Μετάβαση σε περιεχόμενο

Βρεφικός σταθμός - εμπειρίες!


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η netspirit είπε:

Καλησπέρα κοριτσια! Εμάς στην είσοδο Κόκκαλα ε λίγο έκανε ένα μπρος δυο πίσω αλλά με το που μπήκε μέσα μας ξέχασε ???

εγω φυσικά κ έκλαψα ! Κλασική ελληνίδα μάνα, άσε που είναι κ οι ορμόνες τώρα.... 

αντε να δούμε και σήμερα πως θα πάμε ...

 

Μόλις την αφήσαμε... Σήμερα έκλαψε αρκετά...... Εγώ κατέβηκα κάτω, να μην ακούω, ο άντρας μου κρύφτηκε κ μου λεει εγώ θέλω να δω πότε θα ηρεμήσει χαχα (κατέβα του λέω κάτω, μη κάνουμε αυτά που κοροϊδεύουμε χαχαχα).  Μου είπε ότι ηρεμησε σε 2 με 3 λεπτά αλλά όντως το κλάμα της ήταν έντονο σε σχέση με χτες που απλά κλαψουριζε ελάχιστα.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 72
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 23 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

Σήμερα πάλι ήθελε να πάρει τα παιχνίδια του μαζί και δεν το αφήσαμε ( κλάμα 1ο) και όταν πήγε στον παιδικό έκλαψε πάλι όταν τον πήραν αλλά ακολούθησε την δασκάλα (κλάμα 2ο). Σίγουρα θα ρίξει και ένα κλάμα όταν πάω να τον πάρω οπότε είμαστε 3 στα 3.

Δεν ξέρω αν υπάρχει παιδί που δεν κλαίει και αν με ρωτήσετε θα σας έλεγα ότι είναι αφύσικο ένα παιδί να μην κλάψει σε τέτοια ηλικία όταν το αφήνετε με ξένους ενήλικες σε ξένο περιβάλλον. Ένα τέτοιο παιδί μπορεί να μην περνάει καλά στο σπίτι και να προτιμάει το ξένο περιβάλλον γιατί τι θεωρεί πιο ασφαλές για το ίδιο ?

Γλυκακι μου ήθελε τα παιχνίδια του.. Χαχα! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Petalouditsa28 είπε:

@marla8, @Diwni, @KONSTANTIA, @netspirit

Πως τα πήγατε σήμερα??? Ξεκινήσατε όλες? Εμείς ναι!! Λίγο έκλαψε μόνο, μας είπαν, κ μετά χαζολογαγε στα παιχνίδια! Φυσικά δεν ήθελε να αγγίξει το πρωινό που είχαν αλλά οκ αναμενόμενο μου είπαν.. Εμεινε μια ώρα μόνο, αύριο πάλι το ίδιο κ σιγά σιγά θα αυξάνουμε! 

Ευτυχώς οι κοπέλες είναι συμπαθέστατες! Μου έφυγε τεράστιο βάρος! Όσο να ναι μετράει πολύ η φυσιογνωμία των ατόμων που θα είναι μαζί τους για αυτές τις ώρες! 

@defne89 αν θες έλα και σε αυτό το θέμα να ανταλλάσουμε εμπειρίες! Με το καλό κορίτσια! Όλα να πάνε καλά με τα παιδάκια μας! 

@Petalouditsa28 Εμείς κάθε μέρα και πιο καλά δόξα το Θεό. Τρώμε κανονικά. Κλαίμε λίγο στην αρχή αλλά μετά μια χαρά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 53 λεπτά, ο/η marla8 είπε:

@Petalouditsa28 Εμείς κάθε μέρα και πιο καλά δόξα το Θεό. Τρώμε κανονικά. Κλαίμε λίγο στην αρχή αλλά μετά μια χαρά!!!

