Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μέλλουσες και ήδη διδυμομανουλες ❤❤


Mariloux

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια μου!! Είμαι 9,5 εβδομάδων και περιμένω διδυμάκια!! Θα μου άρεσε πολύ να συζητάμε θέματα και απορίες που μας απασχολούν σε σχέση με μια δίδυμη κύηση!! Άραγε υπάρχουν εδώ μέλλουσες διδυμομανουλες; Οι ήδη διδυμομανουλες θέλουν να μας πουν την εμπειρία της κύησης τους; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Στον 5ο μηνα τα ενιωσα...Κι εγω 4,5 κιλα εχω παρει αλλα επειδη ειμαι σε κατακλιση κι εχω συνεχως καουρες δεν εχω πολυ ορεξη για φαγητο!!! Με το καλο σου ευχομαι ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι εννοειται... εμενα χθες ο γιατρος μου μου ειπε οτι θα παμε σιγουρα για καισαρικη... Εσεις το εχετε συζητησει?? Που εψαξα στο ιντερνετ το 96% των διδυμων γεννιουνται με καισαρικη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ααααχ πονεμένο θέμα.. Και εμένα μου είπε οτι δύσκολο να πάμε με φυσιολογικό, ήταν πιο πολύ της καισαρικής!! Βεβαια πλέον το έχω αποδεχτεί και προσπαθώ να δω τα θετικά!! Ας είναι καλα τα μωράκια μας και όλα θα τα υπομείνουμε!!! Εμένα με αγχώνει αρκετά το θέμα θηλασμού, το ξέρω προτρέχω, αλλά το σκέφτομαι αρκετά, θα μου άρεσε πολύ να μπορώ να θηλάζω και να ανταποκριθώ σωστά στην όλη διαδικασία!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ αγχωθει με το θέμα του θηλασμού παρόλο που τον πρώτο γιο μου τον θηλασα 18 μηνες αποκλειστικά.... Αλλά τότε δεν δούλευα και ήταν μόνο ένα μωράκι....  Τώρα στις 63 μέρες θα πρέπει να γυρίσω  στη δουλειά οπότε θα πρέπει να χρησιμοποιήσω θηλαστρο και δεν έχω ιδέα πως να το κάνω.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Καλησπερα διδυμοεγκυουλες! Περιμενω κι εγω δυο αγορακια περιπου το Σεπτεμβριο. Ειμαι τωρα 16 εβδομαδων και εχω αλλο ενα κοριτσακι 5,5 χρονων! Δεν το περιμενα να ειναι 2 τα μωρακια μας! Ηταν τοσο μεγαλο το σοκ οσο μεγαλη και η χαρα που ειχαμε οταν το μαθαμε! Ποτε νιωσατε εσεις τα μωρακια σας; ανυπομονω να τα ακουσω και δε ξερω ποτε περιπου να περιμενω να γινει αυτο. Με το καλο σε ολες ευχομαι και να χαιρομαστε τα παιδακια μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με το καλό τα μωράκια σου.. Εγώ τώρα διανυω την 22η εβδομάδα, αν θυμάμαι καλα τα ένιωσα γύρω στην 18η-19η αλλά τώρα τα νιώθω πολύ περισσότερο.. Έχεις δει τι έχεις; Εγώ ένα κοριτσάκι & ένα αγοράκι!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 years later...

Κορίτσια μου καλησπέρα είμαι 18 χρονων και   περιμένω 2 αγοράκια. Έχω διαβάσει ότι οι δίδυμες κρίσεις χαρακτηρίζονται από πρόοδο τοκετό γεγονός που με αγχώνει πολύ,!είχε καμία τέτοια εμπειρία?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η magdalene_slj είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα είμαι 18 χρονων και   περιμένω 2 αγοράκια. Έχω διαβάσει ότι οι δίδυμες κρίσεις χαρακτηρίζονται από πρόοδο τοκετό γεγονός που με αγχώνει πολύ,!είχε καμία τέτοια εμπειρία?

