Μετάβαση σε περιεχόμενο

pws koimountai ta mwra...


Recommended Posts

bre koritsia gia dwste ta fwta sas...pws bazete ta mwrakia sas na koimithoun giati exw akousei polla...kai epeidi fobamai kiolas ligo min pathei kati ston ipno kai den to katalabw...emena i paidiatros mou eipe plagia...kai to kefalaki opwsdipote plagia...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΣΑΡΑΝΤΗΣΕΙ ΤΟ ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΜΟΥΤΟΝ ΕΒΑΖΑ ΣΤΑ ΠΛΑΓΙΑ.ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΒΑΛΩ ΕΓΩ ΑΥΤΟΣ ΠΡΟΤΙΜΑ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΑΝΑΣΚΕΛΑ ΚΑΙ ΓΥΡΙΖΕΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΚΙ ΤΟΥ ΠΟΤΕ ΣΤΑ ΔΙΠΛΑ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΑΝΩ!!ΒΕΒΑΙΑ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΕΞ'ΑΡΧΗΣ ΑΝΑΣΚΕΛΑ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΑΝΗ ΠΑΙΔΙΑΤΡΙΚΗ Η ΠΙΟ ΑΣΦΑΛΗΣ ΣΤΑΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΥΠΝΟ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΑΝΑΚΛΗΣΗ ΚΑΙ ΑΝΑΣΚΕΛΑ.ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΤΟ ΕΒΑΖΑ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΑΓΕ ΚΑΙ ΓΥΡΝΑΓΕ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ.ΕΞΑΛΛΟΥ ΚΑΙ ΣΤΑ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΑ ΕΤΣΙ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΤΙΣ ΠΙΟ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΝΝΟΩ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΟΡΘΙΑ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΣΩΜΑ ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ ΠΟΠΟΥ.ΠΩΣ ΛΕΜΕ ΚΛΙΣΗ 45 ΜΟΙΡΩΝ(ΓΩΝΙΑ)?ΕΜΕΝΑ ΕΙΧΕ ΤΟ ΠΟΡΤ ΜΠΕ ΜΠΕ ΑΝΑΚΛΗΣΗ ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΙΜΗ.ΚΑΙ ΚΟΙΜΟΜΟΥΝ ΜΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οταν ταιζεις το μωρακι σου παντα θα τον κρατας εως του ρευτει αν δεν ρευτει μετα απο ενα τεταρτο βαλτον στο πλαι και μαλιστα πρεπι τη μια φορα στο ενα πλαι την αλλη στο αλλο για αν μην πιανετε και να μη χασει πολλα μαλακια.Εμενα η ΠΑΙδιατρος μου ειχε πει ποτε ανασκελα γιατι μπορει να παθει αναροφηση βεβαια καποιες φορες γυρναγε αλλα τον ειχα του νου μουκαι ποτε δεν τον εβαζα να κοιμηθειι αμεσως μετα το φαι, οπως επισης το βραδυ που καναμε το μπανακι μας πρωτα τον εκανα μπανιο και μετα τον ταιζα η αφηνα να περασει τουλαχιστον 1 ωρα γαι αν μην παθει αναροφηση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ την μικρή μου - και στον γιο μου έκαναν το ίδιο- την βάζω στο πλάι να κοιμάται πότε από την μια και πότε από την άλλη και αυτό για να μην "πατηκωθεί" το κεφαλάκι της από την μια μεριά. Η ίδια τώρα ενώ την βάζω στο πλάι αυτή γυρίζει το κεφαλάκι της προς την άλλη μεριά ή ανάσκελα! Απαγορεύεται το μπρούμητα γιατί πλακώνει την καρδιά και το παιδί δεν αναπνέει καλά και υπάρχει κίνδυνος αιφνίδιου θανάτου. πρόσφατα διάβασα ότι οι ερευνητές και παιδίατροι άλλαξαν άποψη τώρα και προτείνουν την ανάσκελα στάση!

