Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλοκαιρινά bebe 2019!!!


Recommended Posts

στις πριν 2 λεπτά, ο/η LondonBaby είπε:

@MariannakiM Κορίτσι μου γλυκό δεν σταματούν οι ταλαιπωρίες σου εσένα!! Αμάν!! Εύχομαι να πηγαίνεις καλύτερα κ πρόσεχε τον εαυτό σου!! Μια χαρα η μικρουλα σου!! ❤❤ Καλά κάνεις κ κάνεις βολτούλες. Εγώ από την 5η μέρα τον έχω έξω. Οσο για τα ψυχολογικα μια ετσι μια αλλιώς. Υπάρχουν μερες που είμαι πολύ κουρασμένη Γιατί κ γω είμαι ολομόναχη πολλές ώρες κ με πιάνουν οι μαύρες μου. Κ ο μικρός είναι με τις μέρες του Κ αυτός. Πλέον δεν κοιμάται πολύ την ημέρα κ με δυσκολεύει Σ αυτά που εχω να κάνω. Υπομονή σε όλες τις μανούλες!!! Κουραγιααααααααα!!!

Απλά θεωρώ ότι συνεχίζεται η κατάσταση από την εγκυμοσύνη που δεν κοιμόμουνα και δεν τρεφομουνα καλά. Αλλά γενικά παράπονο δεν έχω! Το νεράιδακι μου να είναι καλά! Και έχω έρωτα! Ναι αυτες οι μαυριλες χάλια. Εχω θέμα και με τα πεθερικά... Κουράγιο σε όλες μας! Να είμαστε καλά για να είναι και τα μωράκια μας καλά! ❤️❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η MariannakiM είπε:

Απλά θεωρώ ότι συνεχίζεται η κατάσταση από την εγκυμοσύνη που δεν κοιμόμουνα και δεν τρεφομουνα καλά. Αλλά γενικά παράπονο δεν έχω! Το νεράιδακι μου να είναι καλά! Και έχω έρωτα! Ναι αυτες οι μαυριλες χάλια. Εχω θέμα και με τα πεθερικά... Κουράγιο σε όλες μας! Να είμαστε καλά για να είναι και τα μωράκια μας καλά! ❤️❤️❤️❤️

Εγώ σίδηρο παίρνω ακόμη Γιατί ο αιματοκρίτης μου είναι χαμηλός και τον πρωτο μήνα που γέννησα σε συνδυασμό με την αϋπνία είχα ζαλάδες.ευτυχως τα πεθερικά μου είναι μακριά Γιατί πιστεύω πως αν ήμασταν κοντά θα είχαμε θέματα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η LondonBaby είπε:

Εγώ τα συνδυαζω. Δίνω δικό μου κ ξένο πλέον. Και είναι σχεδόν 2 μήνες από τη γέννα. Ο Θεός κ ο ψυχή της ποτε θα έρθει!!!

Σας έχουν προτείνει οι γιατροί σας αντισύλληψη μετά τη γέννα?

Εμένα δεν άργησε καθόλου δυστυχώς.εμενα δεν μου πρότεινε και δεν μπορώ να πάρω και αντισυλληπτικά να είμαι ήσυχη ☹

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η deka είπε:

Κορίτσια κάποια στιγμή σας είχα γράψει για το δικό μου baby story!Λοιπόν γίναμε 2 μηνών είμαστε 5300 παρακαλώ με 58 εκατοστά μήκος και τρώμε το γαλατάκι μας το novalac αφού δε μας άρεσε το γάλα της μαμάς ιδιαίτερα και αντέξαμε 1 μήνα να την αρμέγουμε!Κάναμε και το πρώτο μας εμβόλιο τη περασμένη εβδομάδα.

Απο αναπτυξη ειστε super.και εμείς καναμε το πρώτο μας εμβόλιο 10 του μηνός.εμεις δεν θηλασαμε σχεδόν καθόλου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@KONSTANTIA εγώ είχα καθαρίσει μέχρι να βγω από το μαιευτήριο. Καμία σταγόνα μόνο μετά από θηλασμό κ όχι πάντα.

