Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πόνοι περιοδου


Recommended Posts

Κοριτσια σημερα μπήκα αισίως στην 8η εβδομαδα κυησης..απο χθες εχω πόνους περιοδου και ειναι αρκετά ενοχλητικοί δεν μπορω να ανακουφιστω με τιποτα..η γιατρος μου ειπε οτι θα τους εχω και ισως και τσιμπήματα.κανατε κατι για να ανακουφιστητε απο τους πόνους;ποναω αρκετά ουτε στην περίοδο τετοιο πράγμα!και η μέση κάποιες φορές 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα Ελενακι μου! Συγχαρητηρια κοριτσι μου γλυκο, να σου πω μην ανησυχεις, θα εχεις αρκετα τσιμπηματακια και πονακια στην αρχη, εγω μπαινω στην 13 βδομαδα κ ακομη εχω.. ειναι οι συσπασεις της μητρας για να μεγαλωσει! Οι γιατροι συνηθως δινουν μαγνησιο 1-3 φορες τη μερα, ειναι πολυ ανακουφιστικο!!! Ρωτα τον γιατρο σου..επισης μην ξεχνας το φυλλικο οξυ, για να απορροφαται χρειαζεται βιταμινη c, πχ με χυμο, και να εχει αποσταση τουλαχιστον 2-3 ωρες απο το μαγνησιο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α και να μην κουραζεσαι! Εγω εχω παρατηρησει οταν κουραζομαι με ποναει η μεση και φουσκωνει το βραδυ λιγακι η κοιλιτσα, σαν να παραπονιεται, λεει "ξεκουρασου τωρα!!!"

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Eleni20 είπε:

Κοριτσια σημερα μπήκα αισίως στην 8η εβδομαδα κυησης..απο χθες εχω πόνους περιοδου και ειναι αρκετά ενοχλητικοί δεν μπορω να ανακουφιστω με τιποτα..η γιατρος μου ειπε οτι θα τους εχω και ισως και τσιμπήματα.κανατε κατι για να ανακουφιστητε απο τους πόνους;ποναω αρκετά ουτε στην περίοδο τετοιο πράγμα!και η μέση κάποιες φορές 

Καλημερα κοριτσι με το καλο να εχεις μια ηρεμη εγκυμοσυνη.

Η γνωμη μου ειναι να μιλησεις με τον γιατρο κ θα σου πει τι μπορεις να παιρνεις. Εμενα πχ με αφηνε να παιρνω ντεπον ή μπουσκοπαν τα οποια ομως δεν πηρα ποτε γιατι δεν τα πολυηθελα τα φαρμακα. 

Αυτο που σου λεει η annima για την ξεκουραση ειναι πολυ σημαντικο. Θα δεις μεγαλη διαφορα αν ξεκουραζεσαι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστω πολυ κοριτσια!σημερα τιποτα ουτε ενα τοσο δα πονακι...εχω παρατηρήσει οτι εχω πόνους οταν αλλάζω εβφομαδα μαλλον μεγαλώνει η μήτρα ναι.περνω ηδη μαγνήσιο και φολικο εδω και πολλες μερες.τσιμπηματακια ευτυχως δεν εχω ακομη.δουλευω αρκετά και οσο μπορω ξεκουράζομαι ναι αλλα δεν ειναι απο την κουραση οι πόνοι ρωτησα την γιατρο μου ειναι απο τους συνδέσμους της μήτρας μου ειπε.αντε να δούμε αν στην επόμενη αλλαγή εβδομαδας θα πονέσω παλι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Eleni20 είπε:

Σας ευχαριστω πολυ κοριτσια!σημερα τιποτα ουτε ενα τοσο δα πονακι...εχω παρατηρήσει οτι εχω πόνους οταν αλλάζω εβφομαδα μαλλον μεγαλώνει η μήτρα ναι.περνω ηδη μαγνήσιο και φολικο εδω και πολλες μερες.τσιμπηματακια ευτυχως δεν εχω ακομη.δουλευω αρκετά και οσο μπορω ξεκουράζομαι ναι αλλα δεν ειναι απο την κουραση οι πόνοι ρωτησα την γιατρο μου ειναι απο τους συνδέσμους της μήτρας μου ειπε.αντε να δούμε αν στην επόμενη αλλαγή εβδομαδας θα πονέσω παλι.

