Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θηλασμός γενικά


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@Sofi90 Σε ευχαριστώ πολυ για την απάντηση!Αυτο το ανά ωρα πρωι-βραδυ το περάσαμε και εμείς για λιγες μερες και νομιζα οτι οφείλεται στο αλμα αναπτυξης.

Ελπιζω αυτα τα ωράρια να αλλαξουν λίγο με τις στερεες, αν και η δικιά μου ειναι κολλημένη με το στηθος. Το βραδυ μονο με θηλασμο κοιμάται...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Vicky_t εμένα η μικρούλα μου είναι 5μιση μηνών. Περάσαμε μια φάση πολύ δύσκολη με πόνους και συχνούς ή ελάχιστους θηλασμούς. Το βράδυ ξυπνούσε κλαίγοντας και μόνο με στήθος ηρεμούσε στην καλύτερη. Θυμάμαι και μια εβδομάδα που σήκωσε πυρετό και δεν έτρωγε σχεδόν καθόλου. Ο παιδίατρος μας είχε πει πως είναι από τα δοντακια μαλλον. Εδώ και 3 περίπου εβδομάδες όμως έχει ηρεμήσει απίστευτα. Σα να πάγωσε ένα πράγμα όλο αυτό με τα δόντια. Εκεί που όλο σάλια ήταν και τα χέρια δεν τα άφηνε μακριά από το στόμα της, τώρα ασχολείται και με άλλα πράγματα. Φυσικά τα βάζει και φυσικά και έχει σάλια αλλά καμία σχέση με πριν λίγο καιρό. Επίσης η διάθεσή της έχει φτιάξει παααααρα πολύ. Γκρινιάζει πολύ λιγότερο και είναι όλη μέρα σχεδόν μες τα χαμόγελα. Δοντακια δε βγάζουμε ακόμα ως φαίνεται. Θα σε ενημερώσω εν καιρώ πως θα πάει γιατί είναι και ζορικη η μικρούλα μου και όταν κάτι την ενοχλεί...  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Vicky_t δε νομίζω πως ένα μωράκι που θηλάζει μπορεί να παραταϊστεί. Αφού ουσιαστικά ελέγχει από μόνο του το πότε, πόσο και με τι ρυθμό θα φάει. Όσο για αυτό που ρώτησες, ο μπεμπουλης μου είναι 6 μηνών, έχουμε ήδη 2 δοντάκια (χωρις φοβερες γκρίνιες) και μπήκαμε τώρα στις στερεές. Στον ύπνο του δεν έχει αλλάξει κάτι, ίσως απλά στριφογυρίσει κανα 2 φορές και πιάσει στήθος 1-2 λεπτά για να ηρεμήσει. Με το θηλασμο είχαμε θέματα, είχε άρνηση πριν ένα μήνα και έτρωγε ελάχιστα. Δεν ξέρω αν έφταιγε που γύρισα στη δουλειά, η σύγχυση θηλων, τα δοντάκια ή όλα μαζί αλλά πλέον νιώθω ότι η οδοντοφυΐα μας βοήθησε να το ξεπεράσουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy Χαίρομαι που ηρεμήσατε, γιατί θυμαμαι ζοριστηκες πολυ με το κλαμα τα βράδια! Η δικια μου ναι μεν ξυπνάει, αλλά δεν κλαίει, προς το παρον τουλάχιστον. Με ειχε προβληματισει ο παιδίατρος που του ειχα πει οτι ξυπνάει συχνά το βράδυ και θελει στηθος και μου πρότεινε να της δωσω ντεπον για λιγες μερες, γιατί θεωρεί οτι είναι απο τα δοντια. Τελικα δεν της εδωσα, γιατί σκεφτηκα ότι αν της δώσω τωρα, που απλα ξυπνάει και δεν κλαίει, αν κλαψει επειδή ποναει τι θα πρεπει να κανω;!

@Narcissa Αχ ζηλεύω!Τα αγορια μου φαίνεται τα εχουν πιο καλα με υπνο.Μπραβο που παρά την σύγχυση θηλων δεν τα παράτησες!