Κι εγώ δίνω ξένο συμπλήρωμα γιατί ενώ θηλάζει δεν έπαιρνε το προβλεπόμενο βάρος και τώρα έχει χαλάσει όλη η προσπάθεια που έκανα για αποκλειστικό θηλασμό. Και αποφάσισα ότι δε μπορώ να γίνομαι χίλια κομματια ουτε να τρελλαθώ....άλλα να λέει η μαία κ άλλα ο παιδίατρος. Δίνω πιο πολύ ξένο τωρα για να πάρει το βάρος που πρέπει. 

@LondonBaby θέλει προσοχή το σεξ όσο περνάει ο καιρός...γιατί τρυπώνουν πιο ευκολα. Εκτός αν θες άμεσα κι άλλο μπεμπέ.?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Evoula4  εγώ χθες το βράδυ ξεκίνησα Dostinex για να κόψω τον θηλασμό. Δεν πάει άλλο για μένα. Έχω ήδη έναν μεγαλύτερο γιο που και αυτός θέλει χρόνο μαζί μου. Η χαζομάρα είναι ότι έχω γάλα αλλά δεν έχω χρόνο να θηλάζω και να ασχολούμαι με τον μεγάλο και με το σπίτι κλπ. Και μην φανταστείτε ότι έχω την φιλοδοξία να κάνω φοβερές δουλειές, τα καθημερινά και τα απολύτως απαραίτητα. 

Εγώ κορίτσια σκέφτομαι την λύση του spiral και στο ραντεβού με την γυναικολόγο μου θα το συζητήσω σοβαρά. Χάπια δεν θέλω να πάρω, δεν έχω πάρει ποτέ και φοβάμαι τις παρενέργειες. 

Από βόλτες εμείς βγήκαμε κάποιες φορές αλλά πρέπει να είμαστε σύσσωμη η οικογένεια γιατί εγώ μόνη μου να κάνω ζάφτι και τον μεγάλο και το καρότσι δεν παίζει.

Ποιες από εσάς έχουν πάρει μάρσιπο και πότε ξεκινήσατε να τον χρησιμοποιείται? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 25/8/2019 at 6:51 ΜΜ, ο/η KONSTANTIA είπε:

Κορίτσια, τα λοχεια ποτέ σας τελείωσαν; Εγώ από την 1η μέρα είχα λίγο αίμα, είχα πάρει σερβιετες λοχείας και χρησιμοποίησα 3-4 γιατί δεν είχα τόσο αίμα και με ζεσταιναν κιόλας και συνέχισα με απλές σερβιετες. Δύο μέρες τώρα δεν λερώνονται καθόλου οι σερβιετες μου. 

Εμένα σταμάτησαν στις 20 μέρες. Εντομεταξυ νόμιζα ότι με την καισαρική δεν έχεις αίμα χεχε και απορουσα στην αρχή! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η LondonBaby είπε:

@efitta Κουράγιο κορίτσι μου! Όντως αυτές οι τελευταίες μέρες δεν περνάνε με τίποτα!! Υπομονή! Δεν σου έμεινε πολύ! Με το καλό να έρθει το μωράκι σου!

Ρε κορίτσια πότε αδιαθετουμε κανονικά?

 

Σε ευχαριστώ πολύ! Πραγματικά δε κρατιέμαι ..Και όσο για τη περίοδο που ρώτησες εμένα μια μαία που μιλούσα μου είχε πει ότι εάν θηλάζεις αλλάζει το πράγμα ..μπορεί να κάνει και 4 μήνες να έρθει ..αλλά πρόσεχε γιατί αυτό δε σημαίνει ότι δεν μένεις και έγκυος ...Μου είπε προσοχή γιατί μπορεί να υπάρξει πολύ εύκολα εγκυμοσύνη και ας μην έχουμε περίοδο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@KONSTANTIA εμενα μου δάνεισαν ένα μάρσιπο που είναι για μικρά μωράκια και το. Έχω βολευτεί πάρα πολύ! Η μάρκα είναι BABYBJORN Είναι φορές που δεν θέλει να μπει στο καρότσι και ξεκινάμε με μάρσιπο που αποκοιμιεται αμέσως και μετα μεταφορά στο καρότσι. Η για γρήγορα σούπερ μάρκετ η να πεταχτώ κάπου, δεν το σκέφτομαι την φορτώνω και πάω, από 20 ημερών την έβαλα. Τώρα θέλω να πάρω τύπου εργονομικό μάρσιπο.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια μου!! Πώς είστε σήμερα? Εγώ μόλις γύρισα από το γιατρό. Έκανα εξετάσεις αίματος να δούμε πως είμαστε. 

