Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλοκαιρινά bebe 2019!!!


Recommended Posts

στις πριν 3 ώρες, ο/η KONSTANTIA είπε:

Ερώτηση σε όσες δίνουν ξένο γάλα. Στις πόσες μέρες χωρίς κακά ανησυχούμε;

Εξαρτάται από το αν το μωρο ζορίζεται,εμένα κάνει κάθε δυο με τρεις ημέρες δεν ζορίζεται όμως και τα κακα του είναι μαλακά.ο γιατρός μου είπε αν δω ότι πονάει η σφίγγεται και τα κακα του είναι σκληρά δεν τον αφήνουμε πάνω από 4 ημέρες.βεβαια νομίζω πως από γιατρό σε γιατρό οι γνώμες διίστανται 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@vivika10  εμένα έκανε τελικά χθες περίπου μισό κιλό κακά ?  έβγαζε και έβγαζεκαι έβζαζε και έλεγα παιδί μου πόσο έχεις φάει;;;;

Διάβασα σε ένα site ότι ένα νεογνό χρειάζεται 150 γραμμάρια γάλα την ημέρα για κάθε κιλό του βάρους του, δλδ αν ζυγίζει 3 κιλά χρειάζεται 450 γραμμάρια γάλα κ.ο.κ. Το έχετε ακούσει ξανά αυτό;

Σας ρωτάω σαν πρωτάρα αλλά στο θέμα φαί είμαι γιατί ο πρώτος μου δεν έτρωγε ο μαύρος και αυτός ευτυχώς δεν θηλάζει, θα με είχε αφήσει 40 κιλά!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η KONSTANTIA είπε:

@vivika10  εμένα έκανε τελικά χθες περίπου μισό κιλό κακά ?  έβγαζε και έβγαζεκαι έβζαζε και έλεγα παιδί μου πόσο έχεις φάει;;;;

Διάβασα σε ένα site ότι ένα νεογνό χρειάζεται 150 γραμμάρια γάλα την ημέρα για κάθε κιλό του βάρους του, δλδ αν ζυγίζει 3 κιλά χρειάζεται 450 γραμμάρια γάλα κ.ο.κ. Το έχετε ακούσει ξανά αυτό;

Σας ρωτάω σαν πρωτάρα αλλά στο θέμα φαί είμαι γιατί ο πρώτος μου δεν έτρωγε ο μαύρος και αυτός ευτυχώς δεν θηλάζει, θα με είχε αφήσει 40 κιλά!!!!

Δεν το έχω ακούσει ξανά μπορεί να ισχύει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοπέλες! 4η μέρα με αποκλειστικα ξένο γάλα και μια δυσκολία με τα κακά την έχουμε αλλά φαντάζομαι ότι θα στρώσει με τις μέρες σιγά σιγά. Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι άλλο. Εκεί που κοιμάται ανάσκελα ξυπνάει και κλαίει δείχνοντας ότι πονάει η κοιλιά του, τον παίρνω αγκαλιά και ηρεμεί και κοιμάται και μετά από κάποια ώρα πάω να τον αφήσω κάτω και ξυπνάει στα 5 λεπτά πάλι και κλαίει. Αν τον βάλω όμως μπρούμυτα θα κοιμηθεί και αμέσως και βαθιά και δεν σας κρύβω ότι μερικές φορές το κάνω για 5 λεπτά και μετά τον γυρίζω ανάσκελα αλλά μου ξυπνάει, κυρίως την νύχτα. Ξέρω ότι οι παιδίατροι λένε όχι μπρούμυτα ύπνο παρά μόνο 10 λεπτά 3 φορές την ημέρα για να δυναμώσει ο λαιμός αλλά πώς να αντισταθείς σε έναν καλό 3ωρο βραδυνό ύπνο;

Εντομεταξυ μια μαια στο νοσοκομείο μου τον έβαλε μπρούμυτα ένα βράδυ που ήμουν πάρα πολύ κουρασμένη και ήρθε να με βοηθήσει.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η KONSTANTIA είπε:

Καλημέρα κοπέλες! 4η μέρα με αποκλειστικα ξένο γάλα και μια δυσκολία με τα κακά την έχουμε αλλά φαντάζομαι ότι θα στρώσει με τις μέρες σιγά σιγά. Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι άλλο. Εκεί που κοιμάται ανάσκελα ξυπνάει και κλαίει δείχνοντας ότι πονάει η κοιλιά του, τον παίρνω αγκαλιά και ηρεμεί και κοιμάται και μετά από κάποια ώρα πάω να τον αφήσω κάτω και ξυπνάει στα 5 λεπτά πάλι και κλαίει. Αν τον βάλω όμως μπρούμυτα θα κοιμηθεί και αμέσως και βαθιά και δεν σας κρύβω ότι μερικές φορές το κάνω για 5 λεπτά και μετά τον γυρίζω ανάσκελα αλλά μου ξυπνάει, κυρίως την νύχτα. Ξέρω ότι οι παιδίατροι λένε όχι μπρούμυτα ύπνο παρά μόνο 10 λεπτά 3 φορές την ημέρα για να δυναμώσει ο λαιμός αλλά πώς να αντισταθείς σε έναν καλό 3ωρο βραδυνό ύπνο;

Εντομεταξυ μια μαια στο νοσοκομείο μου τον έβαλε μπρούμυτα ένα βράδυ που ήμουν πάρα πολύ κουρασμένη και ήρθε να με βοηθήσει.

 

Πήγε καλά η διακοπή του θηλασμού έτσι; 

Κ γω αναρωτιέμαι πώς θα ναι τα κακά του όταν πίνουμε μόνο ξένο γάλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@KONSTANTIA Σε καταλαβαίνω απόλυτα!! Χθες το βράδυ είχαμε δύσκολη νύχτα με τον μικρό. Πολύ γκρίνια!! Μας είχε όρθιους 3 ώρες. Κ έκανε αυτό που λες. Κοιμόταν στην αγκαλιά όταν τα βάζαμε κάτω ξυπναγε κ κλάμα! Δεν ξέρω τι έφταιγε. Μπρούμυτα πάντως και εγω τον βάζω την ημέρα και κοιμαται που μπορω να τον ελεγχω. Λένε ότι δεν κάνει όντως αλλά όταν τον βάζω έτσι κοιμάται καλά κ περισσότερες ώρες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Elen81  το ένα στήθος ξεπριστηκε εντελώς και το άλλο παραμένει πρησμένο αλλά δεν πονάω που το θεωρω μεγάλη υπόθεση. Νομίζω ότι δεν θα χρειαστεί να ξαναπάρω χάπια όπως την προηγούμενη φορά.

@LondonBaby ποσών εβδομάδων είναι ο μικρός σου; Μήπως περνάει άλμα ανάπτυξης;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

@Elen81  το ένα στήθος ξεπριστηκε εντελώς και το άλλο παραμένει πρησμένο αλλά δεν πονάω που το θεωρω μεγάλη υπόθεση. Νομίζω ότι δεν θα χρειαστεί να ξαναπάρω χάπια όπως την προηγούμενη φορά.

@LondonBaby ποσών εβδομάδων είναι ο μικρός σου; Μήπως περνάει άλμα ανάπτυξης;

Την Κυριακή κλείνουμε 8 εβδομάδες. Τι είναι το άλμα ανάπτυξης?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η KONSTANTIA είπε:

Καλημέρα κοπέλες! 4η μέρα με αποκλειστικα ξένο γάλα και μια δυσκολία με τα κακά την έχουμε αλλά φαντάζομαι ότι θα στρώσει με τις μέρες σιγά σιγά. Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι άλλο. Εκεί που κοιμάται ανάσκελα ξυπνάει και κλαίει δείχνοντας ότι πονάει η κοιλιά του, τον παίρνω αγκαλιά και ηρεμεί και κοιμάται και μετά από κάποια ώρα πάω να τον αφήσω κάτω και ξυπνάει στα 5 λεπτά πάλι και κλαίει. Αν τον βάλω όμως μπρούμυτα θα κοιμηθεί και αμέσως και βαθιά και δεν σας κρύβω ότι μερικές φορές το κάνω για 5 λεπτά και μετά τον γυρίζω ανάσκελα αλλά μου ξυπνάει, κυρίως την νύχτα. Ξέρω ότι οι παιδίατροι λένε όχι μπρούμυτα ύπνο παρά μόνο 10 λεπτά 3 φορές την ημέρα για να δυναμώσει ο λαιμός αλλά πώς να αντισταθείς σε έναν καλό 3ωρο βραδυνό ύπνο;

Εντομεταξυ μια μαια στο νοσοκομείο μου τον έβαλε μπρούμυτα ένα βράδυ που ήμουν πάρα πολύ κουρασμένη και ήρθε να με βοηθήσει.