Πάντως αν ένα παιδί δεν ρευτεί μέσα σε 10 λεπτά δεν πρόκειτε να ρευτεί, προφανώς δεν έχει πιει αέρα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και γω στο πλαι την εβαζα την μικρη μου και οταν αρχισε να γυρναει ειχα παρει τα σφηνακια τα μαξιλαρακια και δεν μπορουσε να γυρισει και γω φοβομουν πολλυ στην αρχη το βραδυ ξυπνουσα να δω αναπνεει εβαζα τα δαχτυλα μου κοντα στην μυτουλα να δω ....τωρα που το σκεφτομαι για γελια ειναι αλλα και γω ειχα διαβασει για το συνδρομο αιφνιδιου θανατου και φοβομουν α και αν δεν ρευτει δεν πειραζει μου ειχε πει ο γιατρος δημαινει οτι ηπιε ηρεμα το γαλα χωρις αερα αφου την ειχα και στο πλαι δεν προβλημα αυτα φιλακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

KAI EMENA STO PLAI MOU EIXA PEI H PAIDIATROS ALLA THS MIKRHS APO NORIS THS ARESE ANASKELA ETSI THS PHRA SFHNAKH..KAI MIA XARA

KAI OPOS EIPE KAI H bourique ME ANAKLHSH OPSDHPOTE GIATI MOU EBGAZE SYXNA GOULIES..

AKOMA KAI TORA STHN KOUNIA THS THS EXOUME ANASHKOSEI TA PODARAKIA TOU PROSKEFALOU ME TOUBLA GIA NA EXEI KLISH KAI NA MHN EXEI PROBLHMA ME TIS GOULIES THS...:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κι εμας ο παιδιατρος μας ειπε να κοιμαται στο πλαι μια αριστερα και μια δεξια.οχι τοσο για να μη χαλασουν μαλλακια αλλα για την κλιση του κεφαλιου.ειναι μαλακο και μπορει να πατηθει ευκολα αν κοιμαται απο τη μια μερια μονο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμένα στο πρώτο παιδί πριν απο 6 χρονια ο παιδίατρος μου είχε πει στο πλάι να ειναι το μωράκι τωρα στο δεύτερο μου είπε ανάσκελα και να μην ανησυχω γιατι το μωρό απο μονο του γυρναει το κεφαλακι του, επειδη όμως το φοβόμουνα την έβαλα και τη δευτερη στο πλάι να είναι γυρισμένη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κι εγω κοριτσια τα εβαζα στο πλα'ι' και μονο ...

καποια μερα ομως ωρα μετα το ταισμα και αφου ειχε

ρευτει ο γιος μου 2,5 μηνων περιπου,

αφου ειχε περασει και ωρα απο το βραδυνο ταισμα,

ψιλογυρισε ανασκελα και κοντεψε να πνιγει...

ο Θεος εβαλε το χερι του και την στιγμη εκεινη

ημουν πανω απο το κρεβατακι του μωρου και το

χαζευα ...η χαζομαμα!

οπως λοιπον το κοιταζω και το χαλβαδιαζω το μπισκοτακι μου

το βλεπω να ανοιγει γουρλωμενα τα ματια και διαπλατα το στομα

και να ειναι γεματο με γαλα του οποιου η σταθμη ανεβαινε και σε κλασματα εφυγε πισω,

αρπαζω το μωρο το γυρναω πανω στο χερι μου

να ακουμπαει το στηθακι του σε ψιλο-ορθια σταση

και αρχιζει το καημενο να βγαζει και να βγαζει,

φαινοτανε οτι σα να ειχε παρει μολις μετα απο ωρα

αναπνοη...

εκτοτε ,αφου ξεπερασα το σοκ τον κοιμηζα τελειως σφηνωμενο στο πλαι

με μαξιλαρακια και απλα ανα 3-4 ωρες του αλλαζα πλευρο,

το ιδιο εκανα και στην κορη μου αργοτερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Την ιδία απορία έχω και εγώ την βάζω με το πλάι και γύρνα ανάσκελα με το κεφαλάκι της στο πλάι και να φανταστείτε της έχω και σφηνάκι, αν της περιορίσω στο σφηνάκι ώστε να μην μπορεί να γυρίσει μας ακούει όλη η Λευκάδα!!!

