Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλοκαιρινά bebe 2019!!!


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η Rinaki88 είπε:

Καλά ναι νομίζω ότι μόνο όταν το πάρουν στα χέρια τους καταλάβαινουν απόλυτα περί τίνος πρόκειται. Ήθελα να ρωτήσω κάθε πότε κάνετε υπέρηχο τον πρώτο καιρό; Επίσης σας έχουν γράψει κάποιο συμπλήρωμα; Σίδηρο, D κλπ; Γιατί εμένα ακόμη δεν μου έχει γράψει κάτι.  Παίρνω μόνο τις Pregnacare και μου είπε ο γιατρός να παιρνω Filicine που έτσι κι αλλιώς έπαιρνα 3-4 μήνες πριν μείνω έγκυος. 

Στην αρχή καναμε κάθε 20 μέρες υπέρηχο. Εγώ μόνο filicine παίρνω,που το παίρνω εδώ και τρία χρόνια.σιγα σιγά όμως πιστεύω θα μου δώσει και σίδηρο και ασβέστιο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ένα πράγμα που μου έκανε τρομερή εντύπωση - μάλλον το είχα ξεχάσει! - είναι το θέμα με τα καρότα! Η διατροφολόγος μου μου έδωσε μια λίστα με τρόφιμα που πρέπει να αποφεύγω και μια άλλη που μου συστήνει να τα προτιμώ και τα καρότα ήταν στην λίστα με αυτά που πρέπει να αποφεύγω! Μου πέσανε τα μαλλιά! Γιατί την ρωτάω και μου λέει "έχουν μεγάλη ποσότητα βιταμίνης Α και πρέπει να τα αποφεύγεις γιατί προκαλούν τερατογέννεση στο έμβρυο"...Αντιθέτως μου έγραψε να τρώω φυστίκια γιατί περιέχουν φυλλικό οξύ. Ρώτησα και την γυναικολόγο γιατί μου φάνηκαν λίγο κουφά αυτά και μου τα επιβεβαίωσε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

Ένα πράγμα που μου έκανε τρομερή εντύπωση - μάλλον το είχα ξεχάσει! - είναι το θέμα με τα καρότα! Η διατροφολόγος μου μου έδωσε μια λίστα με τρόφιμα που πρέπει να αποφεύγω και μια άλλη που μου συστήνει να τα προτιμώ και τα καρότα ήταν στην λίστα με αυτά που πρέπει να αποφεύγω! Μου πέσανε τα μαλλιά! Γιατί την ρωτάω και μου λέει "έχουν μεγάλη ποσότητα βιταμίνης Α και πρέπει να τα αποφεύγεις γιατί προκαλούν τερατογέννεση στο έμβρυο"...Αντιθέτως μου έγραψε να τρώω φυστίκια γιατί περιέχουν φυλλικό οξύ. Ρώτησα και την γυναικολόγο γιατί μου φάνηκαν λίγο κουφά αυτά και μου τα επιβεβαίωσε!

Και το συκώτι αύτα στο πρώτο τρίμηνο μετά ναού λένε πρέπει να τρως από αυτά 

Και προχτές κατι διάβαζα αλλά δεν θυμάμαι το ήταν και μου φάνηκε επίσης παράξενο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εσείς που είσαστε πιο προχωρημένες στην εγκυμοσύνη, την εξέταση για κυστική ίνωση την κάνατε; Σας την έγραψαν; Πόσο στοίχησε? Την κάνανε και οι άντρες σας; (λίγες ερωτήσεις ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η egw είπε:

Και σένα ο πρώτος θα είναι;

Να σου πω τώρα με τις γιορτές περνασντ οι μέρες  ε τώρα θα ξεκινήσει ο μικρός σχολείο θα περνάνε πάλι 

Έχω βέβαια τρομερη αγωνία 

Εχεις και το άλλο σου το παιδάκι οπότε έχεις να ξεχνιέσαι. Εγώ δυστυχώς πέραν της δουλειάς μόνο αυτό έχω. 

Εμένα είναι δεύτερος υπέρηχος αλλά στην ουσία πρώτος γιατί τον πρώτο τον έκανα μια εβδομάδα μετά την καθυστέρηση και μου εδειξε σάκο και λεκιθικο ασκό. Ήταν νωρίς. Οπότε σε αυτόν τώρα περιμένουμε να ακούσουμε καρδούλα. 