Τρώτε κιόλας; Ε είσαστε φανταστικά!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια Εμείς σήμερα πήγαμε για μια ώρα. Μπήκε μέσα κύρια Δ πρόλαβε καν να καταλάβει ότι έφυγα γτ μ έκλεισε η δασκάλα την πόρτα! Όταν την πήρα ήταν ήρεμη μ είπαν ότι προς τ τέλος έβγαλε γκρινια κ κλαψουριζε αλλά μάλλον ήταν επειδή πεινάγε. Αύριο πάλι μια ώρα. Άντε να δούμε. Θα μπει η θα είναι υποψιασμένη;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η marla8 είπε:

Ναι ευτυχώς. Εσείς πώς τα πάτε;

Σήμερα δεν ήθελε να φύγει χωρίς πολλά δράματα όμως. Εμένα δεν θα τρώει στον παιδικό, είμαι βέβαιη. Θα τους δίνουν δικό τους φαγητό

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμείς σήμερα πήγαμε κλαίγοντας σε όλο τον δρόμο. Εγώ προσπαθούσα να κάνω την χαλαρή τρομάρα μου!! Κλαίγοντας την πήρε η δασκάλα απ τα χέρια μου αλλά ευτυχώς όταν πήγα να την πάρω την βρήκα να παίζει πρώτη φορά!!! Χάρηκα πάρα πολύ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σήμερα μπήκε μόνη της μια χαρά !

εκτσε δυο ώρες, έπαιξε έφαγε το φρούτο της όλα καλά!

εγω κλασσικά έκλαιγα μόλις την άφησα...

φυσικα η δασκάλα είπε να μην το δέσω κόμπο γιατί μπορεί αύριο να κλάψει.

αυριο θα καθίσουμε λίγο παραπάνω :)

@KONSTANTIA μου δεν είναι όπως τα λες τα πράγματα, προσωπικα η κόρη μου έχει μεγαλώσει με κόσμο μέσα στο μαγαζί μας και είναι πολύ κοινωνική. Παιδιά που εχουνε μεγαλώσει με κόσμο είναι κοινωνικά και δεν αντιδράνε ευκολα σε ξένους :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η netspirit είπε:

Σήμερα μπήκε μόνη της μια χαρά !

εκτσε δυο ώρες, έπαιξε έφαγε το φρούτο της όλα καλά!

εγω κλασσικά έκλαιγα μόλις την άφησα...

φυσικα η δασκάλα είπε να μην το δέσω κόμπο γιατί μπορεί αύριο να κλάψει.

αυριο θα καθίσουμε λίγο παραπάνω :)

@KONSTANTIA μου δεν είναι όπως τα λες τα πράγματα, προσωπικα η κόρη μου έχει μεγαλώσει με κόσμο μέσα στο μαγαζί μας και είναι πολύ κοινωνική. Παιδιά που εχουνε μεγαλώσει με κόσμο είναι κοινωνικά και δεν αντιδράνε ευκολα σε ξένους :)

Είναι κοινωνικά αλλά με την παρουσία οικείων προσώπων στο χώρο, να νιώθουν μια ασφάλεια και έτσι είναι το λογικό. Και εμένα από 2 μηνών με άλλους μεγάλωσε λόγω δουλειάς αλλά αν βρεθεί μόνος του με ξένους δεν νιώθει βολικά, καταλάβεις ότι μπορεί να μην είναι ασφαλής. Στο σχολείο βέβαια με τόσα παιδιά ξεχνιέται ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η KONSTANTIA είπε:

Είναι κοινωνικά αλλά με την παρουσία οικείων προσώπων στο χώρο, να νιώθουν μια ασφάλεια και έτσι είναι το λογικό. Και εμένα από 2 μηνών με άλλους μεγάλωσε λόγω δουλειάς αλλά αν βρεθεί μόνος του με ξένους δεν νιώθει βολικά, καταλάβεις ότι μπορεί να μην είναι ασφαλής. Στο σχολείο βέβαια με τόσα παιδιά ξεχνιέται ?

