Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θηλασμος/αντληση με θήλαστρο


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες.

Θα ήθελα την βοήθεια απο τις έμπειρες μανούλες που χρησιμοποιούν θηλαστρα.

Θηλάζω αποκλειστικά το 1,5μηνών μωρακι μου κ αρχες Νοεμβριου θα χρειαστεί να λείψω για 2 μερες.

Η παιδιατρος μου είπε να αγορασω θήλαστρο και απο αρχες Οκτωβρη να ξεκινησω τις αντλησεις ετσι ώστε να αφησω στοκ για να ταιζει η γιαγιά. 

Μπορείτε να μου προτείνετε θήλαστρο αλλα και ποια διαδικασια να ακολουθησω ώστε να μην επηρεαστεί η παραγωγή μου; Να βγαζω πχ απο τωρα 1 γευμα την ημερα ώστε σε 1 μηνα να εχω αρκετα για τις 2 αυτες μερες;

ευχαριστώ πολυ για τη βοηθεια!

αγωνιστικούς χαιρετισμους σε ολες τις μανουλες θηλάζουσες ή μη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπορεις να νοικιασεις καλυτερα αν ειναι να το χρειαστεις μονο για λιγες μερες. Υπαρχουν σε καταστηματα με ορθοπεδικα και νοσοκομειακα ειδη. Ειχα νοικιασει ενα σουπερ μηχανημα. Εβγαζε πολυ καλα το γαλα. Μου εκανε και μασαζ πριν ξεκινησει η αντληση και δε με πληγωσε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα! 

Κατ’αρχας έχει εδραιωθεί ο θηλασμός; Αν όχι, μη χρησιμοποιήσεις καθόλου οικιακό θηλαστρο. Εγώ χρησιμοποίησα και μου προκάλεσε υπερπαραγωγή. Αν ναι, μπορείς να ξεκινήσεις να βγάζεις όποτε θέλεις, καλύτερα αφού έχει φάει το μωρό. Αλλά λογικά μην περιμένεις να βγάζεις πάνω από από 40-50 ml τη φορά. Εγώ έχω της philips avent και είναι πολύ καλό. Παντως το καλύτερο είναι να νοικιάσεις νοσοκομειακό, όπως σου είπε και η @vayaki. Εγώ νοίκιασα και το έχω αφήσει στο γραφείο γιατί ξεκίνησα δουλειά και με 2 αντλήσεις βγάζω σίγουρα 400ml. Επίσης όταν θα λείπεις θα πρέπει εννοείται να κανείς συστηματικές αντλήσεις (όσο συχνά τρώει το μωρό), ώστε να μη μειωθεί η παραγωγή σου. Τέλος, θα σου πρότεινα να αποφύγετε τη σίτιση με μπιμπερό για το διάστημα που θα λείπεις, γιατί υπάρχει κίνδυνος για σύγχυση θηλων. Δυστυχώς κι αυτό από προσωπική εμπειρία στο λέω... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Narcissa είπε:

Καλησπέρα! 

Κατ’αρχας έχει εδραιωθεί ο θηλασμός; Αν όχι, μη χρησιμοποιήσεις καθόλου οικιακό θηλαστρο. Εγώ χρησιμοποίησα και μου προκάλεσε υπερπαραγωγή. Αν ναι, μπορείς να ξεκινήσεις να βγάζεις όποτε θέλεις, καλύτερα αφού έχει φάει το μωρό. Αλλά λογικά μην περιμένεις να βγάζεις πάνω από από 40-50 ml τη φορά. Εγώ έχω της philips avent και είναι πολύ καλό. Παντως το καλύτερο είναι να νοικιάσεις νοσοκομειακό, όπως σου είπε και η @vayaki. Εγώ νοίκιασα και το έχω αφήσει στο γραφείο γιατί ξεκίνησα δουλειά και με 2 αντλήσεις βγάζω σίγουρα 400ml. Επίσης όταν θα λείπεις θα πρέπει εννοείται να κανείς συστηματικές αντλήσεις (όσο συχνά τρώει το μωρό), ώστε να μη μειωθεί η παραγωγή σου. Τέλος, θα σου πρότεινα να αποφύγετε τη σίτιση με μπιμπερό για το διάστημα που θα λείπεις, γιατί υπάρχει κίνδυνος για σύγχυση θηλων. Δυστυχώς κι αυτό από προσωπική εμπειρία στο λέω... 

Πως καταλαβαινω εαν εχει εδραιωθει; Εχθες πχ που η μικρουλα κοιμηθηκε 7 ωρες για βραδυ το στηθος μου σκλήρυνε κ έτρεχε. Έχει να κανει αυτο;

Σκεφτομουν να αγοραζα καποιο ηλεκτρικό της Medela, ολα αυτα προς πωληση ειναι τα οικιακά;

Αν οχι με μπιμπερο τοτε πως?

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Kat90 όταν εδραιωθεί ο θηλασμός το στήθος θα είναι μαλακό, δε θα είναι πρησμένο και δε θα τρέχει. Το γάλα θα κατεβαίνει κατ’απαίτηση του μωρού και θα το νιώθεις σα μούδιασμα στο στήθος στην αρχή του θηλασμού. Και ναι, ολα τα θηλαστρα που είναι προς πώληση είναι οικιακά. Δεν είναι πολύ ακριβό να νοικιάσεις νοσοκομειακό, εμένα νομίζω μου κοστίζει 2,20€ τη μέρα με ελάχιστο διάστημα ενοικίασης τις 15 μέρες. Εμείς τον μπέμπη τον ταΐζουμε με συριγγα όταν λείπω. Μπορεί να σου φανεί ανούσιο ή αστείο, αλλά η κίνηση που κάνει το μωρό για να θηλάσει είναι τελείως διαφορετική από την κίνηση που κάνει για να πιει από μπιμπερό, η ροή είναι έντονη κτλ. και μετά μπορεί να δυσκολεύεται να πιάσει το στήθος ή να μην έχει υπομονή να θηλάσει, αφού για να πιει από το μπιμπερό δε χρειάζεται να καταβάλλει προσπάθεια. 2 μέρες είναι μεγάλο χρονικό διάστημα για τόσο μικρό μωράκι, εγώ σκέψου 7 ώρες τον αφήνω και μετά με πεθαίνει στα νούμερα... Μέχρι και 3ημερη απεργία μου έκανε και δεν έτρωγε καθόλου, μόνο στον ύπνο του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...