Μετάβαση σε περιεχόμενο

Κοιμάται μόνο στην αγκαλιά μου


Recommended Posts

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Sofi90 είπε:

Έχω μια μπεμπουλα 2 εβδομάδων και θηλάζουμε αποκλειστικά..Το θέμα μου είναι ότι δεν έχει κοιμηθεί ποτέ στο κρεβάτι της ούτε στην καλαθουνα..Τρώει και την παίρνει ο ύπνος στο στήθος..Αν την βάλω δίπλα μου στο κρεβάτι κοιμάται μέχρι και ένα 3ωρο..Αν κάνω και την βάζω στην κούνια της η στην καλαθουνα ξυπνάει στο 2λεπτο μελανιαζει απ' το κλάμα και πρέπει να την έχω κανένα 2ωρο στο στήθος να ηρεμήσει και πάλι απ' την αρχή .Δοκίμασα πολλά που μου προτείνανε αλλά τίποτα δεν επιασε..Να την αφήσω να κλαιει δεν υπάρχει περίπτωση.Δεν με πειράζει που κοιμάται δίπλα μου αλλά φοβαμαι μην της γίνει συνήθεια και κοιμάται μαζί μου μέχρι νήπιο..Άσε που επειδή ο άντρας μου κοιμάται βαριά φοβάται να την έχουμε στο κρεβάτι με αποτέλεσμα να έχουμε χωριστεί και να κοιμάμαι άλλου..Κάτι που μου έχει στοιχίσει πολύ..Τι να κάνω?Το έχει περάσει κάποια άλλη και πως το αντιμετωπισε?Φοβάμαι ότι ούτε μια βόλτα με το καρότσι δεν θα μπορούμε να βγούμε

Καλησπέρα να σ ζήσει το μωράκι σού... Κ εγώ έχω ένα μωρό 2μηνών κ περνάω τα ίδια περίπου κ εγω με το που πάω κ τον βάζω στο κρεβάτι ξυπνάει...κάποιες φορές τον αφήνω να τον πάρει καλά ο ύπνος κανένα 30ωρο μπορει κ παρα πανω πανω μου για να τον βάλω στην κούνια κ έτσι κάποιες φορές δεν ξυπνάει... εντάξει η αλήθεια είναι κ εγώ τα ίδια σκεφτόμουν αλλά να σ πω κάτι 9μηνες μέσα στην κοιλιά μας είναι λογικό να αισθανόνται ασφάλεια πανω μας  αφου ετσι ηρεμη..θα δω πως θα δω πως θα πάει ισιως πιο μετα τα καταφέρω κ τον βάλω να κοιμηθεί μόνο του  καποια στιγμή!ούτε εγώ είμαι της απόψεις να το αφήσεις να κλάψει για να συνηθίσει αυτό δεν μπορώ να το κάνω σε καμία περίπτωση...κουράγιο να έχουμε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sofi90 είπε:

Έχω μια μπεμπουλα 2 εβδομάδων και θηλάζουμε αποκλειστικά..Το θέμα μου είναι ότι δεν έχει κοιμηθεί ποτέ στο κρεβάτι της ούτε στην καλαθουνα..Τρώει και την παίρνει ο ύπνος στο στήθος..Αν την βάλω δίπλα μου στο κρεβάτι κοιμάται μέχρι και ένα 3ωρο..Αν κάνω και την βάζω στην κούνια της η στην καλαθουνα ξυπνάει στο 2λεπτο μελανιαζει απ' το κλάμα και πρέπει να την έχω κανένα 2ωρο στο στήθος να ηρεμήσει και πάλι απ' την αρχή .Δοκίμασα πολλά που μου προτείνανε αλλά τίποτα δεν επιασε..Να την αφήσω να κλαιει δεν υπάρχει περίπτωση.Δεν με πειράζει που κοιμάται δίπλα μου αλλά φοβαμαι μην της γίνει συνήθεια και κοιμάται μαζί μου μέχρι νήπιο..Άσε που επειδή ο άντρας μου κοιμάται βαριά φοβάται να την έχουμε στο κρεβάτι με αποτέλεσμα να έχουμε χωριστεί και να κοιμάμαι άλλου..Κάτι που μου έχει στοιχίσει πολύ..Τι να κάνω?Το έχει περάσει κάποια άλλη και πως το αντιμετωπισε?Φοβάμαι ότι ούτε μια βόλτα με το καρότσι δεν θα μπορούμε να βγούμε

