Μετάβαση σε περιεχόμενο

5η εβδομάδα και αίμα


Recommended Posts

Καλησπέρα σας!!!Πρώτη φορά γράφω σήμερα. Είμαι στην 5η εβδομάδα κύησης και αύριο πρώτα ο Θεός μπαίνω στην 6η.Από χθες το το πρωί ξεκίνησα να έχω αίμα όχι πολύ αλλά ροζοκόκκινο όταν πηγαίνω τουαλέτα και σκουπιζομαι.Πηγα αμέσως στον γιατρό και είδαμε τον σάκο για πρώτη φορά 5χιλ αλλά και μια αποκόλληση 7χιλ.Μου είπε πλήρη ακινησία (ουτροτζεσταν, μαγνήσιο και amoxil).Με έχει πάρει πολύ από κάτω γιατί και πέρσι είχα ακριβώς το ίδιο θέμα.Αιμα από την 6η εβδομάδα όπου στην 9η σταμάτησε η καρδιακή λειτουργία του μωρού.Δεν θέλω να περάσω τα ίδια πάλι!Δεν το αντέχω ψυχολογικά!Σας παρακαλώ ας μου πει κάποιος την γνώμη του.Οτι η ιστορία είχε αίσιο τέλος.Το παλεύω με τον άντρα μου και δεν το έχουμε πει ακόμη σε κανέναν άλλον.Σας ευχαριστώ πολύ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα!και εγω ειχα αιμα μολις μπηκα στον τεταρτο μηνα λογω ενος αγγειου που εσπασε.καθησα σε ακινησια 7 μερες και πηρα ultrogestan.σημερα κοντευω στον εκτο μηνα και δν εχω ξαναδει αιμα.πολλες γνωστες μου που εχουν σημερα τα παιδακια τους μου ειχαν πει τοτε οτι και σε εκεινες και σε πολλες αλλες γυναικες εχει συμβει αυτο.μην αγχωνεσε κατσε σε ακινησια παρε και τα φαρμακα που σου ειπε ο γιατρος και ολα θα πανε καλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η vasiliki30 είπε:

Καλησπερα!και εγω ειχα αιμα μολις μπηκα στον τεταρτο μηνα λογω ενος αγγειου που εσπασε.καθησα σε ακινησια 7 μερες και πηρα ultrogestan.σημερα κοντευω στον εκτο μηνα και δν εχω ξαναδει αιμα.πολλες γνωστες μου που εχουν σημερα τα παιδακια τους μου ειχαν πει τοτε οτι και σε εκεινες και σε πολλες αλλες γυναικες εχει συμβει αυτο.μην αγχωνεσε κατσε σε ακινησια παρε και τα φαρμακα που σου ειπε ο γιατρος και ολα θα πανε καλα!

 

στις πριν 12 λεπτά, ο/η vasiliki30 είπε:

Καλησπερα!και εγω ειχα αιμα μολις μπηκα στον τεταρτο μηνα λογω ενος αγγειου που εσπασε.καθησα σε ακινησια 7 μερες και πηρα ultrogestan.σημερα κοντευω στον εκτο μηνα και δν εχω ξαναδει αιμα.πολλες γνωστες μου που εχουν σημερα τα παιδακια τους μου ειχαν πει τοτε οτι και σε εκεινες και σε πολλες αλλες γυναικες εχει συμβει αυτο.μην αγχωνεσε κατσε σε ακινησια παρε και τα φαρμακα που σου ειπε ο γιατρος και ολα θα πανε καλα!

Βασιλική σ'ευχαριστώ πολύ που μου απάντησες.Η ψυχολογία μου είναι χάλια γιατί πριν ένα χρόνο είχα τα ίδια ακριβώς.Ελπιζω σε αυτή την εγκυμοσύνη να πάνε όλα καλά.Με ανησυχεί γιατί και χθες και σήμερα το αίμα είναι ροζ.Δεν ξέρω το ροζ τι είναι.Το καφέ λένε είναι παλιό,το κόκκινο φρέσκο.Το ροζ τι σημαίνει;;Φοβάμαι μήπως γίνει κόκκινο στην πορεία.Και αναρωτιέμαι πόσες μέρες κάνει να κλείσει μια αποκόλληση;;

