Μετάβαση σε περιεχόμενο

Βρεφικός σταθμός - εμπειρίες!


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα! Η μικρή μου είναι 15 μηνών και αποφασίσαμε με τον άντρα μου να την πάμε σε βρεφικό σταθμό τώρα τον Σεπτέμβρη για πρακτικούς (δεν έχουμε κάποιον που να μπορεί με ευκολία να μας τη κρατάει τις ώρες εργασίας) αλλα κ ιδεολογικούς λόγους (θεωρούμε ότι το παιδι θα πάρει πολλά θετικά πραγματα που δεν είμαι σίγουρη ότι θα τα έπαιρνε με μια γιαγιά ή με μια ξένη γυναίκα - μη σας κουράσω, όμως, νομίζω ότι όλες μας πάνω κάτω κατανοούμε τι εννοώ με τα θετικά του βρεφικού μέσα από τη συναναστροφη με άλλα παιδιά και όλα τα σχετικά-). Παρόλα αυτά επειδή από τη θεωρία στη πράξη πολλές φορές υπάρχει ένα χάσμα.. Μπορείτε να μου πείτε, σας παρακαλώ, τις εμπειρίες σας? Υπάρχει κάποια μανούλα που έμεινε ικανοποημενη με την επιλογή της να πάει από τόσο μικρή ηλικία το παιδάκι της στο βρεφικό? 

Υσ. Γνωρίζω για τις αρρώστιες κτλ κτλ αλλά προσπαθώ να κρατήσω αυτό που μ είπε η παιδίατρος.. "μη φέρνουμε τη καταστροφή.. Έχω γνωρίσει βρέφη από 6 μηνών που λίγες φορες αρρωστήσαν στο βρεφικό και άλλα που έμειναν σπίτι κ αρρωτσαιναν πιο συχνά...όσο μπορείτε να πρόσεχετε και βλέπουμε.. " 

Σας ευχαριστώ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 72
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 1 ώρα, ο/η Petalouditsa28 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Η μικρή μου είναι 15 μηνών και αποφασίσαμε με τον άντρα μου να την πάμε σε βρεφικό σταθμό τώρα τον Σεπτέμβρη για πρακτικούς (δεν έχουμε κάποιον που να μπορεί με ευκολία να μας τη κρατάει τις ώρες εργασίας) αλλα κ ιδεολογικούς λόγους (θεωρούμε ότι το παιδι θα πάρει πολλά θετικά πραγματα που δεν είμαι σίγουρη ότι θα τα έπαιρνε με μια γιαγιά ή με μια ξένη γυναίκα - μη σας κουράσω, όμως, νομίζω ότι όλες μας πάνω κάτω κατανοούμε τι εννοώ με τα θετικά του βρεφικού μέσα από τη συναναστροφη με άλλα παιδιά και όλα τα σχετικά-). Παρόλα αυτά επειδή από τη θεωρία στη πράξη πολλές φορές υπάρχει ένα χάσμα.. Μπορείτε να μου πείτε, σας παρακαλώ, τις εμπειρίες σας? Υπάρχει κάποια μανούλα που έμεινε ικανοποημενη με την επιλογή της να πάει από τόσο μικρή ηλικία το παιδάκι της στο βρεφικό? 

Υσ. Γνωρίζω για τις αρρώστιες κτλ κτλ αλλά προσπαθώ να κρατήσω αυτό που μ είπε η παιδίατρος.. "μη φέρνουμε τη καταστροφή.. Έχω γνωρίσει βρέφη από 6 μηνών που λίγες φορες αρρωστήσαν στο βρεφικό και άλλα που έμειναν σπίτι κ αρρωτσαιναν πιο συχνά...όσο μπορείτε να πρόσεχετε και βλέπουμε.. " 

Σας ευχαριστώ! 