 Καλησπέρα, να σου ζησει το μωρακι σου!! Είναι ακόμα πολύ αρχή κ είναι λογική αυτή η αντίδραση του μωρού, θέλει να μυρίζει μαμά..συνηθεια δε γίνεται απο τόσο νωρίς, τα μωρά προσαρμοζονται πιο γρήγορα απο μας, απλα πιστεύω είναι στη φαση που θέλει μαμά, στήθος κ αγκαλιά! Καταλαβαίνω όλη σου η μέρα παει έτσι, στήθος εξω σε ενα καναπέ κ το μωρό να κοιμάται πανω σ συνέχεια! Δε θα είναι για παντα έτσι τώρα η αρχή είναι πολύ δύσκολη κ οποίος σ πει το αντίθετο ψέμα θα είναι..κ όσο για το οτι το κακομαθαινεις ειλικρινά, αλλη μια φορά να το ακούσω θα τραβάω τα μαλλια μου! Χαχαχ τα μωρακια αγκαλιά κ αγάπη θέλουν όπως βέβαια κ όλα τα παιδάκια, πόσω μάλλον αυτά που τώρα βγαίνουν στον κοσμο κ ακόμα ούτε καν βλέπουν καλά καλά!! Κάνε αυτό που νιώθεις εσύ γτ το κάθε μωρό είναι διαφορετικό, δοκίμασε το καρότσι για να κοιμάται ουτως ώστε να κοιμάσαι κ εσύ με τον άντρα σου κ θα περάσει γρήγορα ο καιρός! Καλη συνέχεια κορίτσι μ κ καλη δύναμη!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λίκνο δοκίμασες να χρησιμοποιήσεις; Εγώ το έχω ανοίξει απο τη μια πλευρά και το έχω κολλήσει δίπλα μου, όποτε πρακτικά είναι σαν προέκταση του κρεβατιού και κοιμάται μια χαρά (όταν δεν έχει πονάκια!). Επίσης θα μπορούσες να τη βάλεις στην καλαθούνα και να την πας καμία βόλτα με το καρότσι στο τετράγωνο για να τη συνηθίσει. Δε νομίζω να υπάρχει μωράκι που δεν του αρέσει η βόλτα! Πάντως το ότι θα τα κακομάθουμε αγκαλιά τόσο μωράκια... μου ακούγεται σαν το «Άστο να κλάψει να ανοίξουν τα πνευμόνια του!» Μη σε ανησυχεί αυτό! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η Sofi90 είπε:

Το ξέρω ότι νιώθουν ασφάλεια στην αγκαλιά μας και δεν με πειράζει να την έχω ολη μέρα αγκαλιά..Αλλά είναι να γίνουν δουλειές μαγειρέματα και το βράδυ θα ήθελα να κοιμάμαι με τον άντρα μου..Πως τα καταφέρνεις με τις δουλειές?Τώρα έχω βοήθεια αλλά σε 2 βδομάδες θα είμαι μόνη μου και το σκέφτομαι από τώρα πως θα είναι..Και ακούω από άλλους το δικο μου μωρό κοιμάται στην κούνια απ' το πρώτο βράδυ και μην το έχεις αγκαλιά θα το κακομαθεις και τρελενομαι

Εγώ ευτυχώς έχω βοήθεια..αλλά μόνο στο μαγείρεμα Όχι στις δουλειές του σπίτι ότι μπορώ κάνω δεν θα τρελαθώ κιόλας...Κ εγώ αυτά ακούω κ με νευριαζουν να σ πω στις αρχές όταν μ το λέγανε συνεχεια λέω δεν μπορεί κάτι κάνω λάθος κ στεναχωριομουν πολύ κ λέω όλα λάθος τα κάνω..Εμείς περάσαμε κ περνάμε κολικούς π στους κολικούς βοηθάει να το έχεις αγκαλιά κ βόλτες στο σπίτι άσε χαχα..να σ πω κάτι δεν θα παθαίνουν κάτι από τις αγκαλιές τα παιδιά ισα ίσα αυτό χρειάζονται τώρα π είναι βρεφη..εσένα όμως είναι κ πιο μικρό από το δικό μου οπότε λογικό είναι ..εμένα ελάχιστες φορές κοιμάται στο κρεβάτι του συνήθως μεσημέρια αλλά βράδυ σπάνιος...Η κάθε μητέρα ξέρει τι είναι καλό για το παιδί της οπότε εσύ ξέρεις πως θα τον μεγαλωσεις καλύτερα...αν θες μπορείς να πάρεις ένα μάρσιπο για να κάνεις οτι δουλειές μπορεις κ φαγητό οποτέ θα είναι συνέχεια πανω σ  κ εμένα μ έχει λείψει να κοιμάμαι με τον άνδρα μου ... κ υπομονή!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου, το μωρό σου είναι μόλις 2 βδομάδων. Άσε τις δουλειές στην άκρη κ ακόλουθα το παιδί σου! 