 

Και εμένα μου το έκανε αυτό,εννοείτε ότι μπρούμυτα κοιμούνται μια χαρά αλλά είναι απγοευτικο προ το παρών τουλαχιστον εμας ετσι μας ειπε η γιατρος.εγω τώρα άρχισα να τον αφήνω να κοιμάται μπρούμυτα κάνα μισάωρο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η LondonBaby είπε:

Την Κυριακή κλείνουμε 8 εβδομάδες. Τι είναι το άλμα ανάπτυξης?

Πατά στο Google αλμα αναπτύξης και θα δεις.περναει πολλά το μωρο μεγαλώνοντας 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η LondonBaby είπε:

Την Κυριακή κλείνουμε 8 εβδομάδες. Τι είναι το άλμα ανάπτυξης?

Είναι κάποιες φάσεις που το μωρό αναπτύσσεται γρηγορότερα και αποκτά κάποιες δεξιότητες ανάλογες της ηλικίας του και σε εκείνες τις φάσεις παρατηρούμε γκρίνια και ανησυχία, αυξημένη πείνα, αϋπνία κλπ. Εσείς φαίνεται να διανύετε ένα τέτοιο αν κρίνω από την εβδομάδα που είναι ο μικρός σου. Δεν διαρκούν πολύ οπότε μην ανησυχείς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@KONSTANTIA μου μπρούμυτα το μωρό μόνο όταν είναι υπό την επίβλεψη σου! Φαντάσου εμένα που ήταν θερμοκοιτίδα και κοιμοντουσαν μπρούμυτα συνέχεια, γιατί δεν θα τα περίμεναν κιόλας να ρευτουν, δεν με ενθάρρυναν οι ιατροί να το κάνω πάρα μόνο για λίγο κ ενώ τα βλέπω, πάντως όντως ανακουφιζονραι έτσι! Μήπως έχει κολικούς? Τρίψε του τη κοιλίτσα με τη φορά του ρολογιού και τη πλάτη με αντιστροφή φορά και θα ανακουφιστεί! Επίσης εμένα που πίνουν ξένο ενεεγουνται να μωρά δύο με τρεις φορές την ημέρα μέχρι τώρα... Βέβαια σφιγγονται πολύ αλλά τα κακάκια τους είναι πολύ καλά :) κορίτσια μου δεν έχω προλάβει να σας διαβάσω, τα μικρά μου είναι ήσυχα ευτυχώς αλλά έχουν πολλή δουλεια! Πως είστε όλες? Πως ειναι τα αγγελούδια σας?? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μακάρι οι κολικοί μας να περνούσαν με αγκαλιές και χάδια.... ξεκινήσαμε infacolic γιατί τα βράδια σπαραζε στο κλάμα. Κακα έκανε σήμερα σαν πλαστελίνη και είναι λογικό γιατί το έντερο θέλει χρόνο να συνηθίσει την αλλαγή από τον θηλασμό στο ξένο και ζοριζεται. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρε κορίτσια, κανένα ευτράπελο δεν σας συνέβη στο νοσοκομείο ή στην κλινική που γεννησατε; Ελάτε να πούμε και κανένα τέτοιο να γελάσουμε, μας φάγανε τα σοβαρά θέματα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε φάσεις που κλαίει το βραδυ προσθέτω ενα μαξιλαρι για να ειμαι λιγο πιο ψιλα και την βάζω μπρούμυτα στο στήθος μου και κοιμόμαστε μαζί. Επίσης αυτό που ξεκίνησα είναι να την βάζω στο κρεβατι δίπλα μου και την αγκαλιάζω σε εμβρυακή σταση, την ηρεμεί κ κοιμάται αμέσως. 

Παντως με το ξενο αργουν πολυ να ρευτουν και καποιες φορες τα δυσκολευει κ αυτο. Μπορει να ρευτει στην αρχη 1-2 φορες, αλλά μετά από 1.30 ώρα να ρευτει ξανα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Evoula4 είπε:

Σε φάσεις που κλαίει το βραδυ προσθέτω ενα μαξιλαρι για να ειμαι λιγο πιο ψιλα και την βάζω μπρούμυτα στο στήθος μου και κοιμόμαστε μαζί. Επίσης αυτό που ξεκίνησα είναι να την βάζω στο κρεβατι δίπλα μου και την αγκαλιάζω σε εμβρυακή σταση, την ηρεμεί κ κοιμάται αμέσως. 

Παντως με το ξενο αργουν πολυ να ρευτουν και καποιες φορες τα δυσκολευει κ αυτο. Μπορει να ρευτει στην αρχη 1-2 φορες, αλλά μετά από 1.30 ώρα να ρευτει ξανα.