Καλησπέρα καλή μου, ο γιος μου είναι 2 χρόνων και 2 μηνών. Πήγαμε παιδικό σταθμό την περασμένη βδομάδα. Η βδομάδα προσαρμογής μας πήγε πολύ καλά. Λίγο δύσκολο μόνο την πρώτη μέρα. Μετά δεν έφευγε. Είναι ενθουσιασμενος με το νέο περιβάλλον και τους φίλους του. Όσο για τις αρρώστιες είμαι της άποψης πως θα αρρωστήσουν εννοείται αλλά δεν μπορούμε να τα έχουμε στο σπίτι για μια ζωή. Εμάς στην δήλωση που μας έδωσαν στην εγγραφή έγραφε κιόλας ότι τα παιδιά που είναι άρρωστα μένουν στο σπίτι. Θα αρέσει πολύ στο παιδάκι σου ο παιδικός σταθμός είμαι σίγουρη. Μπορώ να πω ότι μετάνιωσα που πήγε πιο αργά από άλλα παιδιά που πήγαν νωρίτερα. 

Ελπίζω να σε βοήθησα. 

Φιλιά χχχ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ ωραίο θέμα! Εμένα έκλεισε τα 2 τ προηγ μήνα κ τώρα μέσα στη βδομάδα θα ξεκινήσει βρεφικό. Οπότε θα δείξει πως θα πάει.

Όσο για τις αρρώστιες κτλ από προσωπική μ εμπειρία θα σ πω πως είναι μια μπούρδα. Πέρυσι που Δ πήγαινε παιδικό, ούτε παιδότοπους, ούτε σε κλειστούς χώρους μ αρρώστησε 7 φορές. Το διανοησε; ούτε μια ούτε δύο ούτε τρεις. Εφτά! Της φίλης μ π πήγαινε παιδικό από 8 μηνών ζήτημα να αρρώστησε 2 3. Κ αυτό ήπια με λίγες μύξες κ μπούκωμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοριτσια μου!

πολυ όμορφο το θέμα σας με ενδιαφέρει κ εμένα μ.

λεμε να ξεκινήσουμε και εμείς σιγά σιγά φέτος για να μάθει να παίζει με αλλά παιδακια και να αποδεχτεί πιο ευκολα τον ερχομό της αδερφής της....

Είμαστε μολισ 18 μηνων !

φυσικά και η κοπέλα στον βρεφονηπιακό με ενήμερωσε για τις ιωσουλες αλλά έχει και υπέρ και κατά τα υπέρ τα θεώρησα περισσότερα όποτε και απόφασησαμε να την πάμε αλλά όταν έρθει η αδερφή της θα την σταματήσουμε για να προφυλάξουμε το βρέφος.

