Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θηλασμός γενικά


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια μου!!

Τρέχω και δε φτάνω γιατί την επόμενη Κυριακή έχουμε τη βάπτιση της μικρής και στολισμό εκκλησίας, μπομπονιέρες κλπ τα φτιάχνω εγώ και νομίζω ότι θα έρθει η μέρα και εγώ θα έχω έτοιμα τα μισά. Χαχαχα! Δεν πειράζει, δε θα σκάσω κιόλας. Πιστεύω οι φίλοι και συγγενείς που θα παραστούν στο μυστήριο, θα με καταλάβουν με ένα νινακι ούτε 4 μηνών. 

@Sofi90 πως είναι η μικρή σου;;; Τρώει;;; Κοιμάται τη νύχτα; 

@stasa199 δυστυχώς σε εμάς δεν πιάνει ο απορροφητήρας και οι λευκοί ήχοι. Λίγες φορές έχουν κάνει το θαύμα τους. Χθες ήταν η τρίτη νύχτα που έκλαιγε απαρηγόρητη. Το καλό όμως είναι ότι κοιμάται σταθερά στην ώρα της. 23:00-23:30 έχει κοιμηθεί. Δόξα τω Θεώ!

@Narcissa δεν ξέρεις πόσο σε καταλαβαίνω. Ούτε εγώ έχω εμπιστοσύνη σε κανέναν. Ούτε στον άντρα μου για να μείνει το παιδί μαζι του ώρες. Σκέψου ότι υπάρχουν φορές που την αφήνω με τον μπαμπά της και κάνω δουλειές στο σπίτι (είμαι κι εγώ δλδ εκεί αλλά όχι στο ίδιο δωμάτιο) και την ακούω να κλαίει. Και εγώ δεν την αφήνω δευτερόλεπτο. Το κλάμα συνεχίζεται και πάω να δω. Το μωρό στον καναπέ ξάπλα να κλαίει, ο άντρας μου καθιστός δίπλα της να έχει το χέρι του στην κοιλίτσα της και να την κουνάει και να της λέει διάφορα. Μα χριστιανέ μου, θα ηρεμήσει έτσι το παιδί;;; Παρ' την αγκαλιά, κάνε μια βόλτα μέσα στο σπίτι μαζί της, δες αν θέλει αλλαγή πανας. Ή άλλες φορές παίζει playstation και το μωρό δίπλα του χαζεύει.... Χαζεύει να σκοτώνει ζώα, να ληστεύει τράπεζες και άλλα τέτοια χαριτωμένα. Και έχουμε πει το μωρό όσο γίνεται να μην έχει επαφή με οθόνη. Και αυτή η σκατουλιτσα;;; Που της αρέσει να χαζεύει;;; Πάει λέω το παιδί μου θα μάθει από μηνών να βλέπει τηλεόραση. Και με πιάνουν οι τύψεις. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@stasa199 ναι από επιλογή δε το πήρα... για να μη φρενάρω την εξέλιξη μου στη δουλειά που έχει πάρει πολύ καλή πορεία, αλλά και για τα χρήματα γιατί καλώς ή κακώς έχουμε μάθει σε ένα τρόπο ζωής που θέλει 2 καλούς μισθούς για να βγει. Αυτή τη στιγμή βέβαια μουτζώνομαι χειροπόδαρα για την επιλογή μου αυτή... ελπίζω σε βάθος χρόνου να μου βγει σε καλό ή τουλάχιστον να μη μου στοιχίσει στη σχέση μου με το μωρό μου.