Διαφωνώ διότι έχω μεγαλώσει και εγώ με κόσμο :)

οταν μεγαλώνεις με αρκετό κόσμο δεν έχεις την αίσθηση του ξένου, άλλο μεγαλώνω με άλλους λόγω δουλειάς των γονέων και άλλο μεγαλώνω σε ένα μαγαζί με κόσμο όπου κάθε μέρα συναντάω διαφορετικούς ανθρώπους :)

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια ερώτηση απορία έχετε σκεφτεί το μενού τους; Δλδ τι τους βάζετε για πρωινό και τι για μεσημεριανό; 

Δεν ξέρω γιατί αλλά έχω αγχωθεί κυρίως με το πρωινό της γιατί μόνο φρουτα δε λέει ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η netspirit είπε:

Κοριτσια ερώτηση απορία έχετε σκεφτεί το μενού τους; Δλδ τι τους βάζετε για πρωινό και τι για μεσημεριανό; 

Δεν ξέρω γιατί αλλά έχω αγχωθεί κυρίως με το πρωινό της γιατί μόνο φρουτα δε λέει ???

Εμας περιλαμβάνει και σίτιση οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Το είχα και εγώ άγχος αυτό αλλά αφού προσφέρουν αυτοί τα γεύματα μας βγάζουν από την καθημερινή αγωνια τι να τους βάλουμε μαζί!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μέρα 3η, ξεκινήσαμε με τον ίδιο καβγά ( να πάρει τα παιχνίδια του μαζί) και διαπραγματευτηκαμε ότι πρώτα θα πάμε στις κούνιες και μετά στα νινια (παιδικό), βέβαια πήγε ντουγρου παιδικό, έκλαψε 3 λεπτά και μετά το ξέχασε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμείς σήμερα μόλις είδαμε το κτίριο κάναμε χαρές κ μου έδειχνε να της βγάλω τη ζώνη να πάει. 

Αφου μου έδωσε ένα ρουφήχτό φιλί μπήκε μέσα για «μάθημα» 

ανυπομονω να πάω σε λίγο να την πάρω :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμείς τα κλασικά κλάμα σε όλο τον δρόμο, κλάμα που την πήρε η δασκάλα απ την μαμά αλλά πριν φύγω μου είπε bye bye!!! Όταν πήγα να την πάρω ήταν ήρεμη και έπαιζε αλλά τα ματάκια της βουρκωσαν όταν με είδε!!! Έλιωσα εκείνη τη στιγμή...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα πάλι βρε παιδιά τι να πω, περνάει τόσο καλά που μόλις η κυρία της την άφησε χτυπαγε την πόρτα να μπει πάλι.

Και μετά με τραβούσε από το χέρι να πάω και εγώ μεςα,

διασκεδαζουν και παίζουν με τα αλλά παιδιά και τρώει όλο της σχεδόν το φαγητό!

απο Δευτέρα θα τρώμε και μεσημεριανό εκεί :) 

μακαρι να συνεχίσει έτσι που το πιστεύω γιατι δεν είναι δύσκολο παιδί, ένα χαρτί κ ένα στύλο να του δώσεις θα κάθεται εκεί να ζωγραφίζει :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 ? καλησπέρα!! 3η μέρα κ εμείς σήμερα.. Ξεκινήσαμε το πρωί, ήταν χαρούμενη, μπαίνουμε μέσα στο κτίριο όλα οκ! Με το που βλέπει τις δασκάλες καταλαβαίνει ότι κάτι δε πάει καλά κ γατζωνεται πάνω μου! Τη πήρε αγκαλιά η δασκάλα, αυτή άρχισε να κλαίει, φύγαμε.. Την ακούγαμε που έκλαιγε πολύ (περισσότερο από χτες). Ευτυχως όμως δε μας πήραν τηλ εκείνη την μια ώρα προσαρμογής κ εν τέλει μας είπαν ότι ηρεμησε κ έδειξε   παραπάνω ενδιαφέρον σε παιχνίδια που κάνανε σε σχέση χτες! Από φαι τίποτα απολύτως! (είχαν φρούτοκρεμα ή ψωμί με τυράκι).. 