Καλημέρα ελενακι!!! Να ξέρεις ότι αυτά τα πονακια είναι φυσιολογικά... Θα τα έχεις τουλάχιστον μέχρι τον τρίτο μήνα... Αλλά είναι καλά πονακια... Μεγαλώνει η μήτρα και τεντωνει για να φιλοξενήσει το μωράκι σου...σου εύχομαι να έχεις το πιο όμορφο ταξίδι αυτό της εγκυμοσύνης και να χαρείς την κάθε της στιγμή..... Γέννησα πριν δύο μήνες και τι δεν θα έδινα να ξαναζουσα όλο αυτό το μαγευτικό ταξίδι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Eleni20 είπε:

Σας ευχαριστω πολυ κοριτσια!σημερα τιποτα ουτε ενα τοσο δα πονακι...εχω παρατηρήσει οτι εχω πόνους οταν αλλάζω εβφομαδα μαλλον μεγαλώνει η μήτρα ναι.περνω ηδη μαγνήσιο και φολικο εδω και πολλες μερες.τσιμπηματακια ευτυχως δεν εχω ακομη.δουλευω αρκετά και οσο μπορω ξεκουράζομαι ναι αλλα δεν ειναι απο την κουραση οι πόνοι ρωτησα την γιατρο μου ειναι απο τους συνδέσμους της μήτρας μου ειπε.αντε να δούμε αν στην επόμενη αλλαγή εβδομαδας θα πονέσω παλι.

Ελένη μην φοβάσαι κ κάνε υπομονή. Στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα κ εγώ πόνους πολύ πόνο κ συνέχεια αφού έλεγα από μέσα μου κάτι δεν πάει καλά πήγαινα τουαλέτα κ έλεγα κάτι θα συμβεί τώρα μιλάμε για τόσο πόνο όταν φτερνιζομουν η έβηχα πάλι τα ίδια. Μέχρι που τελείωσε το πρώτο τρίμηνο επίσης όπως λες το ένιωθα πιο έντονα όταν άλλαζα εβδομάδα όλο αυτό συμβαίνει επειδή μεγαλώνει η μήτρα είναι τραβηγμένη από τους συνδέσμους.δεν ξέρω αν είσαι αδύνατη η έχεις στενή λεκάνη γιατί όσο πιο στενή τόσο πιο πολύ το αισθάνεσαι. Υπομονή θα περασει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κι απο μενα! Κι εγω εχω απ την αρχη πονους περιοδου,καποιες φορες μαλιστα εντονους. Η γυναικολογος μου εδωσε μπουσκοπαν, που ειναι μυοχαλαρωτικο, για να χαλαρωνει η μητρα και να μην ποναω! Κι εγω εχω καταλαβει διαφορα σε σχεση με την κουραση! Οταν το παρακανω λιγακι, εμφανιζονται πιο συχνα και πιο εντονα! Καλο κουραγιο σε ολες σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα μέλλουσες μανούλες !!!

Είπα να μπω και εγώ στην παρέα σας καθώς και εγώ νιώθω έντονο άγχος!