Σου εύχομαι ότι καλύτερο από καρδιάς και σένα. Με το καλό το μωράκι σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φανταζομαι δν κλεινει μια αποκολληση απο την μια μερα στην αλλη θελει λιγο υπομονη.μιλα με τον γιατρο σου για οτι σε απασχολει για να σε καθυσηχασει.σε ευχαριστω πολυ και ευχομαι συντομα να εισαι καλα,ν εχεις μια καλη εγκυμοσυνη και ενα υγιεστατο μωρακι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Mina Tharv είπε:

Καλησπέρα σας!!!Πρώτη φορά γράφω σήμερα. Είμαι στην 5η εβδομάδα κύησης και αύριο πρώτα ο Θεός μπαίνω στην 6η.Από χθες το το πρωί ξεκίνησα να έχω αίμα όχι πολύ αλλά ροζοκόκκινο όταν πηγαίνω τουαλέτα και σκουπιζομαι.Πηγα αμέσως στον γιατρό και είδαμε τον σάκο για πρώτη φορά 5χιλ αλλά και μια αποκόλληση 7χιλ.Μου είπε πλήρη ακινησία (ουτροτζεσταν, μαγνήσιο και amoxil).Με έχει πάρει πολύ από κάτω γιατί και πέρσι είχα ακριβώς το ίδιο θέμα.Αιμα από την 6η εβδομάδα όπου στην 9η σταμάτησε η καρδιακή λειτουργία του μωρού.Δεν θέλω να περάσω τα ίδια πάλι!Δεν το αντέχω ψυχολογικά!Σας παρακαλώ ας μου πει κάποιος την γνώμη του.Οτι η ιστορία είχε αίσιο τέλος.Το παλεύω με τον άντρα μου και δεν το έχουμε πει ακόμη σε κανέναν άλλον.Σας ευχαριστώ πολύ!

Καλησπέρα!Μην αγχώνεσαι όσο μπορείς...ολα καλά θα πάνε. Κι εγώ είχα αίμα στην 11η εβδομάδα (στο σκουπισμα το έβλεπα πιο πολύ και σαν πολυ μικρες κουκίδες στο σερβιετακι). Ξεκίνησε ροζ ανοιχτό, μετά πιο κοκκινο και στο τέλος καφέ. Μου κράτησε γύρω στις 10 μέρες κι αυτό γιατί ενώ μετά από μια μέρα ακινησιας καλυτερεύσε, εγω συνέχισα την επόμενη τη δουλειά. Όταν είδα ότι χειροτέρευε πάλι φοβήθηκα και έμεινα στο κρεβάτι. Αποκολληση δεν είχα ομως. Υπεραιμια του τραχηλου μου ειπαν. Τελικά μετά από ακινησία λιγων ημερών σταμάτησε το αιματακι, η εγκυμοσυνη μου συνεχιστηκε μια χαρά και τον Μάιο γέννησα την κόρη μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Vicky_t είπε:

Καλησπέρα!Μην αγχώνεσαι όσο μπορείς...ολα καλά θα πάνε. Κι εγώ είχα αίμα στην 11η εβδομάδα (στο σκουπισμα το έβλεπα πιο πολύ και σαν πολυ μικρες κουκίδες στο σερβιετακι). Ξεκίνησε ροζ ανοιχτό, μετά πιο κοκκινο και στο τέλος καφέ. Μου κράτησε γύρω στις 10 μέρες κι αυτό γιατί ενώ μετά από μια μέρα ακινησιας καλυτερεύσε, εγω συνέχισα την επόμενη τη δουλειά. Όταν είδα ότι χειροτέρευε πάλι φοβήθηκα και έμεινα στο κρεβάτι. Αποκολληση δεν είχα ομως. Υπεραιμια του τραχηλου μου ειπαν. Τελικά μετά από ακινησία λιγων ημερών σταμάτησε το αιματακι, η εγκυμοσυνη μου συνεχιστηκε μια χαρά και τον Μάιο γέννησα την κόρη μου!