Γνώμη μου, όσοι κοιμούνται μαζί με το μωρό, κάνουν πιο ξεκούραστο ύπνο κ ζούνε τρομερές πρωινές στιγμές! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Sofi90 είπε:

Έχω μια μπεμπουλα 2 εβδομάδων και θηλάζουμε αποκλειστικά..Το θέμα μου είναι ότι δεν έχει κοιμηθεί ποτέ στο κρεβάτι της ούτε στην καλαθουνα..Τρώει και την παίρνει ο ύπνος στο στήθος..Αν την βάλω δίπλα μου στο κρεβάτι κοιμάται μέχρι και ένα 3ωρο..Αν κάνω και την βάζω στην κούνια της η στην καλαθουνα ξυπνάει στο 2λεπτο μελανιαζει απ' το κλάμα και πρέπει να την έχω κανένα 2ωρο στο στήθος να ηρεμήσει και πάλι απ' την αρχή .Δοκίμασα πολλά που μου προτείνανε αλλά τίποτα δεν επιασε..Να την αφήσω να κλαιει δεν υπάρχει περίπτωση.Δεν με πειράζει που κοιμάται δίπλα μου αλλά φοβαμαι μην της γίνει συνήθεια και κοιμάται μαζί μου μέχρι νήπιο..Άσε που επειδή ο άντρας μου κοιμάται βαριά φοβάται να την έχουμε στο κρεβάτι με αποτέλεσμα να έχουμε χωριστεί και να κοιμάμαι άλλου..Κάτι που μου έχει στοιχίσει πολύ..Τι να κάνω?Το έχει περάσει κάποια άλλη και πως το αντιμετωπισε?Φοβάμαι ότι ούτε μια βόλτα με το καρότσι δεν θα μπορούμε να βγούμε

Κοπέλα μου, να σου ζήσει. Είμαι κατά της συγκοίμησης αλλά εδώ υπερβάλεις. Και το εξηγώ: το βρεφάκι 2 εβδομάδων είναι απόλυτα φυσιολογικό να νιώθει ασφάλεια και να είναι ήρεμο όταν κοιμάται δίπλα στην μητέρα του γιατί επί 9 μήνες βρισκότανε μέσα της! Είναι πολύ νωρίς ακόμα για κρεβατάκι και καλαθούνα και ειδικά όσο θηλάζεις. Πρέπει να του δώσεις χρόνο να προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα και σιγά σιγά θα καταφέρεις να το βάλεις θεωρώ πρώτα στην καλαθούνα - πιο περιορισμένος χώρος οπότυε μεγαλύτερη ασφάλεια νιώθει το μωρό - και σταδιακά στο κρεβατάκι. Εγώ που έκοψα αναγκαστικά τον θηλασμό στο 2μηνο όσο θήλαζα τον έβαζα στους ημερήσιους ύπνους στην καλαθούνα και όταν πιο σταμάτησε να χωράει στο κρεβατάκι του. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου να σου ζήσει το μωράκι σου!!!

Ένα έχω να σου πω: ΑΓΚΑΛΙΆ ΑΓΚΑΛΙΆ ΑΓΚΑΛΙΆ!!!! Στο είπα έτσι για να καταλάβεις ότι είναι το πιο φυσιολογικό πράγμα του κόσμου σε αυτή τη φάση να είστε αυτοκόλλητες!!! Μέχρι 6μηνων δεν μπορούν να καταλάβουν τα μωράκια μας ότι δεν είμαστε ένα!!!Και εγώ έτσι την είχα είχα πάρει και μάρσιπο ring sling και όλη μέρα πάνω μου.οσο για τη νύχτα υπάρχει το νταρτανιαν ψαξτο στο google και θα στο βγάλει.αυτο είναι για τη συγκοιμηση.

Πάρτο αγκαλίτσα θηλαστε δεθείτε είναι οι υπέροχοι πρώτοι μήνες!!!Μετά θα τη παρακαλάς για τέτοιες σφιχτές αγκαλιές.η δικιά μου κάθετα κάνα λεπτό και μετά λέει μόνη μου!!!εμάς που μας φωνάζουν σιαμεες μιας και τη θήλαζα μέχρι 16μηνων και ήταν κολλημένη πάνω μου.

Σου βάζω φωτό να δεις αυτό που λέω για τη συγκοιμηση....μπαίνει στο πλάι η ανάμεσα σας.

