Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θερμαντήρας και θερμοκρασία νερού


Recommended Posts

Γεια σας.βραζω νερό το βάζω σε αποστειρωνενα μπιμπερο στο ψυγείο κ όταν χρειάζομαι βάζω το γεμάτο μπιμπερο στο θερμαντήρα για να ζεματιεται πριν ρίξω τη σκόνη.διοτι δε κάνει να πέσει η σκόνη σε χλιαρό νερό.γιατι αν υπάρχουν μικροοργανισμοί σκοτώνονται στους 70βαθμους.σωστα το κάνω??χρησιμοποιώ κ θερμός αλλά δε κρατά πολύ.το νερό που κρυώνει στο θερμός το αποστειρωμενο μπορώ να το ζεστάνω σε Μπεν μαρι??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όταν ρίχνεις την σκόνη το νερό δεν πρέπει να είναι σε πολύ υψηλή θερμοκρασία γιατί καταστρέφει τις πρωτεΐνες του γάλακτος, πρέπει να είναι μεν ζεστό αλλά όχι να ζεματάει. Για το νερό που μένει στο θερμός και έχει ήδη βράσει πολλοί λένε ότι δεν μένει αποστειρωμένο μετά από κάποια ώρα οπότε δεν ξέρω τι να σου πω σχετικά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η καθεμια κανει τη δικη της μεθοδο και βλεπουμε τελικα οτι αυτο δεν επηρεαζει τα μωρακια. Μια χαρα μεγαλωνουν οπως και να ετοιμαζουμε το γαλα τους. Εγω βραζω νερο και το κραταω μεσα σε θερμος. Τα μπουκαλια περιμενουν αποστειρωμενα ετοιμα μεσα στον αποστειρωτη. Καθε φορα γεμιζω με νερο το επομενο μπουκαλι του και το αφηνω ετσι γεματο μεσα στο μπεν μαρι μεχρι να ερθει η ωρα του ταισματος. 

Ολοσωστη αποστειρωση μου ειπαν οτι δεν υπαρχει και μονο που τα πιανουμε με τα χερια μας και οχι με λαβιδα. Αρα την κανουμε για να αποφυγουμε σαλμονελα κτλ... τα υπολοιπα καθημερινα μικροβια υπαρχουν παντου... ειδικα απ τη στιγμη που τα μωρα αρχιζουν να βαζουν τα παντα στο στομα τους

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχεις ένα δίκιο vayaki .εμένα μουχαν πει στον πρώτο μου γιο ότι τα μπουκάλια μόλις ανοίξεις τον αποστειρωτη πρέπει να τα βγάλεις γιατί παύει να ισχύει η αποστείρωση.το νερό στο θερμός δε το κρατάς πάνω από 12ωρο....άσε που δεν άντεχε κιόλας.το νερό δε πρέπει να ναι 100βαθμους μη χαλάσει η σύσταση να όχι κάτω από 70για να σκοτωθούν τυχόν παθογόνοι οργανισμοί.αυτα ξερω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια εγω αποστειρωνω μπιμπερο σε αποστειρωτη και τα γεμιζω με βρασμενο νερο και τα κραταω στο ψυγειο. Οταν ειναι η ωρα του φαγητου βγαζω το μπιμπερο απ το ψυγειο ζασταινω νερο στο βραστηρα και το βαζω σε μπωλ οπου βαζω μεσα το μπιμπερο. Το αφηνω λιγο και βαζω τη σκονη

θεωρειτε οτι ειναι σωστο;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Κορτας είπε:

Κοριτσια εγω αποστειρωνω μπιμπερο σε αποστειρωτη και τα γεμιζω με βρασμενο νερο και τα κραταω στο ψυγειο. Οταν ειναι η ωρα του φαγητου βγαζω το μπιμπερο απ το ψυγειο ζασταινω νερο στο βραστηρα και το βαζω σε μπωλ οπου βαζω μεσα το μπιμπερο. Το αφηνω λιγο και βαζω τη σκονη

θεωρειτε οτι ειναι σωστο;;;

Μια χαρά είναι, είπαμε τέλεια αποστείρωση δεν υπάρχει και δεν χρειάζεται να γινόμαστε υποχόνδριες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Κορτας είπε:

Κοριτσια εγω αποστειρωνω μπιμπερο σε αποστειρωτη και τα γεμιζω με βρασμενο νερο και τα κραταω στο ψυγειο. Οταν ειναι η ωρα του φαγητου βγαζω το μπιμπερο απ το ψυγειο ζασταινω νερο στο βραστηρα και το βαζω σε μπωλ οπου βαζω μεσα το μπιμπερο. Το αφηνω λιγο και βαζω τη σκονη

