Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αμνιοπαρεκεντηση και μοριακός καρυοτυπος εμβρυοθ


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες!!!

γνωριζει καμία ποσό καιρό κάνει να βγει η αμνιοπαρεκεντηση και ο μοριακός καρυοτυπος εμβρύου;;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@@Sofia2019! Καλησπέρα!Είναι αναλογα το εργαστήριο, συνήθως όμως τα πρώτα αποτελέσματα της αμνιο για τις βασικες τρισωμιες βγαινουν σε 2 εργασιμες ημέρες και τα τελικα αποτελέσματα μαζι με τον μοριακο καρυοτυπο σε 2-3 εβδομάδες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα πρώτα αποτελέσματα τα έχω πάρει μια μέρα μετά την εξέταση και είναι όλα καλά!

τα τελικά περιμενω..και έχω αγχωθεί...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγω οταν ειχα κανει περυσι την αμνιο ειχα πολυ αγχος και επειδη είχε πεσει μεσα στις γιορτες είχαν καθυστερήσει πολυ τα αποτελέσματα και κόντευα να σκασω.

Φανταζομαι θα σου εχει πει ο γιατρος σου οτι τα αρχικα με τα τελικα αποτελεσματα ειναι πολυ σπάνιο να μην ταυτίζονται.

Ολα θα ειναι μια χαρα!Με το καλο το μωρακι σου! ☺

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δυστυχώς δεν μ έχει πει κάτι γιατί δεν το έχω δει μετά την αμνιο από κοντά...

απλα να μην αγχώνομαι και όλα θα πάνε Καλά και ότι στα πρώτα είναι ένα φυσιολογικό αγοράκι!

απο διαφορά άρθρα διάβασα ότι τα πρώτα με τα δεύτερα αποτελέσματα δεν αλλάζουν!!

εγω το άγχος μ το έχω όμως!

δεν παίρνανε οι μέρες!!!

σε Ευχαριστω κορίτσι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου! Εγώ έκανα τροφοβλάστη βέβαια αλλά τα αποτελέσματα είναι ίδια με της άμνιο. Λοιπόν, τον μοριακό καρυότυπο τον πήρα καμιά δεκαριά μέρες μετά τα πρώτα αποτελέσματα. Ο συμβατικός καρυότυπος  άργησε ένα μήνα. Κι εμένα μου είχαν πει ότι εφόσον τα πρώτα αποτελέσματα είναι καλά, σπάνια αλλάζει κάτι μετά, διότι μιλάμε για σπανιότατα σύνδρομα. Πράγματι, αυτό συνέβη και στην περίπτωσή μου, τα δεύτερα αποτελέσματα βγήκαν το ίδιο καλά με τα πρώτα. Με το καλό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η LOULOUdaki! είπε:

Γεια σου! Εγώ έκανα τροφοβλάστη βέβαια αλλά τα αποτελέσματα είναι ίδια με της άμνιο. Λοιπόν, τον μοριακό καρυότυπο τον πήρα καμιά δεκαριά μέρες μετά τα πρώτα αποτελέσματα. Ο συμβατικός καρυότυπος  άργησε ένα μήνα. Κι εμένα μου είχαν πει ότι εφόσον τα πρώτα αποτελέσματα είναι καλά, σπάνια αλλάζει κάτι μετά, διότι μιλάμε για σπανιότατα σύνδρομα. Πράγματι, αυτό συνέβη και στην περίπτωσή μου, τα δεύτερα αποτελέσματα βγήκαν το ίδιο καλά με τα πρώτα. Με το καλό!

Εμένα μου είπαν ότι 20-25 μέρες θα κάνουν τα τελικά αποτελέσματα!

τα πρώτα τα πήρα μέσα σε μια μέρα ενώ μου είχαν πει μπορεί και 3.

Σε μαιευτήριο την έκανες ή εξωτερικά;

Κάθε μέρα ξυπνάω και κοιμάμαι με αυτό το άγχος!!!

ελπιζω να βγουν σύντομα!!!

να σαι καλά κορίτσι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Sofia2019! είπε:

Εμένα μου είπαν ότι 20-25 μέρες θα κάνουν τα τελικά αποτελέσματα!

τα πρώτα τα πήρα μέσα σε μια μέρα ενώ μου είχαν πει μπορεί και 3.

Σε μαιευτήριο την έκανες ή εξωτερικά;

Κάθε μέρα ξυπνάω και κοιμάμαι με αυτό το άγχος!!!

ελπιζω να βγουν σύντομα!!!

