Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΝΑ ΓΥΡΊΣΩ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΆ Ή ΝΑ ΜΕΓΑΛΏΣΩ ΤΟ ΠΑΙΔΊ ΜΟΥ??????


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες σας!!!! Έχω ένα μωράκι 2 μιση μηνών... Έχω τρελαθεί μαζί της είμαι όλη μέρα μαζί της εννοείται δεν μπορώ να την αποχωριστώ με τίποτα!!!! Από πριν γεννήσω είχα πάρει την απόφαση ο τι δεν θ ξανά γυρίσω στην δουλειά μου ότι θέλω να μεγαλώσω το παιδάκι μου να κάνουμε και δεύτερο και αργότερα όταν πάνε παιδικό σταθμό να ψάξω για δουλειά.... Δυστυχώς όμως βλέπω ότι οι υποχρεώσεις είναι πολλές και με έχει πιάσει ανασφάλεια μήπως δυσκολευτουμε αργότερα και το μετανιώσω που άφησα την δουλειά μου... Σκέφτομαι ότι θα ντρέπομαι να ζητήσω από τον άντρα μου να πάρω κάτι για μένα ή για το παιδάκι μας κάτι παραπάνω από τα αναγκαία εννοώ.... Είχα μάθει και εγώ να έχω το πορτοφόλι μου κακά τα ψέματα... Αλλά από την άλλη πως θα την αφήσω πώς;;; η μόνη που μπορεί να μου την κρατήσει είναι η πεθερά μου η οποία καλή χρυσή αλλά δεν έχει κ πολλές αντοχές φοβάται κ την πιάνει πανικός δεν είναι ψύχραιμη κ επίσης δεν λέει ποτέ όχι για να μην στεναχωρηθουν τα παιδιά είναι έτσι κ έτσι κακομάθε το πρώτο εγγόνι το οποίο δεν μπορούν να το κάνουν καλά τώρα οι γονείς του.... Δεν θέλω να πάθω τα ίδια... Πείτε μου την γνώμη σας παρακαλώ... Να πω τέλος ότι αν γυρίσω θα είναι μόνο πενθήμερο 6 ωρο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όλα φίλη μου ξεκινάνε και τελειώνουν στην ανάγκη που έχει η κάθε οικογένεια τα χρήματα. Αν ο σύζυγος σου έχει 2000 ευρώ μισθό και μπορεί να ανταπεξέλθει στις ανάγκες του σπιτιού ή υπάρχει κάποιο άλλο εισόδημα από ενοίκια, από γονείς κλπ μην συνεχίζεις την δουλειά σου και κάτσε και μεγάλωσε το παιδί σου και αργότερα και τα επόμενα. Αν δεν υπάρχει κάτι από τα παραπάνω, αναγκαστικά θα πρέπει να πας στην δουλειά σου αφενός για τα χρήματα και αφετέρου γιατί δεν ξέρεις αν σε 5-6-7 χρόνια που θα θέλεις να επιστρέψεις την ενεργό δράση θα σου δωθεί η ευκαιρία. Σε καταλαβαίνω, και εγώ επέστρεψα νωρίς (στους 2 μήνες), τότε έκλαιγα και είχα πολύ στεναχώρια αλλά τώρα ξέρω ότι έκανα το καλύτερο για την οικογένειά μου. Σου εύχομαι να αποφασίσεις το καλύτερο για σένα και την οικογένειά σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου καταλαβαίνουμε ρους ενδοιασμούς σου. Καμία μας δ μπορεί να φανταστεί να άφησει τ μωρακι της τόσο μικρό. Αν όμως έχεις ανάγκη από τ μισθό αυτό και μπορείς να γυρίσεις στη δουλειά σου να γυρίσεις. Οι ώρες μ ακούγονται καλές. Άσε π θα κάνει κ σε σένα καλό. Υπάρχει δυνατότητα να πας όταν τ μωράκι σου γίνει 6 μηνων; θα έχει ξεπεταχτει λίγο κ θα είναι πιο εύκολο για όλους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι στους 6 μήνες θα γυρίσω.... Ξέρω πως οι περισσότερες γυναίκες γυρίζουν και πολύ πιο νωρίς και είμαι σίγουρη ότι για όλες είναι πολύ δύσκολο... Σκέφτομαι πως τότε θα έχει μπει και στις στερεές τροφές οπότε θα εχω και ξεχωριστό μαγείρεμα και ένα σωρό δουλειές και στο σπίτι... Εν ολίγοις θέλω να εχω χρόνο με το παιδί μου αλλά σκέφτομαι πόσα πράγματα θα έχω να κάνω κάθε μέρα και πως θα τα προλαβαίνω...δεν θέλω όλο αυτό να μου βγει σε νεύρα... Εσείς πως τα καταφέρατε με τις δουλειές;;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επίσης όταν θα βγάλει δόντια ή θα είναι άρρωστη και θα ξενυχταω μαζί τ πως την άλλη μέρα θα πηγαίνω στην δουλειά;;; θέλω ο τι κάνεις κάνω να το κάνω καλά και όλο αυτό με αγχώνει... Προς ώρας ο άντρας μου κάνει δύο δουλειές κ τα καταφέρνουμε μια χαρά αλλά η αγωνία για το μέλλον.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όλοι προσαρμόζονται στις εκάστοτε συνθήκες. Μια χαρά θα τα καταφέρεις όλα. Αν όμως τα καταφέρνετε κ θέλεις να μείνεις στο σπιτι με τ παιδάκι σου κάντο. Αν θέλεις να γυρίσεις ώστε να δουλεύει λιγότερες ώρες ο άντρας σ κ να έχετε περισσότερο χρόνο μαζί κ αυτό νορμάλ. Είναι μια απόφαση π θα πάρεις με τ άντρα σου αφού τα βάλετε κάπου. Σε όποια ηλικία κ να είναι τα παιδιά πάντα θα υπάρχει κάποιο ζόρι για να τα αφήσεις. Όταν πάνε παιδικό θα αρρωσταίνουν Συνέχεια, όταν πανε δημοτικο θ θέλουν διάβασμα κτλ. Έτσι είναι η ζωή μετά τα παιδιά. Οποία αποφαση κ να πάρεις να τ κάνεις με την καρδιά σου κ όλα θα πάνε καλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απλά όταν γίνεσαι μάνα και έχει προτεραιότητα το παιδί σου μαθαίνεις και να παραβλέπεις κάποια πράγματα που στην προ παιδιού εποχή τα ήθελες στην εντέλεια. Θα ξεσκονίζεις λογότερο, θα σιδερώνεις λιγότερο, θα τακτοποιείς λογότερο ή ότι άλλο εσύ νομίζεις αλλά θα ασχολείσαι περισσότερο με το παιδί σου,θα γίνεται αυτόματα αυτό και χωρίς τύψεις ότι παραμελείς το νοικοκυριό. Μην βάζεις για τον εαυτό σου τόσο υψηλά τον πήχη του να τα κάνεις όλα τέλεια γιατί γίνεσαι εσύ η ίδια εχθρός σου και σε πολεμάς. Να σκέφτεσαι ότι ό,τι κάνεις το κάνεις με γνώμονα το καλό του παιδιού σου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα!Μόλις γίνει έξι μηνών θα γυρίσεις η λίγο αργότερα??

