Μετάβαση σε περιεχόμενο

Προγεστερονη και εγκυμοσύνη


Eutuxia

Recommended Posts

Κορίτσια μου καλησπέρα!

θελω τις πολύτιμες συμβουλές σας γιατί μάλλον με τον γιατρό μου δεν βγάζω άκρη! Είμαι 12 εβδομάδων έγκυος και στην έκτη εβδομάδα ο γιατρός μου είπε να παίρνω 3 φορές την ημέρα προγεστερονη (utrogestan 200mgx3) γιατί είχα δει λίγα καφέ αχνά υγρά!

απο τότε για 1,5 είμαι ξαπλωμένη στο κρεβάτι με φοβερές ΖΑΛΑΔΕΣ και αναγούλες...Ενετούς κτλ 

Οι  εμετοί πέρασαν αλλά οι ζαλάδες είναι φρικτές! Ο γιατρός μου είπε ότι μέχρι και τον 8ο θα παίρνω τα χάπια και ότι οι ζαλάδες μου είναι φυσιολογικές και όχι από τα χάπια! Εγώ με το που τα παίρνω μετά από μια ώρα χάνω κυριολεκτικά το φως μου! 

Αποφασισα μια δυο μέρες να μην τα πάρω λοιπόν για να δω αν είναι στο μυαλό μου! Όλα πέρασαν.!!!! Ήμουν άλλος άνθρωπος! 

Τι να κάνω όμως;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Eutuxia είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα!

θελω τις πολύτιμες συμβουλές σας γιατί μάλλον με τον γιατρό μου δεν βγάζω άκρη! Είμαι 12 εβδομάδων έγκυος και στην έκτη εβδομάδα ο γιατρός μου είπε να παίρνω 3 φορές την ημέρα προγεστερονη (utrogestan 200mgx3) γιατί είχα δει λίγα καφέ αχνά υγρά!

απο τότε για 1,5 είμαι ξαπλωμένη στο κρεβάτι με φοβερές ΖΑΛΑΔΕΣ και αναγούλες...Ενετούς κτλ 

Οι  εμετοί πέρασαν αλλά οι ζαλάδες είναι φρικτές! Ο γιατρός μου είπε ότι μέχρι και τον 8ο θα παίρνω τα χάπια και ότι οι ζαλάδες μου είναι φυσιολογικές και όχι από τα χάπια! Εγώ με το που τα παίρνω μετά από μια ώρα χάνω κυριολεκτικά το φως μου! 

Αποφασισα μια δυο μέρες να μην τα πάρω λοιπόν για να δω αν είναι στο μυαλό μου! Όλα πέρασαν.!!!! Ήμουν άλλος άνθρωπος! 

Τι να κάνω όμως;;;;

Γεια σου,δεν έχω προσωπική πείρα από τα utrogestan  γιατι κάποια στιγμή που χρειάστηκε να πάρω προγεστερόνη χρησιμοποίησα κολπική αλοιφή  vasclor,μια φίλη μου όμως που επερνε τα utrogestan είχανε ως παρενέργειες ζαλάδες και ο γιατρός της τα άλλαξε και θυμάμαι της είχε πει ότι σε πολλές γυναικες φέρνουν ζάλη,απορώ πως ο γιατρός σου δεν το καταλαβαίνει να σου τα αλλάξει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και με το καλό το μωράκι σου!Εγώ έπαιρνα στην αρχή και ήταν να ξανα πάρω τώρα αλλά τη γλίτωσα ευτυχώς!!!!μου έφερναν και εμένα ζαλάδες...Και από όσο είχα ρωτήσει σε πολλές κοπέλες!δες αρχικά αν είναι από αυτά που μπορείς να τα πάρεις και κολπικα γιατί δεν έχεις λένε ζαλάδες αν τα πάρεις κολπικα..Όταν μου το είπαν τα Είχα τελειώσει και δεν το δοκίμασα!διαφορετικά αν έχεις αμφιβολία για το γιατρό σου πάρε και μια δεύτερη γνώμη....

