Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλοκαιρινά bebe 2019!!!


Recommended Posts

στις πριν 2 ώρες, ο/η stasa199 είπε:

Μου είπαν από τη δουλειά ότι 17 Νοέμβρη τελειώνει η ισοχρονη άδεια και μετά έχω 4 βδομάδες την άδεια του 19 οπότε μόλις τελειώσουν και αυτές θα ξεκινήσει το 6μηνο!

Ισοχρονη είναι η άδεια που κρατάει έναν χρόνο δλδ; Και από ποτέ ξεκινάει αυτή η άδεια;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η KONSTANTIA είπε:

Ισοχρονη είναι η άδεια που κρατάει έναν χρόνο δλδ; Και από ποτέ ξεκινάει αυτή η άδεια;

Είναι το μειωμένο ωράριο σε άδεια!το παίρνεις σε συμφωνία με τον εργοδότη (δεν το δίνουν ολοι) και είναι 3μιση μήνες!ξεκινάει μετά τις 63 μέρες !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Elen81 είπε:

Τα αποστειρωμένα μπιμπερό πρεπει να τα έχουμε απαραιτητα στο ψυγείο; αν θέλω να πάω μια 1ήμερη εκδρομή τί κάνω;

Καλησπερα!Από ότι μου έχουν πει δε χρειάζεται ψυγείο!θα τα αποστειρωσεις και θα τα στεγνώσεις και είναι έτοιμα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η Elen81 είπε:

Τα αποστειρωμένα μπιμπερό πρεπει να τα έχουμε απαραιτητα στο ψυγείο; αν θέλω να πάω μια 1ήμερη εκδρομή τί κάνω;

Δεν τα εβαλα ποτε ψυγείο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και πού τα βάζετε όταν τελειώσει η αποστείρωση; σε ντουλάπι πχ ή σε τάπερ; 

Ωραία, οποτε μπορω να κάνω την εκδρομούλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Elen81 είπε:

Και πού τα βάζετε όταν τελειώσει η αποστείρωση; σε ντουλάπι πχ ή σε τάπερ; 

Ωραία, οποτε μπορω να κάνω την εκδρομούλα.

Εγώ τα αφήνω μέσα στον αποστειρωτη μέχρι να τα χρησιμοποιησω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elen81 είπε:

Και πού τα βάζετε όταν τελειώσει η αποστείρωση; σε ντουλάπι πχ ή σε τάπερ; 

Ωραία, οποτε μπορω να κάνω την εκδρομούλα.

Εγώ μόλις τα βγάλω από τον αποστείρωτη τα γεμίζω και τα βάζω ψυγείο έτσι μου είπε η παιδίατρος κρατάει η αποστείρωση ένα εικοσιτετράωρο στην αρχή είχα άλλο τρόπο ο οποίος ήτανε λάθος 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η vivika10 είπε:

Εγώ μόλις τα βγάλω από τον αποστείρωτη τα γεμίζω και τα βάζω ψυγείο έτσι μου είπε η παιδίατρος κρατάει η αποστείρωση ένα εικοσιτετράωρο στην αρχή είχα άλλο τρόπο ο οποίος ήτανε λάθος 

Τα γεμίζεις με νερό βρασμένο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η vivika10 είπε:

Ναι βραζω το νερό τα γεμίζω και μετά ψυγείο 

Και μετά το νερό το ζεσταίνεις σε Μπεν Μαρί;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

Και μετά το νερό το ζεσταίνεις σε Μπεν Μαρί;

Ναι.στην αρχή έβραζε νερό το έβαζα στο θερμός αποστείρωνα τα  μπιμπερό και μόλις ήθελα να κάνω γάλα τα άνοιγα τον αποστείρωτη έπαιρνα το μπιμπερό και το γέμιζα με νερό η παιδίατρος μου είπε ότι έτσι δεν κρατιούνται αποστειρωμένα Ούτε τα μπουκάλια Ούτε το νερό 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η vivika10 είπε:

Ναι.στην αρχή έβραζε νερό το έβαζα στο θερμός αποστείρωνα τα  μπιμπερό και μόλις ήθελα να κάνω γάλα τα άνοιγα τον αποστείρωτη έπαιρνα το μπιμπερό και το γέμιζα με νερό η παιδίατρος μου είπε ότι έτσι δεν κρατιούνται αποστειρωμένα Ούτε τα μπουκάλια Ούτε το νερό 

Δεν έχω δώσει μπιμπερό ακόμα αλλά από ότι έχω ακούσει και βλρπω από φίλες  και οι 2 τρόποι σωστοί είναι απλά ίσως ο ένας είναι πιο γρήγορος (αυτός με το θερμο). Ο αποστειρωτης μ ξέρω ότι κρατάει 24ωρες πχ!το νερό νομίζω πως δεν έχει σχέση αν είναι φρέσκοβρασμενο η αν το έχεις σε θερμό...εφόσον έχει βράσει είναι κομπλέ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Evoula4 είπε:

Καλησπέρα! Να ρωτήσω....Σήμερα έκλεισε τους 2 μήνες η μικρη μου, αλλαζω τη θηλή στο μπιμπερό από 1 προς 2;

Εμένα ο μικρός έκλεισε τους 3 μήνες τέλη Αυγούστου,ακόμη δεν αλλάξαμε θηλή,εγώ χρησιμοποιώ nuk θα πάρω τώρα τη 0-6 medium να δούμε πως θα πάει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Evoula4 είπε:

Καλησπέρα! Να ρωτήσω....Σήμερα έκλεισε τους 2 μήνες η μικρη μου, αλλαζω τη θηλή στο μπιμπερό από 1 προς 2;

Θηλή αλλάζουμε συνήθως στο 6μηνο, έτσι είναι τα περισσότερα μπιμπερο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια το βρασμενο νερο οταν μπει σε θερμος ξε-αποστειρωνεται γιατι δεν το βαζουμε σε αποστειρωτη. Αρα κατευθειαν γεμιζουμε τα μπιμπερο. Τα οποια διαρκουν αποστειρωμενα για 24 ωρες

εγω εχω αλλη ερωτηςη: εαν αποστειρωσω τα μπιμπερο και δεν τα γεμισω, αλλα θελω να τα γεμισω μετα απο 2-3 ημερες, μπορω;;; η μηπως υπαρχει οριο και στην αποστειρωση σκετων των μπουκαλιων;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νομίζω ότι γινόμαστε λίγο υπερβολικές με την "τελεια"αποστειρωση. Αμερική και Αυστραλία δεν αποστειρωνουν καθόλου!

Εγώ τα αποστειρώνω, δεν τα στεγνώνω...τα κλείνω και τα βάζω σε ένα κουτακι.

@KONSTANTIA χρησιμοποιώ της ΜΑΜ και έχει νούμερα με το μηνα του παιδιου. Δεν είναι μια θηλή μέχρι τους 6 μηνες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!! Και εγώ τα αποστειρωνω κ τα βάζω στο ψυγείο χωρίς νερό. Τα χρησιμοποιώ μέσα στο 24ωρο που υποτίθεται κρατάει η αποστείρωση. Δεν έχει νόημα να τα σκουπισουμε γιατι μετά δεν έχει νόημα η αποστείρωση που έχουμε ήδη κάνει. @Evoula4 Συμφωνώ ότι γινόμαστε σε κάποια θέματα υπερβολικές. Κάποια μωράκια μεγαλώνουν σε πολύ χειρότερες συνθήκες και μια χαρά επιβιώνουν. Όσο για τις θηλες Εγώ έχω τα tomme tippee και αλλάζεις κάθε 3μηνο. Τον επόμενο μήνα θα αλλάξω. Την Πέμπτη έχουμε ραντεβού στον γιατρό κ θα κάνουμε κ το πρώτο εμβόλιο επιτέλους!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Κορτας είπε:

Κοριτσια το βρασμενο νερο οταν μπει σε θερμος ξε-αποστειρωνεται γιατι δεν το βαζουμε σε αποστειρωτη. Αρα κατευθειαν γεμιζουμε τα μπιμπερο. Τα οποια διαρκουν αποστειρωμενα για 24 ωρες

εγω εχω αλλη ερωτηςη: εαν αποστειρωσω τα μπιμπερο και δεν τα γεμισω, αλλα θελω να τα γεμισω μετα απο 2-3 ημερες, μπορω;;; η μηπως υπαρχει οριο και στην αποστειρωση σκετων των μπουκαλιων;

Νομίζω ότι αν παραμείνουν κλειστά δεν παθαίνουν τπτ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@LondonBaby και @Evoula4  θα συμφωνήσω αλλά και θα διαφωνήσω μαζί σας σχετικά με την αποστείρωση. Δεν ανήκω στις μικροβιοφοβικες μαμάδες και στο πρώτο μου παιδί αποστειρωσα τόσο οσο - σε αυτό μας βλέπω ούτε τόσο όσο ? - απλά θέλει μια προσοχή μην κολλήσουμε κανένα σταφυλόκοκκο κλπ. Να φανταστείτε όταν θηλαζα το μωρό κόλλησε μύκητες στο στόμα από την υγρασία/ ιδρώτα του στήθους! Να το αποστειρωσω δεν μπορούσα, τώρα ήδη έχω ένα μεγαλύτερο παιδί που όσο και να το πλένω όλο και κάτι θα φέρει...Απλά προσέχουμε όσο μπορούμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Κορτας είπε:

Κοριτσια το βρασμενο νερο οταν μπει σε θερμος ξε-αποστειρωνεται γιατι δεν το βαζουμε σε αποστειρωτη. Αρα κατευθειαν γεμιζουμε τα μπιμπερο. Τα οποια διαρκουν αποστειρωμενα για 24 ωρες

εγω εχω αλλη ερωτηςη: εαν αποστειρωσω τα μπιμπερο και δεν τα γεμισω, αλλα θελω να τα γεμισω μετα απο 2-3 ημερες, μπορω;;; η μηπως υπαρχει οριο και στην αποστειρωση σκετων των μπουκαλιων;

Και εγώ αυτό τον τρόπο κάνω.εμενα μου είπε η παιδίατρος αν θέλω να κρατήσω σκέτα τα μπιμπερό χωρίς νερό για να μείνουν αποστειρωμένα να τα αφηνω μέσα στον αποστείρωτη με την προϋπόθεση να μην ανοιξω τον αποστειρωτη απο ρη στιγμη που τον ανοιγω κανω τη γνωστη διαδικασια με το ψυγειο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Evoula4 είπε:

Νομίζω ότι γινόμαστε λίγο υπερβολικές με την "τελεια"αποστειρωση. Αμερική και Αυστραλία δεν αποστειρωνουν καθόλου!

Εγώ τα αποστειρώνω, δεν τα στεγνώνω...τα κλείνω και τα βάζω σε ένα κουτακι.

@KONSTANTIA χρησιμοποιώ της ΜΑΜ και έχει νούμερα με το μηνα του παιδιου. Δεν είναι μια θηλή μέχρι τους 6 μηνες. 

Και εγω ετσι εκανα στην αρχή αλλά τα άκουσα από την παιδίατρο και άλλα θα τρόπο αποστείρωσης @LondonBaby ισχύει αυτό που λες ότι δεν τα σκουπιζουμε και τα χρησιμοποιούμε μέσα στο 24ωρο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Evoula4 είπε:

@LondonBaby το πρώτο εμβόλιο θα κάνει κι εμενα μεθαύριο. 