 

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Vicky_t είπε:

Καλησπέρα!Μην αγχώνεσαι όσο μπορείς...ολα καλά θα πάνε. Κι εγώ είχα αίμα στην 11η εβδομάδα (στο σκουπισμα το έβλεπα πιο πολύ και σαν πολυ μικρες κουκίδες στο σερβιετακι). Ξεκίνησε ροζ ανοιχτό, μετά πιο κοκκινο και στο τέλος καφέ. Μου κράτησε γύρω στις 10 μέρες κι αυτό γιατί ενώ μετά από μια μέρα ακινησιας καλυτερεύσε, εγω συνέχισα την επόμενη τη δουλειά. Όταν είδα ότι χειροτέρευε πάλι φοβήθηκα και έμεινα στο κρεβάτι. Αποκολληση δεν είχα ομως. Υπεραιμια του τραχηλου μου ειπαν. Τελικά μετά από ακινησία λιγων ημερών σταμάτησε το αιματακι, η εγκυμοσυνη μου συνεχιστηκε μια χαρά και τον Μάιο γέννησα την κόρη μου!

Βίκυ σ'ευχαριστώ πολύ!!Παίρνω αρκετή δύναμη από το μήνυμα σου!!Να χαίρεσαι την κορούλα σου!Γερή και καλότυχη!!Εύχομαι κι εγώ να καταφέρω να πάρω το μωράκι μου αγκαλίτσα που τόσο πολύ το θέλω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mina Tharv είπε:

 

Βασιλική σ'ευχαριστώ πολύ που μου απάντησες.Η ψυχολογία μου είναι χάλια γιατί πριν ένα χρόνο είχα τα ίδια ακριβώς.Ελπιζω σε αυτή την εγκυμοσύνη να πάνε όλα καλά.Με ανησυχεί γιατί και χθες και σήμερα το αίμα είναι ροζ.Δεν ξέρω το ροζ τι είναι.Το καφέ λένε είναι παλιό,το κόκκινο φρέσκο.Το ροζ τι σημαίνει;;Φοβάμαι μήπως γίνει κόκκινο στην πορεία.Και αναρωτιέμαι πόσες μέρες κάνει να κλείσει μια αποκόλληση;;

Σου εύχομαι ότι καλύτερο από καρδιάς και σένα. Με το καλό το μωράκι σου!

Καλησπέρα εγώ είχα μια μικρή αποκόλληση στην 5η εβδομάδα,μέσα σε 10 ημέρες είχε κλείσει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η vivika10 είπε:

Καλησπέρα εγώ είχα μια μικρή αποκόλληση στην 5η εβδομάδα,μέσα σε 10 ημέρες είχε κλείσει.

Vivika σ'ευχαριστώ πολύ!!Σου εύχομαι ότι καλύτερο από καρδιάς και σένα!!Μακάρι και σε μένα να συμβεί το ίδιο.Απλά είμαι τόσα χάλια αυτή τη φορά από τον φόβο μου μην πάθω πάλι τα ίδια.Περσι η αποκόλληση μου ξεκίνησε στην 6η εβδομάδα με ίχνη καφέ αίματος και δεν σταμάτησε ποτέ.Ισα ίσα που μεγάλωνε συνέχεια παρόλη την αγωγή και την πλήρη ακινησία μου.Ωσπου από την τόση αιμορραγία σταμάτησε στην 9η εβδομάδα η καρδιά του μωρού.Παρακαλώ την Παναγία να με λυπηθεί!Δεν αντέχω ψυχολογικά και σωματικά να περάσω τα ίδια πάλι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου εγώ δεν το είχα πάρα μόνο μια φορά στις αρχές αρχές και για μια μωνο μέρα.Ροζ που λες και εσύ.κσι εγώ πήρα ουτροτζεσταν και πλήρη ακινησία και όλα πήγαν καλά...αλλά θα σου πω μια περίπτωση μιας φίλης μου!!