πιστευω από όσα έχω ακούσει ότι θα της κάνει καλό στο να αποδεχτεί καλύτερα το νέο μέλος στην οικογένεια μας :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni Ολα καλά και αγια με τους παιδικούς σταθμούς και χίλια οφέλη έχουν κοριτσάκι μου... Και εμένα ως βρέφος με έστελναν οι γονείς μου απο 1 έτους και για λόγους εργασίας και για ιδεολογικούς και ετσι φανταζόμουν πως θα πράξω και εγω με τα παιδιά μου... Πίστευα μάλιστα ότι τα παιδιά που μένουν σπίτι γίνονται κακομαθημένα, απαιτητικά, και δεν μαθαίνουν να υπακούουν σε κανόνες... Παρατηρώντας όμως το τι συμβαίνει γύρω μου τα τελευταία χρόνια είδα και τον αντίποδα δηλ ότι αυτα με τις ιώσεις δεν είναι τελείως μπούρδες... Όντως υπάρχει και η περίπτωση ένα παιδάκι να μένει σπίτι και παρόλα αυτά να είναι πολύ επιρρεπές στις ιώσεις (όπως η μικρούλα σου) και κάποιο άλλο να πηγαίνει παιδικο και να εχει ανοσοποιητικό τούρμπο οπότε να μην αρρωσταίνει ποτέ... Αυτό όμως δεν είναι ο κανόνας... Τα παιδιά που πηγαίνουν στον παιδικό σταθμο είναι πολύ πιο εκτεθειμένα στις ιώσεις από εκείνα που δεν πηγαίνουν και αυτό είναι αντικειμενικη πραγματικότητα .. Εννοείται πως και πουθενά να μην το στείλεις κ σε γυάλα να το κλείσεις πάλι μπορεί να αρρωστήσει πολλές φορές αν είναι ευπαθης οργανισμός ... Δεν υπάρχει πανάκεια... Αλλά.. Υπάρχει μια μερίδα παιδιών που τα έχει ταλαιπωρήσει φοβερά ο παιδικος.... Πχ το ανιψακι μου που μένει από κάτω... Πριν πάει παιδικό αρρωσταινε 3 περίπου φορές το χρόνο.. φυσιολογικός αριθμός για παιδί 2 ετών.. Πέρυσι στα 3 πήγε παιδικό σταθμό.... Από το Σεπτέμβρη μέχρι τα Χριστούγεννα έπαθε 1 ωτίτιδα και 2 φορές βρογχίτιδα που κατέληξε σε ακροαστικα.. Δηλαδή πήγαινε σχολείο 2 βδομάδες και ήταν μετα τουλάχιστον αλλες 2 βδομάδες άρρωστο... Προφανώς και μετά την 3η φορά που χρειάστηκε να πάρει αντιβίωση λόγω των ακροαστικων το σταμάτησαν το παιδί.. Πόσο να άντεχε;;;; Είχε διαλυθεί από τον πολύ βήχα και τον πολύ πυρετό... Τώρα που είναι 4 θα πάει στο προνηπιο υποχρεωτικά... Όμως υπάρχει η ελπίδα να έχει φέτος ίσως λίγο πιο ισχυρό ανοσοποιητικό κ να είναι λίγο καλύτερα τα πράγματα.. Η παιδίατρος μου είναι της άποψης ότι κάθε χρόνος που περνά ενισχύεται ακόμη πιο πολυ το ανοσοποιητικό του παιδιού... δηλ ότι αλλιώς ανθίσταται ο παιδικός οργανισμός στις ιώσεις στα 2 αλλιώς στα 3 και αλλιώς στα 4... Και μου τόνισε ότι αυτή η θεωρία ότι καλύτερα να πάει πολυ μικρό να αρρωστήσει να τελειώνουμε δεν είναι σωστή για το μέσο παιδάκι.. Απλά κάποια αντέχουν και κάποια είναι συνέχεια άρρωστα.. Φυσικά εύχομαι να μην αντιμετωπίσεις κανένα θέμα με τη δικιά σου φέτος...!!! Καλή αρχή να έχετε!!!! ❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Gelie Φυσικά κ έχεις δίκιο σ αυτά που λες. Σίγουρα ένα παιδάκι όταν περιτριγυρίζεται από συνομήλικα του έχει πιο πολλές πιθανότητες να αρρωστήσει. Ήθελα να πω ότι Δ είναι απόλυτο κ Δ πρέπει να είναι ανατρεπτικός παράγοντας για να στείλεις ένα παιδάκι στο σχολείο. Εκτός αν συντρέχει λόγος πχ 2ο βρεφακι στο σπίτι. Εγώ π έχω μωρό 4 μηνών κ ρώτησα τ παιδίατρο μ λέει εννοείται θα τ στείλεις. Τ μωρό θα έχει κάνει κ μερικά εμβόλια μέχρι τότε. Αν γεννούσες Σεπτέμβρη θα σ έλεγα όχι. Αλλά τώρα μόνο καλό μπορεί να της κάνει τ σχολείο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κοριτσια σας ευχαριστώ για την ανταπόκριση σας!!! Μόλις γυρίσαμε απο το βρεφικό, είχαμε πάει να συμπληρώσουμε κάποια χαρτιά! Μεθαύριο ξεκινάμε!!! 

Ξέρω ότι υπάρχουν πιθανότητες να άρρωστησει και μάλιστα πολλές! Αλλά πραγματικά θέλω να το δοκιμάσω γιατί πιστθεω πολύ στα πλεονεκτήματα που κερδίζουν τα παιδιά όταν από μικρά μαθαίνουν να συνυπάρχουν με άλλα παιδάκια..Πέρα από τη μιμιση θετικών συμπεριφορων (οκ δυστυχώς κάποιες φορές κ αρνητικών) θέλω Ν μάθει να μοιράζεται, να μη τα θέλει όλα δικά του, να μπαίνει σε ένα πρόγραμμα, να μάθει να περιμένει και φυσικά να παίζει με συνομιληκους κ όχι να ναι όλη μέρα με ενηλίκους.. 

