Μετάβαση σε περιεχόμενο

..ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ..


Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΑΡΕΣ ΜΟΥ,

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΛΕΣ ΚΑΛΑ!

ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΟΛΕΣ ΟΙ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΚΑΙΝ=ΟΥΡΓΙΕΣ ΚΑΙ ΜΗ ΝΑ ΒΟΗΘΗΘΟΥΜΕ!

ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΒΑΖΟΥΜΕ ΕΔΩ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑΚΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΣ!!

ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΔΙΑΤΡΟΦΗ, ΠΕΡΙΠΟΙΗΣΕΙ, ΝΤΥΣΙΜΟ Κ.Λ.Π.

ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΙΡS ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΟΛΕΣ

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ,

ΦΙΛΑΚΙΑ!!!!:kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το οτι θα γινόμουν και βετεράνα μάνα με μόλις 5,5 μηνών κοριτσάκι δεν το περίμενα!! :laugh: :laugh: :laugh: :woohoo:

Επί ποίου θέματος ρε κορίτσια;; :unsure: Όλες τις πληροφορίες τις δίνει ο γιατρός. Δώστε ένα παράδειγμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalispera koritsia...

mporo na kano mia arxi...:woohoo: :woohoo: :woohoo:

i mpempoula ma einai molis 1misi minon kai auto pou den mas boleuei katholou einai ta formakia me giakadakia... einai polu abola.... giati sikonontai kai mazeuontai sta magoulakia tis...:woohoo:

:woohoo: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΜΕΝΑ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΜΕ ΒΟΛΕΨΑΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΟΙ

ΣΑΛΙΑΡΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝΟΝΤΕ ΠΙΣΩ ΜΕ ΚΟΡΔΟΝΙ.ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ ΜΕ

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΑΝ ΟΙ ΣΑΛΙΑΡΕΣ ΜΕ ΤΑ ΚΡΑΤΣ.(ΑΝ ΤΟ ΛΕΩ ΣΩΣΤΑ).

ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΦΟΡΜΑΚΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΑΠΟ ΚΑΤΩ

ΑΛΛΑ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΑΠΟ ΑΛΛΕΣ ΠΛΕΥΡΕΣ,ΟΥΤΕ ΑΥΤΑ ΜΕ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΑΝ

ΕΙΔΙΚΑ ΤΩΡΑ ΤΟΝ ΧΕΙΜΩΝΑ.

ΜΕ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΕ ΠΑΡΑ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΒΡΑΖΩ ΤΟ ΝΕΡΟ

Κ ΥΣΤΕΡΑ ΝΑ ΤΟ ΒΑΖΩ ΣΕ ΕΝΑ ΘΕΡΜΟΣ.ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ

ΓΕΥΜΑΤΑ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΜΟΥ ΕΙΧΑ ΕΤΟΙΜΟ ΝΕΡΑΚΙ Κ ΠΑΝΤΑ ΣΤΟ ΨΥΓΕΙΟ

ΕΝΑ ΠΟΤΗΡΑΚΙ ΜΕ ΝΕΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΚΡΥΩΝΩ ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΕΑΝ ΕΚΑΙΓΕ.

ΜΕ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΕ ΤΟ ΠΟΡΤ-ΜΠΕΜΠΕ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕΤ ΜΕ ΤΟ ΚΑΡΟΤΣΙ.

Α!!! ΕΠΙΣΗΣ ΜΕ ΒΟΛΕΨΕ ΠΟΛΥ ΤΑ ΒΑΜΒΑΚΙΑ ΤΟΥ ΝΤΕΜΑΚΙΓΙΑΖ ΓΙΑΤΙ

ΕΒΑΖΑ ΕΚΕΙ ΠΑΝΩ ΛΙΓΟ ΝΕΡΟ ΜΕ ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΣΑΠΟΥΝΙ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ

Κ ΚΑΘΑΡΙΖΑ ΤΟΝ ΠΟΠΟΥΛΗ ΤΟΥ.ΕΓΩ ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑ ΜΩΡΟΜΑΝΤΗΛΑ

ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΡΕΘΙΣΟΥΝ ΤΟ ΜΩΡΟ.

Κ ΤΟ ΘΕΡΜΟΜΕΤΡΟ ΤΟ ΑΥΤΙΟΥ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΑΛΙΑΡΕΣ ΜΕ ΤΣΕΠΗ ΜΕΓΑΛΗ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ ΟΛΑ ΠΕΦΤΟΥΝ ΜΕΣΑ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΕΜΕΤΟ! ΜΗΝ ΣΑΣ ΣΙΧΑΝΩ ΤΩΡΑ!!

