οταν δεν ηραν εντελώς ιδιες οι γραμμές στα τεστ ωορρηξίας, ειχες ωορρηξία τελικα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 53 λεπτά, ο/η Dietician είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ, μου μίλησες με τοσο ωραια λόγια. Από αγχος δεν ολοκληρώθηκε η ωορρηξία και το ωοθυλακιο εξελίχθηκε σε κύστη. Εσένα οταν δεν ηραν εντελώς ιδιες οι γραμμές στα τεστ ωορρηξίας, ειχες ωορρηξία τελικα;

Τίποτα! Για αυτό είμαστε εδώ! Για να ενθαρρύνουμε και να δίνουμε κουράγιο η μία στην άλλη όσο μπορούμε.Ναι γιατί την καταλαβαίνω από τον πόνο και τα υγρά. Έκανες μόνο ένα τεστακι; Εγώ αυτόν τον μήνα που έκανα δύο, δηλαδή ένα στις 12 κι ένα στις 18:00 το βρήκα. Διάβασα κάπου ότι η κορύφωση της ορμόνης μπορεί να διαρκέσει μόνο λίγες ώρες για αυτό καλό είναι να κάνουμε δύο. Δεν έχω μεγάλη πείρα γιατί έχω κάνει πολύ λίγους μήνες τέστ ωορρηξίας αλλά μόλις το δοκίμασα έτσι έπιασε. Αλλιώς μου έβγαινε έντονη γραμμή αλλά όχι ίδια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Την πρώτη φορά που έμεινα εγκυος, δεν έκανα καθολου τεστ ωορρηξίας. Καταλαβα την ωορρηξία απο τα υγρα και τον πόνο. Τώρα πριν τρεις μερες που σου αναφερω για το τεστ που δεν ηταν το ιδιο εντονη η γραμμή, φαντάσου είχα υγρα ολη την ημερα καο το βραδυ κατα τις 3 ξυπνησα απο εντονο πονο αριστερά. Εκανα εκεινη τη στιγμή τεστ ωορρηξίας και ηταν δεύτερη γραμμη αλλα οχι τοσο εντονη οσο η αλλη. Την επόμενη το πρωι εκανα τεστ ωορρηξίας ξανα και ηταν το ιδιο αποτέλεσμα. Και συνεχιζα να εχω υγρά. Εσύ ειχες δλδ πονο υγρα και δυο γραμμές αλλα οχι το ιδιο σκούρες; και εμεινες έγκυος; Συγγνώμη που ρωταω ξανα, η λαχταρα μου για μωρό, με κανει να φαίνομαι χαζη. Σε ευχαριστώ και πάλι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Dietician είπε:

Την πρώτη φορά που έμεινα εγκυος, δεν έκανα καθολου τεστ ωορρηξίας. Καταλαβα την ωορρηξία απο τα υγρα και τον πόνο. Τώρα πριν τρεις μερες που σου αναφερω για το τεστ που δεν ηταν το ιδιο εντονη η γραμμή, φαντάσου είχα υγρα ολη την ημερα καο το βραδυ κατα τις 3 ξυπνησα απο εντονο πονο αριστερά. Εκανα εκεινη τη στιγμή τεστ ωορρηξίας και ηταν δεύτερη γραμμη αλλα οχι τοσο εντονη οσο η αλλη. Την επόμενη το πρωι εκανα τεστ ωορρηξίας ξανα και ηταν το ιδιο αποτέλεσμα. Και συνεχιζα να εχω υγρά. Εσύ ειχες δλδ πονο υγρα και δυο γραμμές αλλα οχι το ιδιο σκούρες; και εμεινες έγκυος; Συγγνώμη που ρωταω ξανα, η λαχταρα μου για μωρό, με κανει να φαίνομαι χαζη. Σε ευχαριστώ και πάλι

Στην πρώτη μου κύηση(παλινδρομη) ήταν η πρώτη φορά στη ζωή μου που είχα κάνει τεστ όμως η γραμμή δεν ήταν ίδια. Εγώ όμως νόμιζα ότι ήταν θετικό. Είχα όμως τις επαφές μου συχνά εκείνες τις ημέρες κι έτσι έμεινα. Στο δεύτερο δεν πρόλαβα να κάνω γιατί έμεινα αμέσως μόλις προσπάθησα μετά την αποξεση. Τώρα που προσπαθώ για δεύτερο παιδάκι και είπα να δω και με τέστ τον ένα μήνα όπως σου είπα δεν βρήκα ίδια γραμμή αλλά τον προηγούμενο βρήκα. Τι σε φοβίζει όμως; Ότι δεν κάνεις ωορρηξία; Δεν υπάρχει περίπτωση! Μην ξεχνάς ότι τα μηνύματα που μας στέλνει το σώμα μας είναι το πιο σημαντικό. Ποιός μας εγγυάται ότι είναι σωστά τα τέστ; Είναι σίγουρο ότι θα ξαναμείνεις! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι καλησπέρα!

