Μετάβαση σε περιεχόμενο

Επιστροφή στην Δουλειά


Recommended Posts

Καλησπέρα Κοριτσιά. Θα ήθελα να μου πειτέ και εσεις τις δικές σας εμπειρίες και συμβουλές. Η κορούλα μου ειναι σχεδον 5 μηνων και την Παρασκευη θα αρχισω σε καινουργια δουλεια. Νιωθω πολυ στεναχωρημενη που θα αφησω το μωρο απο τις 8-5. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Νεοφ είπε:

Καλησπέρα Κοριτσιά. Θα ήθελα να μου πειτέ και εσεις τις δικές σας εμπειρίες και συμβουλές. Η κορούλα μου ειναι σχεδον 5 μηνων και την Παρασκευη θα αρχισω σε καινουργια δουλεια. Νιωθω πολυ στεναχωρημενη που θα αφησω το μωρο απο τις 8-5. 

Φίλη μου να σου ζήσει το μωρό σου. Υπάρχουν γυναίκες σαν εμένα που γύρισαν στην δουλειά στις 63 ημέρες από τον τοκετό. Σε καταλαβαίνω αλλά για να ξεκινάς δουλεια σημαίνει ότι υπάρχει ανάγκη και όταν υπάρχει ανάγκη θα σφίξεις τα δόντια και θα πας και θα δεις ότι σε λίγο καιρό θα ξεπεράσεις τις ενοχές που νιώθεις γιατί θα βρεις τους ενήλικους ρυθμούς σου ξανά. Το παιδί σου θα μεγαλώσει φυσιολογικά όπως χιλιάδες άλλοι άνθρωποι που δεν ήταν 24 ώρες το 24ωρο με την μαμά τους. Καλή αρχή!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Νεοφ είπε:

Καλησπέρα Κοριτσιά. Θα ήθελα να μου πειτέ και εσεις τις δικές σας εμπειρίες και συμβουλές. Η κορούλα μου ειναι σχεδον 5 μηνων και την Παρασκευη θα αρχισω σε καινουργια δουλεια. Νιωθω πολυ στεναχωρημενη που θα αφησω το μωρο απο τις 8-5. 

αχ σε καταλαβαίνω απόλυτα!! 2 μηνών έπρεπε να τον αφήσω γιατί ήρθε ο διορισμός από το πουθενά! Κλάαααμα εγώ.. στην αρχή είχα στεναχωρηθεί πάρα πολύ που θα τον αφηνα, αλλά με τον καιρό θα δεις κ συ ότι αυτό θα γίνεται πιο ομαλό κ θα το έχεις αναγκη κ συ να ξεφεύγεις λίγο.. Τώρα να σου πω ότι το μυαλό σου δεν θα είναι συνέχεια εκεί; Ψέμματα θα πω! Σκέψου ότι το κανεις για το καλο της οικογενειάς σου, κάποια στιγμή θα επιστρέφαμε έτσι κι αλλιώς στη ζωή προ του μωρού.. Ποιος θα στην κρατάει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/7/2019 at 10:29 ΠΜ, ο/η Soto είπε:

αχ σε καταλαβαίνω απόλυτα!! 2 μηνών έπρεπε να τον αφήσω γιατί ήρθε ο διορισμός από το πουθενά! Κλάαααμα εγώ.. στην αρχή είχα στεναχωρηθεί πάρα πολύ που θα τον αφηνα, αλλά με τον καιρό θα δεις κ συ ότι αυτό θα γίνεται πιο ομαλό κ θα το έχεις αναγκη κ συ να ξεφεύγεις λίγο.. Τώρα να σου πω ότι το μυαλό σου δεν θα είναι συνέχεια εκεί; Ψέμματα θα πω! Σκέψου ότι το κανεις για το καλο της οικογενειάς σου, κάποια στιγμή θα επιστρέφαμε έτσι κι αλλιώς στη ζωή προ του μωρού.. Ποιος θα στην κρατάει;

Καλησπέρα Φιλή μου, σε ευχαριστώ για την απαντησή σου θα την έχει η πεθερά μου γιατί η μητέρα μου λείπη μόνιμα στην Αγγλιά.  Ειναι και καινουργιά δουλειά και πρέπει να εχω τον νού μου εκεί για να ξεκινήσω να μαθένω και να κανώ καλη εντυπωσή καταλαμβαινείς. ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/7/2019 at 8:05 ΠΜ, ο/η KONSTANTIA είπε:

Φίλη μου να σου ζήσει το μωρό σου. Υπάρχουν γυναίκες σαν εμένα που γύρισαν στην δουλειά στις 63 ημέρες από τον τοκετό. Σε καταλαβαίνω αλλά για να ξεκινάς δουλεια σημαίνει ότι υπάρχει ανάγκη και όταν υπάρχει ανάγκη θα σφίξεις τα δόντια και θα πας και θα δεις ότι σε λίγο καιρό θα ξεπεράσεις τις ενοχές που νιώθεις γιατί θα βρεις τους ενήλικους ρυθμούς σου ξανά. Το παιδί σου θα μεγαλώσει φυσιολογικά όπως χιλιάδες άλλοι άνθρωποι που δεν ήταν 24 ώρες το 24ωρο με την μαμά τους. Καλή αρχή!

Φίλη μου σε ευχαριστώ για την απαντηση σου. Με ένα μισθό στο σπίτι δυστυχώς δεν τα βγάζουμε πέρα και έπρεπε να βρώ και εγώ δουλειά!!! Αυτό που με ανχόνη ειναι οτι ειναι καινουργια δουλεια θα παω πρωτη φορά αύριο! Και πρέπει να εχω τον νού μου εκεί και όχι στο μώρο.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλη αρχή στη νέα δουλειά! Δεν έχω εμπειρία πάνω σε αυτό το θέμα, απλά και εγώ θα γυρίσω άμεσα γιατί έχω το δικό μου γραφείο το οποίο θέλει τη παρουσία μου για να λειτουργεί ομαλά! Να σκέφτεσαι ότι το κάνεις για το καλό και του μωρού σου γιατί εάν δεν υπάρχει αυτό το επιπλέον εισόδημα δεν θα εξασφαλίζες τα απαραίτητα για τη σωστή διαβίωση της οικογένειας σου! Οπότε σιγά σιγά θεωρώ θα βρεις τους ρυθμούς σου! Με το θηλασμό τι κάνεις? Θα σταματήσεις ή θα πάρεις θήλαστρο? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η joy2 είπε:

Καλη αρχή στη νέα δουλειά! Δεν έχω εμπειρία πάνω σε αυτό το θέμα, απλά και εγώ θα γυρίσω άμεσα γιατί έχω το δικό μου γραφείο το οποίο θέλει τη παρουσία μου για να λειτουργεί ομαλά! Να σκέφτεσαι ότι το κάνεις για το καλό και του μωρού σου γιατί εάν δεν υπάρχει αυτό το επιπλέον εισόδημα δεν θα εξασφαλίζες τα απαραίτητα για τη σωστή διαβίωση της οικογένειας σου! Οπότε σιγά σιγά θεωρώ θα βρεις τους ρυθμούς σου! Με το θηλασμό τι κάνεις? Θα σταματήσεις ή θα πάρεις θήλαστρο? 

Δεν θεωρώ ότι είναι εφικτό ειδικά σε μια νέα δουλειά να έχει μαζί της θηλαστρο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

Δεν θεωρώ ότι είναι εφικτό ειδικά σε μια νέα δουλειά να έχει μαζί της θηλαστρο

Καλά λες... Δύσκολο! Εγώ θα έχω την άνεση του γραφείου μου τουλάχιστον! Μακάρι κάπως να το βολέψει η κοπέλα :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια τι λέτε; Τι σημαίνει δεν είναι εφικτό; Αν η κοπέλα θηλάζει και δεν κάνει άντληση στη δουλειά, θα της κοπεί το γάλα. Ποιος δηλαδή και με ποιο δικαίωμα μπορεί να στερήσει από το μωρό της και από οποιοδήποτε μωρό το μητρικό γάλα;! Συγνώμη κιολας για το ύφος αλλά μου φαίνεται αδιανόητο να αρνηθεί κάτι τέτοιο ο εργοδοτης και ακόμα πιο αδιανόητο το ότι το βρίσκετε φυσιολογικό. Προσωπικά όχι μόνο ζήτησα να κάνω διαλείμματα για αντλησεις, αλλά και να μου διαμορφώσουν ειδικό χώρο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Narcissa είπε:

Κορίτσια τι λέτε; Τι σημαίνει δεν είναι εφικτό; Αν η κοπέλα θηλάζει και δεν κάνει άντληση στη δουλειά, θα της κοπεί το γάλα. Ποιος δηλαδή και με ποιο δικαίωμα μπορεί να στερήσει από το μωρό της και από οποιοδήποτε μωρό το μητρικό γάλα;! Συγνώμη κιολας για το ύφος αλλά μου φαίνεται αδιανόητο να αρνηθεί κάτι τέτοιο ο εργοδοτης και ακόμα πιο αδιανόητο το ότι το βρίσκετε φυσιολογικό. Προσωπικά όχι μόνο ζήτησα να κάνω διαλείμματα για αντλησεις, αλλά και να μου διαμορφώσουν ειδικό χώρο.