Κορίτσια. Ανησυχώ με το φαΐ της.. Την έχουμε ψιλό κακομάθει κ εμείς λίγο με το φαΐ, λίγο με Τηλεοραση, λίγο με παιχνίδια.. Ουφ! Ελπίζω να προσαρμοστεί κ να αρχίσει να τρώει εκεί..... 

Δευτέρα πάλι συνεχίζουμε για μια ωρίτσα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η defne89 είπε:

Εμείς τα κλασικά κλάμα σε όλο τον δρόμο, κλάμα που την πήρε η δασκάλα απ την μαμά αλλά πριν φύγω μου είπε bye bye!!! Όταν πήγα να την πάρω ήταν ήρεμη και έπαιζε αλλά τα ματάκια της βουρκωσαν όταν με είδε!!! Έλιωσα εκείνη τη στιγμή...

Κ εγω το ίδιο! Πήγα να τη πάρω, την είδα από το τζάμι που την έφερνε η δασκάλα κ ηταν ηρεμη.. Με το που με βλέπει δακρύζει κ απλώνει τα χεράκια της.......... Ένα με το πάτωμα έγινα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Petalouditsa28 είπε:

 ? καλησπέρα!! 3η μέρα κ εμείς σήμερα.. Ξεκινήσαμε το πρωί, ήταν χαρούμενη, μπαίνουμε μέσα στο κτίριο όλα οκ! Με το που βλέπει τις δασκάλες καταλαβαίνει ότι κάτι δε πάει καλά κ γατζωνεται πάνω μου! Τη πήρε αγκαλιά η δασκάλα, αυτή άρχισε να κλαίει, φύγαμε.. Την ακούγαμε που έκλαιγε πολύ (περισσότερο από χτες). Ευτυχως όμως δε μας πήραν τηλ εκείνη την μια ώρα προσαρμογής κ εν τέλει μας είπαν ότι ηρεμησε κ έδειξε   παραπάνω ενδιαφέρον σε παιχνίδια που κάνανε σε σχέση χτες! Από φαι τίποτα απολύτως! (είχαν φρούτοκρεμα ή ψωμί με τυράκι).. 

Κορίτσια. Ανησυχώ με το φαΐ της.. Την έχουμε ψιλό κακομάθει κ εμείς λίγο με το φαΐ, λίγο με Τηλεοραση, λίγο με παιχνίδια.. Ουφ! Ελπίζω να προσαρμοστεί κ να αρχίσει να τρώει εκεί..... 

Δευτέρα πάλι συνεχίζουμε για μια ωρίτσα... 

Και εμείς είμαστε σε αυτό το στυλ ότι για να φάει βάζουμε παιδικά κλπ και θα κληθεί να συνηθίσει σε νέα πραγματικότητα ή θα μένει νηστικός. Ελπίζω να αρχίσει να τρώει και λίγο μόνος του γιατί με τα παιδικά απλά χαζεύει και δεν τρώει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η KONSTANTIA είπε:

Και εμείς είμαστε σε αυτό το στυλ ότι για να φάει βάζουμε παιδικά κλπ και θα κληθεί να συνηθίσει σε νέα πραγματικότητα ή θα μένει νηστικός. Ελπίζω να αρχίσει να τρώει και λίγο μόνος του γιατί με τα παιδικά απλά χαζεύει και δεν τρώει.