Εμένα μπορεί να ρευτει μέχρι Κ τρεις ώρες μετά.εμεις κοιμομαστε στο ιδιο κρεβατι αλλα.ποτε δεν τον έχω πάρει αγκαλιά να κοιμηθούμε μαζί,εγώ προσπαθώ να τον βάλω να κοιμάται στην κούνια άντε να δούμε τι θα καταφερω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η vivika10 είπε:

Εμένα μπορεί να ρευτει μέχρι Κ τρεις ώρες μετά.εμεις κοιμομαστε στο ιδιο κρεβατι αλλα.ποτε δεν τον έχω πάρει αγκαλιά να κοιμηθούμε μαζί,εγώ προσπαθώ να τον βάλω να κοιμάται στην κούνια άντε να δούμε τι θα καταφερω 

Κι εγώ την βάζω στο λίκνο, αλλά κάποιες φορές μετά το φαγητό των 4 (ξημερώματα) που είναι αναστατωμένη, την παίρνω γιατί ο ύπνος είναι πολύτιμος! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@vivika10  η αλήθεια είναι ότι επειδή είμαστε κουρασμένες μπορεί να γίνει τίποτα και να το πλακώσουμε το παιδί, και εγώ φοβάμαι να το κάνω για αυτό τον λόγο.

@Evoula4  φιλοδοξώ όταν σταματήσει να ξυπνάει για φαγητό το βράδυ να τον βάλω στην κούνια στο παιδικό ώστε να κοιμάται και αυτός σε δικό του κρεβάτι χωρίς όμως να μου ξυπνάει τον μεγάλο και έτσι να κοιμάμαι και εγώ. Κάνω μακροπρόθεσμα σχέδια ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

@vivika10  η αλήθεια είναι ότι επειδή είμαστε κουρασμένες μπορεί να γίνει τίποτα και να το πλακώσουμε το παιδί, και εγώ φοβάμαι να το κάνω για αυτό τον λόγο.

@Evoula4  φιλοδοξώ όταν σταματήσει να ξυπνάει για φαγητό το βράδυ να τον βάλω στην κούνια στο παιδικό ώστε να κοιμάται και αυτός σε δικό του κρεβάτι χωρίς όμως να μου ξυπνάει τον μεγάλο και έτσι να κοιμάμαι και εγώ. Κάνω μακροπρόθεσμα σχέδια ?

Πότε σταματάνε να τρώνε το βράδυ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου σήμερα πήγαμε την πρώτη μας μονοήμερη εκδρομούλα λίγο πιο έξω από Λονδίνο. Ωραία ήταν ήταν πρώτη φορά με το μωρό. Πολύ άγχος! Παίζει να φόρτωσα το καρότσι λες κ πάω 15 μέρες διακοπές!! (Υπερβολική μάνα). Ήταν σχετικά καλός ο μικρός, δεν είχαμε πολλή γκρίνια. Δεν μου κοιμήθηκε πολύ, μόνο 2 η 3 μισάωρα. Ώσπου ήρθε η ώρα του γυρισμού κ μέσα στο τρένο για μιάμιση ώρα πέθανε στο κλάμα το παιδι. Δεν μπορούσαμε να τον ηρεμήσουμε με κανένα τρόπο. Το λυπήθηκε η ψυχή μου!! Τρελανε κ όλο τον κόσμο μέσα στο βαγόνι. Φτάσαμε σπίτι κ ακόμα έκλαιγε. Πρώτη φορά αυτό το πράγμα. Δεν ξέρω εάν είναι αυτο που είπατε το άλμα ανάπτυξης, αλλά δεν θα αντέξει η δόλια μάνα έτσι!! Για να ηρεμήσει τον έκανα μπάνιο τον θήλασα τίποτα! Τον έχω βάλει τώρα μπρούμυτα κ τον πήρε ο ύπνος. Φοβάμαι να τον πιάσω να τον βάλω στην κούνια μην αρχίσει πάλι!!! 