στις πριν 17 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

Ένα πράγμα που μου έκανε τρομερή εντύπωση - μάλλον το είχα ξεχάσει! - είναι το θέμα με τα καρότα! Η διατροφολόγος μου μου έδωσε μια λίστα με τρόφιμα που πρέπει να αποφεύγω και μια άλλη που μου συστήνει να τα προτιμώ και τα καρότα ήταν στην λίστα με αυτά που πρέπει να αποφεύγω! Μου πέσανε τα μαλλιά! Γιατί την ρωτάω και μου λέει "έχουν μεγάλη ποσότητα βιταμίνης Α και πρέπει να τα αποφεύγεις γιατί προκαλούν τερατογέννεση στο έμβρυο"...Αντιθέτως μου έγραψε να τρώω φυστίκια γιατί περιέχουν φυλλικό οξύ. Ρώτησα και την γυναικολόγο γιατί μου φάνηκαν λίγο κουφά αυτά και μου τα επιβεβαίωσε!

Αυτό με την βιταμίνη Α ισχύει. Όταν είχα ρωτήσει τον γιατρο για συμπλήρωμα διατροφής μου είπε πάρε οτιδήποτε δεν περιέχει βιταμίνη Α γιατί είναι υπεύθυνη για μεταλλάξεις στο έμβρυο. Αλλά για τα καρότα δεν το ηξερα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

Εσείς που είσαστε πιο προχωρημένες στην εγκυμοσύνη, την εξέταση για κυστική ίνωση την κάνατε; Σας την έγραψαν; Πόσο στοίχησε? Την κάνανε και οι άντρες σας; (λίγες ερωτήσεις ?

Εγώ έκανα εξέταση για κυστική ίνωση πριν μεινω εγκυος. Μου την εγράψε ο γιατρος και την έκανα στο Πανεπιστημιακο Νοσοκομείο και δεν πλήρωσα τίποτε. Αν πας ιδιωτικά είναι πολύ ακριβή. Βγήκε αρνητική οπότε δεν χρειάστηκε να κάνει ο άντρας μου. 

Έκανα και εξέταση για θρομβοφιλια και βγήκα ετεροζυγωτης σε 3 γονίδια. Οπότε τώρα κάνω αντιπηκτικες για να μην υπάρξει θέμα στο μωρό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα θα μου την γράψει η γυναικολόγος τώρα, είναι φρέσκο φασούλι στις εγκυμοσύνες να γράφουν αυτή την εξέταση οπότε θα πρέπει να την κάνω. Λες αν πάω έξω να με βδάρουν και να πρέπει να πάω νοσοκομείο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

Εμένα θα μου την γράψει η γυναικολόγος τώρα, είναι φρέσκο φασούλι στις εγκυμοσύνες να γράφουν αυτή την εξέταση οπότε θα πρέπει να την κάνω. Λες αν πάω έξω να με βδάρουν και να πρέπει να πάω νοσοκομείο?

Εγώ που ρώτησα σε μικροβιολογικο για να καλύψουν το 95% των μεταλλάξεων μου ζήτησαν 500 ευρώ και έπαθα σοκ. Πήρα τηλέφωνο στο Πανεπιστημιακο και την έκαναν δωρεάν. Δεν την κανουν όμως σε όλα τα νοσοκομεία. Αθήνα μονο στο Λαϊκό νομίζω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

Εσείς που είσαστε πιο προχωρημένες στην εγκυμοσύνη, την εξέταση για κυστική ίνωση την κάνατε; Σας την έγραψαν; Πόσο στοίχησε? Την κάνανε και οι άντρες σας; (λίγες ερωτήσεις ?

Τι είναι αυτό;όχι δεν κάναμε κάτι τέτοιο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Rinaki88 είπε:

Εχεις και το άλλο σου το παιδάκι οπότε έχεις να ξεχνιέσαι. Εγώ δυστυχώς πέραν της δουλειάς μόνο αυτό έχω. 