Καλώς ή κακώς η έμπειρια μου και προσωπική (από συγγενείς κτλ) και επαγγελματική μου έχει δείξει ότι με γιαγιάδες σπίτι ή με νταντα όλα αυτά είναι δύσκολο να τα κερδίσει.. Σίγουρα δε συγκρίνεται η αγάπη των παππουδων αλλά οι απόψεις μας απέχουν πολύ περί διαπαιδαγωγησης κ δε θα θελα να βρεθώ στη δύσκολη θέση να ερχόμαστε σε αντιπαράθεση. Η πεθερά μου πιστεύει ότι στο σχολείο συνήθως δε τα προσεχουν (τα αφήνουν νηστικά, δε τα αλλάζουν πανα κτλ) κ θα ήθελε να τη κρατήσει εκείνη, αν κ εχει κ αλλο ένα εγγόνι να κρατάει, αλλά αποφασίσαμε να δοκιμάσουμε το βρεφικό για όλους τους παραπάνω λόγους! 

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τη @Diwni ότι ναι μεν υπάρχουν πιθανότητες να άρρωστησει αλλά για μένα δεν ήταν αποτρεπτικός παράγοντας κ εύχομαι να μη το μετανιώσω!

Μακάρι κ η μικρη μου να προσαρμοστεί εύκολα!! Πιστεύω πως αν εχιε καλή προσπαμογη κ δε κλαίει θα είμαι κ εγώ ακόμα πιο χαλαρή.. 

Και κάτι άλλο... Δημόσιο ή ιδιωτικό??? Κ εκεί εμείς προβληματιστηκαμε πολυ κ ενώ την είχαμε γράψει σε ιδιωτικό τη πήγαμε σε δημοσίο μέσω εσπα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η netspirit είπε:

Καλησπέρα κοριτσια μου!

πολυ όμορφο το θέμα σας με ενδιαφέρει κ εμένα μ.

λεμε να ξεκινήσουμε και εμείς σιγά σιγά φέτος για να μάθει να παίζει με αλλά παιδακια και να αποδεχτεί πιο ευκολα τον ερχομό της αδερφής της....

Είμαστε μολισ 18 μηνων !

φυσικά και η κοπέλα στον βρεφονηπιακό με ενήμερωσε για τις ιωσουλες αλλά έχει και υπέρ και κατά τα υπέρ τα θεώρησα περισσότερα όποτε και απόφασησαμε να την πάμε αλλά όταν έρθει η αδερφή της θα την σταματήσουμε για να προφυλάξουμε το βρέφος.

πιστευω από όσα έχω ακούσει ότι θα της κάνει καλό στο να αποδεχτεί καλύτερα το νέο μέλος στην οικογένεια μας :)

Κ εγω είμαι έγκυος στο δεύτερο παιδάκι μου (αν και ακόμα στον 4ο μήνα, αύριο έχω αυχενική) κ αν όλα πάνε καλά κ εμείς θα τη σταματήσουμε όταν γεννήσω.. Όμως κ πάλι αυτούς τους μήνες πιστθεω ότι θα κερδίσει πολλά πράγματα! 

Να έχετε μια όμορφη προσαρμογή! Πότε ξεκινάτε? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η marla8 είπε:

Καλησπέρα καλή μου, ο γιος μου είναι 2 χρόνων και 2 μηνών. Πήγαμε παιδικό σταθμό την περασμένη βδομάδα. Η βδομάδα προσαρμογής μας πήγε πολύ καλά. Λίγο δύσκολο μόνο την πρώτη μέρα. Μετά δεν έφευγε. Είναι ενθουσιασμενος με το νέο περιβάλλον και τους φίλους του. Όσο για τις αρρώστιες είμαι της άποψης πως θα αρρωστήσουν εννοείται αλλά δεν μπορούμε να τα έχουμε στο σπίτι για μια ζωή. Εμάς στην δήλωση που μας έδωσαν στην εγγραφή έγραφε κιόλας ότι τα παιδιά που είναι άρρωστα μένουν στο σπίτι. Θα αρέσει πολύ στο παιδάκι σου ο παιδικός σταθμός είμαι σίγουρη. Μπορώ να πω ότι μετάνιωσα που πήγε πιο αργά από άλλα παιδιά που πήγαν νωρίτερα. 

