Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2018


Recommended Posts

και εμένα με έπιασε σήμερα κορίτσια... ειναι κ που είμαι σαν πιγκουίνος και δεν μπορώ να ασχοληθω και με πολλά πράγματα να ξεχαστώ....ουφφφφφ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ασε εγω εκανα ντουλαπες.κ.αρκετο.σιδερο με.μωρουδιακα κ.το παρακανα...κουραστηκα....ειχα.συσπασεις.κ.ο.μπεμπης ειναι.πολυ ησυχος.....αυριο περα απο κατι δουλεις που εχω να βγω ρο πρωι μετα ξεκουραση οσο γινεται.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κΝα ξεκουραστείς φουλ αύριο! εγω συσπάσεις η δεν εχω ακόμα η δεν τις αναγνωρίζω καν, αμα κουραστώ όμως νοιώθω πολύ βαριά τη κοιλιά και δεν μπορώ να συνεχίσω...μη σου πω για καούρες τι περνάω!!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ασε καουρες εχω κ γω φουλ....μεγαλο βασανο......σε νιωθω απολυτα.....αλλα συσπασεις ρις εχω μαθει.πλεον.κ στη.μικρη ειχα απο τον.ογδοο οποτε ειμαστε παλιες φιλενάδες!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όλα καλά εδώ γενικά. Η εγκυμοσύνη πάει καλά, το μωράκι μεγαλώνει, εγώ εχω τα πάνω μου και τα κάτω μου, αγχωνομαι μετα ηρεμώ μετα πάλι κατι θα με πιάσει κ θα αγχωθώ! Εχω μια μόνιμη έννοια μήπως γεννήσω πρόωρα.. εχω συσπασεις απο πολυ νωρίς αλλα δεν είναι ανησυχητικές ούτε ενδεικτικές πρόωρου τοκετού.. είναι απλά το μυαλό μου! Γενικά η διάθεση μου είναι οτι να ναι, κλαίω με το παραμικρό (μιλάμε για κλάμα!) και μετα ειμαι πάλι μεσα στην τρελή χαρά κ μετα άντε πάλι κλάμα! Οι αιματολογικές μου έδειξαν αναιμία κ σήμερα ξεκινάω σίδηρο. Ρε κορίτσια τι θα κάνω με τη δυσκοιλιότητα;;;;; Εχω που εχω φουλ πρόβλημα, διαβάζω με το σίδηρο επιδεινώνεται, που θα φτάσει;;; 

Εσεις πως είστε γενικά;;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Gina83 κοριτσάκι μου :)

κι εγώ μια πάνω μια κάτω.... μια κλαίω μια έχω νεύρα μια χαίρομαι... μιλάμε ότι να ναι.... προχθές μου έστειλε ο άντρας μου ένα βιντεάκι με ένα γατακι (τις λατρεύω) που ήταν πολύ στενάχωρο έκλαιγα μισή ώρα, προσπαθούσα να το πω σε μια φίλη μου δεν μπορούσα από τους λυγμούς.... άστο....?

Εχω πολύ άγχος, σκέφτομαι να επικοινωνήσω με μια δομή που είναι για άγχος στην εγκυμοσύνη για τον τοκετό κτλ αλλά ακόμα δεν ξέρω... το σκέφτομαι.... 

η εγκυμοσύνη πάει καλά, τα ινομυωματα δεν έχουν μεγαλώσει αλλά έχω αγχωθεί κι εγώ μη γεννήσω πρόωρα γιατί μου είχε πει η μαία όταν είχα νοσηλευτεί ότι παίζει λόγω ινομυωματων.... ο γιατρός δεν μου έχει πει κάτι βέβαια... 