Screenshot_2019-06-06-15-28-55-346_com.android.chrome.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτοί που μας κρίνουν επειδή είμαστε συνέχεια αγκαλιά με τα μικρακια μας, είναι ανίδεοι! Και καλό θα είναι να μην τους επιτρέπουμε να μιλάνε. Καλέ, εδώ η ίδια μου η μάνα μου λέει ότι θα κακομαθει και να μην την παίρνω αγκαλιά όταν κλαίει. Και της λέω "ρε μάνα πας καλά;; Θα αφήσω το πλασματάκι μου να νιώθει μοναξιά και απαρηγόρητο επειδή εσείς τα μάθατε και τα κάνατε λάθος;;;" Απορώ ακόμα πως γίνεται στην εποχή μας να μας λένε να αφήνουμε τα μωράκια μας να κλαίνε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Sofi90 είπε:

Και μένα έτσι μου λένε και μάνα και πεθερά..Ειδικά η πεθερά..Θα κακομαθει και μην το μαθαίνεις αγκαλιά και τώρα έμαθε ήδη είναι αργά και καλό του κάνει να κλαίει.Κ εγώ να κλαίει το παιδάκι μου δεν το θέλω..Έδω και με τους κολικούς και τρελενομαι που δεν μπορώ να την βοηθήσω

Ακριβώς έτσι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Οι Kegel ασκήσεις κορίτσι μου είναι για τους μυς του κόλπου! Επιτρέπονται γενικά και βοηθούν στην ενδυνάμωση τους για την ώρα των εξωθήσεων!  Στο ιντερνετ μπορείς να διαβάσεις για αυτές ναι. Μάλλον με γυμνάστρια θα τα κάνω τα μαθήματα αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα.
    • Με το καλό να έρθει η μπουμπού σου!! Μια χαρά είναι τα 6 κιλά! αχ εγώ 15αυγουστο που γεννάω θα είναι όλοι υπ' ατμον να φύγουν.. τεσπά δε θα το σκέφτομαι, δεν το κανα επίτηδες να γεννάω τότε! Με μαία θα κάνεις τα μαθήματα; Ασκήσεις kegel λες να βρω από ytube? Επίσης ρώτησες τον γιατρό σου αν σου επιτρέπει να τις κάνεις ή είναι κάτι εντελώς απλό και εύκολο; Είμαι λίγο άσχετη επίτου θέματος 😶
    • Αναστασία καλησπέρα! Είμαστε στην ίδια κατάσταση! Εγώ ξεκίνησα με ένσημα από 1η Απριλίου. Μέχρι πέρυσι τέλος Ιουνίου ήμουν αναπληρώτρια, αλλά λόγω της ειδικότητας που είχα κ το ότι ήμουν καθημερινά στο δρόμο και έκανα 180 χιλιόμετρα τη μέρα δεν άξιζε να το συνεχίσω. Όλα τα λεφτά στο δρόμο και στο αυτοκίνητο. Έτσι έψαξα τι δικαιούμαι. Για να μπορέσεις να πάρεις το επίδομα κύησης και λοχείας που βγαίνεις 56 μέρες πριν από την πιθανή ημερομηνία τοκετού κ 63 μέρες μετά πρέπει να έχεις 200 ένσημα τα τελευταία δύο χρόνια. Δηλαδή εγώ που έχω πιθανή 19 Σεπτεμβρίου έπρεπε από τον Ιούλιο του 2022 να έχω συμπληρώσει τα 200 ένσημα, όμως επειδή ήμουν άνεργη κι ενώ τα είχα συμπληρωμένα τα ένσημα δε θα μπορούσα να πάρω το επίδομα αυτό αν δεν ήμουν μισθωτή λόγω ασφαλείας στο ΙΚΑ. Και ξεκίνησα δουλειά για 3 μέρες 4ωρα ώστε να είμαι μισθωτή και να μπορέσω να το πάρω..τώρα πόσα λεφτά θα πάρω δε γνωρίζω. Μετά από αυτό θα γίνει η αίτηση στη ΔΥΠΑ για το επίδομα μητρότητας που έγινε 9μηνο. Στο πρώτο επίδομα κάνεις την αίτηση την 57η μέρα πριν από τον τοκετό ηλεκτρονικά στη σελίδα του ΕΦΚΑ (γι'αυτό και σου έγραψα ότι έπρεπε να έχω τα ένσημα από τον Ιούλιο του 2022).  Όσο για τη β επιπέδου να μην αγχώνεσαι!!! Όλα θα είναι τέλεια με τη μικρούλα σου!!!💞💞💞
    • Καλησπέρα κορίτσια μου. Πριν λίγο έκανα κι εγώ τη Β' επιπέδου. Όλα καλά! Κοριτσάκι 487γρ. @Raf123τράχηλος 38χιλ. με μέτρηση απο την κοιλιά. (αυχενική 35χιλ με ενδοκολπική μέτρηση)
    • Συνήθως ξέρουν πότε περίπου θα γεννήσουν οι γυναίκες που παρακολουθούν και προγραματίζουν ανάλογα το πότε και πόσο θα λείψουν. Αλλά συνήθως δε φεύγουν για πάνω απο 3-5 μέρες. Μακάρι να το ζήσουμε κορίτσι μου. Εγώ θα ξεκινήσω μαθήματα στο τελος του 7ου με την ελπίδα να έρθει στην ώρα της η μπουμπού. Για την ώρα κάνω μόνο ασκήσεις Kegel!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...