Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αδεια επαπειλούμενης κύησης


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες.

Εχω να κανω μια ερωτηση εαν γνωριζει καποια σχετικα...Δουλεύω στον ιδιωτικό τομέα και όταν κατάλαβα πως είμαι εγκυος , θεώρησα σκοπιμο να πάρω αναρρωτική αδεια αφού μου την έγραφε ο γιατρός κι έτσι κι εγω δεν θα χρειαζοταν να δουλέψω για ένα διάστημα και θα προστατευα και το κρίσιμο πρωτο τρίμηνο. Βέβαια αργότερα είδα πως είναι ευκολο να ξαναπάρω την ίδια άδεια γι αυτοκαι εως  τωρα, εξι μήνες μετα βρίσκομαι στο σπίτι με επαπειλούμενη. Σε λίγο βέβαια θα πάρω και την κανονική άδεια κύησης.

Διάβασα σήμερα κάπου, πως η άδεια που θα ληφθεί λόγω επαπειλούμενης κύησης αφαιρείται από την άδεια ανατροφής.Αν δηλαδή φύγεις έναν μήνα νωρίτερα από την προβλεπόμενη ημερομηνία έναρξης της άδειας κύησης ,η άδεια της ανατροφής μειώνεται κατά έναν μήνα..αν φύγεις 5 μειώνετε 5 μήνες κι έτσι,αποφεύγεται η κατάχρηση του δικαιώματος της πρόωρης απόχώρησης.

Γνωρίζει καποια από εσας τι ακριβώς συμβαίνει; Αν ισχύει κατι τέτοιο, το όνειρο που ειχα να περασω εννια μήνες με το νεογεννητο μωρο μου ίσως το κατέστρεψα χωρίς ουσιαστικό λόγο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κάποιες από εσάς, έχετε πάνω από ένα παιδί. Να υποθέσω πως καμία δεν έχει κάνει χρήση αυτής της άδειας ώστε να μου δώσει μια απάντηση; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μακάρι και να ήξερα αγάπη μου να σε βοηθήσω.... Εμένα όταν έμαθα ότι παντρευομαι με πολιτικο με εδιωξαν..... Και δύο μήνες μετά έμεινα έγκυος..... Γκρρρρρρ...... Σεπτέμβρη με εδιωξαν Νοέμβριο έμεινα έγκυος.... Δεν νομίζω όμως ότι έχουν δικαίωμα να στο αφαιρέσουν από την άδεια ανατροφης 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ααααααα να σου πω νομίζω ότι η άδεια ανατροφης είναι μέσω οαεδ άρα δεν πρέπει να υπάρχει θέμα.... Και δεν πιστεύω ότι έχουν δικαίωμα να στην κόψουν... Υποτίθεται ότι για να πήρες άδεια από τον γιατρό υπάρχει κάποιο πρόβλημα..... Δεν της πήρες επειδή σου καπνισε εσένα και καλύτερα που πήρες άδεια να σου πω την αλήθεια.... Αλλά από όσο ξέρω την άλλη άδεια δεν μπορούν να στην κόψουν.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιατί κ εγώ εκεί που δούλευα είχαμε κοπέλα που ήταν όλο το εννιαμηνο της εγκυμοσύνης με άδεια σπίτι ? και μετά όταν γέννησε πήρε κανονικά την άδεια ανατροφης το άλλο εννιαμηνο που δίνουν.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μακαρι να είναι έτσι, για το δημόσιο ξέρω πως ισχύει για τον ιδιωτικό Τομέα ξέρω ο, τι διαβαζω μόνο και δε ρωτάω γιατί την πήρα χωρίς να έχω πραγματικό πρόβλημα οπότε ανησυχώ μη με καταλάβουν κιόλας. 

Βέβαια, η αλήθεια είναι π Σ Σκυλοβαρεθηκα να κάθομαι αυτό το διάστημα, έχει πιαστεί ο κωλος μου από το καθισιο και έχουν πριστει τα πόδια μου από την ακινησια. Κρεβάτι καναπέ μπάνιο... Αυτή είναι η καθημερινή μου διαδρομή. Με πιέζει και ο άντρας μου να φύγουμε το τριήμερο αλλά, οχι, που να πάω...οχι ήλιο, όχι κούραση είπε ο γιατρός στην εγκυμοσύνη. 