ΚΑΛΤΣΑΚΙΑ ΜΑΛΛΙΝΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΛΕΚΤΑ ΤΥΠΟΥ ΡΩΣΙΚΑ ΠΟΥ ΦΟΡΑΓΑΝΕ ΤΑ ΠΑΛΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΖΕΣΤΑ ΓΙΑ ΒΟΛΤΕΣ. Η ΟΤΑΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΞΩ.

ΥΠΝΟΣΑΚΟ ΓΙΑ ΒΟΛΤΕΣ ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΙΜΟΣ.

ΠΕΤΣΕΤΟΥΛΕΣ ΜΙΚΡΕΣ ΓΙΑ ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΞΩ ΚΑΤΙ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΟΥΝ. ΚΑΙ ΥΓΡΑ ΜΑΝΤΗΛΑΚΙΑ.

2Η ΠΙΠΙΛΑ ΠΑΝΤΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΤΣΑΝΤΑ ΜΑΣ. SOS

AN ΣΚΕΦΤΩ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΘΑ ΣΑΣ ΞΑΝΑ ΓΡΑΨΩ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Wraio thema exoume edw!!!

Eyxaristoume poly...

Anamenoume perissotera "mystika"...!

Ps: na rwtisw kati...

Oles mou oi files paraponiountai

pws den kanoun sta mwra tous

ta formakia No' 0 - 1

(isws mia duo evbomades mono,

apo tin gennisi!)

Einai lathos PANTA ta noumera

i genname super mwra???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για τη διατροφηή του μωρού συνιστώ βέβαια αποκλειστικό θηλασμό για τους πρώτους έξι τουλάχιστον μήνες. Μετά στερεές τροφές και συνέσιση του θηλασμού για όσο καιρό θέλει το παιδί. Έτσι το μωρό παίρνει ό,τι χρειάζεται: ιδανική τροφή, νερό, στοργή και αντισώματα. Ο γιός μου είναι δεκατεσσάρων μηνών+ και δεν έχει αρρωστήσει ποτέ. Επιπλέον δεν υπάρχει μεγαλύτερη παρηγοριά από το στήθος. Δεν υπάρχει περίπτωση να κλαίει για οποιονδήποτε λόγο, να το βάλω στο στήθος και να μην σταματήσει αμέσως! Ο θηλασμός είναι σωτήριος τόσο για το παιδί όσο και για τη μάνα! Ακόμη, όχι στην πιπίλα! Επιπλέον συνιστώ να μην ντύνουμε πολύ τα παιδιά και να τα εκθέτουμε σε όλες τις καιρικές συνθήκες, ντυμένα βέβαια, αλλά όχι σαν κρεμμύδια. Να σου ζήσει το μωράκι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΠΑΙΡΝΩ ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΑΝΑ ΤΡΙΜΗΝΟ ΔΗΛ.ΑΠΟ 0-3ΜΗΝΩΝ

ΑΠΟ 6-9ΜΗΝΩΝ,ΕΤΣΙ Κ ΤΟΥ ΚΑΝΟΥΝΕ Κ ΘΑ ΤΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΕΙ .

ΟΝΤΩΣ ΠΑΝΤΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΠΙΠΙΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΩΤΗΡΙΑ..

ΩΧ ΤΟ ΘΕΜΑ ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΕΧΕΙ ΑΝΑΛΥΘΕΙ ΚΑΤΑ ΚΟΡΟΝ..

ΜΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΔΙΑΠΛΗΚΤΙΣΜΟΥΣ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΔΕΙ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!!!ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ ΟΙ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΡΟΝΤΙΔΑ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΕΣ.ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΜΟΥ ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΜΕΓΑΛΗ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΑΜΕ ΣΤΑ ΜΩΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΚΟΥΝΕ ΤΗΝ ΦΩΝΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΧΑΛΑΡΩΝΟΥΝ.ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΕΛΕΓΕ:ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΧΕΤΕ ΔΕΙ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΣΕ ΜΠΟΤΙΛΙΑΡΙΣΜΑ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΣΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΑΝΕ ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟΥΣ ΤΡΑΓΟΥΔΟΥΣΕ ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ ΜΩΡΑ.