έχω 15 μέρες καθυστέρησης και 2 θετικά τεστ.!!!!Το άσχημο είναι ότι δουλεύω σεζόν σε νησί και θα επιστρέψω Αθήνα αρχές Νοεμβρίου.έχω μιλήσει με τον γυναικολόγο μου για το αν πρέπει να πάω νωρίτερα στο ιατρείο του και μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα να περιμένω μέχρι αρχές Νοεμβρίου και να πάω με το που γυρίσω..Το θέμα είναι ότι το μόνο σύμπτωμα που έχω εκτός την καθυστέρηση φυσικά:roll: είναι το πρησμένο στήθος έχω διαβάσει βεβαια ότι δεν είναι αναγκαίο να έχεις όλα τα συμπτώματα αλλά έχω διαβάσει επίσης και για επιπλοκές κύησης(εξωμήτρια κύηση κτλ) και φοβάμαι τόόόόσοο πόλυ:cry::cry:.Πέρνω κάθε μέρα σχεδόν το γιατρό μου και του λέω τι νιώθω και τους φόβους μου και μου είπε να σταματήσω να ψάχνω στο ίντερνετ!!!!χαχαχαχαχαχχαχαχαχαχαχχα!!!!!:):)από τι μια νιώθω ότι υπαρβάλλω και από την άλλη με κυριεύει ο φόβος!!!!!!Κορίτσιααααα τι θα κάνω??????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • εγώ έχω στην κοιλιά και εσωτερικά στα μπούτια! ελπίζω να αποχρωματισυουν... όχι εγω δεν βάζω τίποτα οταν θηλάζω! για πιο λόγο να βάλουμε; έχεις ακούσει κάτι;
    • Κορίτσια καλημέρα και από μένα! @Barbiee εγώ έχω στους μηρούς μπόλικες αλλά είναι λευκές όπως της @Katiana1987 στο στήθος στο κάτω μέρος έχω μεγάλες και σκούρες από την εγκυμοσύνη.  Ο γιατρός είπε ότι θα αποχρωματιστουν οπότε και για τις δικές σου το ίδιο θα ισχύει  Κορίτσια στο στήθος όσες θηλαζετε βάζετε καμία κρέμα ή κάποιο λαδάκι; 
    • Καλημέρα κορίτσια μου!!! Εγώ κορίτσια συνεχίζω και βάζω κρέμες. Αναπλαστική στην τομή και για σύσφιξη/ραγάδες στην κοιλιά και τους μηρούς. Εγώ μόνο στο εξωτερικό των μηρών (όλως περιέργως) έχω βγάλει αλλά είναι άσπρες και μικρούλες, οπότε και να μείνουν δε με ενδιαφέρει καθόλου. Τη μαύρη γραμμή την έχω κι εγώ ακόμα κι ο αφαλός δεν έχει επανέλθει ακόμα τελείως.  Όσο για το αίμα μόνο εχθές είχα. Μίλησα με το γιατρό και μου είπε πως είχε είναι ψευδοπερίοδος ή το τέλος από τα λόχεια. Αφού δεν έκανα υπέρηχο στις 40 μέρες δεν μπορούμε να ξέρουμε με σιγουριά. Μόνο αν με πιάσει αιμορραγία μου είπε να πάω στο νοσοκομείο για έναν υπέρηχο αλλιώς να μην ασχοληθώ καν. Απο τη στιγμή που δεν έχω σύντροφο για να μας επηρεάζει στο θέμα σεξ/προφύλαξη... δε μας νοιάζει. 
    • Καλημέρα κορίτσια μου, Εγώ μέχρι και τη μέρα της γέννας δεν είχα ούτε μια αλλά βέβαια έβαζα κρεμούλες και λαδάκια...Βγαίνοντας από το νοσοκομείο στην κοιλιά μου κάτω από τον ομφαλό είχα μεγάλες κόκκινες...είχα πει θα τις φροντίσω αλλά προφανώς και δε προλαβαίνω...Τώρα δε βάζω τίποτα αλλά βλέπω ότι μέρα με τη μέρα ξεθωριάζουν...Δε θα σου πω ψέματα,με ενοχλούν πάρα πολύ αλλά τι να κάνουμε ?δε πειράζει θα τι ξεπεράσουμε και αυτό 🦋
    • καλημέρα κορίτσια...εγω εχω ραγιάδες... θα φύγουν λέτε κάποια στιγμή;
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...