απο σίδηρο εμένα δεν μου έχει κάνει δυσκοιλιότητα ίσα ίσα πάω τρέχοντας ? Στις παρενέργειες λέει ότι μπορεί να κάνει η το ένα ή το άλλο.... λες να είσαι τυχερή και να σε ξεμπλοκάρει; βρίσκεις εκεί φυτικές ίνες; (σε δημητριακά) όπως αυτά που σου είχα πει; μπορεί να μη σου γεμίζουν το μάτι αλλά πραγματικά βοηθάνε πολύ, όπως επίσης και προβιοτικά... ρωτά κάποιον αν έχεις :) 

Τις συσπάσεις πως τις κατάλαβες; πως τις ένιωθες; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Λευτέρης είπε:

@Gina83 κοριτσάκι μου :)

κι εγώ μια πάνω μια κάτω.... μια κλαίω μια έχω νεύρα μια χαίρομαι... μιλάμε ότι να ναι.... προχθές μου έστειλε ο άντρας μου ένα βιντεάκι με ένα γατακι (τις λατρεύω) που ήταν πολύ στενάχωρο έκλαιγα μισή ώρα, προσπαθούσα να το πω σε μια φίλη μου δεν μπορούσα από τους λυγμούς.... άστο....?

Εχω πολύ άγχος, σκέφτομαι να επικοινωνήσω με μια δομή που είναι για άγχος στην εγκυμοσύνη για τον τοκετό κτλ αλλά ακόμα δεν ξέρω... το σκέφτομαι.... 

η εγκυμοσύνη πάει καλά, τα ινομυωματα δεν έχουν μεγαλώσει αλλά έχω αγχωθεί κι εγώ μη γεννήσω πρόωρα γιατί μου είχε πει η μαία όταν είχα νοσηλευτεί ότι παίζει λόγω ινομυωματων.... ο γιατρός δεν μου έχει πει κάτι βέβαια... 

απο σίδηρο εμένα δεν μου έχει κάνει δυσκοιλιότητα ίσα ίσα πάω τρέχοντας ? Στις παρενέργειες λέει ότι μπορεί να κάνει η το ένα ή το άλλο.... λες να είσαι τυχερή και να σε ξεμπλοκάρει; βρίσκεις εκεί φυτικές ίνες; (σε δημητριακά) όπως αυτά που σου είχα πει; μπορεί να μη σου γεμίζουν το μάτι αλλά πραγματικά βοηθάνε πολύ, όπως επίσης και προβιοτικά... ρωτά κάποιον αν έχεις :) 

Τις συσπάσεις πως τις κατάλαβες; πως τις ένιωθες; 

Μπράβο! πολυ χαίρομαι που όλα πηγαίνουν καλά!!!

Βρίσκω φυτικές ίνες ναι, εχω πάρει και τα δημητριακά που μου είχες πει κ όντως βοηθανε πολυ, αν δεν έτρωγα κι αυτά δεν θα πήγαινα ποτέ τουαλέτα! Είναι ομως κάποιες μερες που δεν γίνεται τίποτα, τρώω μπρόκολα, όσπρια, δαμάσκηνα.. τίποτα!! Ελπίζω κ εγώ να εχω τις ίδιες παρενέργειες με σένα με το σίδηρο ?!

Οσο για τις συσπασεις,  τις καταλαβαίνω γιατί σφίγγεται όλη η κοιλιά μου κ νιώθω σαν να είναι μια μπάλα, κ νιώθω κ ένα βάρος. Κάποιες φορές πονάω κιολας, σαν πόνος περιόδου φαντάσου είναι. Κρατάει κάποια δευτερόλεπτα κ μετα περνάει. Με αγχώνουν παρα πολυ! 

Ειναι καλή η ιδέα να κοιτάξεις για δομές  που στηρίζουν εγκύους, είχα ψάξει κ εγώ για εδώ αλλα δεν είχα βρει κατι. Εχω κλείσει κατι μαθήματα prenatal, λέει σου εξηγούν την διαδικασία του τοκετού, πως καταλαβαίνεις οτι γεννάς, πως αντιμετωπίζεις τους πονους κ τι κανεις με το νεογέννητο τον πρώτο καιρό. Στη θεωρία ακούγεται καλό αλλα γι να δούμε και στην πράξη. Δυο 4ωρα είναι στο τέλος του μήνα. Αν ακούσω/μάθω κατι αξιολογο θα σας πω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Gina83 και @Λευτέρης πολυ χαιρομαι που ολα.πανε καλα....οι συσπασεις ειναι.ακριβως οπως τις περιγραφεις......εμεις πηγαμε για υπερηχο πηραμε βαρος αλλα.ο γιατρος μου ειπε πωςενω πριν 15 μερες ο.πλακουντας ηταν grade2 τωρα πηγε grade3.....αυτο συνηθως γινεται μετα την 38 εβδ.....εγω τωρα μπαινω 35....θα τον.παρατηρουμε.να.βλεπουμε.οτι.το.μωρο τρεφεται.....και πολυ φοβαμαι.οτι.θα μου το.παρει νωριτερα......ηταν πολυ καθησυχαστικός.....καναμε κ.ντομπλερ κ.το.μωρο τρεφοταν.κανονικά....αλλα μου.ειπε πως σε δεκαπεντε μερες γερασε αποτομα....λιγο που το έψαξα μετα ειδα οτι.συνηθως σε αυτες τις περιπτωσεις μολις.κλεισεις 36 στο.παιρνουν .....το.καλο ειναι οτι πηρε βαρος κ.εκανε κ.αναπνευστικές κινησεις...παλλοταν τα πνευμονακια.του.....η αλήθεια.ειναι.αγχωθηκα κ.στεναχωρεθηκα....αλλα.δε.μπορω να.κανω κ.κατι.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Love1988 είπε:

Με το καλο!!! Δεν υπάρχει λογος να στεναχωριεσαι!!! Έχεις κάνει τις ενεσουλες για τα πνευμονακια του;

Οχι μου ειπε θα το ξαναδουμε.κ.αυτη τη βδομαδα....και μετα θα τις κανουμε.....οσο δε στρεσαρεται κ τρεφεται θα τον αφήνουμε.....απλα μου ηρθε καπως η αληθεια είναι!!!αλλα πανω απο.ολα.η υγεια του

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Stelvan καταλαβαίνω ποσο δύσκολο ειναι να πηγαίνεις χαλαρή στο γιατρό και να ακούς κάτι τέτοιο, αλλά, αφου πήρε και παίρνει βάρος και κάνει και αναπνευστικές κινήσεις τότε όλα θα είναι καλά! Άσε που μπορεί να μην χρειαστεί να κανεις κάτι νωρίτερα, εμενα που είχα φρικάρει με το grade 1 στη β επιπέδου μου είπε ο γυναικολόγος ότι πλέον δεν

αξιολογειται μόνο του αυτό αλλά με το ποσό μεγαλώνει και αν τρέφεται σωστά, εφόσον τρέφεται σωστά και μεγαλώνει δεν μας νοιάζει κάτι άλλο... όποτε μπορεί κι εσυ μια χαρά να φτάσεις στις εβδομάδες που πρέπει ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...

@Angiegk @babyboom @Evangelia5592 @Stelvan @Gina83 @evi1986 πως είστε; τι κάνετε; εγώ είμαι πλέον 33+1, κάναμε και το ντόπλερ όλα καλά :) ο πλακούντας είναι ακόμα grade 1 ευτυχώς...

έχω αρχίσει και ζορίζομαι στον ύπνο το βράδυ, και ξυπνάω λες και έχω βάλει ρολόι ανα 1-1.5 ώρα χωρίς λόγο! Τώρα είχα κρυώσει κιόλας και ήταν βουλωμένη και η μύτη μου και ήταν ακόμα πιο έντονο! 

Συσπάσεις ακόμα δεν έχω μόνο πολύ σπάνια πόνους περιόδου που κρατάνε δευτερόλεπτα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα!! Εγώ είμαι 31 εβδομάδα., ντοπλερ εδώ δεν κάνουν όποτε δεν έχω πληροφορίες. Συσπάσεις εγώ έχω, κάθε μέρα, και ανησυχώ λιγάκι αλλά ο γιατρός λέει αν δεν έχουν περιοδικότητα να μην ανησυχω. Ο ύπνος είναι οκ μέχρι στιγμής, ξυπνάω 1-2 φορές για τουαλέτα και μετά μπορεί να μου πάρει λίγο να ξανακοιμηθω αλλά γενικά δεν έχω παράπονο! Με το φαγητό έχω αρχίσει να φουσκώνω εύκολα αλλά η πείνα δεν τελειώνει! Θέλω να φάω τα πάντα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μουσε τρεις.μερες κλεινω 38 εβδ.κ.μπαινω 39....αντε κ.τον εφαγα τον γαιδαρο...εκανα εξετασεις κολπικο επιχρυσμα για στρεπτοκοκκο κ.ευτυχως βγήκαν αρνητικες.....οποτε περιμενω ποτε θα ξεκινησει....η αληθεια ειναι πως ειβαι αρκετα αγχωτικο με την.αναμονη....αλλα τι.να κανω.ο αντρουλγς μου λειπει τα βραδια λογω δουλειας σε εργοστασιο κ ειμαι.μονη με τη κορουλα μας και αυτος μια ωρα μακρια απο αθηνα.....αυτομοντ με αγχωνει. Πιο πολυ μη.με πιασουν.πονοι το βραδυμωρο κ.ειμαι μονη μου......κατα τα αλλα.τη.πεμπτη θα παω για υπερηχο κ λογικο θα φαω κ.λιγο δαχτυλο απο κατω......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άντε βρε κορίτσι @Stelvan και λέω λες να γέννησε; που είναι;! Είναι αγχωτικό το να είσαι μόνη σου τα βραδιά..έχεις κάποιον κοντά σου να σε πάρει να σε πάει στο μαιευτήριο αν χτυπά ξύλο συμβεί κάτι βράδυ; αν όχι, να βρεις, αδελφό, φίλο, συγγενή... κάποιον! 