ΚΟΡΙΤΣΙΑ Η ΜΠΟΥΜΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 9 ΜΗΝΩΝ ΤΗΣ ΤΡΑΓΟΥΔΑΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΗΡΘΑΜΕ ΣΠΙΤΙ ΜΕ ΕΧΕΙ ΖΩΣΕΙ ΑΥΤΟ.ΕΞΟΠΛΙΣΤΕΙΤΕ ΜΕ ΤΡΑΓΟΥΔΑΚΙΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΡΟΝΤΙΔΑ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΠΛΕΟΝ ΤΑ ΛΕΝΕ ΟΙ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΙ.ΚΑΤΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΡΙΜΜΗΝΟ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΡΟΥΤΙΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΝΟΙΩΘΕΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑ.Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΡΟΥΤΙΝΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΓΙΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΕΙΝΑΙ ΜΠΑΝΑΚΙ ΚΑΤΑ ΤΙΣ 9 ΚΑΙ 9 ΚΑΙ ΜΣΗ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΟΠΩΣ ΤΗΝ ΤΑΙΖΩ ΤΟ ΓΑΛΑ..ΚΑΘΕ ΠΑΙΔΙ ΟΜΩΣ ΕΧΕΙ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΝ ΒΡΕΙΤΕ ΑΝ ΕΙΣΤΕ ΧΑΛΑΡΕΣ ΚΑΙ ΗΡΕΜΕΣ ΧΩΡΙΣ ΑΓΧΟΣ..ΚΑΛΗ ΠΟΡΕΙΑ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΣΤΟ ΟΜΟΡΦΟ ΤΑΞΙΔΙ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ ΜΩΡΟ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

loipon koritsia an kai o mpempis einai 4 minwn kai 9 imerwn...exw mathei ta eksis...pou exoun sxedon anaferei kai ta koritsia..saliares me xrats kai oxi me kordonia...formakia pou exoun ta koumpia mprosta kai oxi pisw i katw...ennoeite pws o mpempis einai 4 minwn kai forame rouxa gia 6..kai se kanenana mina den tha xwrane oute auta...zaketes mpufan...xwris fermouar...giati etsi pws mazeuonatai ta mpoulakakia...to fermouar gratsounaei ta magoulakia...likno kai oxi kalathouna...einai pio omorfo...den einai toso apopniktiko..kai sintoma to ena mwro tha mpei stin kounia kai tha iparxei kai to likno gia to 2 mwro....mpaniero me basi apo katw gia na min sas bgainei i mesi...kai to pio simantiko...IREMIA...pou einai ekrws diskolo..xixixiix

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια αυτό που έκανε τη ζωή μου πιο εύκολη τους 3 πρώτους μήνες ήταν η καλαθούνα! Μπορούσα να έχω το μωράκι μου συνέχεια δίπλα μου, ακόμα και όταν μαγείρευα και αυτό κοιμόταν! Η μεταφορά ήταν πανεύκολη χωρίς να το ενοχλώ!!! Και φυσικά η πιπίλα!

Τώρα που είναι 6 μηνών παίζει ατελείωτα με τα παιδικά γυμναστήρια και το πάρκο της !!! Τις σαλιάρες της νάυλον με τις τσέπες για τη φρουτόκρεμα τις βρίσκω πολύ εύχρηστες (καθαρίζονται πανεύκολα και τα ρουχάκια μας δεν λερώνονται)

Το λίκνο εμένα δεν με βοήθησε καθόλου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σε όλες τις μέλλουσες και καινούργιες μανούλες!Είμαι καινούργια στην παρέα σας και συμφωνώ απόλυτα ότι πρέπει να κάνουμε μία στήλη με tips για περιποίση, φροντίδα κ.λ.π. των μωρών μας για όλες εμάς τις μανούλες!:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να μην αμελειτε ποτε το μπανακι του μωρου σας,

οσο κουρασμενη κι αν ειστε,αν δεν μπορειτε εσεις

βαλτε τον μπαμπα:P

το ηρεμει αφανταστα μετα απο μια κουραστικη ημερα...

Να το εχετε σαν προγραμμα οπως τα γευματα,

καθε βραδυ μεταξυ 8-9 και μετα υπνο,

καλη ενυδατωση με κρεμουλα και μασαζακι

σε ολο το κορμακι του,μετα το μπανιο,

μην ξεχνατε μικρες ασκησουλες με τα ακρα του(χερακι-ποδαρακια)

ωστε να ξεπιανεται,

θυμηθειτε οτι το μωρακι σας ολη μερα κοιμαται σε

συγκεκριμενες στασεις και οσο να'ναι αυτο του ειναι

αρκετα κουραστικο...

καθ'ολη την διαδικασια μην παραλειπετε να του μιλατε ή ακομη

και να του τραγουδατε οπως ειπε η φιλη παραπανω,

η φωνη σας ειναι "καταλυτης".

Επισης να επιλεγετε ανετα βαμβακερα φορμακια χωρις γιακαδες και

φρου φρου ,να ανοιγουν μονο απο κατω και να ειναι ανετα σε μεγεθος

ωστε να κουναει ελευθερα τα ποδαρακια του,

αυτα τα λιγα απο μια παλια μαμα:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...