Όταν λένε πρόωρο εννοούν αρχή ένατου! 36 με 37 εβδομάδες! Δεν πάνε ποτέ στις 39 με 40...οποτε μη φοβάσαι!!!! Όλα καλά θα πάνε! Είναι μονοζυγωτικα; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η melodyy είπε:

Όταν λένε πρόωρο εννοούν αρχή ένατου! 36 με 37 εβδομάδες! Δεν πάνε ποτέ στις 39 με 40...οποτε μη φοβάσαι!!!! Όλα καλά θα πάνε! Είναι μονοζυγωτικα; 

Ναι είναι μονοζυγωτικα😊Αχ Ευχαριστώ πολύ γτ εγώ όταν έλεγαν πρόωρο φανταζόμουν 30 με 31εβδομάδες!Εσύ δυδιμακια έχεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η magdalene_slj είπε:

Ναι είναι μονοζυγωτικα😊Αχ Ευχαριστώ πολύ γτ εγώ όταν έλεγαν πρόωρο φανταζόμουν 30 με 31εβδομάδες!Εσύ δυδιμακια έχεις?

Όχι παιδί μου! Κοίτα πάντα υπάρχει πιθανότητα σε κάθε εγκυμοσύνη από τον έβδομο και μετά να προκύψει γέννα... Στα δίδυμα όμως είναι πάρα πολύ στενή η παρακολούθηση σε σχέση με τη μόνη κύηση οπότε είναι προετοιμασμενοι για κάτι τέτοιο και θα το δουν έγκαιρα.. Αλλά συνήθως τα δίδυμα γεννιουνται κάνα τεράστιο ποσοστό με καισαρική γύρω στις 36 εβδ.. Ναι ναι διδυμακια έχω άλλα εγώ ακόμη δε βγήκα από τον τριτο... 11εβδ μπαίνω αύριο.. Και είναι διαφορετικοι σακοι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η melodyy είπε:

Όχι παιδί μου! Κοίτα πάντα υπάρχει πιθανότητα σε κάθε εγκυμοσύνη από τον έβδομο και μετά να προκύψει γέννα... Στα δίδυμα όμως είναι πάρα πολύ στενή η παρακολούθηση σε σχέση με τη μόνη κύηση οπότε είναι προετοιμασμενοι για κάτι τέτοιο και θα το δουν έγκαιρα.. Αλλά συνήθως τα δίδυμα γεννιουνται κάνα τεράστιο ποσοστό με καισαρική γύρω στις 36 εβδ.. Ναι ναι διδυμακια έχω άλλα εγώ ακόμη δε βγήκα από τον τριτο... 11εβδ μπαίνω αύριο.. Και είναι διαφορετικοι σακοι..

Αχ με το καλό σου εύχομαι μέσα από την ψυχή μου τα καλύτερα. Εμένα ο γιατρός μου,μου είπε ότι θα το προσπαθήσουμε φυσιολογικά γιατί όλα πάνε μια χαρά και θεωρεί ότι μπορεί να γίνει φυσιολογικός τοκετός κάτι το οποίο με αγχώνει πολύ!(Ο φυσιολογικός τοκετός)εσυ το συζητήσεις με τον γιατρό σου πως θα γεννήσεις?

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η magdalene_slj είπε:

Αχ με το καλό σου εύχομαι μέσα από την ψυχή μου τα καλύτερα. Εμένα ο γιατρός μου,μου είπε ότι θα το προσπαθήσουμε φυσιολογικά γιατί όλα πάνε μια χαρά και θεωρεί ότι μπορεί να γίνει φυσιολογικός τοκετός κάτι το οποίο με αγχώνει πολύ!(Ο φυσιολογικός τοκετός)εσυ το συζητήσεις με τον γιατρό σου πως θα γεννήσεις?