Ελπίζω να σε βοήθησα. 

Φιλιά χχχ

Κορίτσι μου εσύ πως ήσουν τη πρώτη μέρα? Γιατί μη νομίζεις φοβάμαι κ εμένα την έρμη τη μανα που θα τη βλέπω να κλαίει κ δε ξέρω πως θα αντισταθώ να μη με πάρουν τα ζουμιά! Χαχα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Petalouditsa28 είπε:

Κορίτσι μου εσύ πως ήσουν τη πρώτη μέρα? Γιατί μη νομίζεις φοβάμαι κ εμένα την έρμη τη μανα που θα τη βλέπω να κλαίει κ δε ξέρω πως θα αντισταθώ να μη με πάρουν τα ζουμιά! Χαχα! 

Ήμουν πολύ αγχωμένη μπορώ να πω γιατί δεν πήγαινε κάπου αλλού προηγουμένως. Ήταν στις γιαγιάδες περισσότερο. Τα καταφέραμε όμως. Σήμερα το πρωί έκλαιγε λίγο γιατί είναι Δευτέρα αλλά μετά έκατσε και είναι μια χαρά. Μην αγχώνεσαι όλα καλά θα πάνε και με το δικό σου!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Petalouditsa28 Παλι θα πεταχτώ σαν τη σφήνα (χαχα)  και θα πω κάτι που έχω παρατηρήσει σε σχέση με την ικανοτητα του παιδιού να μαθαίνει να μοιράζεται..

Εχω στο αμεσο περιβάλλον μου πανω απο 10 παιδιά στην ηλικία του δικού μου και λίγο μεγαλύτερα που είναι παιδιά κολλητών μου φιλων και κάνουμε πολύ παρέα... Αλλα πάνε παιδικό και άλλα όχι.. Ούτε τα μεν ούτε τα δε μοιράζονται τα παιχνίδια τους (μιλάω τώρα για ηλικίες 2-3,5 ετών μοναχοπαίδι.. Γιατί για παιδιά οικογενειών που έχουν 1 αδερφακι αλλάζουν σταδιακά τα πράγματα εννοείται... Το μεγαλύτερο συνήθως δίνει... ) Έρχονται στο σπίτι ή πηγαίνουμε εμείς και επικρατεί μονίμως το δίκιο του πιο ισχυρού.. Αυτός που μπορεί να βουτήξει το παιχνίδι από τον άλλον το παίρνει.. Προσπαθούμε φυσικά οι γονείς να κρατάμε ισορροπίες αλλά πολλές φορές έχουμε αναρωτηθεί μα που είναι αυτό το "μοιράζομαι" που έχουν μάθει στο σχολείο... Φυσικά και υπάρχουν παιδιά πολύ δεκτικα στο να το μάθουν αυτό ακομη και 2-2,5 ετων ομως μαλλον είναι κ τα ίδια σαν χαρακτήρες έτσι.

Για μένα πάντως το πιο σημαντικό όφελος του παιδικού πέρα από τη συνύπαρξη του παιδιού με συνομήλικα του άτομα (γιατί εννοείται πως δεν είναι ότι καλύτερο να βρίσκεται συνεχώς με ενήλικες), είναι η υπακοή σε κανόνες... 

Να μάθει δηλαδή ότι δε μπορούμε να κάνουμε μονίμως ότι επιθυμούμε... Και ούτε να διεκδικούμε αυτό που θέλουμε βάζοντας τις φωνές κ η γιαγιά επειδή δεν αντέχει να μας ακούει να μας το δίνει αμέσως... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Gelie είπε:

@Petalouditsa28 σημαντικό όφελος του παιδικού πέρα από τη συνύπαρξη του παιδιού με συνομήλικα του άτομα (γιατί εννοείται πως δεν είναι ότι καλύτερο να βρίσκεται συνεχώς με ενήλικες), είναι η υπακοή σε κανόνες... 

Να μάθει δηλαδή ότι δε μπορούμε να κάνουμε μονίμως ότι επιθυμούμε... Και ούτε να διεκδικούμε αυτό που θέλουμε βάζοντας τις φωνές κ η γιαγιά επειδή δεν αντέχει να μας ακούει να μας το δίνει αμέσως... 

