Μετάβαση σε περιεχόμενο

σωστη η λαθος επιλογη;


Recommended Posts

πριν λιγες μερες ηρθε μια φιλη μου η οποια δεν μπορει να μεινει εγκυος παρα μονο με εξωσωματικη και ξερουμε ποσο δυσκολο ειναι αυτο.Ηρθε και μου ειπε οτι καποιο δικο της ατομο ειναι εγκυος στο δευτερο παιδακι και δεν το θελει δεν ειναι αυτο που λεμε δεχτικη , χρησιμοποιει δικαιολογιες του στυλ οτι το αλλο παιδακι ειναι πολυ μικρο ειναι 2 ετων οτι δεν εχει βοηθεια και αλλα πολλα τα οποια δειχνουν οτι δεν ειναι ετοιμη για κατι τετοιο.Εγω δεν μπορω να κρινω αυτη την επιλογη προσωπικα ειμαι αντιθετη αλλα θεωρω μεγαλο λαθος που το ειπε στη φιλη μου γιατι ξερει οτι θελει παρα πολυ ενα παιδι , αφου δεν ξερει τι θα κανει για ποιο λογο της το ειπε; το θεωρω εγωιστικο πιστευω οτι ειχε αλλα ατομα να το συζητησει οπως για παραδειγμα ο αντρας της. Η φιλη μου ειναι σε κακη ψυχολογια ξερω οτι ειναι αδικο να μην γινονται μητερεα αυτες που το θελουν και καποιες αλλες οχι μονο να μη θελουν αλλα να ειναι τοσο εγωιστριες που να μην βλεπουν μπροστα τους.Προσφατα η κουμπαρα μου η οποια ειναι παντρεμενη και δεν θελει παιδι ειχε καθυστερηση και μου ειπε οτι αν ηταν εγκυος η ζωη της θα ειχε τελειωσει.Εγεινα εξαλλη αρχισα να φωναζω απο ποτε η ζωη μας τελειωνει οταν εχουμε μεσα μας μια αλλη ζωη ; Σας παρακαλω πειτε μου τη γνωμη σας πως μπορω να βοηθησω τη φιλη μου; Δεν ειναι ειρωνικο η συγκεκριμενη κοπελα θα γινει πολλη καλη μαμα το ξερω , οσο για τις αλλες δυο εχω τρομερες αμφιβολιες για το τι ανθρωποι ειναι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΒΑΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΟ ΑΥΤΟ...:( :(

ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΛΥΠΑΜΕ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΘΕΩΡΟΥΝ ΒΑΡΟΣ ΚΑΙ ΚΑΚΗ ΤΥΧΗ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ,ΜΙΑ ΑΘΩΑ ΨΥΧΗ ΠΟΥ ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ ΡΕ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΗΘΕΛΑΝ ΑΣ ΠΡΟΣΕΧΑΝ.

ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΚΛΗΡΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΩ ΑΛΛΑ ΜΕ ΘΛΙΒΕΙ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΣΤΟΧΟ ΖΩΗΣ ΤΗΝ ΑΠΟΚΤΗΣΗ ΕΝΟΣ ΠΑΙΔΙΟΥ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΟ ΑΚΟΥΣΟΥΝ ΤΟΥΣ ΔΙΝΕΤΕ ΑΥΤΗ Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΜΗΤΕΡΕΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΟΡΙΠΤΟΥΝ ΚΑΤΑ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ.ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΕΓΚΥΜΟΝΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΑ ΑΓΑΠΟΥΝ ΠΡΙΝ ΑΚΟΜΑ ΓΕΝΗΘΟΥΝ ΠΟΥ ΤΡΕΜΟΥΝ ΣΤΗ ΙΔΕΑ ΜΗ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΤΙ.ΕΙΝΑΙ ΜΗΤΕΡΕΣ ΜΕ ΟΛΗ ΤΗ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΗΣ ΛΕΞΗΣ.ΑΛΛΑ ΑΣ ΣΚΕΦΤΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΑΣ ΜΗΝ ΤΙΣ ΠΛΗΓΩΝΟΥΜΕ ΑΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΔΙΑΚΡΙΤΙΚΕΣ.ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΘΑ ΠΛΗΓΩΝΟΜΟΥΝ ΑΛΛΑ ΕΣΥ ΒΑΝΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΗΡΙΞΕΙΣ ΤΗ ΦΙΛΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΝΙΩΣΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο,ΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΙΣ ΒΑΝΙΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ.Η ΖΩΗ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΓΕΜΑΤΗ ΑΔΙΚΙΕΣ..ΕΔΩ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΟΥ ΡΙΧΝΟΥΝ ΣΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΤΑ ΠΛΑΣΜΑΤΑΚΙΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΟΥΝ.ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΟΥ-ΕΛΑΦΡΑ ΤΗ ΚΑΡΔΙΑ-ΤΟΥΣ ΑΦΑΙΡΟΥΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΓΕΝΝΗΘΟΥΝ.ΕΓΩ ΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑ ΓΙΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΤΑ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΤΡΕΛΑΙΝΟΜΟΥΝ.Η' ΕΠΙΣΗΣ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΓΙΑΤΙ Ο ΘΕΟΥΛΗΣ ΑΦΗΝΕΙ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΣΤΗ ΖΩΗ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙ ΠΟΛΥ ΣΥΝΤΟΜΑ ΚΟΝΤΑ ΤΟΥ;;ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΘΕΟΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΟΝΑΝΕ:( ..