Σας μουρλανα με την πολυλογία... ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η LondonBaby είπε:

Κορίτσια μου σήμερα πήγαμε την πρώτη μας μονοήμερη εκδρομούλα λίγο πιο έξω από Λονδίνο. Ωραία ήταν ήταν πρώτη φορά με το μωρό. Πολύ άγχος! Παίζει να φόρτωσα το καρότσι λες κ πάω 15 μέρες διακοπές!! (Υπερβολική μάνα). Ήταν σχετικά καλός ο μικρός, δεν είχαμε πολλή γκρίνια. Δεν μου κοιμήθηκε πολύ, μόνο 2 η 3 μισάωρα. Ώσπου ήρθε η ώρα του γυρισμού κ μέσα στο τρένο για μιάμιση ώρα πέθανε στο κλάμα το παιδι. Δεν μπορούσαμε να τον ηρεμήσουμε με κανένα τρόπο. Το λυπήθηκε η ψυχή μου!! Τρελανε κ όλο τον κόσμο μέσα στο βαγόνι. Φτάσαμε σπίτι κ ακόμα έκλαιγε. Πρώτη φορά αυτό το πράγμα. Δεν ξέρω εάν είναι αυτο που είπατε το άλμα ανάπτυξης, αλλά δεν θα αντέξει η δόλια μάνα έτσι!! Για να ηρεμήσει τον έκανα μπάνιο τον θήλασα τίποτα! Τον έχω βάλει τώρα μπρούμυτα κ τον πήρε ο ύπνος. Φοβάμαι να τον πιάσω να τον βάλω στην κούνια μην αρχίσει πάλι!!! 

Σας μουρλανα με την πολυλογία... ?

Εμείς σήμερα πήγαμε θάλασσα,το μωρό βέβαια ήτανε στην καφετερια με το μπαμπα του  μόνο η μαμά έκανε μπάνιο.εμενα κάθεται πολύ καλά έξω και κοιμάται αλλά και να ξυπνήσει δεν έχει πρόβλημα εκτός από μια φορά που τον έπιασε υπερένταση και μου κοιμηθηκε στης 3 τα ξημερώματα.μπορει να κουράστηκε το μωρο γι'αυτό να μην μπορούσε να ηρεμήσει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα! Σήμερα τελευταία μέρα στο χωριό! Αύριο επιστροφή στο σπίτι μας και τον μπαμπά που μας έλειψε! Καλά πήγε η απόπειρα. Ήταν πολύ καλή η μπέμπα, φτιάξαμε και ένα τύπου πρόγραμμα. Όλη μέρα σπίτι, αυλή και το βράδυ κατά τις δέκα αφού έτρωγε πολυ και την έπαιρνε ο ύπνος καρότσι πλατεία μέχρι τη 1-2 το βράδυ! Απλά δεν κάθεται στο καρότσι αν δεν είναι για ύπνο ρε γαμωτο! Αλλιώς την έβαζα στο μάρσιπο αποκοιμιοταν και μετά αλλαγή σε καρότσι. Γεμίσαμε όμως δωράκια και χαρτζηλικια! Μάλλον θα μας στέλνει πιο συχνά ο μπαμπάς στο χωριό ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@LondonBaby εμένα άρχισε να μου κλαίει ξαφνικά και να μη θέλει το καρότσι οπότε εχω μαζί μου και τον μάρσιπο πάντα και την αλλάζω και κάθεται! Νομίζει πως είναι αγκαλιά και με διευκολύνει και μένα στη μετακίνηση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η vivika10 είπε:

Εμένα μπορεί να ρευτει μέχρι Κ τρεις ώρες μετά.εμεις κοιμομαστε στο ιδιο κρεβατι αλλα.ποτε δεν τον έχω πάρει αγκαλιά να κοιμηθούμε μαζί,εγώ προσπαθώ να τον βάλω να κοιμάται στην κούνια άντε να δούμε τι θα καταφερω 