Εμείς έχουμε θέμα μεγάλο με αυτό..... Οι γιαγιάδες μας (κ κυρίως η πεθερά μου που έχει κρατήσει ηδη  2 εγγόνια) τα δίνουν όλα απλόχερα.............. Ολα όμως. Και ούτε κανόνες υπάρχουν. Ο, τι θέλει το παιδί, οπότε το θέλει...... Κ αν το κρατούσε η πεθερά μου (η οποία τα λατρεύει, δεν το συζητάω αυτό) είμαι σίγουρη ότι τίποτα από όσα της έλεγα δε θα έκανε....εμένα δε μαρεσει αυτό κ ούτε θέλω το παιδί μου να μάθει σε αυτή τη νοοτροπία κ φυσικά ούτε να γυρίσει ποτέ να μ πει:πάω στη γιαγιά που περνάω καλά γιατί εσύ δε μου κάνεις τα χατίρια".. Επομένως, βρεφικό και πάλι βρεφικό! (βέβαια ακόμα κ αν οι γιαγιάδες έκαναν ότι τους έλεγα πάλι βρεφικό θα επέλεγα ακριβώς γιατί εκεί δίνονται επί τόπου ευκαιρίες κοινωνικοποησης και τήρησης κανονων και όλα τα άλλα που σχετίζονται με τη κοινωνική ανάπτυξη του παιδιού.) 

Επίσης, σαφώς κ αναπτυξιακά τα 2-3χρονα είναι εγώκεντρικά κ τα θέλουν όλα δικά τους. Είναι η φυσική εξέλιξη κ ενα αναμενόμενο αναπτυξιακό στάδιο του παιδιού! Απλά θέλω να πιστεύω ότι με τις ευκαιρίες που δίνει ο βρεφικός (κ φυσικά αν έχεις τη τύχη να πέσεις σε καλή βρεφονηπιοκομο) το παιδί μαθαίνει πως δε γίνεται να τα έχει όλα δικά του. Μέτριαζει ο εγωκεντρισμος τους κ δεν ενισχύεται όπως πχ θα γίνονταν αν ήταν μόνο στο σπότι με γιαγιά ή με νταντα κ δεν υπηρχε κανένας λόγος να μοιράσει τα παιχνίδια του γιατί πολύ απλά είναι μόνο του κ είναι όλα δικά του! 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Petalouditsa28 είπε:

Εμείς έχουμε θέμα μεγάλο με αυτό..... Οι γιαγιάδες μας (κ κυρίως η πεθερά μου που έχει κρατήσει ηδη  2 εγγόνια) τα δίνουν όλα απλόχερα.............. Ολα όμως. Και ούτε κανόνες υπάρχουν. Ο, τι θέλει το παιδί, οπότε το θέλει...... Κ αν το κρατούσε η πεθερά μου (η οποία τα λατρεύει, δεν το συζητάω αυτό) είμαι σίγουρη ότι τίποτα από όσα της έλεγα δε θα έκανε....εμένα δε μαρεσει αυτό κ ούτε θέλω το παιδί μου να μάθει σε αυτή τη νοοτροπία κ φυσικά ούτε να γυρίσει ποτέ να μ πει:πάω στη γιαγιά που περνάω καλά γιατί εσύ δε μου κάνεις τα χατίρια".. Επομένως, βρεφικό και πάλι βρεφικό! (βέβαια ακόμα κ αν οι γιαγιάδες έκαναν ότι τους έλεγα πάλι βρεφικό θα επέλεγα ακριβώς γιατί εκεί δίνονται επί τόπου ευκαιρίες κοινωνικοποησης και τήρησης κανονων και όλα τα άλλα που σχετίζονται με τη κοινωνική ανάπτυξη του παιδιού.) 

Επίσης, σαφώς κ αναπτυξιακά τα 2-3χρονα είναι εγώκεντρικά κ τα θέλουν όλα δικά τους. Είναι η φυσική εξέλιξη κ ενα αναμενόμενο αναπτυξιακό στάδιο του παιδιού! Απλά θέλω να πιστεύω ότι με τις ευκαιρίες που δίνει ο βρεφικός (κ φυσικά αν έχεις τη τύχη να πέσεις σε καλή βρεφονηπιοκομο) το παιδί μαθαίνει πως δε γίνεται να τα έχει όλα δικά του. Μέτριαζει ο εγωκεντρισμος τους κ δεν ενισχύεται όπως πχ θα γίνονταν αν ήταν μόνο στο σπότι με γιαγιά ή με νταντα κ δεν υπηρχε κανένας λόγος να μοιράσει τα παιχνίδια του γιατί πολύ απλά είναι μόνο του κ είναι όλα δικά του! 