Ζει σε ακριτικό νησι η κοπέλα και αφού είχε 2εβδομαδες καθυστέρηση έκανε τεστ το οποίο βγήκε θετικό.πηγε μετά από μέρες στο γυναικολόγο στην πλησιέστερη πόλη όχι στο νησί της και είδαν ότι είναι 7εβδομαδων και ότι όλα είναι καλά!!!Μετά από λίγες μέρες είχε τρελή αιμορραγία που δεν σταματάγε....πήρε χάπια όπως της είπε ο γιατρός της δεν ξέρω τι ακριβώς και της είπε να μη μετακινηθεί καθόλου μιας και για να πάει στο γιατρό είχε ταξίδι 2ωρων.... δεν σηκωνόταν καθόλου και η έντονη αιμορραγία είχε σταματήσει απλά είχε αίμα σα περίοδο..της είπε ο γιατρός πως μάλλον απέβαλε και της λέει μόλις σταματήσει το αίμα να πάει να τη δει μήπως χρειάζεται καθάρισμα....πήγε στο γιατρό και είδαν πως το μωράκι υπήρχε κανονικά απλά υπήρχε διπλή αποκόλληση πλακούντα και σάκου!!!!!!κάθισε λίγες μέρες στο νοσοκομειο λόγω της απόστασης και μετά γύρισε στο νησί της και όλα πήγαν καλά!!!Το αγοράκι της είναι τώρα 4χρονων!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Mamaioannas είπε:

Κορίτσι μου εγώ δεν το είχα πάρα μόνο μια φορά στις αρχές αρχές και για μια μωνο μέρα.Ροζ που λες και εσύ.κσι εγώ πήρα ουτροτζεσταν και πλήρη ακινησία και όλα πήγαν καλά...αλλά θα σου πω μια περίπτωση μιας φίλης μου!!

Ζει σε ακριτικό νησι η κοπέλα και αφού είχε 2εβδομαδες καθυστέρηση έκανε τεστ το οποίο βγήκε θετικό.πηγε μετά από μέρες στο γυναικολόγο στην πλησιέστερη πόλη όχι στο νησί της και είδαν ότι είναι 7εβδομαδων και ότι όλα είναι καλά!!!Μετά από λίγες μέρες είχε τρελή αιμορραγία που δεν σταματάγε....πήρε χάπια όπως της είπε ο γιατρός της δεν ξέρω τι ακριβώς και της είπε να μη μετακινηθεί καθόλου μιας και για να πάει στο γιατρό είχε ταξίδι 2ωρων.... δεν σηκωνόταν καθόλου και η έντονη αιμορραγία είχε σταματήσει απλά είχε αίμα σα περίοδο..της είπε ο γιατρός πως μάλλον απέβαλε και της λέει μόλις σταματήσει το αίμα να πάει να τη δει μήπως χρειάζεται καθάρισμα....πήγε στο γιατρό και είδαν πως το μωράκι υπήρχε κανονικά απλά υπήρχε διπλή αποκόλληση πλακούντα και σάκου!!!!!!κάθισε λίγες μέρες στο νοσοκομειο λόγω της απόστασης και μετά γύρισε στο νησί της και όλα πήγαν καλά!!!Το αγοράκι της είναι τώρα 4χρονων!!!!

Σας ευχαριστώ πολύ!!Μου δίνετε πολύ κουράγιο!!!Εγώ και σήμερα τα ίδια!2,5 μέρες τώρα το ίδιο αίμα δλδ ροζ προς κόκκινο ανοιχτό και η ίδια ποσότητα.Με στεναχωρεί που δεν έχει ελαττωθεί έστω και λίγο παρόλη την αγωγή και την ακινησία. Ελπίζω σε 2-3 μέρες να σταματήσει ή έστω να ελαττωθεί .Καθε μισή ώρα είμαι τουαλέτα να βλέπω τι γίνεται.Τρεμω μέχρι να δω τι γίνεται!!Προσπαθώ να κρατηθώ ήρεμη και δεν τα καταφέρνω!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mina Tharv είπε:

Σας ευχαριστώ πολύ!!Μου δίνετε πολύ κουράγιο!!!Εγώ και σήμερα τα ίδια!2,5 μέρες τώρα το ίδιο αίμα δλδ ροζ προς κόκκινο ανοιχτό και η ίδια ποσότητα.Με στεναχωρεί που δεν έχει ελαττωθεί έστω και λίγο παρόλη την αγωγή και την ακινησία. Ελπίζω σε 2-3 μέρες να σταματήσει ή έστω να ελαττωθεί .Καθε μισή ώρα είμαι τουαλέτα να βλέπω τι γίνεται.Τρεμω μέχρι να δω τι γίνεται!!Προσπαθώ να κρατηθώ ήρεμη και δεν τα καταφέρνω!