 

Θα πάω με καισαρική εγώ κ για άλλους λόγους... Να μην αγχώνεσαι κ κοίτα να το απολαύσεις τώρα γτ είσαι στην καλύτερη φάση!! Μετά θα βαρύνεις κ θα θες να στα πάρουν κ από το στόμα!!! Χαχαχα να τον εμπιστεύεσαι.. Αν όμως φτάσει η ώρα κ ακόμη φοβάσαι να ξέρεις ότι είναι δική σ η απόφαση.. ❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η melodyy είπε:

Θα πάω με καισαρική εγώ κ για άλλους λόγους... Να μην αγχώνεσαι κ κοίτα να το απολαύσεις τώρα γτ είσαι στην καλύτερη φάση!! Μετά θα βαρύνεις κ θα θες να στα πάρουν κ από το στόμα!!! Χαχαχα να τον εμπιστεύεσαι.. Αν όμως φτάσει η ώρα κ ακόμη φοβάσαι να ξέρεις ότι είναι δική σ η απόφαση.. ❤️❤️❤️

Καλα δεν έχω παρει και λίγα κιλά 15 ολόκληρα κιλά μου χάρισαν οι ψυχουλες μου 😂και ειδικά τώρα με την ζέστη έρχονται ώρες που λέω δεν αντέχω!😂

Παρ όλα αυτά θέλω να γεννήσω φυσιολογικά αλλά με αγχώνει ο πόνος και αν μετά θα μπορώ να επανέλθω κατευθείαν για να τα θηλάζω και να αντέξω και τα ξενύχτια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου εγώ είμαι στην 25η εβδομάδα στα δυδιμακια μου και έχω πάρει 15 κιλά είναι φυσιολογικό?(Δεν πήγα ακόμα στον γιατρό μου να τον ρωτήσω θα παω την άλλη εβδομάδα απλά ήθελα την γνώμη σας )Μου φαίνονται παρα πολλά!🤯Και είμαι μόνο στον 6ο μήνα αν πάω στον 8ο-9ο που θα φτάσω?αγχώνομαι πολύ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η magdalene_slj είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα είμαι 18 χρονων και   περιμένω 2 αγοράκια. Έχω διαβάσει ότι οι δίδυμες κρίσεις χαρακτηρίζονται από πρόοδο τοκετό γεγονός που με αγχώνει πολύ,!είχε καμία τέτοια εμπειρία?

Καλημέρα!! Εγώ έχω δίδυμη αδελφή και η μάνα μας μας γέννησε φυσιολογικά και κανονικότατα στον μήνα της 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lacostaki είπε:

Καλημέρα!! Εγώ έχω δίδυμη αδελφή και η μάνα μας μας γέννησε φυσιολογικά και κανονικότατα στον μήνα της 

Καλημέρα!Μου είπε ο γιατρός μου ότι ποιο πιθανό είναι να γεννηθούν λίγο ποιο πριν από την 40η εβδομάδα δηλαδή περίπου στην 37η-38η . Αν όμως γεννηθούν ποιο πριν θα έχουν προλάβει να αναπτυχθούν πλήρως?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η magdalene_slj είπε:

Καλημέρα!Μου είπε ο γιατρός μου ότι ποιο πιθανό είναι να γεννηθούν λίγο ποιο πριν από την 40η εβδομάδα δηλαδή περίπου στην 37η-38η . Αν όμως γεννηθούν ποιο πριν θα έχουν προλάβει να αναπτυχθούν πλήρως?

Μια χαρά θα είναι κοριτσάκι μου. Τα περισσότερα δίδυμα γεννιούνται πρόωρα. Εμένα ο γιατρός μου είπε πως αν φτάσουμε τις 37 εβδομάδες θα τα πάρει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η annie! είπε:

Μια χαρά θα είναι κοριτσάκι μου. Τα περισσότερα δίδυμα γεννιούνται πρόωρα. Εμένα ο γιατρός μου είπε πως αν φτάσουμε τις 37 εβδομάδες θα τα πάρει. 

Αχ μακάρι να είναι όλα καλά. Ευχαριστώ πολύ με ηρεμήσατε λίγο!❤Εσύ σε ποια εβδομάδα είσαι?

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...