@Angelmammy νόμιζα ότι μόνο ο δικος μου 33 χρόνων μαντράχαλος κάθεται και παίζει PlayStation... είναι μια παρηγοριά να ξέρω ότι παίζουν κι άλλοι ? τα ίδια κι εμένα... του λέω κάθε φορά να μη τον βάζει μπροστά στην τηλεόραση και μου λέει «τα χρώματα κοιτάει!» Γκρρρρ... σήμερα έβλεπα στον ύπνο μου ότι του έβαλα κάμερα στο σπίτι και τον άφηνε 6 ώρες που έλειπα κάτω από τον απορροφητηρα για να μην κλαίει, νηστικό και κατουρημένο. Ουφ καμία φορά λέω δε γίνεται θα παραιτηθώ να ησυχάσω! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy μπράβο σου που τα κάνεις μόνη σου με τη μπέμπα και χωρίς βοήθεια!!!!!για την τηλεόραση το εχω άγχος και εγώ γιατί και εμένα τρελαίνεται να βλέπει χαζεύει!θα ρωτήσω τον παιδίατρο γιατί βλέπει όντως τώρα η απλά της κάνουν εντύπωση τα χρώματα και οι εναλλαγές?

Όσο για τους άντρες εμένα ευτυχώς δεν παίζει playstation!!!έχει άλλη συνήθεια να διαβάζει στο ίντερνετ!Είναι με το κινητό και ενημερώνεται!Μια φορά τον άφησα με τη μπέμπα στο ριλαξ για να κάνω μπάνιο και όταν βγήκα με την πετσέτα ακόμα για να δω πως είναι το μωρό κόντευε να φύγει από το ριλαξ και αυτός διάβαζε!Χαχαχαχα καλά βρε του λέω ούτε μια ματιά δεν της έριξες και γέλαγε!Γενικά δεν την αφήνει να κλάψει γιατί άμα κλάψει δεν ηρεμεί εύκολα!την παίρνει αγκαλιά ναι κόψει βόλτες στο σπίτι!Μέχρι να "μάθει" τα κουμπιά της μου έλεγε όλο μου λες τι να κάνω και πως να το κάνω!Και του εξηγούσα  απλά τους τρόπους που ηρεμεί σε εμένα!

@Narcissa σε καταλαβαίνω!και εγώ είχα κάποτε στόχους στη δουλειά...τα τελευταία 2 χρόνια όμως είπα πως δεν με νοιάζει αν θα προχωρήσω...Ας μείνω εκεί που είμαι!με θλίβει βέβαια αυτό γιατί ξέρω ότι θα μπορούσα να κάνω κάτι παραπάνω αλλά προσπαθώ να το συνηθίσω!Είναι που δεν θα άλλαζε και ο μισθός ιδιαίτερα και εκεί προσγειώνομαι!Και τώρα φαντάσου μέχρι 200 ευρώ διαφορά να έχω!σου εύχομαι να σου βγει σε καλό!Δε θα σου στοιχίσει στη σχέση με το μπέμπη σου!Είμαι σίγουρη πως μπορείς να κρατήσεις τις ισορροπίες!!Καλά με το όνειρο σου πολύ γέλασα!!!χαχαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να πω την αλήθεια εγώ στον άντρα μου την αφήνω αλλά το έχω ένα άγχος! Βέβαια για καμιά ώρα μια δυο φορές να πάω για τρέξιμο!! Εμείς δεν την αφήνουμε να βλέπει τηλεόραση αν και η μικρή θα το ήθελε. Του έβαλα και διάβασε άρθρα οπότε δεν την αφηνει. Δεν έχουμε playstation πάλι καλά ! Χαχα @Sofi90 υπομονή κοπέλα μου θα περάσει!!! Ούτε νυσταγμενι δεν παίρνει να φάει; @Angelmammyμε το καλό και συγχαρητήρια που τα κάνεις όλα μόνη σου. Με ενδιαφέρει αν μπορείς να μου πεις λεπτομέρειες , τι κάνεις, πόσο χρόνο χρειάστηκες και πόσο κόστισε γιατί και εμείς έχουμε μπροστά μας βάπτιση και ψάχνω να δω τι θα κάνω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissaεγω θα γυρίσω τον Γενάρη και από τώρα το σκέφτομαι. Καλό δεν θα κάνεις με το παιδί σου... Θα αναπληρώνει την απουσία.. μη στεναχωριέσαι για αυτό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 έχει 2 μέρες και εμένα δεν μου καλό τρώει!φάση είναι και θα περάσει μην ανησυχείς!Και τα πράσινα Κακακια δεν ξέρω αν σημαίνουν υπερπαραγωγή....εμένα κάνει καμία φορά και πιστεύω πως τυχαίνει!