Αφού κοιμάται και βλέπεις χέρια να σηκώνονται πόδια να πετάγονται και φυσικά την βρίσκω σχεδόν πάντα ξεσκέπαστη!

Της προάλλες την σήκωσα και είχε βγάλει η κηρία της κάλτσες της και το ένα το πόδι το είχε έξω από το φαρμάκι, πώς τα κατάφερε δεν ξέρω!

Ο γιατρός μου είπε να την αφήνω να κοιμάται και ανάσκελα αλλά φοβάμαι μην πνιγεί με το σαλάκι της.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγώ στο πλάι την έβαζα ή ανάσκελα με το κεφαλάκι της στο πλάι με σφηνάκια και ελαφρή ανάκληση... Για να έχουμε ανάκληση και στην κούνια της είχαμε τοποθετήσει ένα τηλεφωνικό κατάλογο κάτω από το στρωματάκι της!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Silia26 έγραψε:

Και εγώ στο πλάι την έβαζα ή ανάσκελα με το κεφαλάκι της στο πλάι με σφηνάκια και ελαφρή ανάκληση... Για να έχουμε ανάκληση και στην κούνια της είχαμε τοποθετήσει ένα τηλεφωνικό κατάλογο κάτω από το στρωματάκι της!!!

poli kali i dea sou egw ths exw valei petsetoules tha paw ston ote na parw katalogo!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΤΟΝ ΕΧΩ ΣΤΟ ΠΛΑΙ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΓΥΡΝΑΕΙ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΕΝΑ ΜΑΞΙΛΑΡΑΚΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΡΩΜΑ ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ.

ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΟΝ ΠΕΡΝΩ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΜΟΥ ΒΑΖΩ ΕΝΑ ΜΑΞΙΛΑΡΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΤΟΥ, ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΣ ΣΠΡΩΧΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΚΑΙ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΜΟΥ Κ ΓΥΡΝΑΕΙ ΑΝΑΣΚΕΛΑ.

ΠΑΝΤΩΣ ΑΚΟΜΑ Κ ΑΓΚΑΛΙΑ ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΕΧΩ, ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΜΕΤΟ Η ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΣΑΛΑΚΙΑ ΓΥΡΝΑΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟΥ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Egw thn dikia mou thn evaza tis prwtes 2 evdomades sta plagia.

Mia apo thn mia kai mia apo thn allh an kai hxera oti h swsth

stash einai panta anaskela.

Meta thn prwth mas episkepsh ston paidiatro mou eipe na thn vazw panta anaskela kai oti an einai na vgalei goulitses tha gyrisei apo monh ths to kefali ths.

Etsi kai ekana apo thn idia mera.Phra omws kai ena mhxanima pou

anixneyei thn anapnoh ths kai tis kinhseis ths to opoio an den

anapneysei h mikrh panw apo 20 deyterolepta xtypaei synagermo.

Etsi hsyxasa kai koimomoun pio hremh.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εμενα κοριτσια στο πλαι μου ειχε πει η γιατρος και να τον αλλαζω εναλλαξ μετα τα γευματα...βεβαια εμενα δεν μου εχει κανει ποτε εμετο ..ημουν απο τις τυχερες..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kai emena to pos prepei na koimate itane ena apo ta megala mou anxi.

Stin kliniki pou gennisa mas eipane anaskela, i paidiatros pou eipe sto plai...telika to epsaksa arketa kai pleon to swsto einai na koimate to mwro anaskela kai oxi plai i mproumita. Otan to mwro bgazei goulies gurnaei apo mono tou to kefalaki. Mia apo tis odifies pou anaferonte ston sundromo efnidiou thanatou einai oti to moro prepei na koimate panta anaskela.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...