Εμένα είναι δεύτερος υπέρηχος αλλά στην ουσία πρώτος γιατί τον πρώτο τον έκανα μια εβδομάδα μετά την καθυστέρηση και μου εδειξε σάκο και λεκιθικο ασκό. Ήταν νωρίς. Οπότε σε αυτόν τώρα περιμένουμε να ακούσουμε καρδούλα. 

Αυτό με την βιταμίνη Α ισχύει. Όταν είχα ρωτήσει τον γιατρο για συμπλήρωμα διατροφής μου είπε πάρε οτιδήποτε δεν περιέχει βιταμίνη Α γιατί είναι υπεύθυνη για μεταλλάξεις στο έμβρυο. Αλλά για τα καρότα δεν το ηξερα. 

Μου είχε δώσει λίστα αλλά δεν είχε το καρότο μέσα τι πρέπει και τι όχι και σε ποιο μήνα κάθε φορά για καρότο δεν θυμάμαι κάτι 

Εντάξει η αλήθεια είναι ότι το πρώτο και εγώ αγωνιούσα πιο πολύ αλλά τώρα μια που ξέρω μια που έχω και πιο πολύ ασχολία όλοι το λένε ότι στο δεύτερο πςρανει πιο εύκολα ο καιρός 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Rinaki88 είπε:

Εγώ έκανα εξέταση για κυστική ίνωση πριν μεινω εγκυος. Μου την εγράψε ο γιατρος και την έκανα στο Πανεπιστημιακο Νοσοκομείο και δεν πλήρωσα τίποτε. Αν πας ιδιωτικά είναι πολύ ακριβή. Βγήκε αρνητική οπότε δεν χρειάστηκε να κάνει ο άντρας μου. 

Έκανα και εξέταση για θρομβοφιλια και βγήκα ετεροζυγωτης σε 3 γονίδια. Οπότε τώρα κάνω αντιπηκτικες για να μην υπάρξει θέμα στο μωρό. 

Μα.τι είναι αυτή η εξέταση;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

Εσείς που είσαστε πιο προχωρημένες στην εγκυμοσύνη, την εξέταση για κυστική ίνωση την κάνατε; Σας την έγραψαν; Πόσο στοίχησε? Την κάνανε και οι άντρες σας; (λίγες ερωτήσεις ?

Εμένα δεν μου την έγραψε Ούτε ανέφερε κάτι,αλλά την Τρίτη που θα πάω θα τον ρωτήσω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Rinaki88 είπε:

Εγώ έκανα εξέταση για κυστική ίνωση πριν μεινω εγκυος. Μου την εγράψε ο γιατρος και την έκανα στο Πανεπιστημιακο Νοσοκομείο και δεν πλήρωσα τίποτε. Αν πας ιδιωτικά είναι πολύ ακριβή. Βγήκε αρνητική οπότε δεν χρειάστηκε να κάνει ο άντρας μου. 

Έκανα και εξέταση για θρομβοφιλια και βγήκα ετεροζυγωτης σε 3 γονίδια. Οπότε τώρα κάνω αντιπηκτικες για να μην υπάρξει θέμα στο μωρό. 

Και εγώ κάνω αντιπηκτικες απο την αρχή Γιατί έχω θρομβοφιλια.σου κάνουνε μελανιές;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είναι μια πάθηση που μεταδίδεται από την μητέρα ή τον πατέρα στο παιδί και η οποία είναι θανατηφόρος. Εμένα μου είπε θα μου την γράψει και μάλλον θα πάω στο νοσοκομείο να την κάνω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η vivika10 είπε:

Και εγώ κάνω αντιπηκτικες απο την αρχή Γιατί έχω θρομβοφιλια.σου κάνουνε μελανιές;

Ναι μου κάνουν αρκετές φορές και κρατουν και αρκετά. Ποιες κάνεις; Εγω ξεκινησα με Fraxiparine αλλά επειδή δεν μπορούσα πλέον να τις βρω πήρα τις innohep.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

Είναι μια πάθηση που μεταδίδεται από την μητέρα ή τον πατέρα στο παιδί και η οποία είναι θανατηφόρος. Εμένα μου είπε θα μου την γράψει και μάλλον θα πάω στο νοσοκομείο να την κάνω. 