@Gina83με το φαγητό κι εγώ φουσκώνω και Αργώ να χωνέψω αλλά ισχύει ότι πεινάω επίσης πολύ και με έχει πιάσει και μια αγάπη με γλυκά πάλι εκεί που είχα ηρεμήσει! Το κακό σύμπτωμα μου είναι που μου κόβεται η ανάσα εύκολα και γενικά έχει δυσκολέψει λίγο και η αναπνοή...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οχι κοριτσακι μου δεν εχω γεννησει που θα παει.ομως;;;;;;απο τη.μια λεω να περασει.το.πασχα κ.μετα απο την αλλη Ανυπομονώ.....αναποφασιστη η μανα....κ η κουρουλα.μου ρωταει καθε μερα βγήκε ο αβεφουλης μου.....χαχχαχχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 31/3/2018 at 11:19 ΠΜ, ο/η Λευτέρης είπε:

@Stelvanπωωωωωωως είσαι; πωωωωωως πάει; 

Δς γεννησα κοριτσακι μου ακομα.....εδω στις επαλξεις!!!!!!κολλησα κ.μια ωραιοτατη επιπεφυκιτιδα απο τη κορουλα μου κ.τωρα ξεκινησα αγωγη να.προλαβω να συνελθω.....ευτυχως το.μωράκι.μου περναει μια χαρα μεσα.στη κοιλιτσα μου κ.δε δειχνει.ενδιαφέρον να.βγει....να προλαβω να.γινω καλα!!!!!εσυ πως είσαι;;;;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ακόμα ε; λες να το πας μετά το Πάσχα;;; εγώ έχω αύριο γιατρο, 34+1... έχω λιγάκι άγχος, αλλά οκ.... θα περάσει! Ευτυχώς το έχω βάλει νωρίς το μεσημέρι όποτε μέχρι να ξυπνήσω να κάνω μπάνιο θα πρέπει να φύγω. Γενικά όσο πλησιάζει η φάση τόσο περισσότερο αγχώνομαι, πολύ στεναχωριέμαι που αν μπορώ να το απολαύσω επειδή είμαι χεστρου...! 

@Stelvan μου περαστικούλια στο μικρακι σου και σε σένα φυσικά! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω πλεον ειμαι καλα ...λιγο χτες αγχωθηκα που πηγα για καρδιοτοκογραφημα....ακουσα μια.κοπελα που φωναζε  αρκετα κνεκει τα χρειάστηκα.....εγω δεν.ειχα φωναξεινκαθολου στη.μικρη ...με επιακληριδιο βεβαια.δε το.παιζω γενναια αλλα.γενικα.οταν.ποναω δε φωναζω μς αγχωνει.....χτες λοιπον μεχρι.να φυγω απο την.εξεταση ανεβασα πιεσουλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!! Καλη Μεγαλη εβδομαδα σε ολες! 

Να μπω και γω στην παρεα?? Ειμαι 31+6 σήμερα και περιμενω αγορακι! Εγω λογω ζαχαρου που εμφανισα μετα τη καμπυλη θα γεννησω απ οτι εμαθα νωρίτερα.κανω και ινσουλινη. Σημερα εχω ραντεβού στο γιατρο μου να τα συζητήσουμε απο κοντα!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...