 

 

Συμφωνώ απόλυτα. Αυτός άλλωστε είναι και ένας από τους βασικούς στόχους του παιδικού σταθμού.. Να μετριάζει τον εγωκεντρισμο του παιδιού και να το βοηθάει να πειθαρχεί στο βαθμό που γίνεται φυσικά. Επίσης σημαντικό είναι και απο την πλευρά μας οι γονείς να συμπληρώνουμε το έργο του σχολείου συνεχίζοντας να θέτουμε κανόνες και στο σπίτι πράγμα το οποίο συχνά δε συμβαινει στο βαθμό που πρέπει.. Έτσι πολλές φορές παρατηρώ το εξης: παιδιά υποδείγματα καλής συμπεριφοράς στον παιδικό σταθμό και σπίτι άλλοι άνθρωποι.. Έχω στο μυαλό μου συγκεκριμένα πρόσωπα από το οικείο περιβάλλον μου... Στο σχολείο η δασκάλα να δίνει συγχαρητήρια για προσαρμογή στους κανόνες της τάξης και στο γονεϊκό περιβάλλον.. οι κανονες δεν εφαρμόζονταν ποτε.... Οι γονείς να προσπαθούν με όλους τους τόνους της φωνής να καθοδηγήσουν το παιδί στο πως να φέρεται αλλά εν τέλει αυτό να τους .. χορεύει στο ταψί κανονικα....!!!! Και να μου λέει εμένα: "Μην ανησυχείς θεία... Η μαμά πάντα λέει ότι θα με βάλει τιμωρία αλλά παρα πολύ σπάνια το κάνει!!!!" (4 ετών μικρούλα και πολύ έξυπνη). Γενικώς έχουμε δύσκολο έργο ως γονείς συμπληρωματικά με το σχολείο.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σας πω και εγώ την γνώμη μου μιας και έχω ένα παιδί μεταξύ 2-3 το οποίο μέχρι τώρα έμενε με τις γιαγιάδες της ώρες που δούλευα και μάλιστα από 2 μηνών. Η μητέρα μου είναι μια γιαγιά που θέτει όρια, η πεθερά μου πάλι όχι και έτσι πολλές φορές οξύνθηκαν τα πνεύματα μεταξύ μας για θέματα ηθικής τάξης. Ωστόσο την αγάπη που πήρε από τις γιαγιάδες του δεν πιστεύω ότι θα μπορούσε να του την δώσει κανείς άλλος στην τρυφερή αυτή ηλικία και ξέρω ότι τις αγαπάει πολύ και τις 2 για διαφορετικούς όμως λόγους την κάθε μια.

Την Τετάρτη ξεκινάμε παιδικό γιατί φτάσαμε σε μια ηλικία που πρέπει να συναναστρέφεται περισσότερο με παιδιά της ηλικίας του και λιγότερο με ενήλικες και μάλιστα μεγάλους. Ο μικρός μου γιος είναι 3 εβδομάδων και φυσικά η παιδίατρος λέει όχι ακόμα παιδικό, καθυστέρησε το κανένα δίμηνο αλλά εγώ της είπα ότι πρέπει να πάει και αν δούμε ότι φέρνει την μια ίωση μετά την άλλη θα τον σταματήσω για όσο χρειαστεί. Θέλει προσοχή, ξέρω ότι δεν θα είναι εύκολο αλλά θα πρέπει να δοκιμάσουμε. Εύχομαι φέτος να μην υπάρχουν ιώσεις ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Gelie είπε:

@KONSTANTIA  3 εβδομαδων και θα πάει παιδικό;

Όχι βρε, εννοεί ότι το αδελφάκι είναι 3 εβδομάδων κ η μεγάλη θα πάει παιδικό! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@marla8, @Diwni, @KONSTANTIA, @netspirit

Πως τα πήγατε σήμερα??? Ξεκινήσατε όλες? Εμείς ναι!! Λίγο έκλαψε μόνο, μας είπαν, κ μετά χαζολογαγε στα παιχνίδια! Φυσικά δεν ήθελε να αγγίξει το πρωινό που είχαν αλλά οκ αναμενόμενο μου είπαν.. Εμεινε μια ώρα μόνο, αύριο πάλι το ίδιο κ σιγά σιγά θα αυξάνουμε! 