@Sofi90 Όσο είμαστε στο σπίτι ή βγαινουμε εξω μαζι δεν εχω θεμα με τον θηλασμο. Αυτο που με προβληματίζει είναι τι θα κανω αν πρεπει να λειψω πχ για 3-4 ωρες και δεν μπορώ να την παρω μαζί μου. Γι' αυτο σκεφτόμουν οτι ίσως με τις στερεες & συμπληρωματικά θηλασμο "κρατιεται" περισσοτερη ωρα μεχρι το επόμενο γευμα ... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τώρα που λέτε για δοντάκια να σας ρωτήσω βρε κορίτσια τη γνώμη σας!εμείς μόλις που σαραντισαμε και έχουμε πολλά σαλακια και βάζει κάι τη γροθιά της στο στόμα.Η παιδίατρος μου είπε ότι ίσως ριζοδοντιαζει .Λέτε από τόσο νωρίς ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 Για το βραδυ μαλλον εχεις δικιο. Έχουν παγιωθεί τα συχνά ξυπνηματα, οπως φαινεται και μπορεί να είναι άσχετο απο τα δοντιαμ Αλλα μου κάνει εντύπωση, τον 2ο και 3ο μηνα που κοιμοταν σερι 5 ωρες & 6 καμια φορά και λιγο πριν τους 3,5 μήνες το εκοψε αυτο ... Βεβαια τοτε πριν απο τον υπνο καθόταν στο στήθος πανω απο μια ωρα, ισως να παιζει κι αυτο ρολο. 

@efitta Ειναι και αναπτυξιακό σταδιο οπως λεει  η @Sofi90Εμενα τα χερια τα ξεκίνησε 2 μηνων σχεδόν, λιγο πριν απο τους 4 μηνες ξεκινησε πατουσακια και τωρα θέλει να τρωει ο,τι βρει μπροστα της. Ακόμα και τον σκυλο μου εχει βαλει στο ματι ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 καλά μη φανταστείς ότι δε γκρινιάζει καθόλου. Το απόγευμα τον πιάνει συνήθως ο πόνος και βασικά μουγκρίζει ? αλλά εκείνη την ώρα σχεδόν πάντα βγαίνουμε έξω ή αν είμαστε σπίτι τον απασχολώ με παιχνίδια και ξεχνιέται. 

@Vicky_t ήταν πολύ δύσκολη η φάση με την άρνηση, ψυχολογικά κυρίως γιατί ένιωθα ότι με απορρίπτει το μωρό μου και είχα νεύρα και ξεσπάσματα απίστευτα. Απορώ πως με άντεξε ο άντρας μου δηλαδή και δε με πέταξε από το μπαλκόνι ? Όσο για τον ύπνο, παράπονο δεν έχω. Μόλις πήγε 4 μηνών έστρωσε εντελώς! 

Κοριτσια εγώ έχω προβληματιστεί πολύ με τις στερεές και το γάλα. Πριν αρχίσουμε το φαγητό έπινε 450ml αντλημένο τις ώρες που έλειπα στη δουλειά σε 3 δόσεις. Δε θέλω να το μειώσω καθόλου και τώρα που τρώει 1 μικρό γεύμα, είμαστε ας πούμε εντάξει. Σε 2-3 βδομαδες που θα μπει και η φρούτο κρέμα, πως θα χωρέσουμε σε 7 ώρες 2 γεύματα φαγητό και 3 γάλα; ? ποσό μάλλον όταν θα αρχίσουμε και απογευματινό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σας ρωτήσω κορίτσια είναι φυσιολογικό το οτι έχουν λιγοστέψει τα κακακια της μπέμπας εδω και δυο μερες ?42 ημερών είμαστε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa Νομίζω τους πρώτους μήνες θα τρωει την ιδια ποσότητα σε γαλα. Η αδερφή μου που θηλασε δύο παιδια για 20 και 22 μηνες, αντίστοιχα, μου ειπε οτι ειδε μειωση απο τον 8ο μηνα. Βέβαια εξαρταται και από το παιδί φαντάζομαι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοριτσια! 

Η μικρή μου θα γινει 3 μηνων σε 1 εβδομαδα, θηλάζουμε αποκλειστικά και ενω πριν 2-3 εβδομαδες που καναμε 2 δοκιμές με αποψυγμενο δικό μου γάλα το ήπιε με μπιμπερό απο τον άντρα μου κ τις 2, σήμερα που ξαναπροσπαθήσαμε με την γιαγιά ειχαμε πλήρη αποτυχία. Μετα που ηρθε κ ο αντρας μου κ προσπάθησε κ αυτος αποτυχία ξανά  

εχω κάνει μια μικρή τραπεζα καθως θα λειψουμε με τον αντρα μου για 2 βραδια και θα μας κραταει η γιαγια και παω να σκασω τωρα γιατι δεν ξερω τι να κανω!

Να προσπαθούμε καθε μερα το μπιμπερό μπας κ το πάρει ή να καταφυγω στη συριγγα σιτισης;

Οι μανούλες που κανουν τραπεζα για τα μωρακια τους πως καταφερνουν κ τους το δικουν τελικα εαν αρνουνται μπιμπερο;

εχω απελπιστεί κοριτσια..

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 23/10/2019 at 5:58 ΠΜ, ο/η Kat90 είπε:

Καλησπέρα κοριτσια! 