Από αυτά που μας λες καταλαβαίνω ότι πέρασες μια δύσκολη φάση με την παλινδρομη, τώρα περνάς κάποιες ταλαιπωρίες αλλά μην απογοητεύσαι. Υπάρχουν γυναίκες που προσπαθούν καιρό χωρίς κάποιο αποτέλεσμα και όμως δεν το βάζουν κάτω. Υπάρχουν γυναίκες που κανουν εξωσωματικές ( αρκετές εξωσωματικές )  που δεν είναι και η πιο ευχάριστη διαδικασία και όμως δεν χάνουν την ελπίδα τους και δεν απογοητεύονται. Έχουν πίστη. Έχε και εσύ πίστη λοιπόν, στον Θεό, σε σενα, στον άντρα σου, στο μωρό που θέλετε να κάνετε, στην μοίρα σας σε όλα τα παραπάνω? Έχε πίστη όπου θες αρκεί να μην το βάζεις κάτω. Αλλωστε το λες και μόνη σου. Όλες αυτές τις ταλαιπωρίες τις προκαλεί το άγχος σου. Προσπάθησε να μην το αφήνεις να σε καταβάλλει. Ξέρω δεν είναι ότι πιο εύκολο, έχω παλέψει κ εγώ με το στρες σε άλλες περιπτώσεις αλλά δούλεψε το στο μυαλό σου... Είναι κρίμα να χάνεις τόσο χρόνο και να αναλωνεσαι  χωρίς να υπάρχει λόγος. Για εμένα άστο λίγο καιρο ( 2-3 μήνες )στην "τύχη" μην τσεκαρεις την ωορρηξία σου. Αφού την πρώτη φορά που εμεινες έγκυος έγινε χωρίς τεστ. Γιατί ακόμη και αυτή η διαδικασία σε στρεσαρει. Το θαυματακι σας δεν θα αργήσει να έρθει αρκεί να βοηθήσεις λίγο την κατάσταση και τον εαυτό σου.

Εύχομαι ότι καλύτερο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαίρομαι για σένα, που ενω ειχες παλινδρομη μετα τα κατάφερες. Με φοβιζει μηπως δεν κανω ωορρηξία. Τα υγρά και ο πονος αριστερά με εκαναν να ειμαι σιγουρη οτι ειχα ωορρηξία αλλα μόλις ειδα οτι οι γραμμές δεν ήταν το ίδιο σκουρες απογοητεύτηκα. Λενε ότι αυτά τα hometest ειναι αξιοπιστα. Απο την Παρασκευή το βράδυ που ειχα κανει τεστ ωορρηξίας κανω μςχρι σήμερα αλλα τα τεστ μου βφαινουν ολο και πιο αχνά. Σήμερα δεν φαινεται καθολου η γραμμή. Το απόγευμα θα παω στο γυναικολόγο. Φαντάζομαι αν είναι έχει γινει η ωορρηξία θα φανεί. Σε ευχαριστώ πολύ για όλα, συγγνώμη αν σε ζαλισα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Mayland είπε:

Κορίτσι καλησπέρα!

