Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εμβόλιο μηνιγγίτιδας


Recommended Posts

Καλησπέρα μανούλες! Κι εμείς το κάναμε τον προηγούμενο μήνα και τον Νοέμβρη έχουμε την δεύτερη δόση. Κι εγώ φοβόμουν για παρενέργειες αλλά γενικά για κάθε εμβόλιο δε φοβόμαστε; Η αλήθεια είναι ότι εγώ  ανησυχώ μετά από κάθε εμβόλιο ?. Με το συγκεκριμένο δεν μου ανέβασε ούτε πυρετό ευτυχώς. Πιστεύω ότι πρέπει να το κάνουμε γιατί είναι πολύ επικίνδυνος ο συγκεκριμένος τύπος μηνιγγίτιδας (όχι ότι γενικά δεν είναι).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εάν ήταν απόλυτα ελεγμένο και απόλυτα αναγκαίο τότε θα ήταν στο εθνικό πρόγραμμα εμβολιασμών...! Επίσης το προτείνουν μόνο για κάποιες συγκεκριμένες ομάδες παιδιών...(νεογνά, έφηβοι) δεν είμαι και σίγουρη..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 5 months later...

Γεια σασ κοριτσιαευχομσι να ειστε ολεσ καλα μαζι με τα αγγελουδα σασ εχω 1 μωρο σε λιγο γινετε 4 μηνον λογο επιδεμιασ υα εμβολια στο 3 μηνα δεν τα εχω κανει ακομα? Ποσα κανουμε στο 3 μηνα και στο τεταρτο μηνσ?και ποσο κοστιζει το μωρο μου δεν εχει ακομα Αμκα! Ηπαρχει  καπου  ου τα εμβολια γινουνε δωρεαν για τα παιδια που δεν εχουν ασφαλεοα ξερι κανεισ!❤❤⚘⚘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα σε ολες!

το εμβολιο της μηνιγγίτιδας ονομάζεται bexero γινεται 2 ή 3 δόσεις ανάλογος την ηλικία του παιδιού (αν το κανει μικρό γινεται 3 αν το κανει μετα τα 2 έτη γινονται 2. Η τιμη του ανέρχεται στα 105 € η καθε δόση.

αυτο το εμβολιο καθως και της ιλαράς θεωρούνται απο τα πιο επικυνδινα. Κυρίως για θεμα παρενεργειών.
προσωπικα το εκανα στη μεγαλη μου κορη 3 δόσεις. Η 1η δεν την πειραξε καθολου, η δευτερη της ανέβασε μια φορα 40 και η τριτη δυστυχως επι 48 ώρες ανέβαζε πυρετό και επειδή δεν δεχόταν σιροπακι την βγαλαμε στη μπανιερα. 
στην δευτερη κορη μου το καναμε το πρώτο τωρα πριν λιγες μερες 4 μηνων και εκανε κ εκείνη λιγο πυρετό.

το αν θα ανεβάσει ή όχι το παιδί πυρετό ειναι στο καθε παιδί.

προν λίγο καιρο Ένας γονιός έχασε το βρεφος του απο αυτή την αρρώστια. Και ρωταω εσάς και εμενα:

«ρισκάρω; Να αρρωστήσει το μωρο μου κ να φύγει γιατι απλα φοβόμουν το εμβολιο;»

«Κατα ποσό Επικύνδινο και γιατι Το λενε έτσι;»

«Αφου ειναι επικυνδινο ο γιατρός γιατι το συστήνει;» 

«Ο γιατρός μ το έχει κανει στα παιδιά του;»

«Τόσοι αλλοδαποί μετανάστες που μένουν σε καταυλισμούς και αθίγγανοι κουβαλάνε τις αρρώστιες.... το ρισκάρω να αφησω απροστάτευτο το μωρο μου;»

 

ολα αυτά τα ερωτήματα παρα τον φόβο μου με οδήγησαν στο οτι τα μωρά μου πόνεσα να τα φέρω στη ζωή και δεν θα τα αφησω να πάθουν κατι και έτσι το εκανα και στα δυο.


ισως σας κούρασα Και ζητάω συγνωμη. Σκεφτείτε καλα ομως πριν παρετε οποιαδήποτε απόφαση :)  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...