Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλήμερα!Έχω μια μπέμπα σχεδόν 6 μηνών που τρέφεται με αποκλειστικό θηλασμο!  εδώ και πέντε μέρες ξεκινήσαμε να τρώμε φρούτα.δεν τα αλεθουμε τα πατάμε με το πιρούνι ή τα τρίβω στον τρίφτη..το θέμα είναι ότι εχθές δοκιμάσαμε να της δώσουμε και γάλα δικό μου με μπιμπερό,ποτήρι,καλαμάκι και κουτάλι όπου σήμερα στην προσπάθεια να φάει φρουτοκρεμα μόλις πλησίαζε το κουτάλι στο στόμα της το σφράγιζε..το ίδιο και το μπιμπερό που πήγα να της δώσω νεράκι...θα πάρω τον παιδίατρο το απόγευμα (δεν τον ενοχλώ τώρα εφόσον δεν είναι κάτι σοβαρο) να δω τι θα μου πει....είναι φυσιολογικό;έχει συμβεί σε άλλη μανούλα;προσπαθήσαμε να μην την πιέσουμε...Ίσως ήταν λάθος που δοκιμάσαμε να πιει και γάλα τώρα που ξεκίνησε τα τρώει.επισης είναι και λίγο μπουκωμενη..

Επεξεργάστηκε από stasa199

Κοινοποιήστε αυτή την δημοσίευση

Σύνδεσμος σε αυτή τη δημοσίευση
Κοινοποίησε σε άλλα sites
στις πριν 33 λεπτά, ο/η stasa199 είπε:

Καλήμερα!Έχω μια μπέμπα σχεδόν 6 μηνών που τρέφεται με αποκλειστικό θηλασμο!  εδώ και πέντε μέρες ξεκινήσαμε να τρώμε φρούτα.δεν τα αλεθουμε τα πατάμε με το πιρούνι ή τα τρίβω στον τρίφτη..το θέμα είναι ότι εχθές δοκιμάσαμε να της δώσουμε και γάλα δικό μου με μπιμπερό,ποτήρι,καλαμάκι και κουτάλι όπου σήμερα στην προσπάθεια να φάει φρουτοκρεμα μόλις πλησίαζε το κουτάλι στο στόμα της το σφράγιζε..το ίδιο και το μπιμπερό που πήγα να της δώσω νεράκι...θα πάρω τον παιδίατρο το απόγευμα (δεν τον ενοχλώ τώρα εφόσον δεν είναι κάτι σοβαρο) να δω τι θα μου πει....είναι φυσιολογικό;έχει συμβεί σε άλλη μανούλα;προσπαθήσαμε να μην την πιέσουμε...Ίσως ήταν λάθος που δοκιμάσαμε να πιει και γάλα τώρα που ξεκίνησε τα τρώει.επισης είναι και λίγο μπουκωμενη..

Εγώ αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα με τα φρούτα αλεσμενα τα έδωσα τριμμένα τα έδωσα δεν τα τρωει με κανένα τρόπο ενώ στην αρχή ήτανε θετικός τώρα κλείνει το στόμα και δεν το ανοίγει με τιποτα ευτυχώς όμως πίνει το γάλα.και εμένα είναι μπουκωμενος αλλά σίγουρα δεν του φταίει αυτό 

@vivika10 τα ίδια!δοκίμασα να της ξανά δώσω κομμάτια κ τα έβαλε στο στόμα της...έχω αρχίσει κ σκέφτομαι μήπως την αφήσω κάνα δυο μέρες  κ να ξανά δοκιμάσω αλλά θα ρωτήσω κ το γιατρό...Εσύ έχεις μιλήσει με τον παιδίατρο σας;

στις πριν 24 λεπτά, ο/η stasa199 είπε:

@vivika10 τα ίδια!δοκίμασα να της ξανά δώσω κομμάτια κ τα έβαλε στο στόμα της...έχω αρχίσει κ σκέφτομαι μήπως την αφήσω κάνα δυο μέρες  κ να ξανά δοκιμάσω αλλά θα ρωτήσω κ το γιατρό...Εσύ έχεις μιλήσει με τον παιδίατρο σας;

Ναι μου είπε να τα δώσω για αρχή απόγευμα γιατί μέχρι τώρα τα έδινα πρωί,εναλλακτικά να δοκιμάσω ένα φρούτο πχ μια μέρα να φάει μήλο μια μπανάνα μηπως αν έχει μια γεύση του αρέσει καλύτερα 

@vivika10 Μίλησα με τον παιδίατρο μου...μου ειπε παυση για 5 μερες  απο τα φρουτανω ( γιατι σκασαμε απο το φαΐ!!)και θα ξεκινήσουμε με ρυζαλευρο μέχρι να μάθει να τρώει!άντε να δούμε!!

Εγω την είχα ξεκινήσει μόνο με μπανάνα λιωμένη με πηρούνι ..και σιγά σιγά κανονική φρουτοκρεμα.. όσο για το μπιμπερο δεν κατάφερε ποτέ να το πιάσει διότι θήλαζα κι εγώ αποκλειστικά. Έπινε και πίνει τα πάντα με καλαμάκι.

στις πριν 2 ώρες, ο/η Joannaero είπε:

Εγω την είχα ξεκινήσει μόνο με μπανάνα λιωμένη με πηρούνι ..και σιγά σιγά κανονική φρουτοκρεμα.. όσο για το μπιμπερο δεν κατάφερε ποτέ να το πιάσει διότι θήλαζα κι εγώ αποκλειστικά. Έπινε και πίνει τα πάντα με καλαμάκι.

Της έδωσα κ σκέτη μπανάνα δε δέχεται το κουτάλι.. θα δω πως θα πάει και ίσως ξεκινήσουμε με blw γιατί τα κομματια τα βάζει μόνη της στο στόμα!Όσο για το μπιμπερό πήρα θηλές για dr brown σήμερα κ της έδωσα να την επεξεργαστεί..την έβαζε συνέχεια στο στόμα κ σαν μασητικο κ σαν πιπίλα!Προς το παρόν δεν κάνω άλλη δοκιμή Ίσως της δώσω νεράκι με το ρυζαλευρο  να δω αν το πάρει !πάντως νομίζω καλο ηταν να ειχε μάθει το μπιμπερό από την αρχή...