@AlKate δε νομίζω να φύγει ποτέ αυτό το άγχος!!!????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Narcissa είπε:

@stasa199 ναι από επιλογή δε το πήρα... για να μη φρενάρω την εξέλιξη μου στη δουλειά που έχει πάρει πολύ καλή πορεία, αλλά και για τα χρήματα γιατί καλώς ή κακώς έχουμε μάθει σε ένα τρόπο ζωής που θέλει 2 καλούς μισθούς για να βγει. Αυτή τη στιγμή βέβαια μουτζώνομαι χειροπόδαρα για την επιλογή μου αυτή... ελπίζω σε βάθος χρόνου να μου βγει σε καλό ή τουλάχιστον να μη μου στοιχίσει στη σχέση μου με το μωρό μου.

@Angelmammy νόμιζα ότι μόνο ο δικος μου 33 χρόνων μαντράχαλος κάθεται και παίζει PlayStation... είναι μια παρηγοριά να ξέρω ότι παίζουν κι άλλοι ? τα ίδια κι εμένα... του λέω κάθε φορά να μη τον βάζει μπροστά στην τηλεόραση και μου λέει «τα χρώματα κοιτάει!» Γκρρρρ... σήμερα έβλεπα στον ύπνο μου ότι του έβαλα κάμερα στο σπίτι και τον άφηνε 6 ώρες που έλειπα κάτω από τον απορροφητηρα για να μην κλαίει, νηστικό και κατουρημένο. Ουφ καμία φορά λέω δε γίνεται θα παραιτηθώ να ησυχάσω! 

Σε καταλαβαίνω που νιώθεις λίγο κορόιδο που δεν πήρες το 6μηνο. Έτσι έκανα και εγώ στο πρώτο μου παιδί αλλά τωρα θα το πάρω. Δεν θεωρώ ότι μας στοιχίζει στην σχέση μας με το μωρό, πιστεύω μάλιστα ότι τα παιδιά κερδίζουν λίγο παραπάνω ανεξαρτησία συνηθίζοντας και με κάποιον άλλον (σύζυγο ή γιαγιά) αλλά ότι εμάς μας πονάει να μην είμαστε μαζί τους όντας τόσο μωρά ισχύει...έριξα πολύ κλάμα στο πρώτο μου μωρό που το αποχωρίστηκα 2 μηνών και σε καταλαβαίνω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια. Εμείς διακοπαρουμε επιτέλους! Όσον αφορά την τηλεόραση ο παιδίατρος μας είπε απαγορεύεται αυστηρά μέχρι ενός έτους. Τ μωρό δ μπορεί να διαχειριστεί τις γρήγορες αλλαγές στην οθόνη κ μπορεί να προκαλέσει μέχρι κ επιληψία. Ο δικός μας γιατρός είναι κατηγορηματικός στο θέμα αυτό.

@Narcissa μην τ σκέφτεσαι καν αν θα τ στοιχίσει η όχι. Δ θα τ θυμάται καν. Είτε γυρίσεις τώρα στη δουλειά είτε στο χρόνο. Για ρ μωρό τ ίδιο θα είναι εννοώντας Πώς δ θα έχει αναμνήσεις από τόσο μικρό. Κ στην τελική μπράβο σου Για την απόφαση σου. Δ είναι κακό να θες να εξελιχθεις! Ίσα ίσα. Δ εισαι μόνο μάνα. Υπήρχες κ πριν τ μωρό.

@Angelmammy πραγματικά μπράβο σ Για τ κουράγιο σου. Θα έχεις κάποιο θέμα στη βάφτιση;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 καλησπέρα! Την αίτηση για το εξάμηνο την κάνεις αφού έχεις πάρει όλες τις άδειες που πρέπει έτσι? Θα πάρω και εγώ και την ισοχρονη για το μειωμενο και για το 19 που δεν έχω πάρει. Τώρα είμαι σε άδεια λοχειας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα δύο μέρες ήταν λίγο γκρινιάρα.. Κάτι νομίζω την ζόριζε, τεντωνε τα πόδια της, σφιγγοτανε, είχε μια ανησυχια. Σήμερα πάλι καλά είναι ήρεμη και κοιμάται αρκετά όπως πριν! Οι κολικοι που λένε ποτέ ξεκινάνε? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@MissMary Ναι θα την κάνεις την αίτηση Αφού τελειώσεις με τον εργοδότη!Πότε γεννήσες??Οι κολικοί σε εμάς ξεκίνησαν 14η μέρα και κράτησαν ένα μήνα!