Η μικρή μου θα γινει 3 μηνων σε 1 εβδομαδα, θηλάζουμε αποκλειστικά και ενω πριν 2-3 εβδομαδες που καναμε 2 δοκιμές με αποψυγμενο δικό μου γάλα το ήπιε με μπιμπερό απο τον άντρα μου κ τις 2, σήμερα που ξαναπροσπαθήσαμε με την γιαγιά ειχαμε πλήρη αποτυχία. Μετα που ηρθε κ ο αντρας μου κ προσπάθησε κ αυτος αποτυχία ξανά  

εχω κάνει μια μικρή τραπεζα καθως θα λειψουμε με τον αντρα μου για 2 βραδια και θα μας κραταει η γιαγια και παω να σκασω τωρα γιατι δεν ξερω τι να κανω!

Να προσπαθούμε καθε μερα το μπιμπερό μπας κ το πάρει ή να καταφυγω στη συριγγα σιτισης;

Οι μανούλες που κανουν τραπεζα για τα μωρακια τους πως καταφερνουν κ τους το δικουν τελικα εαν αρνουνται μπιμπερο;

εχω απελπιστεί κοριτσια..

 

 @Narcissa..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Kat90 κι εγώ συριγγα θα σου προτείνω προφανώς, αλλά όχι απαραίτητα σίτισης δηλ. των 60ml γιατί έχει μεγάλο στόμιο και είναι λίγο δύσκολη στη διαχείριση. Μπορείτε να δοκιμάσετε με των 20ml. Ο δικος μου μόλις τη συνήθισε ρούφαγε μόνος του και σε 5 λεπτάκια το έπινε όλο το γάλα του. Τώρα στον 6ο πίνει με ποτηράκι με σκληρό στόμιο. Πιστεύω θα τα κατάφερνε και νωρίτερα αλλά δεν είχαμε δοκιμάσει. 

Αν παρ’ολα αυτά επιμένεις στο μπιμπερό, μπορείς να πάρεις το mimijumi ή το calma της Medela που είναι αργής ροής, άρα πιο κοντά στο θηλασμο. Όχι ότι με αυτά αποφύγαμε τη σύγχυση, αλλά όντως τα έπιασε πιο εύκολα. Επίσης έχεις δοκιμάσει να του δώσεις το μπιμπερό όταν είναι μισό κοιμισμένο; Ίσως το πιάσει πιο εύκολα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις @Narcissa @Sofi90

Με το calma της medela δοκιμασε ο αντρας μου οταν ηταν 2 μηνων μια με φρεσκο και μια με αποψυγμενο και το ηπιε και τις 2 φορες. ΕΧτες δοκιμασαμε παλι με το calma και δεν ηπιε ουτε φρεσκο ουτε αποψυγμενο ουτε απτη μητερα μου ουτε απτον αντρα μου. Δοκιμασα κ με μπουκαλι chicco αλλα δεν ξερω ποσο μεγαλη τρυπα πρεπει να ανοιξω στη θηλή κ ετρεχε το γαλα κ πνιγοταν/το εφτυνε.

Φοβαμαι για αυτα τα 2 βραδια τι εχει να τραβηξει η γιαγια που θα την κρατησει και ποσο ευκολα μπορει η γιαγια να διαχειριστεί την συριγγα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η παιδίατρος μου ειπε εαν τωρα δεν παιρνει μπιμπερό να μην επιμένω. Οταν θα φυγω είπε και προσπαθησει η γιαγια μπορει να μην παρει το 1ο γευμα, το 2ο οταν πεινασει πολυ και καταλαβει οτι δεν εχει την επιλογη του στηθους θα το παρει. 