 

Κορίτσι μου έτσι ξεκίνησε εμένα η εγκυμοσυνη μου. Αυτό που έχω να σε συμβουλεύω είναι να κάτσεις ξάπλα και να ηρεμήσεις και όλα καλά θα πάνε ειμαι σιγουρη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Σταυρι είπε:

Κορίτσι μου έτσι ξεκίνησε εμένα η εγκυμοσυνη μου. Αυτό που έχω να σε συμβουλεύω είναι να κάτσεις ξάπλα και να ηρεμήσεις και όλα καλά θα πάνε ειμαι σιγουρη 

Σ'ευχαριστώ πολύ Σταυρι!!!Σου εύχομαι ότι καλύτερο και σένα!!Μακάρι να πάνε όλα καλά!!Σε 12 μέρες θα πάμε να ακούσουμε την καρδούλα του!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Mina Tharv είπε:

Σ'ευχαριστώ πολύ Σταυρι!!!Σου εύχομαι ότι καλύτερο και σένα!!Μακάρι να πάνε όλα καλά!!Σε 12 μέρες θα πάμε να ακούσουμε την καρδούλα του!

Να είσαι αισιόδοξη όλα καλά θα πάνε.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εεε και εσυ μη σηκώνεσαι κάθε μισή ώρα!!!Αυτό δεν είναι ακινησία!!!!Πάρε ένα βιβλίο και διάβασε χαλάρωσε και ηρέμησε!!!Το άγχος και η νευρικότητα σου μόνο κακό μπορεί να κάνει....το ξέρω ότι δεν είναι εύκολο αλλά αυτό πρέπει να ακούσεις τώρα!!!

Και ότι με τη προσευχή σου όλα θα πάνε καλά!!!Διάβασε τους Χαιρετισμούς Τής Παναγίας μας και να σαι σίγουρη ότι θα σε βοηθήσει!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Mamaioannas είπε:

Εεε και εσυ μη σηκώνεσαι κάθε μισή ώρα!!!Αυτό δεν είναι ακινησία!!!!Πάρε ένα βιβλίο και διάβασε χαλάρωσε και ηρέμησε!!!Το άγχος και η νευρικότητα σου μόνο κακό μπορεί να κάνει....το ξέρω ότι δεν είναι εύκολο αλλά αυτό πρέπει να ακούσεις τώρα!!!

Και ότι με τη προσευχή σου όλα θα πάνε καλά!!!Διάβασε τους Χαιρετισμούς Τής Παναγίας μας και να σαι σίγουρη ότι θα σε βοηθήσει!!!!

Έχετε απόλυτο δίκαιο!!Έχω 2 μέρες που ξεκίνησα να διαβάζω τους χαιρετισμούς της Παναγίας μας!!Εύχομαι να πάνε όλα καλά σε όλον τον κόσμο!Σ'ευχαριστώ πολύ για την πολύτιμη στήριξη σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mina Tharv είπε:

Έχετε απόλυτο δίκαιο!!Έχω 2 μέρες που ξεκίνησα να διαβάζω τους χαιρετισμούς της Παναγίας μας!!Εύχομαι να πάνε όλα καλά σε όλον τον κόσμο!Σ'ευχαριστώ πολύ για την πολύτιμη στήριξη σου!!!

