Μετάβαση σε περιεχόμενο

Άγχος νεας μαμας


Recommended Posts

Γεια σε όλες τις μανούλες!! Είμαι καινούργια στο φόρουμ. Θέλω τη βοήθεια σας σε κάτι που με απασχολεί! Έχω ενα μωράκι 5μιση μηνών. Ενώ όλα κυλούσαν τέλεια ξαφνικά άρχισα να μη νιώθω καλά με το μωρό μου... να σημειώσω ότι το μωρο μου το λατρεύω. Ο άντρας μου λείπει πολλές ώρες από το σπίτι με συνέπεια να είμαι μονη μου με το μωρό σχεδόν όλη μερα. Φεύγει για τη δουλειά κ μεχρι να γυρισει εγω ειμαι σε ενα κλιμα διαρκους πανικου. Δε μπορω να μεινω μονη μου στο σπιτι με το μωρο πια. Που για μενα το να μενουμε μονοι μας εγω κ το μωρο ηταν οτι καλυτερο. Τη βοηθεια σας σας παρακαλω γιατι τα χω παιξει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η New_mommy είπε:

Γεια σε όλες τις μανούλες!! Είμαι καινούργια στο φόρουμ. Θέλω τη βοήθεια σας σε κάτι που με απασχολεί! Έχω ενα μωράκι 5μιση μηνών. Ενώ όλα κυλούσαν τέλεια ξαφνικά άρχισα να μη νιώθω καλά με το μωρό μου... να σημειώσω ότι το μωρο μου το λατρεύω. Ο άντρας μου λείπει πολλές ώρες από το σπίτι με συνέπεια να είμαι μονη μου με το μωρό σχεδόν όλη μερα. Φεύγει για τη δουλειά κ μεχρι να γυρισει εγω ειμαι σε ενα κλιμα διαρκους πανικου. Δε μπορω να μεινω μονη μου στο σπιτι με το μωρο πια. Που για μενα το να μενουμε μονοι μας εγω κ το μωρο ηταν οτι καλυτερο. Τη βοηθεια σας σας παρακαλω γιατι τα χω παιξει. 

Αρχικά να σ ζήσει το μωράκι. Μην απελπίζεσαι, φαντάζομαι δεν σ συμβαίνει κάτι αφύσικο. Αν ομως νιώσεις οτι επιμένει αυτό το αίσθημα κ ότι δν μπορείς να το διαχειριστείς, να ζητήσεις τη βοήθεια ενός ειδικού ψυχικής υγείας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η New_mommy είπε:

Γεια σε όλες τις μανούλες!! Είμαι καινούργια στο φόρουμ. Θέλω τη βοήθεια σας σε κάτι που με απασχολεί! Έχω ενα μωράκι 5μιση μηνών. Ενώ όλα κυλούσαν τέλεια ξαφνικά άρχισα να μη νιώθω καλά με το μωρό μου... να σημειώσω ότι το μωρο μου το λατρεύω. Ο άντρας μου λείπει πολλές ώρες από το σπίτι με συνέπεια να είμαι μονη μου με το μωρό σχεδόν όλη μερα. Φεύγει για τη δουλειά κ μεχρι να γυρισει εγω ειμαι σε ενα κλιμα διαρκους πανικου. Δε μπορω να μεινω μονη μου στο σπιτι με το μωρο πια. Που για μενα το να μενουμε μονοι μας εγω κ το μωρο ηταν οτι καλυτερο. Τη βοηθεια σας σας παρακαλω γιατι τα χω παιξει. 

Τι είναι αυτό που σε φοβίζει; Θέλεις να το μοιραστείς μαζί μας; Απ' ότι κατάλαβα στην αρχή δεν υπήρχε πρόβλημα μένατε μόνοι σας!Μήπως έγινε κάτι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η New_mommy είπε:

Ευχαριστω για την απάντηση. Θα προσπαθησω να το διαχειριστω!!

