Μετάβαση σε περιεχόμενο

Δυσκολια υπνου.


Recommended Posts

Καλησπερα σας. Εχω μια κορουλα 21 μηνων η οποια εχει θεμα με τον υπνο.. περα του οτι απο την ημερα που γεννηθηκε μεχρι κ σημερα θα ξυπναει καθε βραδυ ειτε 1 ειτε 2 φορες να πιει γαλα κ δεν ξερω κατα ποσο ειναι φυσιολογικο..ολη μερα τρωει αρκετα καλα, αλλα το γαλα το βραδυ ειναι στανταρ.στα κιλα της κ στην αναπτυξη δοξα το θεο ειναι φοβερη!οποτε δεν μπορω να πω οτι με απασχολει τοσο πολυ αυτο.

Αυτο που με απασχολει εδω κ 2 βδομαδες ειναι οτι δεν μπορει να κοιμηθει τα βραδια. νυσταζει,κουτουλαει για την ακριβεια,αλλα δεν μπορει να κοιμηθει..φτανει η ωρα 1 το βραδυ,μπορει κ 2 τα ξημερωματα να κοιμηθει...καποιες μερες κιολας πεταγεται στον υπνο κ λιωνει στο κλαμα.η παιδιατρος μου ειπε οτι αυτο μπορει να οφειλει σε διαταραχη υπνου.οκ δεκτο κ το αντιμετωπιζουμε.αλλο αυτο το να μην μπορει να κοιμηθει δεν το καταλαβαινω.ποτε δεν μας επαιρνε τοσο αργα κ δεν μου ειχε δημιουργησει θεμα.να πω επισης οτι ειμαι κ εγκυος,στον 5ο σχεδον.δεν θεωρω να την εχει επηρρεασει αυτο γιατι γενικα ειναι ανεξαρτητη.δεν ξερω τι να υποθεσω κ πως να το διαχειριστω.απο σημερα ξεκινησα να την ξυπναω πιο νωρις ουτως ωστε να την φερω σε σειρα παλι.εχεις κανεις αναλογη εμπειρια?

Εντω μεταξυ δεν θελει κ κανεναν αλλον τα βραδια.δεν ειχα ποτε θεμα να την αφησω στην μανα μου κ στην πεθερα μου,περνουσαν τελεια.κ ξαφνικα πριν 2 βδομαδες αλλαξε ολη της συμπεριφορα.ακομα κ στην πεθερα μου που τρελαινοταν γι αυτην ολη μερα θα κατσει να παιξει μαζι της αλλα το βραδυ ζηταει μονο εμενα.μεγαλωνει κ καταλαβαινει πλεον?δεν ξερω τι να υποθεσω κ στεναχωριεμαι να την βλεπω ετσι γιατι παιδευεται κ η ιδια!

Ευχαριστω κ συγνωμη για το μεγαλο ποστ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα!να τη χαίρεσαι και με το καλό και το δεύτερο παιδάκι σου!!!!Δεν ειμαι η κατάλληλη να σου πω μιας και η μπέμπα μου είναι μόλις 2 μηνών αλλά έχω ακούσει από φίλες και είπα να στο πω!Μήπως κάποιος της είπε για το αδερφάκι που έρχεται και το έχει πάρει στραβά??Μήπως έχει συνειδητοποιήσει τι θα συμβεί και αντιδρά?Όσο για το ότι ξυπνάει 1 με 2 φορές τη νύχτα για γάλα μήπως να της δώσεις νεράκι αντί για γάλα για να το κόψει??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κ από μένα. Δ πιστεύω ότι φταίει η εγκυμοσύνη σου για την αλλαγή αυτή. Είναι μικρή για να καταλάβει την έκταση τ όλου θέματος. 

Η δικιά μ κλείνει τα 2 σε 10 μέρες κ ξυπνάει ακόμη για γάλα στις 5 6 τ πρωί. Οι φορές π Δ ξύπνησε μέχρι τώρα ήταν ελάχιστες. Πολλά παιδάκια τ κάνουν αυτό. Επίσης ενώ οι γονείς μ μένουν από πάνω κ πάει σχεδόν καθημερινά Δ έχει μείνει μαζί τους παρά ελάχιστες φορές. Στο σπίτι μας θέλει μόνο εγώ να την κοιμιζω. Έχω ένα μωράκι 3 μηνών κ από όταν  γέννησα άλλαξε για κάνα μήνα ο ύπνος της.  Ξυπνούσε συνέχεια τώρα έστρωσε πάλι. Επίσης Δ θέλει να πηγαίνει πουθενά χωρίς εμάς. Οκ αυτό τ καταλαβαίνω. Ενώ πριν περνούσε ώρες ολόκληρες με τους παππούδες τώρα Δ θέλει να μας αποχωρίζεται. Αλλά αυτό μετά τ ερχομό τ μωρού. 

Όπως τα λες μάλλον κάποιο άγχος απόχωρισμου βιώνει η μικρή σου. Μου τ έκανε κ μένα όταν ήταν περίπου 18 μηνών κ είχα διαβάσει ότι  σ αυτή την ηλικία είναι στο αποκορυφωμα. Ξυπνάγε τα βράδια κ έκλαιγε.  Την κοιμιζα κ την έβαζα στο κρεβάτι της κ μόλις ακουμπάγε στο στρώμα έκανε σαν τρελή. Κράτησε κάνα 2 βδομάδες. Μετά ηρέμησε πάλι μέχρι π ήρθε τ μωρό. Που Όπως σ είπα χάλασε για κάνα μήνα. 3 μήνες μετά είμαστε ευτυχώς μια χαρά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστω πολυ απο τις απαντησεις....

Το βραδυ παλι τα ιδια ειχαμε 3 η ωρα φωναζε κ εκλαιγε..την πηρα αγκαλια κ μετα απο λιγο σταματησε..δεν θεωρω οτι ειναι η εγκυμοσυνη γιατι δεν νομιζω οτι καταλαβαινει κ πολλα ακομα...ουτε που προλαβαινω να μιλησω κ για το μωρο...αυτο με το γαλα δεν με επηρρεαζει τοσο,το θεωρω φυσιολογικο απο την στιγμη που πηγε ολο το μπουκαλι.δεν την ξεγελαω με νερο,ειναι χειροτερα..

Κ εγω αυτο νομιζω οτι γινεται.οταν με την πεθερα μου εχει τρελα κ ξαφνικα να αρχιζει κ να μην θελει να μεινει κατω κ να φωναζει μαμα κατι γινεται.ακομα κ τον κουνιαδο μου που ολη μερα μπορουν να παιζουν τα βραδια που δεν ειμαι εδω δεν τον θελει...θεωρω οτι ειναι μια φαση..κ εδω που τα λεμε τωρα καταλαβαινω πως με ξεχωριζει..ειχα αρχισει να πιστευω οτι αγαπαει πιο πολυ την πεθερα μου κ τον αντρα μου..αλλα τελικα η μαμα ειναι μαμα...

Υπαρχει περιπτωση να μην θελει την κουνια?γιατι απο τοτε που μου το κανει κοιμαται στον καναπε κ την παω μεσα κοιμισμενη.το σκεφτηκα σημερα,επειδη καθε φορα που την βαζω κλαιει πολυ..μηπως προσπαθει να μου εξηγησει οτι ειναι ωρα να βγαλω τα καγκελα?μηπως ειναι νωρις?φοβαμαι μην πεσει τα βραδια κ χτυπησει στον υπνο της.

Σας ευχαριστω παντως για τις απαντησεις..μακαρι να μου απαντησουν κ αλλες μανουλες να παρω ιδεες..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...