θεωρειτε οτι ειναι σωστο;;;

Και εγώ αυτό ακριβώς κάνω,μου το είπε η παιδίατρος και το ακολούθησα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι σωστό είναι.κ γω η γεμίζω τα μπιμπερο κ τα βάζω ψυγείο κ όταν το χρειάζομαι τι βάζω στο θερμαντήρα η έχω νερό στο θερμός βρασμένο κ γεμίζω τα αποστειρωνενα μπιμπερο που Ω στο ψυγείο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Αχ βρε κορίτσια, το χω ξαναπεί και θα το ξαναπώ: δε σας γνωρίζω προσωπικά, αλλά είστε οι καλύτερες!! ❤️ Είμαι πολύ ευγνώμων γι αυτήν την παρέα που έχουμε εδώ και αλληλο-υποστηριζομαστε ✨ @Elli13 κι εμείς είχαμε μια απώλεια πέρυσι (παλινδρομησε 10εβ4ημ και ταλαιπωρήθηκα με πρόκληση αποβολης που δεν έπιασε με τη μία, οπότε ξανά-μανα τα χαπια...) και δυστυχώς, σε συνδυασμό με την αναμονή, κάποιες φορές σκέφτομαι κι εγώ "τι κι αν...", το οποίο δε βοηθάει καθόλου! Οπότε βλέποντας περιπτώσεις σαν τις δικές σας εδώ, είτε που προσπαθείτε αρκετό καιρό και τα καταφέρατε, είτε έγινε το θαύμα μετά από απώλεια(-ες), μου δίνουν όχι μόνο κουράγιο αλλά και πίστη ότι θα τα καταφέρουμε κι εμείς με το σύντροφό μου ❤️ 
    • Ωχ βρε κορίτσι μου τι γκαντεμιά είναι αυτήν τουλάχιστον το αμαξι είναι μόνο ζημιές αλλά και πάλι μια στεναχώρια σε πιάνει είναι λογικό ελπίζω να μην χτύπησε ούτε η άλλη κοπέλα.. αχ και εμένα πριν 2 βδομαδες παιθανε και η δικιά μου γατούλα 😕  Τουλάχιστον με το λαπτοπ τρίτο σε τίποτα αλλο δεν θα συμβεί τώρα 😊 περιμένουμε τα νέα σου από τα γιατρό ήρθε ώρα να μάθεις το φύλο επλιζω μόνο αν έχει καλή θέση να το δει καθαρά 😊 Να σας ζήσει ο ανήψιος καλοφωτιστος να είναι γέρος και ευτυχισμένος   Και εγω άρχισα να το νιωθω αλλά όχι συνέχεια συνήθως μόνο όταν ξαπλώνω στο κρεβατι καταλαβαίνω καμία ελαφριά κλωτσιά 😂 
    • Λυπάμαι για τα στραβά που σου έτυχαν κορίτσι μου!!!!Άντε να πας το βράδυ να δεις το μικρουλι σου και μακάρι να σας κάνει και τα αποκαλυπτήρια!!!Εγώ προσωπικά συνεχίζω πολύ καλα,έκανα και την β' επιπέδου και πλέον νιώθω καθημερινά τον μικρό 🧿🧿🧿...πότε περισσότερο πότε λιγότερο!!!
    • Εγώ είμαι 1,74 και κάνα δύο εκατοστά πιο κοντός ο άντρας μου. Δεν τον λες και πρώτο μπόι 😂😂 Ααα θα έχετε και γενέθλια μετά; Τέλεια θα συμπέσουν με μια μέρα διάφορα 🥳  Με το μπουσουλημα θέλουν προσοχή και επίβλεψη να υποθέσω; Γιατί σκέφτομαι ότι θα έχει πρόσβαση σε όλα τα σημεία του σπιτιού. Χτες άρπαξε ένα πιάτο από το τραπέζι και το πέταξε κάτω 😂😂 Το τέρας 😂😂 Πολύ συγκινητικό το μήνυμα σου. Δεν έχω ζήσει την υπογονιμότητα αλλά έχω βιώσει δύο απώλειες και δώστου εξετάσεις και απογοήτευση και κλάμα.... Έγινε όμως το θαύμα και είμαι σίγουρη ότι θα γίνει για όλες τις γυναίκες που με τόση υπομονή παλεύουν 🫶🤞 Μπράβο στον καλό σου για την υποστήριξη και το κουράγιο που σου δίνει!! 
    • Η αλήθεια είναι ότι ήταν αρκετές μέρες! Πάρε ένα τηλέφωνο το γιατρό σου να του το πεις, μήπως σου πει να πας να κάνεις έναν υπέρηχο να αποκλείσετε οτιδήποτε όπως μια κύστη ας πούμε!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...