 

Γιατί να τα παίρνεις μέχρι τον 8ο???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν έχω καταλάβει....είναι λίγο αυστηρός ο γιατρός και λογικά τα δίνει προληπτικά! Σκέφτομαι να δω και δεύτερο γιατρό γιατί δεν μπορώ άλλο! Είμαι σαν μαστουρωμένη όλη μερα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Eutuxia είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα!

θελω τις πολύτιμες συμβουλές σας γιατί μάλλον με τον γιατρό μου δεν βγάζω άκρη! Είμαι 12 εβδομάδων έγκυος και στην έκτη εβδομάδα ο γιατρός μου είπε να παίρνω 3 φορές την ημέρα προγεστερονη (utrogestan 200mgx3) γιατί είχα δει λίγα καφέ αχνά υγρά!

απο τότε για 1,5 είμαι ξαπλωμένη στο κρεβάτι με φοβερές ΖΑΛΑΔΕΣ και αναγούλες...Ενετούς κτλ 

Οι  εμετοί πέρασαν αλλά οι ζαλάδες είναι φρικτές! Ο γιατρός μου είπε ότι μέχρι και τον 8ο θα παίρνω τα χάπια και ότι οι ζαλάδες μου είναι φυσιολογικές και όχι από τα χάπια! Εγώ με το που τα παίρνω μετά από μια ώρα χάνω κυριολεκτικά το φως μου! 

Αποφασισα μια δυο μέρες να μην τα πάρω λοιπόν για να δω αν είναι στο μυαλό μου! Όλα πέρασαν.!!!! Ήμουν άλλος άνθρωπος! 

Τι να κάνω όμως;;;;

καταρχην συγχαρητηρια.....ισως να του ζητουσες να την παιρνεις κολπικα την προγεστερονη...εγω παλιοτερα του ειπα για την χαλια κατασταση απο το στομα κ μου εδωσε κολπικα την crinon νομιζω κ κολπικα επισης utrogestan.....με το καλο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου καλη εγκυμοσύνη να σου ευχηθώ κ εγώ! Λοιπόν εμένα ο ιατρός μου είχε πει ένα κολπικά δύο από το στόμα. Υπάρχει κόλπο, εγώ αυτό κάνω! Εμένα οι ζαλάδες κρατούσαν για μια με δύο ώρες! Λοιπόν θα παίρνεις το χάπι κατά τις 11 το βράδυ πριν κοιμηθείς, το άλλο πάρτι πχ στις 7 το πρωί η κ στις 5 και πέσε πάλι για ύπνο (μέχρι να σηκωθω εμένα οι ζαλάδες θα έχουν πέρασει!),κ το μεσημέρι βάζω το χάπι κολπικά κ δεν έχω καμία παρενέργεια! Την πρώτη φορά που πήρα το χάπι κ δεν ήξερα τις παρενέργειες, με έπιασαν στο λεωφορείο και νόμιζα ότι πεθαίνω...χαχχα!καντο έτσι κ θα με θυμηθείς! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Eutuxia είπε:

Δεν έχω καταλάβει....είναι λίγο αυστηρός ο γιατρός και λογικά τα δίνει προληπτικά! Σκέφτομαι να δω και δεύτερο γιατρό γιατί δεν μπορώ άλλο! Είμαι σαν μαστουρωμένη όλη μερα

Δοκίμασε τα κολπικα αν είναι τα utrogestan εγώ αυτά έπαιρνα και πήγαινε για μια δεύτερη γνώμη δεν είναι καλό!Όσο για το ότι είναι αυστηρός κ γιατρός το θεωρώ υπερβολή να σου δίνει μέχρι τον 8ο τα χάπια...Πώς το ξέρει από τώρα ότι θα τα χρειαστείς??Γιατί Ναι στην αρχή βοηθάνε μέχρι να γίνει ο πλακούντας  και μετά σε περιπτώσεις με πρόβλημα από όσο ξέρω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ και πάλι πολύ Και για τις συμβουλές σας αλλά και για τις ευχές σας! Η αλήθεια είναι πως παλαιότερα έβαζα ξυπνητήρι πολύ νωρίς το πρωί για να πάρω το χάπι και μετά κοιμόμουνα. Αυτό που με χαλάει πολύ του μεσημεριού οπότε θα του πω να το παίρνω κολπικά αυτό τουλάχιστον και βλέπουμε.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...