Μπράβο σου που το ζήτησες και ακόμα πιο μπράβο τους αν το έκαναν. Αυτό όμως δεν είναι καν ο μέσος όρος των εργοδοτών οπότε μην το γενικεύουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επίσης έχει να κάνει και με την δουλειά που κάνει ο καθένας. Λόγου χάρη, μια υπάλληλος που δουλεύει σε σούπερ μάρκετ μαζί με άλλα άτομα στην ίδια βάρδια μπορεί να διεκδικήσει την μισαωρη διακοπή ανά 2-3 ώρες για να κάνει την άντληση της. Η υπάλληλος όμως μιας μικρότερης επιχείρησης όπως εγώ που από τις 6 ώρες τις 5 είμαι μόνη μου σε κατάστημα δεν βλέπω πως μπορώ να λείπω από το ποστο για τόσο μεγάλα χρονικά διαστήματα μέσα στην βάρδια μου για να κάνω άντληση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@KONSTANTIA φυσικά και το έκαναν από τη στιγμή που υπήρχε διαθέσιμος χώρος... 20 λεπτά ανα 3 ώρες αρκούν για να κανείς άντληση. Δε θα έπρεπε σε καμία περίπτωση η επιστροφή στη δουλειά να είναι αιτία διακοπής του θηλασμού και πρώτα απ’ολα δε θα έπρεπε εμείς να το δεχόμαστε απλά και μόνο γιατί δεν το επιτρέπει ο μέσος εργοδότης. Ειλικρινά νευριάζω παρά πολύ, που ζούμε;! Σίγουρα δεν είναι εύκολο σε όλες τις δουλειές, αλλά πάντα υπάρχουν λύσεις. Αν δηλαδή κάποιος που είναι μόνος του σε ένα πόστο θέλει να φάει ή να πάει τουαλέτα π.χ. τι κάνει;  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Narcissa είπε:

@KONSTANTIA φυσικά και το έκαναν από τη στιγμή που υπήρχε διαθέσιμος χώρος... 20 λεπτά ανα 3 ώρες αρκούν για να κανείς άντληση. Δε θα έπρεπε σε καμία περίπτωση η επιστροφή στη δουλειά να είναι αιτία διακοπής του θηλασμού και πρώτα απ’ολα δε θα έπρεπε εμείς να το δεχόμαστε απλά και μόνο γιατί δεν το επιτρέπει ο μέσος εργοδότης. Ειλικρινά νευριάζω παρά πολύ, που ζούμε;! Σίγουρα δεν είναι εύκολο σε όλες τις δουλειές, αλλά πάντα υπάρχουν λύσεις. Αν δηλαδή κάποιος που είναι μόνος του σε ένα πόστο θέλει να φάει ή να πάει τουαλέτα π.χ. τι κάνει;  

Η τουαλέτα αφενός δεν διαρκεί 20 λεπτά, όσο για το φαγητό εγώ τουλάχιστον δεν απομακρύνομαι από το ποστο μου όταν τρωω και κανείς δεν έχει αντιρρήσεις σχετικά με αυτό. Εννοείται ότι όταν μπει πελάτης τον εξυπηρετώ και συνεχίζω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@KONSTANTIA τέλος πάντων... το θέμα δεν είναι πόση ώρα διαρκεί η τουαλέτα ή το μεσημεριανό, αλλά ότι κανονικοποιειται μια απαράδεκτη συμπεριφορά εις βάρος μας από εμάς τις ίδιες... και η αλήθεια είναι ότι πραγματικά δυσκολεύομαι να επιχειρηματολογήσω για τα αυτονόητα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/7/2019 at 11:39 ΜΜ, ο/η joy2 είπε:

Καλά λες... Δύσκολο! Εγώ θα έχω την άνεση του γραφείου μου τουλάχιστον! Μακάρι κάπως να το βολέψει η κοπέλα :)

Καλημέρα Φίλη μου Δυστυχώς δεν μπορώ στην δουλειά. Θα πρέπει να σταματήσω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Νεοφ είπε:

Καλημέρα Φίλη μου Δυστυχώς δεν μπορώ στην δουλειά. Θα πρέπει να σταματήσω.