Και καλά γίνεται το τρίτο μήνα; Και είναι αιματολογική;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η egw είπε:

Και καλά γίνεται το τρίτο μήνα; Και είναι αιματολογική;

Οπότε θες γινεται. Είναι σαν την εξέταση για το στίγμα. Είναι αιματολογική. Το παιδί έχει μεγάλες πιθανότητες να νοσησει αν και οι 2 γονείς είναι φορείς ή αν ένας από τους γονείς νοσεί. Κατά κύριο λόγο πληττει τους πνεύμονες σε πρώτη φάση και δημιουργεί σοβαρά προβλήματα αλλά μπορεί να δημιουργησει προβλήματα και σε άλλα όργανα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η Rinaki88 είπε:

Ναι μου κάνουν αρκετές φορές και κρατουν και αρκετά. Ποιες κάνεις; Εγω ξεκινησα με Fraxiparine αλλά επειδή δεν μπορούσα πλέον να τις βρω πήρα τις innohep.

Innohep κάνω,τις έκανα και πριν 3 χρόνια που είχα πάθει θρόμβωση,και τώρα πάλι αυτές μου εδωσε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η vivika10 είπε:

Innohep κάνω,τις έκανα και πριν 3 χρόνια που είχα πάθει θρόμβωση,και τώρα πάλι αυτές μου εδωσε

Τι θρομβωση είχες πάθει κοπέλα μου; Κατά την εγκυμοσύνη ή εκτός; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Rinaki88 είπε:

Τι θρομβωση είχες πάθει κοπέλα μου; Κατά την εγκυμοσύνη ή εκτός; 

Όταν έπαθε θρόμβωση δεν ήμουν έγκυος,έπαιρνα αντισυλληπτικά και δεν γνώριζα πως είχα θρομβοφιλια με αποτελεσμα να μου δημιουργηθει θρομβος.σου έδωσε και σαλοσπιρ ο γιατρός η μόνο ενέσεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Rinaki88 είπε:

Οπότε θες γινεται. Είναι σαν την εξέταση για το στίγμα. Είναι αιματολογική. Το παιδί έχει μεγάλες πιθανότητες να νοσησει αν και οι 2 γονείς είναι φορείς ή αν ένας από τους γονείς νοσεί. Κατά κύριο λόγο πληττει τους πνεύμονες σε πρώτη φάση και δημιουργεί σοβαρά προβλήματα αλλά μπορεί να δημιουργησει προβλήματα και σε άλλα όργανα. 

Μάλιστα δεν το ήξερα .για γράψε μου ξανά το όνομα να ρωτήσω την αδερφή μου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 4/1/2019 at 8:14 ΠΜ, ο/η KONSTANTIA είπε:

Για να μαζευόμαστε εδώ σιγά σιγά κορίτσια μου....περιμένω αυξημένες συμμετοχές!!!

Καλησπέρα κ καλή χρονιά! Είμαι στην 14 η εβδομάδα ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η KONSTANTIA είπε:

Εσείς που είσαστε πιο προχωρημένες στην εγκυμοσύνη, την εξέταση για κυστική ίνωση την κάνατε; Σας την έγραψαν; Πόσο στοίχησε? Την κάνανε και οι άντρες σας; (λίγες ερωτήσεις ?

@KONSTANTIA μου εγώ την έκανα όταν μου πήραν αίμα στην εξέταση της αυχενικής διαφάνειας. Κόστισε 30€ και την έκανα μόνο εγώ. Αν έβγαινε θέμα με μένα θα έκανε και ο άντρας μου . Ευτυχώς όλα καλά . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η marakineos είπε:

@KONSTANTIA μου εγώ την έκανα όταν μου πήραν αίμα στην εξέταση της αυχενικής διαφάνειας. Κόστισε 30€ και την έκανα μόνο εγώ. Αν έβγαινε θέμα με μένα θα έκανε και ο άντρας μου . Ευτυχώς όλα καλά . 

Νόμιζα κατάλαβα ποια λέτε

Πω ρε κορίτσια σήμερα ήμουν σε ένα τραπέζι και κάπνιζε μια κοπέλα που ήταν κοντά μου και ήθελα ξερασω μου άρεσε που έλεγα ότι ζοριζομαι να το κόψω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...