Πάντα θα υπάρχει κάτι που δεν θα έχεις τον ίδιο χρόνο πια η αλήθεια είναι αυτή!εφόσον έχεις μάθει να έχεις τα δικά σου χρήματα και γενικότερα να δουλεύεις πιστεύω θα σου κάνει καλό!αν νιώθεις ότι έχεις ανάγκη να την αφήσεις το καλύτερο είναι να τα βάλετε κάτω με τον σύζυγό σου και να τα συζητήσετε!Εγώ δεν θα σου έλεγα να σταματήσεις πάντως...επιλογές είναι αυτές και άλλωστε ακόμα είναι πολύ νωρίς!θα δεις και εσύ με τον καιρό πως δεν θα γίνει και κάτι αν λείπεις λίγο μες τη μέρα!άλλωστε για το  καλύτερο της οικογένειας θα είναι να μπαίνουν περισσότερα χρήματα στο σπίτι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχετε δίκιο απλά εγώ δεν νιώθω έτοιμη ακόμα.... Μόνο στην σκέψη κλαίω ίσως φταίνε ακόμα οι ορμόνες... 2μιση μηνών είναι η μπέμπα μας.. Και ίσως φταίει ότι δεν το είχα σκεφτεί ποτέ ότι θα γυρίσω... Είχα αποφασίσει εξ αρχής ότι θα την μεγαλώσω... Δεν είχα περάσει κ καλά σ αυτήν την δουλειά είναι περίεργο το κλίμα κ έχω περάσει πολλά.. Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η elena90 είπε:

Έχετε δίκιο απλά εγώ δεν νιώθω έτοιμη ακόμα.... Μόνο στην σκέψη κλαίω ίσως φταίνε ακόμα οι ορμόνες... 2μιση μηνών είναι η μπέμπα μας.. Και ίσως φταίει ότι δεν το είχα σκεφτεί ποτέ ότι θα γυρίσω... Είχα αποφασίσει εξ αρχής ότι θα την μεγαλώσω... Δεν είχα περάσει κ καλά σ αυτήν την δουλειά είναι περίεργο το κλίμα κ έχω περάσει πολλά.. Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας 

Μη στεναχωριέσαι από τώρα και απόλαυσε τη μπέμπα σου που θα μεγαλώνει!!!!Εγώ για παράδειγμα Μόλις γεννήσω με το καλό θα πάρω τις 63 μέρες μετά έχω την άδεια του έτους 4 βδομάδες και το 6 μήνο του ΟΑΕΔ...με τη νέα χρονιά θα έχω 5 βδομάδες άδεια (κλείνω επιτέλους την 10 ετια!!!)και μπορώ να πάρω το μειωμένο ωράριο δε σε άδεια που βγαίνει 3 μισή μήνες ακόμα !δες αν μπορείς όταν έρθει η ώρα Να το πάρεις και εσύ αν σε βολεύει σε άδεια γιατί θα έχει γίνει ενός έτους η μπέμπα σου!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είναι καθαρά με βάση τις ανάγκες θα έλεγα και εγώ. Κάθε επιλογη έχει κάποια θετικά και κάποια αρνητικά... Θα τα βάλετε κάτω όλα και θα δείτε τι είναι καλύτερο για εσάς και σας ταιριάζει... Είμαι σίγουρη ότι όλα θα πάνε καλά. Να σας ζήσει η Μπεμπα σας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είπαμε να το συζητήσουμε με την πεθερά μου να το σκεφτεί πολύ καλά και να μας απαντήσει αν μπορεί... Και να μου πουν κ στην δουλειά αν δέχονται να γυρίσω μόνο για 6 ωρο.... Θα το παλέψω κ εύχομαι να πάνε όλα καλά... Να μην νιώσει η μπέμπα μου ότι τη εγκαταλείπω... Κ όταν μεγαλώσει θα της εξηγήσω πως το έκανα για το καλό της... Εύχομαι να τα καταφέρω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην απελπίζεσαι από τώρα. Κατ αρχάς στους 6 μήνες μπορεί εσύ να θες να γυρίσεις στη δουλειά. Έπειτα είτε 6 μηνων είναι τ παιδάκι σ είτε 2 χρόνων δ θα θυμάται ότι μέχρι τότε είσασταν συνέχεια μαζί. Εκτός αν γυρίσεις στη δουλειά όταν έχει μεγαλώσει αρκετά κ τότε πιστεύω θα είναι πολύ πιο δύσκολο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα! 

Θα σου πω την δική μου πλευρά..

εγώ σταμάτησα τη δουλειά μου για το λόγο αυτό.. για να μεγαλώσω το παιδάκι μου, να κάνω άλλο ένα , να μεγαλώσει λίγο και μετά να βρω δουλειά..

δεν είναι καθόλου εύκολη απόφαση.. ούτε τα πράγματα είναι εύκολα όλη μέρα στο σπίτι .. λίγο η κούραση , λίγο η ρουτίνα διότι έχεις συνηθίσει αλλιώς, σε κουράζουν..

δούλευα και γω πάρα πολλά χρόνια και δεν ξέρω ακόμα αν έχω πάρει τη σωστή απόφαση.