@Diwniκαλές διακοπές!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 εχθές και σήμερα και η δικιά μου δεν καλό τρώει...Μόλις ακούσει κάτι σταματάει και κοιταει γύρω γύρω!θηλάζε την ξαπλωμένη αν έτσι σου τρώει!εμάς δε μας πολύ βολεύει αυτή η στάση...μόνο όταν ψάχνει να πιπιλισει για να κοιμηθεί μες τη μέρα της το κάνω.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η stasa199 είπε:

@MissMary Ναι θα την κάνεις την αίτηση Αφού τελειώσεις με τον εργοδότη!Πότε γεννήσες??Οι κολικοί σε εμάς ξεκίνησαν 14η μέρα και κράτησαν ένα μήνα!

@Diwniκαλές διακοπές!!!!

Γέννησα 18 Ιουλίου. Πήρα τώρα τη βεβαίωση για το συμπληρωματικο επίδομα. Και λέω κάτσε μήπως δεν κατάλαβα καλά για το εξάμηνο. Μάλλον κάτι την ζορίζει μωρέ μπορεί να ξεκίνησαν οι κολικοι. Κάνουμε κάτι μασάζακια.αυριο εχουμε γιατρό να δούμε τι θα μας πει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η MissMary είπε:

Γέννησα 18 Ιουλίου. Πήρα τώρα τη βεβαίωση για το συμπληρωματικο επίδομα. Και λέω κάτσε μήπως δεν κατάλαβα καλά για το εξάμηνο. Μάλλον κάτι την ζορίζει μωρέ μπορεί να ξεκίνησαν οι κολικοι. Κάνουμε κάτι μασάζακια.αυριο εχουμε γιατρό να δούμε τι θα μας πει. 

Βασικά να σου πω δε θυμάμαι τι θέλει για το 6μηνο!τα είχα μαζέψει και είπα όταν είναι θα πάω!έχεις μέλλον εσυ ακόμα!

Τη μικρούλα σου μπορεί να την πείραξε και κάτι που έφαγες να ξέρεις...θα σας πει και ο γιατρός αύριο αλλά έτσι όπως το περιγράφεις μοιάζει με πονακια από κολικούς.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η stasa199 είπε:

@MissMary λογικά εσύ θα πάρεις και την άδεια του 20 και μετά θα πας για το 6 μηνο 

Θα πάρω πρώτα του 19 γιατί δεν έχω πάρει ούτε μια μέρα, είχα μόνο αναρρωτικες. Θα πάρω την ισοχρονη και μετά το εξαμηνο. Θα πάω δουλειά δηλ τον Αύγουστο του 20. Μετά την άδεια του 20 θα έχω να την παιρνω μέχρι τον Δεκέμβριο. Δεν θα την πάρω μαζεμένη. Όλο και κάτι θα χρειαστεί.. Να σπάσω και λίγο τη δουλειά.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Sofi90 είπε:

@stasa199 Ουτε εμενα με βολευε γιατι πιανοταν η μεση μου.Μου ειπε η παιδιατρος να το δοκιμασω τωρα και πιάνει.Και μενα ετσι κάνει..Κοιταει γυρω γυρω και μιλαει μονη της..Το μεσημερι ηθελε να βαλει στο στομα και το στηθος και 2 δαχτυλα μαζί.Και επειδη της επαιρνα το χερι εκλαιγς και δεν εφαγε τελικά..

@MissMary Εμας με τους κολικους εκλαιγε κανενα 3ωρο καθε βραδυ και τιναζε τα ποδαράκια.Απο 10 ημερων ξεκινησαν περιπου και δεν της εχουν περασει τελείως ακομα..