@Evoula4 Άλλο μπεμπέ τώρα δεν παίζει!! Γιατί με βλέπω να πηδάω από τα μπαλκόνια. Θέλει προσοχή πολύ τώρα όντως. Πρέπει να προσέχω τον ύπουλο τον άντρα μου γιατί μου λέει έλα να κάνουμε αμέσως άλλο ένα να ξεμπερδεύουμε. ?? Ευτυχώς ακόμα έχουμε αποχή. ??

@KONSTANTIA Κ γω σκέφτομαι να τον κόψω τον άλλο μήνα σιγά σιγά. Κ εχω ήδη αρχίσει να μείνω τα γεύματα του από το στήθος. Θα τον κόψεις κ συ σταδιακά? 

Όσο για την αντισύλληψη πολλά διαβάζω κ έχουν τόσες επιλογές που δεν ξέρω πραγματικά. Κ γω φοβάμαι τις παρενέργειες. Όλες οι μέθοδοι έχουν δυστυχώς. Και το σπιράλ έλεγε ότι μπορεί να πάθεις μόλυνση ότι μπορεί να μην το δέχεται ο οργανισμός κ χίλια δυο πράγματα.

Μάρσιπο πήρα χθες από την Amazon, αλλά αυτό που είναι σαν πανί κ τυλίγεσαι. Περισσότερο το σκέφτηκα για μέσα στο σπίτι Εάν γκρινιάζει κ γω θέλω να κάνω καμία δουλίτσα. Για βολτα δεν ξερω εαν θα με βολεψει γιατι η μεσουλα μου δεν αντεχει πολυ. Δεν το έχω δοκιμάσει βέβαια ακόμη. Το έπλυνα χθες Κ θα το δοκιμάσω σήμερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η KONSTANTIA είπε:

@Evoula4  εγώ χθες το βράδυ ξεκίνησα Dostinex για να κόψω τον θηλασμό. Δεν πάει άλλο για μένα. Έχω ήδη έναν μεγαλύτερο γιο που και αυτός θέλει χρόνο μαζί μου. Η χαζομάρα είναι ότι έχω γάλα αλλά δεν έχω χρόνο να θηλάζω και να ασχολούμαι με τον μεγάλο και με το σπίτι κλπ. Και μην φανταστείτε ότι έχω την φιλοδοξία να κάνω φοβερές δουλειές, τα καθημερινά και τα απολύτως απαραίτητα. 

Εγώ κορίτσια σκέφτομαι την λύση του spiral και στο ραντεβού με την γυναικολόγο μου θα το συζητήσω σοβαρά. Χάπια δεν θέλω να πάρω, δεν έχω πάρει ποτέ και φοβάμαι τις παρενέργειες. 

Από βόλτες εμείς βγήκαμε κάποιες φορές αλλά πρέπει να είμαστε σύσσωμη η οικογένεια γιατί εγώ μόνη μου να κάνω ζάφτι και τον μεγάλο και το καρότσι δεν παίζει.

Ποιες από εσάς έχουν πάρει μάρσιπο και πότε ξεκινήσατε να τον χρησιμοποιείται? 

Κ γω μίλησα με το γυναικολόγο μου, θα κόψω σταδιακά τους θηλασμούς αυτή την εβδομάδα κ θα πάρω το χάπι στις αρχές της επόμενης. Κ γω συμπληρωματικά θήλαζα στην ουσία γτ σε κάθε γεύμα έδινα κ ξένο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η KONSTANTIA είπε:

@Evoula4  εγώ χθες το βράδυ ξεκίνησα Dostinex για να κόψω τον θηλασμό. Δεν πάει άλλο για μένα. Έχω ήδη έναν μεγαλύτερο γιο που και αυτός θέλει χρόνο μαζί μου. Η χαζομάρα είναι ότι έχω γάλα αλλά δεν έχω χρόνο να θηλάζω και να ασχολούμαι με τον μεγάλο και με το σπίτι κλπ. Και μην φανταστείτε ότι έχω την φιλοδοξία να κάνω φοβερές δουλειές, τα καθημερινά και τα απολύτως απαραίτητα. 