Ευτυχώς οι κοπέλες είναι συμπαθέστατες! Μου έφυγε τεράστιο βάρος! Όσο να ναι μετράει πολύ η φυσιογνωμία των ατόμων που θα είναι μαζί τους για αυτές τις ώρες! 

@defne89 αν θες έλα και σε αυτό το θέμα να ανταλλάσουμε εμπειρίες! Με το καλό κορίτσια! Όλα να πάνε καλά με τα παιδάκια μας! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Υσ: Εγώ πάντως τα έβαλα τα έβαλα τα κλάματα μου μόλις φύγαμε από το παιδικό! Χαχα.. Σα γνήσια μανούλα... Το ξεπέρασα όμως εύκολα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η defne89 είπε:

Χαχαχα άσε κι εγώ  τρείς μέρες τώρα είμαι λες και είναι μεγάλη Παρασκευή 

Ρωτουσα τον Αντρα μου... Λες να κλαίει? Λες να υποφέρει το κοριτσακι μου? 

Σωπα καλέ μου λέει, αυτή θα τα έχει ήδη γκρεμίσει όλα εκει μέσα κ θα παίζει ... Χαχαχα (εννοείται πως κ εκείνος είχε δακρύσει αλλά είπε να το παίξει βαρύ πεπόνι τρομάρα του) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Petalouditsa28   εμείς ξεκινήσαμε από το σπίτι με καβγά (ήθελε να πάρει μαζί του 2-3 παιχνίδια και έπρεπε να εξηγήσουμε ότι εκεί δεν αφήνουν οι δασκάλες και έχει πολύ ωραία παιχνίδια για να παίξει). Ο καβγάς δεν κράτησε πολύ για αυτό το θέμα, μπήκε στο αυτοκίνητο με τον μπαμπά του και φύγανε. Στα 10 λεπτά χτυπάει το κινητό, ωχ λέω εγώ θα τον φέρει πίσω γιατί σπαραζει και ο άντρας μου απλά μου λέει για ένα χαρτί που πρέπει να συμπληρώσω πριν να πάω να τον πάρω στο δίωρο. Πήγα στο δίωρο, είδα κάτι παιδιά τούμπανο από το κλάμα, ο δικός μου απλά έκλαψε 5 λεπτά μόλις με είδε. Είμαι αισιόδοξη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοριτσια! Εμάς στην είσοδο Κόκκαλα ε λίγο έκανε ένα μπρος δυο πίσω αλλά με το που μπήκε μέσα μας ξέχασε ???

εγω φυσικά κ έκλαψα ! Κλασική ελληνίδα μάνα, άσε που είναι κ οι ορμόνες τώρα.... 

αντε να δούμε και σήμερα πως θα πάμε ...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σήμερα πάλι ήθελε να πάρει τα παιχνίδια του μαζί και δεν το αφήσαμε ( κλάμα 1ο) και όταν πήγε στον παιδικό έκλαψε πάλι όταν τον πήραν αλλά ακολούθησε την δασκάλα (κλάμα 2ο). Σίγουρα θα ρίξει και ένα κλάμα όταν πάω να τον πάρω οπότε είμαστε 3 στα 3.

Δεν ξέρω αν υπάρχει παιδί που δεν κλαίει και αν με ρωτήσετε θα σας έλεγα ότι είναι αφύσικο ένα παιδί να μην κλάψει σε τέτοια ηλικία όταν το αφήνετε με ξένους ενήλικες σε ξένο περιβάλλον. Ένα τέτοιο παιδί μπορεί να μην περνάει καλά στο σπίτι και να προτιμάει το ξένο περιβάλλον γιατί τι θεωρεί πιο ασφαλές για το ίδιο ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...