Και κάτι ακόμα, διάβασα επίσης πως όταν γίνεται επιλογή και κρίση προϊσταμενων, λαμβάνονται υπ όψιν οι αναρρωτικες που έχει πάρει υπάλληλος. Άραγε μετράει κι αυτή; Με βλέπω να μια ζωή στο ίδιο γραφείο. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καταρχήν με το καλό το μωράκι ξέχασα να σου ευχηθώ πριν :-p να σου πω κάτι σκασιλα σου ότι και να πιστεύει ο καθένας από την στιγμή που είσαι έγκυος και έχεις άδεια γιατρού δεν μπορεί κανείς να σου πει το οτιδήποτε γιατί δεν ξέρει αν όντως είχες πρόβλημα.... Ένα θα σου πω στο δημόσιο στα σώματα ασφαλείας παίρνουν άδειες με το που μάθουν για την εγκυμοσύνη οπότε........ Από την άλλη όμως αν όντως παίρνουν σαν κριτήριο τις αναρρωτικες που παίρνει ο καθένας τότε να τα βάλουν με τον Θεό που μένουμε έγκυες η για τον οποιοδήποτε λόγο που δεν μπορούμε να πάμε στην δουλειά μας '!!!!!!μας έχει φάει η δουλειά και η δουλειά και για την υπογεννητικοτητα δεν λέει κάνεις τίποτα που κοντευουμε να αφανιστουμε σαν λαός!!!!!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοίτα κ εγώ τα πόδια μου με πονάνε την ζέστη ? δεν την μπορώ σαραβαλο νιώθω χαχαχαχα.....κάτσε όσο μπορείς και ας είναι πιασμενος ο κωλος σου....κ εγώ το ίδιο νιώθω αλλά τι άλλο να κάνουμε...Τα μωράκια μας να είναι καλά.... Πόσο εβδομάδων είσαι;  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και από εμένα! Καταρχήν να σας ευχηθώ καλό τοκετό και στις δυο σας και με το καλό να σφίξετε στην αγκαλιά σας τα μωράκια σας! Εγώ στην 12 εβδομάδα της κύησης - δλδ πριν 2 εβδομάδες - έπαθα μια μικρή αποκόλληση και αναγκάστηκα να κάτσω μερικές μέρες στο σπίτι...συγκεκριμένα μου δώσανε άδεια 5 μέρες από το νοσοκομείο στο οποίο πήγα.Ο εργοδότης μου (είμαι ιδιωτική υπάλληλος) θορυβήθηκε και μου έδωσε άλλες 3 μέρες λέγοντάς μου ότι μπορώ να πάρω και άλλη άδεια αλλά κανονική... Δεν θέλω να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου, όλες έχουμε υπόψιν μας δημοσίους υπαλλήλους που παίρνουν αναρρωτικές για μαϊμού επαπειλούμενες κυήσεις και μετά κάθονται μέχρι να χρονίσει σχεδόν το παιδί τους και την θεωρώ τουλάχιστον ηλίθια ενέργεια γιατί α) σκυλοβαριέσαι όπως δήλωσε και η Valia- με διάφορες επιπτώσεις αυτό για την υγεία σου και ενδεχομένως την ψυχολογία σου (π.χ. παίρνεις βάρος επειδή δεν περπατάς αρκετά κλπ) και β) αν σε πάρουν χαμπάρι δεν νομίζω ότι είναι και το καλύτερο για την μετέπειτα πορεία σου στην δουλειά, ούτε για τον εργοδότη αλλά ούτε για τους συναδέλφους - γιατί κάποιον θα χώσουν να κάνει την δική σου δουλειά, δεν θα κάνουν νέα πρόσληψη! Στον ιδιωτικό τομέα, όπως όλες γνωρίζουμε, πρέπει κάθε μέρα να αποδεικνύεις ποιος είσαι και τι αξίζεις και πέραν αυτού, αν κάτι το κατακρίνεις στους άλλους δεν είναι και τόσο σωστό να το κάνεις και εσύ. Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη και σας εύχομαι ολόψυχα να μην αντιμετωπίσετε το παραμικρό πρόβλημα για το υπόλοιπο της εγκυμοσύνη σας γιατί, δυστυχώς, είναι πολύ ψυχοφθόρο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κορίτσια !θα ηθελα να ρωτήσω κατι.λογω προβλήματος καθομαι απο την 8η βδομαδα εγκυμοσυνης.απο το ΙΚΑ πληρωνομαι κανονικα.αυτο που ηθελα να ρωτήσω ειναι για τα ένσημα αν τα παιρνω κανονικα γιατι μου ειπε κάποια κοπέλα οτι δεν παιρνω ένσημα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σε περιπτωση αδεια ασθενειας οτι αφορα εγκυμοσυνη κ,α σου κολλανε μονο τον πρωτο μηνα.και αν θυμαμαι καλα οταν γεννησεις και μετα ο οαεδ σου δινει καποια ενσημα μεχρι να επιστρεψεις στην δουλεια.θα ρωτησω παντως στο ικα ειναι να παω την τριτη να δηλωσω κι εγω την αδεια που μου δινει ο γιατρος για την εγκυμοσυνη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κ απο μενα!! Εγώ επαιρνα αναρρωτικη εξαρχής μολις εμαθα για την εγκυμοσυνη μεχρι κ να μπω στην άδεια μητρότητας, λόγω επαγγέλματος! Ιδιωτικός τομέας.. Μετα τη γεννά παίρνεις άλλους 2 μήνες απο το ΙΚΑ κ ενα εξάμηνο απο τον ΟΑΕΔ αλλα οχι υποχρεωτικά.. Εμας δεν εχει καμια συνέπεια, γιατι ολες οι κοπέλες υποχρεούνται να το κάνουν ετσι λόγω επικινδυνοτητας.. Για τα ένσημα δεν εχω ιδεα.. Αλλα απο τη στιγμη που ειναι αναρρωτικη δεν θα επρεπε να επηρεάζει την μετέπειτα αδεια.. Εξαλλου εχεις χαρτιά επαπειλουμενης.. Απο εκει κ πέρα δε ξερω π εργοδότης σου αν εχει την ευχέρεια να κανει οτι του καπνίσει γιατι δε λείπουν κ αυτα τα κρουσματα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

κοριτσια καλησπερα.θα ηθελα την βοηθεια σας αν ξερετε.ειμαι σε αναρρωτικη λογω επαπιλουμενης.ο εργοδοτης μου θελει τωρα να σταματησω αυτη την αδεια κ να μου δωσει το υπολοιπο της αδειασ της δικιας μου αδειας.εγω ξερω οτι η αδεια αυτη μεταφερεται κ πριν γυρισω στην δουλεια παιρνω κ αυτη την αδεια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...