βέβαια η αλήθεια είναι πως χαίρεσαι τα μωρά σου κλπ αλλά υπάρχουν και πολλές δυσκολίες.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Προς γκρεμός και πίσω ρέμα αυτό λέμε κ με τον άντρα μου.... Κάτι χάνεις κάτι κερδίζεις.... Αυτό που με κάνει να νιώθω καλύτερα είναι ότι δεν είναι πολλές οι ώρες πιστεύω 8 με 2.... Και μόνο πενθήμερο... Κάι ότι είναι πολύ κοντά η δουλειά μ με το σπίτι μου έχω κοντά καιρός τις δύο μαμάδες και θ έχω βοήθεια και σε φαγητό και σε δουλειές του σπιτιού... Κ όπως είπατε αργά ή γρήγορα έρχεται η στιγμή που τα αποχωριζοναστε όταν πάνε σχολείο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου πω και την δική μου εμπειρία που γύρισα στη δουλεια πριν 2 μήνες όταν η μπεμπα ήταν 5 μηνών. Τις πρώτες εβδομάδες ήμουν πολύ στεναχωρημένη. Μα πολύ. Σιγά σιγά το συνήθισα. Και τώρα βέβαια με πιάνει που και που να τα βροντήξω όλα και να γυρίσω σπίτι να κάτσω με την ζουμπουρλού μου. Αλλά είναι όλα αυτά που είπες. Και γω δεν μπορώ να ζητάω από τον άντρα μου λεφτά. Επίσης, δε νομίζω ότι αν απέχω από τον εργασιακό στοίβο θα με πάρει κανείς μετά από χρόνια να δουλέψω πάλι. Είναι δίκοπο μαχαίρι. 

Το μαγείρεμα του παιδιού μη σε απασχολεί. Είναι 15 λεπτά υπόθεση. Δεν τρώνε και μουσακα! Φρουτόκρεμες και χορτόσουπες/κρεατοσουπες στον ατμό! Έχω πάρει ένα ειδικό ατμομάγειρα (που είναι για μωρά) και σε 15 λεπτά τα έχει μαγειρέψει όλα και τα έχει αλέσει κιόλας. Μαγική συσκευή λέμε! 

Εγώ αντι του μειωμένου ωραρίου 2 ώρες την ημέρα, το πήρα όλο σε μία μέρα την εβδομάδα και έτσι για πάνω από χρόνο δεν θα πηγαίνω τις Παρασκευές καθόλου στη δουλειά. Και έτσι έχω μία ολόκληρη μέρα αφιερωμένη σε μένα και στην μπεμπού την ζουμπουρλού! Συν το Σαββατοκύριακο που είμαστε και με τον άντρα μου.

Τα απογεύματα που γυρνάω παίζουμε κανένα μισάωρο. Μετά αρχίζουν οι γκρινίτσες και οι νύστες οπότε η αλήθεια είναι ότι δεν κάνουμε πολλά. Αλλά τουλάχιστον έχουμε το ΠΣΚ.

Τουλαχιστον όταν θα αρχίσει να καταλαβαίνει περισσότερα, θα έχει μάθει ότι η μαμά και ο μπαμπάς λείπουν αυτές τις ώρες και ελπίζω να μην μας τραβάει από τα μπατζάκια για να μην φύγουμε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η tatouska είπε:

Τουλαχιστον όταν θα αρχίσει να καταλαβαίνει περισσότερα, θα έχει μάθει ότι η μαμά και ο μπαμπάς λείπουν αυτές τις ώρες και ελπίζω να μην μας τραβάει από τα μπατζάκια για να μην φύγουμε!!

Αυτό το ακούω συνήθως από μαμάδες που πάνε στην δουλειά όταν τα παιδιά τους είναι 4-5 ετών και έχουν συνηθίσει πλέον την παρουσία της μητέρας στο σπίτι όλο το 24ωρο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Κι εγω επέστρεψα στην δουλειά (και μάλιστα σε διπλανή πόλη)όταν το μωρό ήταν 2μιση μηνών(και θήλαζα και θηλάζω). Μόνο η πρώτη μέρα ήταν δύσκολη..(και η τελευταία ώρα στη δουλειά κάθε μέρα που πεταρίζει η μικρή στα μάτια μου :) ). Είμαι υπερ του να δουλεύει μια μητέρα για χίλιους δυο λόγους. Βγαίνει από το σπίτι, προσφέρει και εκτός σπιτιού, συναναστρέφεται με ανθρώπους χωρίς να μιλάει για την οικογένεια, προσφέρει οικονομική βοήθεια στο σπίτι, της λείπει λίιιγο το σπίτι κι έτσι γυρίζει πιο ευδιάθετη και έτοιμη να προσφέρει παραπάνω (ξερουτινιάζει). Κι εγώ δεν ήθελα να βγω στη δουλειά γιατί η αλήθεια είναι ότι η μητρότητα και το νοικοκυριό είναι 24ωρη δουλειά και μάλιστα full extra, όμως κάτι ρίχνω από το νοικοκυριό βοηθάει και ο άντρας μου και το μωρό δε με βαριέται και όλοι και όλα προσαρμόστηκαν και είμαστε καλύτερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...
στις On 24/2/2019 at 8:42 ΠΜ, ο/η Xanthoula_knkt είπε:

Κι εγω επέστρεψα στην δουλειά (και μάλιστα σε διπλανή πόλη)όταν το μωρό ήταν 2μιση μηνών(και θήλαζα και θηλάζω). Μόνο η πρώτη μέρα ήταν δύσκολη..(και η τελευταία ώρα στη δουλειά κάθε μέρα που πεταρίζει η μικρή στα μάτια μου :) ). Είμαι υπερ του να δουλεύει μια μητέρα για χίλιους δυο λόγους. Βγαίνει από το σπίτι, προσφέρει και εκτός σπιτιού, συναναστρέφεται με ανθρώπους χωρίς να μιλάει για την οικογένεια, προσφέρει οικονομική βοήθεια στο σπίτι, της λείπει λίιιγο το σπίτι κι έτσι γυρίζει πιο ευδιάθετη και έτοιμη να προσφέρει παραπάνω (ξερουτινιάζει). Κι εγώ δεν ήθελα να βγω στη δουλειά γιατί η αλήθεια είναι ότι η μητρότητα και το νοικοκυριό είναι 24ωρη δουλειά και μάλιστα full extra, όμως κάτι ρίχνω από το νοικοκυριό βοηθάει και ο άντρας μου και το μωρό δε με βαριέται και όλοι και όλα προσαρμόστηκαν και είμαστε καλύτερα.

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας μου δίνεται δύναμη.... Για πείτε μου πάνω κάτω δηλαδή πως είναι η μέρα σας;;; με αγχώνει ότι θα τρέχω όλη μέρα και δεν θα προλαβαίνω στην ουσία να κάνω τίποτα... Και πάνω από όλα να περνάω χρόνο με την μικρή μου.... Το ωράριο μου θα είναι 8-2... Η απόσταση να την πάω στην πεθερά μου είναι δέκα λεπτά κ απόγευμα εκεί πάλι δέκα λεπτά στη δουλειά.. Μένω σε επαρχία καιρός είναι όλα πολύ κοντά.... Πείτε κάναμε μικρό κόλπο προγράμματος που κάνετε... Δεν ξέρω πως θα είναι τότε και τα γεύματα της γιατί ακόμα είμαστε στο γάλα τότε θα είναι 8 μηνών οπότε δεν ξέρω πως είναι.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
στις On 19/3/2019 at 3:24 ΜΜ, ο/η elena90 είπε:

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας μου δίνεται δύναμη.... Για πείτε μου πάνω κάτω δηλαδή πως είναι η μέρα σας;;; με αγχώνει ότι θα τρέχω όλη μέρα και δεν θα προλαβαίνω στην ουσία να κάνω τίποτα... Και πάνω από όλα να περνάω χρόνο με την μικρή μου.... Το ωράριο μου θα είναι 8-2... Η απόσταση να την πάω στην πεθερά μου είναι δέκα λεπτά κ απόγευμα εκεί πάλι δέκα λεπτά στη δουλειά.. Μένω σε επαρχία καιρός είναι όλα πολύ κοντά.... Πείτε κάναμε μικρό κόλπο προγράμματος που κάνετε... Δεν ξέρω πως θα είναι τότε και τα γεύματα της γιατί ακόμα είμαστε στο γάλα τότε θα είναι 8 μηνών οπότε δεν ξέρω πως είναι.... 

το προγραμμα ειναι πιεσμενο αλλα ειναι αρκετος ο χρονος και οταν γυριζεις για τη μικρη σου.το ωραριο ειναι πολυ καλο.οπως σου ειπα λιγο θα κοψεις απο τις απαιτησεις στο νοικοκυριο λιγο θα βοηθαει ο αντρας σου λιγο θα κανεις καποιες δουλειες σα παιχνιδι μαζι με τη μικρη..ολα γινονται!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...