Κορίτσι μου κανε ο, τι θεωρείς εσύ καλύτερο! Έρχεσαι από μια γέννα και έχεις ένα μωρό που σε έχει α ανάγκη! Οπότε το καλό σας το ξέρεις μόνο εσύ κια κάνεις ούτε θα σε κρίνει ούτε μπορεί να εκφέρει γνώμη! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

@Narcissa καλημέρα. συμφωνώ μαζί σου ότι σε καμία περίπτωση δε πρέπει να σταματησει μια γυναικα το θηλασμο λόγω δουλειάς. Εγώ συνέχισα κανονικά να βγάζω με το θήλαστρο κ θα έφερνα το κόσμο άνω κάτω αν δε με άφηναν, βέβαια ήταν τέτοια η φύση της δουλειάς που είχα διαλείμματα κ μπορούσα άνετα. Δυστυχώς καταλαβαίνω κ την κοπέλα που θα πάει σε καινούργια δουλειά και είναι φοβισμένη με το ενδεχόμενο απόλυσης.. Ωστόσο, φίλη @Νεοφ το ζήτησες κ στο αρνήθηκαν; Πώς σου φαίνεται τώρα που δουλεύεις μερικές μέρες; Πώς νιώθεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια και από εμένα! 

Διάβασα τη συζήτηση σας και μπορώ να πω ότι για μια ακόμα φορά θύμωσα και με τους εργοδότες μας αλλά πιο πολύ με εμάς που δεχόμαστε να διαιωνίζεται μια κατάσταση. Η @Narcissa έχει απόλυτα δίκιο κατά τη γνώμη μου. Αν πρέπει να εργαστείς για να επιβιώσεις εσύ και η οικογένειά σου, πρέπει να συζητήσεις και το θέμα της άντλησης με τον εργοδότη σου. Όπως λέμε ότι κάθε μανούλα έχει δικαίωμα να θηλάσει ή όχι το μωρό της, έτσι ακριβώς κάθε μωρό έχει δικαίωμα να θηλάσει από τη μαμά του. Και προσωπικά πιστεύω ότι δε θα πρέπει να του στερούμαι αυτό το δικαίωμα. @KONSTANTIA καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που λες ότι είσαι μόνη σου 5 από τις 6 ώρες εργασίας σε ένα κατάστημα. Εγώ στη θέση σου θα ζητούσα να υπάρξει βοήθεια κάθε 3 Ώρο για λίγο, ώστε να αντλήσω γάλα. 

Αυτή τη στιγμή είμαι άνεργη και ζούμε με έναν μισθό του άντρα μου, ο οποίος είναι πολύ μικρός και δεν έχουμε από πουθενά αλλού έσοδα. Απολύθηκα 15 μέρες πριν μείνω έγκυος και χθες δέχτηκα μια πρόταση για δουλειά. Την απέρριψα διότι πρώτον δεν μπορώ να αφήσω ακόμα το μωρό μου (είναι 3 μηνών σχεδόν) και δεύτερον γιατί δεν έχουμε κάποιον να μας το κρατάει. Όμως, συζήτησα με τον άνθρωπο που μου έκανε την πρόταση ότι θηλάζω κλπ και ο ίδιος από μόνος του μου είπε ότι αν ξεκινήσω θα έχω χρόνο κλπ για ο, τι χρειάζομαι για το μωρό μου. Και μιλάμε για εργασία σε κατάστημα, ε;;; 

@Νεοφ θα σου πρότεινα να κάνεις ευγενικά και χωρίς φόβο και άγχος μια κουβέντα ώστε να αντλείς γάλα. Είναι αδιανόητο να επιτρέπουμε να μας στερούν τα αυτονόητα!!!! Εμείς φταίμε και όχι οι εργοδότες!!!! Εμείς!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είπα ότι δεν θα απαντήσω στην συγκεκριμένη συζήτηση αλλά βλέπω ότι μερικές δεν δέχεστε άλλη άποψη ως σωστή από την δική σας. Είναι δικαίωμα λοιπόν της κάθε μητέρας να θηλάσει όσο επιθυμεί και όπου επιθυμεί και αν έρθει σε συμφωνία με τον εργοδότη της να κάνει οσα διαλείμματα θεωρεί ότι χρειάζεται για να κάνει την άντληση της. Δεν μπορείτε να ξέρετε όλες τις εργασίες όμως και τι είναι εφικτό να γίνει σε κάθε εργασιακό χώρο και τι όχι οπότε είναι προτιμότερο να μην κάνετε τον συνδικαλιστή στην δουλειά του άλλου ούτε να του λέτε τι να "διεκδικήσει" και τι όχι. 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...