Εμείς αυτό το μήνα θα κάνουμε το δεύτερο άντε να δούμε αν έχει παρενέργειες 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Λογικό καποια στιγμή θα γίνονται και επαφες μηχανικές σίγουρα δεν είναι ωραιο αλλά όταν έχεις ένα στόχο το κανείς και αυτό δεν γίνεται διαφορετικά  η αντιβίωση επηρεάζει πάντως σε αυτά είναι σίγουρο απλά να ξέρεις ότι την κόρη μου όταν την έπιασα εκείνο το διάστημα παίρναμε αντιβίωση θεραπεία και οι δυο για ένα μήνα και έμεινα εγκυος τότε με την αντιβίωση 
    • Θα περάσει και αυτό όπως έχουν περάσει και ποσά αλλά.. καινούργιος κύκλος, καινούργια αρχή! Νέες ελπίδες και όνειρα που θα πραγματοποιηθούν όπως και να έχει!ειτε πολύ συντομα είτε λίγο πιο μετά! 
    • Όχι να μη σκέφτεσαι έτσι! Να σκέφτεσαι αισιόδοξα και το πιο σημαντικό ότι κανεις ωορρηξια ! Επίσης μπροστά σου έχεις πλανο ! Αν δεν..αυτόν τον μηνα τον επόμενο θα παρεις τα χάπια διέγερσης και θα πατε πιο στοχευμενα! Έχετε μπει σε μια σειρά και μάλιστα έχει στρωσει και το σπερμα! Όλα είναι με το μέρος σας λοιπόν!  μεσα από αυτό που βιωνω αρχίζω και βλέπω τον δρόμο αυτόν πιο θετικα! Υπάρχουν πόσοι τρόποι για να μας κάνουν μανούλες και θα μας κάνουν! Πρέπει να κάνουμε ότι περνάει από το χέρι μας με θετική σκέψη !  και εμένα το άγχος μου τώρα είναι αν θα προλαβουμε να προσπαθησουμε που θα λείπει ο σύντροφος και όμως προσπαθώ να σκέφτομαι θετικα όσο μπορώ! Ναι με πέρνει από κατω κατά την διάρκεια της ημέρας αλλά προσπαθω να σκέφτομαι θετικα! Έχεις τον αντρουλη σου κοντα σου και θα το παλέψετε! Εγώ δεν θα τον έχω για ένα μεγάλο διάστημα και όλο αυτό εν μέρει θα το περνάω μονη μου όπως και αυτός μόνος του! Που θα πάει όμως η φουρτούνα θα περάσει! Κάθε μια από εμας έχει τις δυσκολίες της και τα εμπόδια της όμως είμαστε καλά από υγεια και θα τα ξεπεράσουμε! Είναι δοκιμασίες που πρέπει να περάσουμε ! Θα τις περάσουμε λοιπόν και θα έρθει το θαυματακι μας!
    • Ίσως είμαι επηρεασμένη επειδή πήρα κ αντιβίωση αυτόν τον μήνα και αρρώστησα και ακομα είναι κ περίεργα το στομαχι και γενικά δν έχω πολύ όρεξη για επαφές! Δλδ αυτόν τον μήνα νομίζω θ γίνουν μηχανικές επαφές επειδή θ το πει ο γιατρός! Δν ξέρω 🤷🏻‍♀️🤷🏻‍♀️🤷🏻‍♀️  @Παρασκευαιδουζαιρααααα εσυ μ βλέπεις ακόμα στη γυάλα σου γιατί έμενα με κυριεύσε μια απογοήτευση πάλι και ότι δν είμαι κοντά 😩🤷🏻‍♀️  
    • Αυτό σκέφτηκα κ γώ γ αυτό θεωρώ πως δν είναι καλός κύκλος! Δν ξέρω! Τον έχω ξεγράψει αυτόν τον κύκλο! Θα δείξει τις επόμενες μέρες! 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...