Από τόσο μικρουλι ε? Πόσο είναι τώρα? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 και εμένα θα γελάει με το ταβάνι και μετά θέλει να φάει το χέρι της και την αφήνω να το φάει τι να κάνω??

@MissMary καλό και αυτό! εγώ λέω να την πάρω όλη και να αφήσω μια εβδομάδα...συνήθως τόσο αφήνουμε από Σεπτέμβρη μέχρι Δεκέμβρη!(και να θελα να αφήσω περισσότερο δε νομίζω να με αφήσουν..)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 @stasa199 @Diwni @Narcissa @AlKate σας ευχαριστώ για το κουράγιο που μου δίνετε να συνεχίσω. Χθες κατάφερα να κάνω 2 μπομπονιέρες όλες κι όλες!! Η μικρή έχει μια απίστευτη γκρίνια (μιλάμε απίστευτη) όλο το απόγευμα και χθες ήταν η 4η νύχτα που έκλαιγε γοερά και δε σταματούσε με τίποτα. Την πιάνει γύρω στις 21:30 το απαρηγόρητο κλάμα και γύρω στις 23:00 κοιμάται. Μόνο που χθες ξυπνούσε ανά μία ώρα ακριβώς, μέχρι τις 02:00, έκλαιγε για λίγο με κλειστά ματάκια και μετά συνέχιζε τον ύπνο της. 

@Sofi90 εμάς δεν κοιμάται η μικρή όταν βλέπουμε σειρές. Την έχουμε ανάμεσα μας στον καναπέ και τρώει τα χεράκια της και κάνουμε χίλιες διακοπές στη σειρά γιατί όλο και κάτι θα θέλει και θα σταματήσουμε. Χαχαχα!!! Και όσον αφορά το φαγητό μέσα στη μέρα, ο, τι γράφεις είναι σα να το κάνει και η μικρή μου αλλά πιο ελαφρύ. Τρώει καλά μόνο τη νύχτα και μέσα στη μέρα τρώει 2 καλά γεύματα. Τα υπόλοιπα είναι με πίεση δική μου και εκνευρίζεται και δεν τρώει. Μα να θέλει να βάλει χεράκια στο στόμα την ώρα που έχει το στήθος;;; Πάει, θα με τρελάνει το παιδί μου! 

@Narcissa εσένα είναι 33 μαντραχαλος, εμένα που είναι 37 τι να πω;;;;; Και μιλάμε για αγάπη στα βιντεοπαιχνίδια. Μου λέει ότι είναι σα να βλέπει ταινία, στην οποία συμμετέχει κιόλας. Ότι αυτό είναι επιχείρημα δλδ που σκοτώνει ζωάκια και ανθρώπους. 

@Diwni ναι! Έχουμε θέμα το φλαμίνγκο. Αλλά ο καλός μου αντρουλης αποφάσισε ότι για μπομπονιέρες θέλει άλλο θέμα, τη Στρουμφίτα.... κι εγώ τώρα ψάχνω χρωματικά να συνδυάσω τις κορδέλες που είχα πάρει για το φλαμίνγκο με τη Στρουμφίτα. Αμ δε;;;; Πάω σήμερα να αγοράσω κι άλλες κορδέλες. 

Όσον αφορά την τηλεόραση που είπες, αγχώθηκα και μπήκα και γλουγκλαρα και ο γιατρός σου τα λέει πολύ καλά. Απορώ πως δεν το είχα ψάξει τόσο καιρό. Τέλος λοιπόν στο σπίτι η τηλεόραση. Θα βλέπουμε μόνο όταν η μικρή θα κοιμάται (προς το παρόν δλδ ποτέ). :-p

@AlKate ευχαρίστως να σου πω ο, τι θες. Και στο γάμο μας εγώ τα είχα φτιάξει όλα, οπότε έχω μια εμπειρία. Αλλά τότε είχα χρόνο και χρήμα. Τώρα δεν έχω τπτ από τα 2. Χαχαχα!!! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...