Από αυτά που μας λες καταλαβαίνω ότι πέρασες μια δύσκολη φάση με την παλινδρομη, τώρα περνάς κάποιες ταλαιπωρίες αλλά μην απογοητεύσαι. Υπάρχουν γυναίκες που προσπαθούν καιρό χωρίς κάποιο αποτέλεσμα και όμως δεν το βάζουν κάτω. Υπάρχουν γυναίκες που κανουν εξωσωματικές ( αρκετές εξωσωματικές )  που δεν είναι και η πιο ευχάριστη διαδικασία και όμως δεν χάνουν την ελπίδα τους και δεν απογοητεύονται. Έχουν πίστη. Έχε και εσύ πίστη λοιπόν, στον Θεό, σε σενα, στον άντρα σου, στο μωρό που θέλετε να κάνετε, στην μοίρα σας σε όλα τα παραπάνω? Έχε πίστη όπου θες αρκεί να μην το βάζεις κάτω. Αλλωστε το λες και μόνη σου. Όλες αυτές τις ταλαιπωρίες τις προκαλεί το άγχος σου. Προσπάθησε να μην το αφήνεις να σε καταβάλλει. Ξέρω δεν είναι ότι πιο εύκολο, έχω παλέψει κ εγώ με το στρες σε άλλες περιπτώσεις αλλά δούλεψε το στο μυαλό σου... Είναι κρίμα να χάνεις τόσο χρόνο και να αναλωνεσαι  χωρίς να υπάρχει λόγος. Για εμένα άστο λίγο καιρο ( 2-3 μήνες )στην "τύχη" μην τσεκαρεις την ωορρηξία σου. Αφού την πρώτη φορά που εμεινες έγκυος έγινε χωρίς τεστ. Γιατί ακόμη και αυτή η διαδικασία σε στρεσαρει. Το θαυματακι σας δεν θα αργήσει να έρθει αρκεί να βοηθήσεις λίγο την κατάσταση και τον εαυτό σου.

Εύχομαι ότι καλύτερο!!!

Σε ευχαριστώ πολύ, δεν φαντάζομουν οτι υπαρχουν τόσο ευγενικοι άνθρωποι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η Dietician είπε:

Χαίρομαι για σένα, που ενω ειχες παλινδρομη μετα τα κατάφερες. Με φοβιζει μηπως δεν κανω ωορρηξία. Τα υγρά και ο πονος αριστερά με εκαναν να ειμαι σιγουρη οτι ειχα ωορρηξία αλλα μόλις ειδα οτι οι γραμμές δεν ήταν το ίδιο σκουρες απογοητεύτηκα. Λενε ότι αυτά τα hometest ειναι αξιοπιστα. Απο την Παρασκευή το βράδυ που ειχα κανει τεστ ωορρηξίας κανω μςχρι σήμερα αλλα τα τεστ μου βφαινουν ολο και πιο αχνά. Σήμερα δεν φαινεται καθολου η γραμμή. Το απόγευμα θα παω στο γυναικολόγο. Φαντάζομαι αν είναι έχει γινει η ωορρηξία θα φανεί. Σε ευχαριστώ πολύ για όλα, συγγνώμη αν σε ζαλισα

Ούτε να το λες αυτό! Φυσικά και δεν με ζαλισες! Πιστεύω ότι απλά δεν έπιασες την αύξηση της ορμόνης. Θα δεις ότι όλα καλά θα είναι στο γιατρό. Περιμένουμε νέα!💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα στην ομάδα!! Σας παρακολουθώ πολύ καιρό και ήρθε η ώρα να γράψω κι εγώ πρώτη φορά! Ήμουν έγκυος αλλά δυστυχώς παλινδρομησε η κύηση. Κάναμε αποξεση 28/10/19, είχα αίμα 2 μέρες μόνο...κανονικά έπρεπε να αδιαθετησω 30-40 μέρες μετά. Δεν αδιαθετησα, επισκέφτηκα τον γιατρό μου 3/1/20 μου έδωσε χαπακια για 5 ημέρες αλλά τπτ... Κάναμε υπέρηχο και είδαμε ότι ήταν αδύναμο ακόμα το ενδομήτριο, με κύριο λόγο για αυτό το άγχος μου... Μου έδωσε cyclacur για 1 μήνα. Δεν αδιαθετησα, ξαναπήγα, ευτυχώς είχε επανέλθει το ενδομήτριο. Ήταν θέμα ημερών να αδιαθετησω όμως μου είπε να πάρω 2 άσπρα cyclacur την μέρα και μόλις δω αίμα να σταματήσω. Πήρα μια μέρα και την επόμενη ξεκίνησε το καφέ, οπότε δεν πήρα χάπι. Όμως σήμερα που περίμενα πιο κόκκινο δεν έχω τπτ.. να συνεχίσω τα χάπια κανονικά? Σας έχει τύχει κάτι αντίστοιχο? Επίσης κορίτσια ... Προσπαθήστε να μην αγχώνεστε... Σαμποτάρει σε μεγάλο βαθμό την προσπάθεια μας να γίνουμε μανουλες.. ηρεμία και αισιοδοξία!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...