Και μένα ρευεται σε άσχετη φάση αργότερα. Εμας ξεκινάει στο κρεβάτι της αλλά σταδιακά καταλήγει στο δικό μας. Θα ξυπνήσει μια φορά το βράδυ για φαγητό και δεν ξανακαθεται στο κρεββάτι της μετά.βεβαια το προσπαθώ πολύ! Πολλες φορές κοιμάται στο στερνο μας και την τοποθετούμε διπλα μας μετά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλησπέρα! Εγώ ξέρω ότι το αίμα στα κακά υποδηλώνει αλλεργία. Πιθανόν κάτι να της έχει φέρει αλλεργία για αυτό και η αποστροφή! Γενικά θα το έχεις αυτό. Κάτι να το τρώει πολύ και ξαφνικά να το κόψει! Άσε να περάσουν 1-2 μέρες και ξανά δοκίμασε! Επίσης απ' όσο ξέρω ακτινίδιο και φράουλα είναι από τα "τελευταία" που κάνουμε εισαγωγή γιατί φέρνουν πολλές αλλεργίες! 3ημερη εισαγωγή κάνεις;
    • Δεν ξέρω αλλά διαβάζοντας σε, ένιωσα οτι αυτό το ενδιαφέρον και ο τρόπος που χειρίστηκε ο γιατρός την όλη κατάσταση ήταν κατάλληλος για να σε βοηθήσει να ηρεμήσεις ακόμα περισσότερο και να προχωρήσεις στην επόμενη προσπάθεια όταν έρθει η ώρα. Όπως και να έχει εύχομαι καλά αποτελέσματα και από δω και πέρα μόνο ευχάριστα νέα με το καλύτερο 🌈 να έρχεται πολύ σύντομα ❣️
    • Καλημέραααα, με το καλό και μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη. Αναμένουμε για την επόμενη σας επίσκεψη όπου θα ακούσετε και την ❤️ του μωρού σας ❣️
    • Καλημέρα σε όλες. Η μικρή μου είναι σχεδόν 6 μηνών, θηλάζει αποκλειστικά και την προηγούμενη εβδομάδα ξεκινήσαμε τα φρουτάκια. Αρκετό καιρό πριν ξεκινήσουμε, κάθε φορά που μας έβλεπε να τρώμε, άπλωνε τα χεράκια και ανοιγοκλεινε το στόμα σαν να μασάει. Έδειχνε δηλαδή έτοιμη. Οι πρώτες μέρες πήγαν πολύ καλά, έτρωγε με τεράστια όρεξη και χαρά. Μέχρι τότε έκανε κακακια καθημερινά, ίσως και 2-3 φορές τη μέρα, με τη γνωστή υφή των μωρών που θηλάζουν. Αρχίσαμε με μπανάνα, έπειτα μήλο. Κατευθείαν σταμάτησε να ενεργείται, πέρασαν 4 μέρες όπου και σταμάτησε να τρώει. Δοκιμάσαμε ακτινίδιο και κόψαμε την μπανάνα για να λειτουργήσει το έντερο αλλά ούτε αυτό το ήθελε.  Ώσπου ξεκίνησε με παααρα πολύ κλάμα (έπειτα από 4 μέρες) να ενεργείται πολύ σκληρά κακά που είχαν βλεννη με αιμα. Πήρα πανικόβλητη την παιδίατρο και είπε να της βάλω βρεφικό υπόθετο. Εγώ το έβαζα, εκείνη το έσπρωχνε μαζί με σκληρά κακά και άπειρο κλάμα. Αυτό έγινε 3  φορές συνεχόμενα εκείνη τη μέρα. Είχε γίνει μούσκεμα στον ιδρώτα η καημένη, σφιγγοταν και έκλαιγε. Σπαραξε η καρδιά μου. Τελικά αποκοιμήθηκε στην αγκαλιά μου μέσα στα κλαματα.  Σήμερα, 2 μέρες μετά όπου πάλι δεν είχε ενεργηθει, έπειτα από συζήτηση με την παιδίατρο, της έβαλα ξανά υπόθετο. Μάλλον αντανακλαστικά, ξεκίνησε πάλι να σφίγγεται και να κλαίει, και έβγαλε πολύ λίγα κακα (όχι τόσο σκληρά) και μαζί και το υπόθετο. Για φρούτα ούτε λόγος. Βλέπει το κουτάλι και κλαίει. Η παιδίατρος λέει είναι συνηθισμένο, και ότι θα συνηθίσει το εντερακι της, αλλά ρε κορίτσια δεν αντέχω αυτό το κλάμα, της κόβεται η ανάσα και μου έρχεται να κλάψω και εγώ μαζί της. Φαίνεται να πονάει πάρα πολυ...Για το φαγητό είπε να μην την πιέζω, αλλά μου κάνει εντύπωση που ξεκίνησε με τόση χαρά να τρώει και ξαφνικά δεν θέλει ούτε μπουκιά. Είχαν και τα δικά σας μωράκια θέμα με το έντερο κατά την εισαγωγή των στερεών; Πώς το αντιμετωπίσατε;    Υ.Γ. λίγη μπανάνα που της έδωσα σε κομμάτι από το δικό μου χέρι, το έβαλε στο στόμα και το ρουφούσε. Blw φοβάμαι όπως πολύ να κάνω..Σε δύο μέρες ξεκινάμε δεύτερο γεύμα χορτοσουπα και όπως το πάει, αμφιβάλλω αν θα θελήσει να δοκιμάσει. Εάν έχετε συμβουλές για αυτό θα το εκτιμούσα πολύ. 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...