Μετάβαση σε περιεχόμενο

Προβληματισμος


Recommended Posts

Καλησπερα!!θελω τα φωτα σας...ειμαι στον τεταρτο μηνα της εγκυμοσυνης μου και ειμαι εν μερει χορτοφαγος.δν τρωω κρεας και γαλακτοκομικα.θελω πολυ να θηλασω το παιδι οταν γεννηθει αλλα εχωακουσει οτι τα οσπρια και τα λαδερα το πειραζουν.ισχυει αυτο?τι θα μπορουαα να τρωω εκτος απο ζωικα προιοντα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τρως κανονικά κ τα πάντα! Ίσως μπορείς να αποφύγεις τους καφέδες (στην αρχή) κ φυσικά το αλκοόλ. Όμως να ξέρεις ότι οι θηλάζουσες έχουν αυξημένες ανάγκες για ασβέστιο ο σίδηρο. Ίσως χρειαστείς κάποιο συμπληρωμα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Lila..! είπε:

Τρως κανονικά κ τα πάντα! Ίσως μπορείς να αποφύγεις τους καφέδες (στην αρχή) κ φυσικά το αλκοόλ. Όμως να ξέρεις ότι οι θηλάζουσες έχουν αυξημένες ανάγκες για ασβέστιο ο σίδηρο. Ίσως χρειαστείς κάποιο συμπληρωμα

Προσπαθω να τα παρω και τωρα απο φυσικα προιοντα και ξεκινησα να τρωω μικρο ψαρακι για ω3,πρωτεινη και σιδηρο.σε ευχαριστω για την απαντηση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η vasiliki30 είπε:

Καλησπερα!!θελω τα φωτα σας...ειμαι στον τεταρτο μηνα της εγκυμοσυνης μου και ειμαι εν μερει χορτοφαγος.δν τρωω κρεας και γαλακτοκομικα.θελω πολυ να θηλασω το παιδι οταν γεννηθει αλλα εχωακουσει οτι τα οσπρια και τα λαδερα το πειραζουν.ισχυει αυτο?τι θα μπορουαα να τρωω εκτος απο ζωικα προιοντα?

Καλησπέρα Βασιλική! 

Με το καλό το μωράκι σου. 

Λοιπόν, είμαι χορτοφάγος και έχω μια μπαμπούλα σχεδόν 3 μηνών. Θηλάζω αποκλειστικά από την πρώτη στιγμή. 

Εμένα μου έκανε κολικούς οπότε έκοψα μαχαίρι τα όσπρια και τρώω ελάχιστο τυρί. Έτσι κι αλλιώς εγώ γάλα και γιαούρτι δεν τρώω, αυγά ελάχιστα (μια φορά το μήνα) οπότε μόνο το τυρί μείωσα από γαλακτοκομικά. Τα όσπρια όμως μου στοίχησαν.... Εγώ τρώω πολλά φρούτα, λαχανικά και σαλάτες και ρύζι και μακαρόνια (μακαρόνια δεν έτρωγα καθόλου πριν την εγκυμοσύνη και τώρα αναγκάζομαι γιατί δεν την ενοχλούν καθόλου), κινόα και φαγοπυρο όπως και πλιγούρι. Λαδερά τρώω μπόλικα κανονικά αλλά την ενοχλεί το μπριαμ. Γι'αυτό τρώω αλλά μισό πιάτο. :-)

Θα σου έλεγα όμως να μη σκέφτεσαι από τώρα τι θα τρως μετά γιατί μπορεί να μην κάνει κολικούς το δικό σου μωράκι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επίσης παίρνω συμπλήρωμα ασβεστίου και σιδήρου. Αυτό όμως όχι επειδή είμαι χορτοφάγος. Έτσι κι αλλιώς θα έπαιρνα. 

Ο, τι χρειαστείς είναι στη διάθεση σου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστω πολυ!να χαιρεεσαι την μπουμπου σου!με εχει αγχωσει λιγο το θεμα θηλασμος για αυτο το ψαχνω απο τωρα!!θελω πολυ να τον θηλασω γτ θεωρω οτι ειναι Θειο δωρο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η vasiliki30 είπε:

Σε ευχαριστω πολυ!να χαιρεεσαι την μπουμπου σου!με εχει αγχωσει λιγο το θεμα θηλασμος για αυτο το ψαχνω απο τωρα!!θελω πολυ να τον θηλασω γτ θεωρω οτι ειναι Θειο δωρο!!

Είναι Θείο δώρο!! Και σου λέω ότι αν θες, μπορείς και θα τα καταφέρεις. Με το καλό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...