να σαι καλά κορίτσι!!

Την τροφοβλάστη μου την έκανε ο γιατρός μου που είναι εξειδικευμένος στην εμβρυομητρική ιατρική και έστειλε το δείγμα σε εργαστήριο. Το πρώτο αποτέλεσμα το πήρα αν θυμάμαι καλά την επόμενη μέρα. Καταλαβαίνω απόλυτα την αγωνία σου, κι εγώ όταν πήρα τα αποτελέσματα του μοριακού ηρέμησα 100%. Ωστόσο, αφού το μωρό σου δεν έχει τα βασικά σύνδρομα, οι πιθανότητες να έχει κάποιο σπάνιο σύνδρομο είναι πραγματικά απειροελάχιστες. Εγώ προσωπικά δεν ξέρω καμία έγκυο που να πήρε άσχημα αποτελέσματα από τον μοριακό καρυότυπο ενώ τα πρώτα ήταν καλά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η LOULOUdaki! είπε:

Την τροφοβλάστη μου την έκανε ο γιατρός μου που είναι εξειδικευμένος στην εμβρυομητρική ιατρική και έστειλε το δείγμα σε εργαστήριο. Το πρώτο αποτέλεσμα το πήρα αν θυμάμαι καλά την επόμενη μέρα. Καταλαβαίνω απόλυτα την αγωνία σου, κι εγώ όταν πήρα τα αποτελέσματα του μοριακού ηρέμησα 100%. Ωστόσο, αφού το μωρό σου δεν έχει τα βασικά σύνδρομα, οι πιθανότητες να έχει κάποιο σπάνιο σύνδρομο είναι πραγματικά απειροελάχιστες. Εγώ προσωπικά δεν ξέρω καμία έγκυο που να πήρε άσχημα αποτελέσματα από τον μοριακό καρυότυπο ενώ τα πρώτα ήταν καλά. 

Τι να σου πω κοπέλα μου!

ολες οι εξετασεις μ και αυχενική και pap a και β επιπεδου ήταν καλές!

απλα μου είπαν ότι ίσως ο μικρός έχει υποσπαδια!

και να σου πω την αλήθεια ακόμα δεν έχω καταλάβει για ποιο λόγο εκανα την αμνιο!

να σου τονίσω ότι και την β επιπεδου την εκανα σε ιδιωτικό μαιευτηρίου όπου εκανα και την αμνιο!

οσους γιατρούς έχω ρωτήσει εκτός τον δικό μ μου λένε ότι ήταν υπερβολή να την κάνω!και ότι δεν χρειαζόταν γιατί δεν σχετίζεται με χρωμοσωματικες ανωμαλίες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Sofia2019! είπε:

Τι να σου πω κοπέλα μου!

ολες οι εξετασεις μ και αυχενική και pap a και β επιπεδου ήταν καλές!

απλα μου είπαν ότι ίσως ο μικρός έχει υποσπαδια!

και να σου πω την αλήθεια ακόμα δεν έχω καταλάβει για ποιο λόγο εκανα την αμνιο!

να σου τονίσω ότι και την β επιπεδου την εκανα σε ιδιωτικό μαιευτηρίου όπου εκανα και την αμνιο!

οσους γιατρούς έχω ρωτήσει εκτός τον δικό μ μου λένε ότι ήταν υπερβολή να την κάνω!και ότι δεν χρειαζόταν γιατί δεν σχετίζεται με χρωμοσωματικες ανωμαλίες!

Είμαι 30 χρόνων επίσης!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Sofia2019! είπε:

Τι να σου πω κοπέλα μου!

ολες οι εξετασεις μ και αυχενική και pap a και β επιπεδου ήταν καλές!

απλα μου είπαν ότι ίσως ο μικρός έχει υποσπαδια!

και να σου πω την αλήθεια ακόμα δεν έχω καταλάβει για ποιο λόγο εκανα την αμνιο!

να σου τονίσω ότι και την β επιπεδου την εκανα σε ιδιωτικό μαιευτηρίου όπου εκανα και την αμνιο!

οσους γιατρούς έχω ρωτήσει εκτός τον δικό μ μου λένε ότι ήταν υπερβολή να την κάνω!και ότι δεν χρειαζόταν γιατί δεν σχετίζεται με χρωμοσωματικες ανωμαλίες!

