Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θηλασμός και πράσινα κακά


Recommended Posts

Καλησπέρα, ο γιος μου είναι 27 ημερών και εδώ και 2 εβδομάδες περίπου κάνει πράσινα κακά. (κάποιες φορές έχουν και κάποιες κοκκινωπές ή καφέ κλωστούλες)

Ο τρόπος που τον θηλάζω είναι ο εξής. Επειδή είδα ότι δεν χόρταινε από το ένα στήθος, τον ταΐζω από το ένα στήθος και ταυτόχρονα κάνω express από το άλλο με θήλαστρο και του το δίνω στο τέλος για συμπλήρωμα. Αυτό μπορεί να επηρεάζει το χρώμα; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα φίλη μου. Δεν είμαι η πιο έμπειρη σε θέματα θηλασμού αλλά δεν νομίζω ότι ο τρόπος που θηλάζεις επηρεάζει το χρώμα των κοπράνων. Το πράσινο συγκαταλέγεται στα αναμενόμενα χρώματα που περιμένουμε να δούμε από ένα μωρό που θηλάζει. Σχετικά με τις κόκκινες κλωστούλες που λες, εμάς η παιδίατρος μας είχε τρομοκρατήσει ότι πρόκειται για αίμα και με έβαλε και έκοψα μαχαίρι όλα τα γαλακτοκομικά, κρυφά και φανερά, με αποτέλεσμα να μην μπορώ να φάω σχεδόν τπτ συσκευασμένο παρά μόνο όσπρια, ψάρια, κρέας, λαχανικά και μετά πήγαμε και σε παιδογαστρεντερολόγο, είδε τα κόπρανα και μας είπε ότι δεν είναι ευαισθησία στα γαλακτοκομικά απλά το έντερο του μωρού είναι ανώριμο και δίνει αυτές τις κόκκινες κλωστούλες. Όντως ξεκίνησα να τρώω πάλι γαλακτικομικά και σε 1 βδομάδα είχε στρώσει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η deppy_ch είπε:

Καλησπέρα, ο γιος μου είναι 27 ημερών και εδώ και 2 εβδομάδες περίπου κάνει πράσινα κακά. (κάποιες φορές έχουν και κάποιες κοκκινωπές ή καφέ κλωστούλες)

Ο τρόπος που τον θηλάζω είναι ο εξής. Επειδή είδα ότι δεν χόρταινε από το ένα στήθος, τον ταΐζω από το ένα στήθος και ταυτόχρονα κάνω express από το άλλο με θήλαστρο και του το δίνω στο τέλος για συμπλήρωμα. Αυτό μπορεί να επηρεάζει το χρώμα; 

κοριτσακι για μιλα με το παιδιατρο σου για καποιο συμβουλλο θηλασμου οι κλωστουλες δε νομιζω να ειναι κατι αλλωστε θα πονουσε αλλα τα πρασινα δεν θυμαμαι αν ειναι οκ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

https://www.daddy-cool.gr/pedi/koprana-morou-pliris-fotografikos-odigos-gia-oles-tis-periptoseis.html

Βρήκα αυτό, ρίξε μια ματιά, νομίζω ότι μάλλον εμπίπτεις στην κατηγορία "υπερπαραγωγή γάλακτος"

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι τα επιρεαζει. 

Θα πρέπει να θηλαζεις μια από το Ενα στήθος κια από το άλλο. Αν θεωρείς ότι το παιδί θα πινασει σε μισή ώρα, μπορείς να το ξανάταισεις. Θα χορταίνει γιατί όσο ζητάει τόσο θα παράγεις. Το θήλαστρο μειώνει την παραγωγή. Δε βοηθάμε ούτε στην εδραίωση του θηλασμού. Βάλτο στην άκρη και θηλάζε παραπάνω το μωρακι σου. 

Όσο για τα κακά, υπάρχει περίπτωση να οφείλονται στο ότι τι παιδί παίρνει αρκετά νερουλό γάλα.. Το πρώτο γάλα που βγαίνει από το στήθος είναι πιο νερουλό κ τα ξεδιψαει ενώ αργότερα βγαίνει πιο παχύ γάλα κ τα χορταίνει. Γι αυτό κ πρέπει να πίνουν ένα στήθος ανά γεύμα.. 

Σε εσένα πίνει το νερουλό γάλα από το ένα στήθος κ λίγο παχύρευστό. Επειτα αντί να συνεχίσει να πίνει το ακόμα πιο λιπαρό, πίνει αυτό που έβγαλες από τι θήλαστρο που είναι πάλι νερουλό. 

Η φύση έχει προνοησει για όλα! 

 

Όσο πιο πολύ ζητάει το παιδί τόσο θα παράγεις. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/5/2019 at 12:15 ΠΜ, ο/η Lila..! είπε:

Ναι τα επιρεαζει. 

Θα πρέπει να θηλαζεις μια από το Ενα στήθος κια από το άλλο. Αν θεωρείς ότι το παιδί θα πινασει σε μισή ώρα, μπορείς να το ξανάταισεις. Θα χορταίνει γιατί όσο ζητάει τόσο θα παράγεις. Το θήλαστρο μειώνει την παραγωγή. Δε βοηθάμε ούτε στην εδραίωση του θηλασμού. Βάλτο στην άκρη και θηλάζε παραπάνω το μωρακι σου. 

