Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θηλασμός και πονος


Recommended Posts

Έχω μια μπέμπα 35 ημερών. Θηλάζουμε αποκλειστικά και προσπαθώ να δίνω και τα δύο στήθη σε κάθε γεύμα για να τα ερεθιζω συχνά όπως έχω διαβάσει... Εδώ και 3-4 ημέρες περίπου το στήθος μου από το βραδινό της ύπνο γίνεται τούμπανο... Ενώ μέσα στην ημέρα που συνήθως δεν κοιμάται πολύ (όχι πάνω από μισή -1ωρα συνεχόμενα) παραμένει μαλακό το στήθος. Από εχθές με ενοχλεί το ένα στήθος. Νιώθω ένα τσούξιμο. Και με ενοχλεί και όταν θηλάζει το μωρό. Σήμερα που παρατηρησα Τη θηλή έχει μέσα ένα ασπράδι σαν σπυράκι. Έχει κάποια ανάλογη εμπειρία;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κούκλα μου! Δεν έχω ανάλογη εμπερία για να σε βοηθήσω, εύχομαι όμως να ανακουφιστείς άμεσα και όλα να κυλήσουν καλά στον αγώνα σου με τον θηλασμό ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτό το ασπράδι το είχα και εγώ.... κοίτα στην αρχή ο θηλασμός μπορεί να είναι επώδυνος ναι..... πολύ αργότερα εδραιώνεται και δεν νοιώθει πόνο...αν δεις ότι τσούζει πολύ η κοκκινίζει από κάτω από τη θηλή πάρε τηλέφωνο τον γυναικολόγο σου!

Να σου ζήσει το μωράκι σου!!! Απολαύστε το θηλασμό!εμείς θηλασαμε αποκλειστικά περίπου 14 μήνες και στους 16 το κόψαμε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η AlKate είπε:

@KONSTANTIAευχαριστω πολύ :)

 @stasa199 αυτό θα κάνω αν δω ότι δεν υποχωρεί...

  @Mamaioannasκαι τι έκανες; Πώς το αντιμετώπισες;

Τι εννοείς;αυτό δεν είναι κάτι που φεύγει εκτός και αν δεν έχω καταλάβει καλά....έτσι ήταν το στήθος μου όσο θήλαζα.και οι δύο θηλες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά! 

Πρώτον μην αγχώνεσαι. Αυτό που έχεις είναι κάτι πάρα πολύ συνηθισμένο κ λέγεται φυσαλίδα γάλακτος. Μπορεί να γίνει κ κόκκινο. θα φύγει. Είναι από το ρουφιγμα. Προσπάθησε να βάζεις πιο βαθιά την ρωγα στο στόμα το παιδιου. Επίσης βάζε λανολινη.

Δευτερον οι οδηγίες που έχεις διαβάσει είναι λάθος κ μου κάνει εντυπώση που τις διάβασες καθώς είναι τελείως ξεπερασμένες. Πρέπει να θηλαζεις ένα στήθος ανά γεύμα για να παίρνει το μωρό κ το αραιό κ το λιπαρό γάλα. Μπες στην Αττική εθελοντική ομάδα θηλασμού στο fb. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Lila..! Μέχρι να εδραιωθεί ο θηλασμός διάβασα ότι είναι καλό να ερεθίζει το στήθος όσο πιο συχνά μπορείς... λανολινη να βάζω και τώρα;

@Angelmammyναι είμαι καλύτερα!!! Έσκασε η φουσκαλα και ολα καλα! Συνεχίζουμε δυναμικά τον αγωνα-απολαυση του θηλασμού!!! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η AlKate είπε:

@Lila..! Μέχρι να εδραιωθεί ο θηλασμός διάβασα ότι είναι καλό να ερεθίζει το στήθος όσο πιο συχνά μπορείς... λανολινη να βάζω και τώρα;

@Angelmammyναι είμαι καλύτερα!!! Έσκασε η φουσκαλα και ολα καλα! Συνεχίζουμε δυναμικά τον αγωνα-απολαυση του θηλασμού!!! ;)

Σόρυ! Δεν είχα προσέξει ότι είναι τόσο μικρό το μωρό. Σε λίγο που θα ξεκινήσεις να έναλλαξ θα είναι καλύτερα. Επίσης βοηθάνε πολύ κ τα κοχύλια ή το να μη φοράς σουτιέν 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lila..! είπε:

Σόρυ! Δεν είχα προσέξει ότι είναι τόσο μικρό το μωρό. Σε λίγο που θα ξεκινήσεις να έναλλαξ θα είναι καλύτερα. Επίσης βοηθάνε πολύ κ τα κοχύλια ή το να μη φοράς σουτιέν 

Είμαστε μικρουλες :) οκ... Ευχαριστώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...