Εχει καμια εμπειρια εαν θα λειτουργησει ετσι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Kat90 δε νομίζω πως αυτή η μέθοδος πιάνει στα μωρά. Όταν πεινάνε πολύ, εκνευρίζονται και είναι πολύ δύσκολο να συνεργαστούν. Επίσης δεν μπορείς να το ρισκάρεις. Αν δηλαδή δεν το δεχτεί καθόλου το μπιμπερό, τι θα κάνετε; Υπάρχει η δυνατότητα να γυρίσετε; Καλύτερα να βρείτε από τώρα λύση παρά να πανικοβάλλεστε τελευταία στιγμή... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Kat90 να σου ζήσει το μωράκι σου!Εγώ έχω καταλάβει πως αν δε το μάθει από νωρίς είναι δύσκολο να το μάθει μετά!(Μου το ειχε πει μια φιλη οταν γέννησα αλλά δεν την άκουσα  !!)θεωρώ Ρίσκο αυτό που σου είπε ο παιδίατρος...αν δοκιμάζες σε καθημερινή βάση ένα γεύμα να το δίνει με μπιμπερό κάποιος άλλος?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια με τα δαγκώματα πως πατε????εμενα ξεκινησε σημερα και με εχει ρημάξει....φωνάζω τρομάζει και με αφήνει αλλά δεν ξέρω πώς θα το σταματήσει...αν συνεχίσει έτσι τι θα κάνω?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια...Μετά το θηλασμό τα ρευεται τα ζουζούνια σας?Ποιο πολύ με αγχώνει το βράδυ που τη παίρνει και ο ύπνος στο στήθος.τη κρατάω λίγο στον ώμο αλλά δε ρευεται πάντα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@efitta καλησπερα!και εμενα κοιμοταν ετσι και δε ρευοταν αλλά από τότε που μου έκανε κάποιους εμετούς και άρχισε να μ βγάζει γουλιές την κρατάω όρθια 10 λεπτά και της χτυπάω και την πλατουλα λίγακι και μετά την αφήνω να κοιμηθεί...Και μες τη μέρα σίγουρα μου ρευεται!παίζει ρόλο αν τρώει και λαίμαργα...εκεί την κόβω για να ρευτει και την ξανά συνεχίζω γιατί μου πνίγεται..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Κορίτσι μου μιλά με τον γυναικολόγο σου για να επισκεφτείς οδοντίατρο! Μετά το πρώτο τρίμηνο δεν έχεις πρόβλημα για σφραγίσματα κτλ και η τοπική αναισθησία είναι τοπική όπως το λέει και η λέξη! Είχα ρωτήσει οδοντίατρο σε πιθανή εγκυμοσυνη και κάποιο θέμα στα δοντια και μου είπε αυτό επακριβώς!
    • Εύχομαι στις επόμενες μέρες να δεις το θετικο σου❤️ πρέπει να επανέλθω δεν θα αφήσω τον εαυτό μου να πέσει 💪
    • Κι εγώ όταν ήμουν έγκυος τα πρώτα συμπτώματα ήταν πολύ πρησμένο στήθος που πόναγε απίστευτα και πονάκια στην κοιλιά όπως αυτά της περιόδου. Επειδή αυτά τα έχω πάντα και σαν συμπτώματα περιόδου (όχι τόσο έντονα όμως όσον αφορά το στήθος), στην αρχή πίστευα πως απλά είναι να μου έρθει η περίοδος. Όπως λες κι εσύ όμως, αυτό συνέβαινε 2-3 μέρες πριν έρθει η περίοδος. Όταν είδα ότι είχε φτάσει μια βδομάδα με αυτά τα συμπτώματα και η περίοδος άφαντη, τότε σκέφτηκα πως πρέπει να κάνω ενα τεστ! Χρονικά κι εμένα έγινε ακριβώς το ίδιο, τα συμπτώματα ξεκίνησαν 1 εβδομάδα μετά την ωορρηξία, και άλλη 1 εβδομάδα μετά, δηλαδή στην αναμενόμενη περίοδο, έκανα το τεστ. Καλή επιτυχία σου εύχομαι, να κάνεις ένα τεστακι ή μια χοριακη και περιμένουμε νέα σου! ❤️
    • Συγχαρητήρια κορίτσι μου! Με το καλό να μεταφέρεις! Κι εγώ με 4ΑΑ έχω τον μπεμπουλη μου🥰 είμαι σίγουρη για την επιτυχία❤️
    • Καλησπέρα κορίτσια!! Τι κάνετε;;; Πώς είναι τα μπεμπέκια σας;; Εγώ έχω φουσκώσει αρκετά με αποτέλεσμα να μη κλείνουν παντελόνια και μπουφάν και ο μπόμπιρας μου εδώ κ δύο εβδομάδες είναι δραστήριος μέσα στην κοιλιά μου! Ξεκίνησα να τον νιώθω στις 16 εβδομάδες αρκετά νωρίς για πρώτη κύηση κ σήμερα που είμαι 18+1 τον νιώθω πλέον κ σε όρθια θέση. Πήγαμε στον γιατρό κ είναι μεγάλο μωρό με βάση τις μέρες της εξωσωματικής...στην ανάπτυξή του ήταν μπροστά 4 μέρες και τώρα φαίνεται 7 μέρες μπροστά. Επιβεβαιώνει την εμβρυολογο που 5 ημερών βλαστοκύστη μας είπε ότι εξελίσσεται δυναμικά κ μπορεί να έχει φτάσει και 6ης ημέρας τη μέρα της εμβρυομεταφοράς. Πάντως βρε κορίτσια τι όμορφα ανθρωπακια κουβαλάμε μέσα μας!!! Μου φαίνεται απίστευτο που τον νιώθω...🤰 Επίσης, έκλεισα για ραντεβού για τη β-επιπεδου σε ένα μήνα! Εσείς σε τι φάση είστε;;;
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...