Δες το πως θα πάει κ αποφασίζεις. Εγώ έχω ζητήσει βοήθεια και μ είχε ξεμπλοκάρει κ με βοήθησε. Είναι κρίμα κάποιος να ταλαιπωρείται το 2019 ενώ μπορεί να βοηθηθεί. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και να σου ζήσει το μωράκι! Όσο μεγαλώνουν τα ζουζούνια οι απαιτήσεις είναι περισσότερες...ο ύπνος τους μειώνεται και η ρουτίνα αλλάζει ..εγώ θα σου έλεγα να το συζητήσεις με κάποιον ειδικό απλά και μόνο για να βρεις τι είναι αυτό που σε φοβίζει γιατί απ' ότι καταλαβαίνω δεν το έχεις εντοπίσει...ίσως τώρα συνειδητοποιεις ότι η ζωή σου έχει αλλάξει κ αυτη η αλλαγή σου φέρνει μια ταραχή ..ότι κι αν είναι μην χάσεις χρόνο ...συμβουλεψου κάποιον ειδικό ..οι ορμόνες κάνουν πάρτυ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου να σου ζήσει το μωρό σου... Κ εγώ νέα μανούλα είμαι 4 μηνών η μπέμπα μας... Κ εγώ έχω πολλά άγχη ειδικά στην αρχή είναι στιγμές που λέω το κάνω σωστά; ;; κ επίσης κ μένα ο άντρας μου κάνει δύο δουλειές!!!! Λείπει όλη μέρα από το σπίτι κ επίσης η μία του δουλειά είναι αυτοκινητιστης οπότε κάποιες φορές λείπει δύο μέρες!!! Κ όμως δεν με φόβισε ποτέ αυτό εντάξει σίγουρα νιώθω περισσότερη ασφάλεια όταν είναι εδώ αλλά το ήξερα πάντα ότι θα λείπει... Από τις πρώτες μέρες που συνήλθα όλα τα κάνω μόνη μου όλα ααα!!! Δεν ζήτησα ποτέ να έρχονται τα βράδια που λείπει ο άντρας μου να μένουν μαζί μου πχ η μάνα μου ή η πεθερά μου κ γενικά κάνα σίδερο μου κάνουν που κ που όλα τα άλλα μόνη μου... Ο άντρας μου κάνει όλες τις εξωτερικές δουλειές κ όταν είναι εδώ του αρέσει πολύ να την κάνουμε μπάνιο και με βοηθάει στο να αποστειρώνει να την κρατήσει να φάω να κάνω μπάνιο αυτά... Κοίτα ακόμα οι ορμόνες μας κάνουν πάρτι το βλέπω κ εγώ... Καλό είναι να καταλάβεις τι σου φταίει κ σίγουρα να το συζητήσεις πρώτα με τον άντρα σου αυτός θα σε καταλάβει κ θα σε βοηθήσει.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα κορίτσια και καλή Παρασκευούλα.Ξεκιναω σήμερα το φαρμακευτικό μου πρωτόκολλο.Πρωτος υπέρηχος 8 Μαϊου.Ευχομαι η δεύτερη ετ να είναι η τυχερή ♥️🙏♥️
    • Πωπω βρε κορίτσι μου τι περασες;! Δόξα το Θεό είσαι καλύτερα τώρα, εύχομαι περαστικά να είναι όλα στο τέλος και θα ηρεμήσετε μετά! Μην ακούς κανέναν, να κάνεις όπως νιώθεις εσύ καλά, οι γύρω πάντα λένε!
    • Καλημέρα Ιωάννα μου, πως είσαι; το μικρό σου; καλά εμείς δόξα το Θεό, τώρα περιμένω από μέρα σε μέρα το δεύτερο😊
    • Γελάω με το κουνέλι 🤣  Περαστικά! Το έχω κι εγώ φόβο πως θα αποθηλασω και αν θα καταφέρει να τρώει όταν θα λείπω. Γιατί προς το παρόν πίνει κυρίως γάλα. Τρώει και τροφές αλλά θηλασμους δεν έχει κόψει 😕 Βρήκαμε βρεφονηπιακό. Σήμερα την έγραψα κι όλας. Έχω βρει και γυναίκα για να την κρατάει το καλοκαίρι μέχρι να ξεκινήσει ο βρεφονηπιακός. Και θα κάνουμε σταδιακή προσαρμογή με αυτή να την συνηθίσει και να συνηθίσει και ότι εγώ θα λείπω. Πέρασε ο καιρός 🥲 Σκέφτεστε να βάλετε μπροστά και για 2ο? Εμένα μου έχει μπει η ιδέα αλλά λέω καλύτερα από τα Χριστούγεννα και μετά να ξεκινήσουμε τις προσπάθειες.
    • Μαγική!!! Φυσικά κ υπάρχει κούραση αλλά είναι απόλαυση τα άτιμα!!! Έχουν ο ένας τον άλλον κ παίζουν μεταξύ τους όποτε υπάρχουν κάποιες στιγμές ηρεμίας (αν δεν μαλώνουν για το ίδιο παιχνίδι🤣🤣🤣) Κλαίμε από τα γέλια με τις συζητήσεις τους!!!  Όταν αισθανθείς έτοιμη κ ψυχικά κ σωματικά θα βάλεις μπρος. Κ αν δεν θέλεις δε θα το κανεις!! Εσυ να είσαι καλά για να είναι κ το παιδάκι σου καλά!!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...