Βοήθεια σου κοπελα μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ωχ ακόμη ταλαιπώρησε κορίτσι Μ; Δύσκολο με τα δόντια στην εγκυμοσύνη. Γιατί δεν ρωτάς να βρεις εναν οδοντίατρο που θα σε αναλάβει και έχει και εμπειρία στις έγκυες; Ισως Νιώσεις και πιο ασφαλής έτσι. Κορίτσια εγώ έχω την λίστα που μου εδωσαν από την κλινική. Αλλά δεν την έχω  ετοιμάσει. Λέω να ξεκινήσω από την άλλη βδομάδα να την ετοιμάζω σιγά σιγά.  Θα ξεκινήσω να παραγγέλνω και πανες, σαμπουάν κτλ.  Όντως πως πέρασε ο καιρός. Πότε ειχαμε άγχος για το αν θα ακούσουμε την καρδούλα τους, για την αυχενική... Και τώρα γραφω και με κλωτσαει 🥹 λίγοι μήνες έμειναν κορίτσια και θα τα έχουμε στην αγκαλιά μας επιτέλους 💙
    • Οι Kegel ασκήσεις κορίτσι μου είναι για τους μυς του κόλπου! Επιτρέπονται γενικά και βοηθούν στην ενδυνάμωση τους για την ώρα των εξωθήσεων!  Στο ιντερνετ μπορείς να διαβάσεις για αυτές ναι. Μάλλον με γυμνάστρια θα τα κάνω τα μαθήματα αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα.
    • Με το καλό να έρθει η μπουμπού σου!! Μια χαρά είναι τα 6 κιλά! αχ εγώ 15αυγουστο που γεννάω θα είναι όλοι υπ' ατμον να φύγουν.. τεσπά δε θα το σκέφτομαι, δεν το κανα επίτηδες να γεννάω τότε! Με μαία θα κάνεις τα μαθήματα; Ασκήσεις kegel λες να βρω από ytube? Επίσης ρώτησες τον γιατρό σου αν σου επιτρέπει να τις κάνεις ή είναι κάτι εντελώς απλό και εύκολο; Είμαι λίγο άσχετη επίτου θέματος 😶
    • Αναστασία καλησπέρα! Είμαστε στην ίδια κατάσταση! Εγώ ξεκίνησα με ένσημα από 1η Απριλίου. Μέχρι πέρυσι τέλος Ιουνίου ήμουν αναπληρώτρια, αλλά λόγω της ειδικότητας που είχα κ το ότι ήμουν καθημερινά στο δρόμο και έκανα 180 χιλιόμετρα τη μέρα δεν άξιζε να το συνεχίσω. Όλα τα λεφτά στο δρόμο και στο αυτοκίνητο. Έτσι έψαξα τι δικαιούμαι. Για να μπορέσεις να πάρεις το επίδομα κύησης και λοχείας που βγαίνεις 56 μέρες πριν από την πιθανή ημερομηνία τοκετού κ 63 μέρες μετά πρέπει να έχεις 200 ένσημα τα τελευταία δύο χρόνια. Δηλαδή εγώ που έχω πιθανή 19 Σεπτεμβρίου έπρεπε από τον Ιούλιο του 2022 να έχω συμπληρώσει τα 200 ένσημα, όμως επειδή ήμουν άνεργη κι ενώ τα είχα συμπληρωμένα τα ένσημα δε θα μπορούσα να πάρω το επίδομα αυτό αν δεν ήμουν μισθωτή λόγω ασφαλείας στο ΙΚΑ. Και ξεκίνησα δουλειά για 3 μέρες 4ωρα ώστε να είμαι μισθωτή και να μπορέσω να το πάρω..τώρα πόσα λεφτά θα πάρω δε γνωρίζω. Μετά από αυτό θα γίνει η αίτηση στη ΔΥΠΑ για το επίδομα μητρότητας που έγινε 9μηνο. Στο πρώτο επίδομα κάνεις την αίτηση την 57η μέρα πριν από τον τοκετό ηλεκτρονικά στη σελίδα του ΕΦΚΑ (γι'αυτό και σου έγραψα ότι έπρεπε να έχω τα ένσημα από τον Ιούλιο του 2022).  Όσο για τη β επιπέδου να μην αγχώνεσαι!!! Όλα θα είναι τέλεια με τη μικρούλα σου!!!💞💞💞
    • Καλησπέρα κορίτσια μου. Πριν λίγο έκανα κι εγώ τη Β' επιπέδου. Όλα καλά! Κοριτσάκι 487γρ. @Raf123τράχηλος 38χιλ. με μέτρηση απο την κοιλιά. (αυχενική 35χιλ με ενδοκολπική μέτρηση)
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...