@sofia2009 @Sofia2019! λάθος το πρώτο όνομα παράθεσης αλήθεια γιατί σου είπε να κανείς αμνιο για την υποσπαδία

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Penny89 είπε:

@sofia2009 @Sofia2019! λάθος το πρώτο όνομα παράθεσης αλήθεια γιατί σου είπε να κανείς αμνιο για την υποσπαδία

Ακόμα αναρωτιέμαι και εγώ,πίστεψε με αλλά όλη αυτη η διαδικασία σχεδόν 15 μέρες με έχει αγχώσει τρομερα!

ισως γιατί η εξέταση έκανε 750€;;

Έχεις καμία ιδέα εσυ μήπως;;

χαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ εκ του περισσού έκανα την τροφοβλάστη (το μωρό στην αυχενική είχε υποπλαστικό ρινικό οστό) γιατί οι πιθανότητες για τα σύνδρομα έβγαιναν μια χαρά. Όμως μου έδωσε μια εξτρά σιγουριά. Τώρα για την υποσπαδία που λες δεν ξέρω καθόλου για να σου πω, όμως δες τη θετική πλευρά, ότι ξέρεις πως το μωράκι σου δεν έχει κάποιο σύνδρομο. Τα υπόλοιπα θα τα παρακολουθείτε προσεχτικά στους υπερήχους, φαντάζομαι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η LOULOUdaki! είπε:

Κι εγώ εκ του περισσού έκανα την τροφοβλάστη (το μωρό στην αυχενική είχε υποπλαστικό ρινικό οστό) γιατί οι πιθανότητες για τα σύνδρομα έβγαιναν μια χαρά. Όμως μου έδωσε μια εξτρά σιγουριά. Τώρα για την υποσπαδία που λες δεν ξέρω καθόλου για να σου πω, όμως δες τη θετική πλευρά, ότι ξέρεις πως το μωράκι σου δεν έχει κάποιο σύνδρομο. Τα υπόλοιπα θα τα παρακολουθείτε προσεχτικά στους υπερήχους, φαντάζομαι.

Εννοείται πως όταν βγουν τα αποτελέσματα δεν θα με πειράζει που την εκανα!

και σαν διαδικασία δεν κατάλαβα κάτι,

καθαρα ψυχολογικά με ενόχλησε!

γιατι κυλούσαν όλα ήρεμα!

και μια βδομαδα μετά που πηγα σε άλλο εμβρυολογο μου είπε ότι δεν είδε κάτι και είναι όλα φυσιολογικά!

αγχωνομαι όμως μέχρι να βγουν κ τα δέυτερα και ας ξέρω ότι τα πρώτα ήταν καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sofia2019! είπε:

Ακόμα αναρωτιέμαι και εγώ,πίστεψε με αλλά όλη αυτη η διαδικασία σχεδόν 15 μέρες με έχει αγχώσει τρομερα!

ισως γιατί η εξέταση έκανε 750€;;

Έχεις καμία ιδέα εσυ μήπως;;

χαχα

Ακριβώς φιλη μου η μίζα είναι το θέμα αλλα είναι πανιβλακας διότι δεν σκέφτηκε κάτι οτι το μωρο μπαίνει σε κίνδυνο εξαιτίας αυτής της κολοεξετασης γιατί εγώ την σιχαινομαι και ειδικα όταν γίνεται για ψηλού πήδημα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Penny89 είπε:

Ακριβώς φιλη μου η μίζα είναι το θέμα αλλα είναι πανιβλακας διότι δεν σκέφτηκε κάτι οτι το μωρο μπαίνει σε κίνδυνο εξαιτίας αυτής της κολοεξετασης γιατί εγώ την σιχαινομαι και ειδικα όταν γίνεται για ψηλού πήδημα

Και το γαμωτο είναι ότι όποιον γιατρό έχω ρωτήσει μου λέει κακώς την έκανες και είναι υπερβολή!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sofia2019! είπε:

Και το γαμωτο είναι ότι όποιον γιατρό έχω ρωτήσει μου λέει κακώς την έκανες και είναι υπερβολή!!

Φυσικά και είναι για μένα πάντα τι να πω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Penny89 είπε:

Φυσικά και είναι για μένα πάντα τι να πω

Ελπίζω να περάσουν γρήγορα οι μέρες!!