Εγώ κορίτσια σκέφτομαι την λύση του spiral και στο ραντεβού με την γυναικολόγο μου θα το συζητήσω σοβαρά. Χάπια δεν θέλω να πάρω, δεν έχω πάρει ποτέ και φοβάμαι τις παρενέργειες. 

Από βόλτες εμείς βγήκαμε κάποιες φορές αλλά πρέπει να είμαστε σύσσωμη η οικογένεια γιατί εγώ μόνη μου να κάνω ζάφτι και τον μεγάλο και το καρότσι δεν παίζει.

Ποιες από εσάς έχουν πάρει μάρσιπο και πότε ξεκινήσατε να τον χρησιμοποιείται? 

Εγώ έχω πάρει αλλά δυστυχώς δεν κάθεται για κανένα λόγο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ πήρα χάπι για να κόψω τον θηλασμό. Όσες μπορείτε κόψτε το σταδιακά, είναι το καλύτερο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η KONSTANTIA είπε:

Εγώ πήρα χάπι για να κόψω τον θηλασμό. Όσες μπορείτε κόψτε το σταδιακά, είναι το καλύτερο

Το χάπι πρέπει να μου το γράψει ο γιατρός ή μπορώ να το πάρω έτσι απο το φαρμακείο;

Να μας γράψεις κ πως πήγε η διακοπή, λίγο αγχώνομαι γτ κ γω θα το πάρω την άλλη εβδομάδα. :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 26/8/2019 at 8:11 ΜΜ, ο/η vivika10 είπε:

Εγώ σίδηρο παίρνω ακόμη Γιατί ο αιματοκρίτης μου είναι χαμηλός και τον πρωτο μήνα που γέννησα σε συνδυασμό με την αϋπνία είχα ζαλάδες.ευτυχως τα πεθερικά μου είναι μακριά Γιατί πιστεύω πως αν ήμασταν κοντά θα είχαμε θέματα 

Ναι κι εγώ σημερα πήγα για εξετάσεις. Καλά κι εμένα μου είπε να παίρνω Σίδηρο και ασβέστιο για όσο θηλάζω αλλά εδώ δεν προλαβαίνω να φάω και να κοιμηθώ, που να θυμηθώ τα συμπληρώματα. Τυχερή εισαι με τα πεθερικά.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η KONSTANTIA είπε:

@Evoula4  εγώ χθες το βράδυ ξεκίνησα Dostinex για να κόψω τον θηλασμό. Δεν πάει άλλο για μένα. Έχω ήδη έναν μεγαλύτερο γιο που και αυτός θέλει χρόνο μαζί μου. Η χαζομάρα είναι ότι έχω γάλα αλλά δεν έχω χρόνο να θηλάζω και να ασχολούμαι με τον μεγάλο και με το σπίτι κλπ. Και μην φανταστείτε ότι έχω την φιλοδοξία να κάνω φοβερές δουλειές, τα καθημερινά και τα απολύτως απαραίτητα. 

Εγώ κορίτσια σκέφτομαι την λύση του spiral και στο ραντεβού με την γυναικολόγο μου θα το συζητήσω σοβαρά. Χάπια δεν θέλω να πάρω, δεν έχω πάρει ποτέ και φοβάμαι τις παρενέργειες. 

Από βόλτες εμείς βγήκαμε κάποιες φορές αλλά πρέπει να είμαστε σύσσωμη η οικογένεια γιατί εγώ μόνη μου να κάνω ζάφτι και τον μεγάλο και το καρότσι δεν παίζει.

Ποιες από εσάς έχουν πάρει μάρσιπο και πότε ξεκινήσατε να τον χρησιμοποιείται? 

Εγώ εχω πάρει έναν ring sling Μάρσιπο αλλά δεν τα καταφέρνω πολύ καλά και θα πάω να μου κάνουν εκπαιδευση πως να τον χρησιμοποιώ σωστά. Κι εγώ την μπεμπούλα την βγάζω αρκετά συχνά. Ευτυχώς μένω Άλιμο και έχω επιλογή και για περαντζαδα με θέα θάλασσα και το ιδρυμα Νιάρχος που είναι υπέροχο για βολτα!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η MissMary είπε:

Επαφές από ποτε.??