Όσο για τα κακά, υπάρχει περίπτωση να οφείλονται στο ότι τι παιδί παίρνει αρκετά νερουλό γάλα.. Το πρώτο γάλα που βγαίνει από το στήθος είναι πιο νερουλό κ τα ξεδιψαει ενώ αργότερα βγαίνει πιο παχύ γάλα κ τα χορταίνει. Γι αυτό κ πρέπει να πίνουν ένα στήθος ανά γεύμα.. 

Σε εσένα πίνει το νερουλό γάλα από το ένα στήθος κ λίγο παχύρευστό. Επειτα αντί να συνεχίσει να πίνει το ακόμα πιο λιπαρό, πίνει αυτό που έβγαλες από τι θήλαστρο που είναι πάλι νερουλό. 

Η φύση έχει προνοησει για όλα! 

 

Όσο πιο πολύ ζητάει το παιδί τόσο θα παράγεις. 

 

κορίτσια καλησπερα έχω και εγώ το εξής πρόβλημα μόλις σαραντησε η μπέμπα μας επειδή έχανε κιλά ο παιδιατρος μας σύστησε να κάνουμε μικτή διατροφη να θηλάζω πρώτα και να δίνω συμπλήρωμα.Μολις έγινε 3 μηνών, το ξένο ήδη το είχαμε μειώσει στο ελάχιστο διότι έτρωγε από μένα καλά καη από το ξένο σχεδόν καθόλου και κιλά έβαζε, ο γιατρός μας είπε να σταματήσουμε το ξένο και να θηλάζω μόνο.απο τότε και μέχρι τώρα που η μικρή είναι 4 μηνών παίρνει 20 γραμμάρια την μέρα μόνο και έχει δυόμιση βδομαδες που κάνει πράσινοκίτρινα κακα.Την θηλάζω από το ένα στήθος αλλά μετά από δυο τρία λεπτά αρχίζει χτυπιέται κλαίει και την βάζω στο άλλο όπου τρώει και ηρεμεί.Ολος ο θηλασμοσ ζητάμε να κρατάει σε κάθε γεύμα 5-6’.Μετα στο επόμενο γεύμα την βάζω από το στήθος που σταμάτησα αλλά τα κακα συνεχίζονται να έχουν τέτοιο χρωμα και βάρος δεν παίρνει πολύ όπως στην αρχή που έπαιρνε 25 με 30 γραμμάρια την μέρα.Τι λέτε να είναι ρε κορίτσια;;;;την παρασκευή πάμε στον παιδίατρο και δεν θέλω να ξεκινήσω πάλι το ξένο γιατί αν μπω πάλι σε αυτήν την διαδιακασια θα απόθηλασω κιόλας.Και γάλα έχω γιατί αν περάσει κανένα δίωρο κυρίως το βράδυ και δεν φάει το μωρό λερώνει τις μπλούζες μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 29/5/2019 at 1:20 ΜΜ, ο/η nikgen είπε:

κορίτσια καλησπερα έχω και εγώ το εξής πρόβλημα μόλις σαραντησε η μπέμπα μας επειδή έχανε κιλά ο παιδιατρος μας σύστησε να κάνουμε μικτή διατροφη να θηλάζω πρώτα και να δίνω συμπλήρωμα.Μολις έγινε 3 μηνών, το ξένο ήδη το είχαμε μειώσει στο ελάχιστο διότι έτρωγε από μένα καλά καη από το ξένο σχεδόν καθόλου και κιλά έβαζε, ο γιατρός μας είπε να σταματήσουμε το ξένο και να θηλάζω μόνο.απο τότε και μέχρι τώρα που η μικρή είναι 4 μηνών παίρνει 20 γραμμάρια την μέρα μόνο και έχει δυόμιση βδομαδες που κάνει πράσινοκίτρινα κακα.Την θηλάζω από το ένα στήθος αλλά μετά από δυο τρία λεπτά αρχίζει χτυπιέται κλαίει και την βάζω στο άλλο όπου τρώει και ηρεμεί.Ολος ο θηλασμοσ ζητάμε να κρατάει σε κάθε γεύμα 5-6’.Μετα στο επόμενο γεύμα την βάζω από το στήθος που σταμάτησα αλλά τα κακα συνεχίζονται να έχουν τέτοιο χρωμα και βάρος δεν παίρνει πολύ όπως στην αρχή που έπαιρνε 25 με 30 γραμμάρια την μέρα.Τι λέτε να είναι ρε κορίτσια;;;;την παρασκευή πάμε στον παιδίατρο και δεν θέλω να ξεκινήσω πάλι το ξένο γιατί αν μπω πάλι σε αυτήν την διαδιακασια θα απόθηλασω κιόλας.Και γάλα έχω γιατί αν περάσει κανένα δίωρο κυρίως το βράδυ και δεν φάει το μωρό λερώνει τις μπλούζες μου.

Μία χαρά είναι τα κιλά σας! Συνέχισε αυτό που κάνεις! 

Τα νεογέννητα πρέπει να παίρνουν από 120 γραμ τη βδομάδα κ πάνω. Όσο μεγαλώνουν τόσο λιγότερα παίρνουν. Εσείς παίρνετε 140 κ είστε ήδη 4 μηνων! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...