και να έχω ευχάριστα νέα σύντομα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • @marinamanoulitsaκοριτσακι μου λυπαμαι πολύ και για εσενα😢 πάλι βιοχημικη βρε κορίτσι μου πφφφφ! Δεν ξερω τι να πω πραγματικά! Μη το βάζεις κατω κορίτσι μου γτ είναι πολύ σημαντικό που κανεις συλληψη φυσιολογικά και δεν χρειάζεσαι άλλες μεθόδους! Θα έρθει το μπεμπακι σου είμαι σιγουρη🙏
    • Κορίτσι μου λυπαμαι πολύ😢 ήταν βιοχημικη κορίτσι μου ότι και να έπαιρνες δεν θα βοηθούσε! Πέρασα και εγώ μια βιοχημικη τον Δεκέμβρη που μας πέρασε ακριβώς όπως εσυ η πρώτη χοριακη νου ήταν 9,9 και η δεύτερη αρνητικη  και έπειτα πολύ αίμα και πόνοι δυνατοί ! Ξεκινά καινούργιος κύκλος όποτε σφίξει δοντια σήκωσε ανάστημα και ξεκινά τις προσπάθειες και το μωρακι είναι στο δρομοοοοο❤️🙏
    • Με τίποτα κορίτσι μου δεν θα ήθελα να παρω την απόφαση ! Ούτε να το σκέφτομαι άλλωστε παρακάλεσα τον άγιο Εφραίμ που πήγα και του είπα πως αν είναι άρρωστο το μωρακι μου να το πάρει κοντα του🙏 ο γιατρός μου είπε πως θα είχε πολλα προβλήματα μιας και η αυχενική του ήταν πολύ αυξημένη  αλλά είχε υγρό και στην κοιλιτσα του και αν δεν παλινδρομουσε και ερχόταν στη ζωή θα είχε σοβαρά θέματα! Ευχαριστώ κοριτσάκι μου μακάρι η Τρίτη να είναι και η τυχερη🙏🤞🌈 Μακάρι κορίτσι μου μακαριιιιιιιιιιιι🙏❤️🌈 Ναι είναι σπάνιο σύνδρομο και έχει διάφορες μορφές ! Μπορεί πχ να είναι μόνο στείρο , να έχει αναπτυξιακά , νοητικά (σπάνιο), αλλά και παθολογικά όπως διαβήτη, αυτοάνοσα, αντίσταση στην ινσουλίνη , πρόβληματα στα αυτιά όπως ακοή ωτίτιδες κτλ αλλά και  ψυχοκοινωνικά θέματα. Τυχαίο γεγονός μας είπε και εμας μιας και οι καρυοτυποι μας βγήκαν φφσηολογικοι! Όπως τα λες κορίτσι μου συν αυτά που ανέφερα πιο πάνω! Τα πήρε ψηλά μαζί του για να μην ταλαιπωρηθούν το πιστεύω πολύ αυτό🙏 Σε ευχαριστώ πολύ για τα ομορφα λογια σου κορίτσι μου❤️ θα ανταμειφτούμε όλες μας και θα κρατήσουμε ένα γερό μωρακι στην αγκαλια μας❤️🌈 μπάντα αξία να είσαι είσαι κορίτσι μου🙏 με το καλό η βαφτηση και με το καλό το μπεμπακι σου το γλυκο ουράνιο τόξο σου🙏❤️🌈 Καλύτερα που σταμάτησε η καρδουλα από το κοριτσάκι μου δεν θα άντεχα να έρθει στη ζωή και να ταλαιπωριόνταν με τίποτα🙏 με το καλοοοοστη φίλη σου κοριτσάκι μου🌈 όλα να πανε υπεροχα❤️ Αχ κορίτσακι μου θα έρθει το ουράνιο τόξο μας θα το δεις🌈🌈 εδώ θα είμαστε και θα τα λέμε☺️❤️
    • Ααα εντάξει τότε καλύτερα να έχεις κάποιον κοντά σου εκείνο το διάστημα είναι η αλήθεια  Ναι να πάρεις τηλ μακάρι να βρεις ραντεβού άμεσα.. εγω Τετάρτη θα πάω να με δει και πρέπει να παρω τον άλλο τηλ (τον ιδιώτη ) να του πω ότι λογικά θα σταματήσω να πηγαίνω σε αυτόν 
    • @Ioann89 μην το σκεφτεσαι. Ειναι πολυ αρχικο σταδιο. Κατι ηταν λάθος και δεν προχώρησε. Οση προγεστερονη και να επαιρνες δε θα αλλαζε κατι πιστευω. Μην κανεις τέτοιες σκεψεις. Θα μπορούσες καν να μην καταλαβεις οτι εχεις καθυστέρηση. Λογικα απο αυτο τον κυκλο κιολας θα μπορεις να ξανα προσπαθησεις. Κριμα ρε κοριτσι μου. Δεν εχω κατι αλλο να σου πω.
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...