Από πότε; από πότε; Αν και να σας πω την αλήθεια εμείς δεν έχουμε επαφές από τότε που μάθαμε για την εγκυμοσύνη (και το μάθαμε και νωρίς πανάθεμα μας!) και τωρα θα ειναι σαν να είναι η πρώτη φορά! ????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η MariannakiM είπε:

Εγώ εχω πάρει έναν ring sling Μάρσιπο αλλά δεν τα καταφέρνω πολύ καλά και θα πάω να μου κάνουν εκπαιδευση πως να τον χρησιμοποιώ σωστά. Κι εγώ την μπεμπούλα την βγάζω αρκετά συχνά. Ευτυχώς μένω Άλιμο και έχω επιλογή και για περαντζαδα με θέα θάλασσα και το ιδρυμα Νιάρχος που είναι υπέροχο για βολτα!!! 

Καλησπέρα και να σου ζήσει η μικρή σου!!δες στο YouTube βιντεάκια πως να το κάνεις!Και εγώ είχα το ίδιο θέμα και έμαθα να το δένω από εκεί!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@MissMary εμείς ξεκινήσαμε περίπου όταν ήμουν 32 ημερων. Ο γιατρος μου, μου είχε πει ότι είναι στο χέρι μου, όποτε και όταν νιώσω εγώ καλά.

@KONSTANTIA έχω ακούσει διάφορα για το χάπι. Ποια ειναι η γνωμη σου; Αυτό που κάνω εγώ είναι να μειωνω τη διάρκεια του θηλασμου. Θα μιλήσω κ με το γιατρό μου σε λίγες μέρες, μην κάνω του κεφαλιού μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν το χάπι (εμένα μου είπε να πάρω το Dostinex για 4 μέρες μισό ανά δωδεκάωρο) με το που θα το πάρεις δεν ξαναδίνεις στήθος στο μωρό και δεν βγάζεις γάλα με κανέναν άλλο τρόπο. Φοράς σφιχτό σουτιέν όλη μέρα.

Δεν ξέρω τι λένε για το χάπι, ξέρω ότι αν έχεις γάλα και το στήθος σου πρήζεται είναι μια καλή λύση για να μην πάθεις μαστίτιδα. Η διαδικασία πονάει και εμένα την προηγούμενη φορά χρειάστηκε να κάνω 2 κύκλους για να μου κοπεί το γάλα αλλά κόπηκε χωρίς να αρρωστήσω με πυρετό κλπ.

Το χάπι γράφεται αλλά μπορείς να το πάρεις και χωρίς συνταγή. Τα 4 χάπια κοστίζουν λιανική τιμή 9 ευρώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η KONSTANTIA είπε:

Ερώτηση σε όσες δίνουν ξένο γάλα. Στις πόσες μέρες χωρίς κακά ανησυχούμε;

Αγάπη εγώ που του δίνω και στήθος και ξένο μου τα κάνει από 3 έως 5 μέρες. Ανάλογα τα κέφια του. Κ δεν ξέρω από που να το μαζέψω το σκατο. Τον βάζω όπως είναι με την πάνα μέσα στο ντουζ. ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η LondonBaby είπε:

Αγάπη εγώ που του δίνω και στήθος και ξένο μου τα κάνει από 3 έως 5 μέρες. Ανάλογα τα κέφια του. Κ δεν ξέρω από που να το μαζέψω το σκατο. Τον βάζω όπως είναι με την πάνα μέσα στο ντουζ. ??

Στην μεικτή βοηθάει το μητρικό λένε να κάνει πιο νερουλά κακά. Στο σκετο ξένο θέλω να θυμηθώ τι παίζει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

Στην μεικτή βοηθάει το μητρικό λένε να κάνει πιο νερουλά κακά. Στο σκετο ξένο θέλω να θυμηθώ τι παίζει

Όταν είχα ρωτήσει για αποκλειστικα ξενο μου είχαν πει ότι παίζει ανάλογα το παιδι και το γάλα. Μπορει να τα κάνει κ 2 φόρες μέσα στην ημέρα αλλά μπορεί να κάνει κ 3-4 μέρες. Ίσως Εάν περάσει εβδομάδα θα πρέπει να ανησυχήσεις. Ή Εάν δεν τα έχει κάνει κ δεν θέλει να φάει πολύ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...