Εμας πάλι με παιδικά χαζεύει κ έτσι ανοίγει το στόμα.... Ουφ! Δε ξέρω πως θα τα καταφέρουν στον παιδικό ώστε να φάει χωρίς πεππα το γουρουνάκι και χωρίς gazoon!! Χαχα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια, πως πάει το μέτωπο των παιδικών σταθμών? Εμείς χθες φάγαμε μισή φέτα ψωμί με κασέρι στο σχολείο ? και σήμερα θα κάτσουμε μέχρι τις 12!!! Βέβαια το πρωι έχουμε γκρίνια αλλά μετά από λίγο το ξεχνάει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!!!!! Εμείς πλέον κλαίμε με περισσότερη ένταση την ώρα του αποχωρισμού αλλά ηρεμεί πιο γρήγορα κ ασχολείται παραπάνω μετά με τα παιχνίδια κ είναι πιο ηρεμη μετά.. 

Κορίτσια εμείς έχουμε μεγάλο θέμα: τη Δευτέρα ο άντρας μου ορκίζεται στη νέα δουλειά (δημόσιος τομέας), ξεκινά εκπαίδευση κ είναι πολύ δύσκολο να πάρει άδεια (θα γυρνάει 15:00). Εγώ από ώρα σε ώρα περιμένω να δω σε ποια περιοχή θα με πάρουν (είμαι αναπληρώτρια κ είναι κ για μένα δυσκολο με το " καλημέρα" σας να παίρνω άδειες η να φεύγω νωρίτερα..) που σημαίνει πως η προσαρμογή όπως προτείνουν εκείνοι δε γίνεται πρακτικά να συμβεί! (θέλουν 1 μήνα λενε για να μείνει το παιδί όλη την ημέρα, το πάνε πολύ σταδιακά). Εμείς είπαμε πως πρακτικά για εμας είναι αδύνατον να το κάνουμε αυτό.. Οπότε επισπευουμε τα πράγματα κ ήδη σήμερα θα το παλέψουμε για λίγο παραπάνω... Σε λίγο θα πάμε κ "στα κρυφά" θα μας πούνε αν είναι να ξανά φύγουμε ή να τη πάρουμε ανάλογα με το πως είναι.... 

Για φαι εκεί ούτε καν ακόμα.....

@KONSTANTIA χαίρομαι που τα πάτε καλύτερα!!! Αντε κ στα δικά μας! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Petalouditsa28 είπε:

Καλημέρα!!!!! Εμείς πλέον κλαίμε με περισσότερη ένταση την ώρα του αποχωρισμού αλλά ηρεμεί πιο γρήγορα κ ασχολείται παραπάνω μετά με τα παιχνίδια κ είναι πιο ηρεμη μετά.. 

Κορίτσια εμείς έχουμε μεγάλο θέμα: τη Δευτέρα ο άντρας μου ορκίζεται στη νέα δουλειά (δημόσιος τομέας), ξεκινά εκπαίδευση κ είναι πολύ δύσκολο να πάρει άδεια (θα γυρνάει 15:00). Εγώ από ώρα σε ώρα περιμένω να δω σε ποια περιοχή θα με πάρουν (είμαι αναπληρώτρια κ είναι κ για μένα δυσκολο με το " καλημέρα" σας να παίρνω άδειες η να φεύγω νωρίτερα..) που σημαίνει πως η προσαρμογή όπως προτείνουν εκείνοι δε γίνεται πρακτικά να συμβεί! (θέλουν 1 μήνα λενε για να μείνει το παιδί όλη την ημέρα, το πάνε πολύ σταδιακά). Εμείς είπαμε πως πρακτικά για εμας είναι αδύνατον να το κάνουμε αυτό.. Οπότε επισπευουμε τα πράγματα κ ήδη σήμερα θα το παλέψουμε για λίγο παραπάνω... Σε λίγο θα πάμε κ "στα κρυφά" θα μας πούνε αν είναι να ξανά φύγουμε ή να τη πάρουμε ανάλογα με το πως είναι.... 

Για φαι εκεί ούτε καν ακόμα.....

@KONSTANTIA χαίρομαι που τα πάτε καλύτερα!!! Αντε κ στα δικά μας! 

 

Αγαπημένη μου, να σε ρωτήσω κάτι; Σε δημόσιο ή σε ιδιωτικό το πήγες το παιδάκι σου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...