ΣΤΗΡΙΞΕ ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΗ ΦΙΛΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΣ ΘΥΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΠΛΕΟΝ Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΕΧΕΙ ΕΞΕΛΙΧΘΕΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΔΥΣΚΟΛΑ ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΜΕΝΕΙ ΧΩΡΙΣ ΠΑΙΔΑΚΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΓΙ' ΑΥΤΟ.

ΑΔΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΑΧΑΡΙΣΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΣΥΝΑΝΤΑΜΕ ΠΛΕΟΝ ΣΥΝΕΧΩΣ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΣΥΜΒΙΩΝΟΥΜΕ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ:S .ΔΥΣΤΥΧΩΣ Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΑΓΓΕΛΩΝ.

ΦΙΛΙΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

distixws etsi einai bania mou...iparxoun zeygaria pou parakalane na kanoune ena paidaki kai den mporoune kai iparxoun kai alloi pou menoun kai kanoun ektrwsi alloi pou ta paratane alloi pou ta petane alloi pou ta afinoun sta idrimata:(...ayta exei i zwi...den nomizw pws mporeis na kaneis tipota oute na analwneste sto ti kanei i mia kai i alli....twra proexei na einai iremi kai na kanei ayta pou prepei na aknei afiste tous allous na tous krinei...o MEGALOS:)...kali xronia kai euxomai stin fili sou kai se sena oti kalitero

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΚΡΙΝΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΒΡΕΘΕΙ ΣΤΗ ΙΔΙΑ ΘΕΣΗ.ΕΓΩ ΗΜΟΥΝ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΕΚΤΡΩΣΗΣ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΗΜΟΥΝ ΑΠΟΛΥΤΗ.ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΣΟΥ ΣΥΜΒΕΙ ΟΜΩΣ.ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΦΕΡΝΕΙΣ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΚΥΡΙΩΣ ΨΥΧΙΚΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΥΛΙΚΑ.ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΑ ΥΠΕΡΑΓΑΠΩ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΠΡΟΧΩΡΗΣΑ ΣΕ ΕΚΤΡΩΣΗ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΠΟΥ ΤΟ ΕΜΑΘΕ ΗΤΑΝ Η ΝΥΦΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΕ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ.ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΘΑ ΤΗΝ ΕΝΟΧΛΟΥΣΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΜΑΘΑΙΝΕ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΟΤΙ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟ ΜΑΘΕΙ.ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΑΕΙ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΠΟΥ ΕΡΙΞΑ ΑΛΛΑ ΠΛΕΟΝ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΔΙΝΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΔΙΝΑ ΑΝ ΤΑ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΕΔΩ...ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ ΠΟΥ ΓΙΝΑΙΚΕΣ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΕΣ ΜΕΝΟΥΝ ΕΓΚΥΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΡΙΧΝΟΥΝ,ΓΙΑΤΙ ΠΑΝΤΡΕΥΣΕ ΤΟΤΕ ΑΝ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΠΑΙΔΙΑ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σε καμια περιπτωση δεν μπορω εγω προσωπικα να κρινω την αποφαση της καθε γυναικας και ποσο μιας κοπελας που ισως ειναι μικρη δεν ηξερε αν και απο τη στιγμη που μια γυναικα ειναι ωριμη να κανει ερωτα θεωρω οτι ειναι και ωριμη να γνωρζει για την αντισυλληψη.Ομως επειδη παντα υπαρχουν οι εξαιρεσεις εγωμιλαω για την επιπολαιοτητα καποιοων γυναικων ευτυχως οχι ολων (και βεβαια σε καμια περιπτωση δεν βαζω εσενα μεσα)να μην εχουν τη συνεση να σκεφτουν και την αλλη μερια ,ενταξει εσενα καλη μου η νυφη σου σου ειπε οτι θα την πειραζε αν το μαθαινε μετα , εχεις ομως την εντυπωση οτι τωρα δεν την στεναχωρησε η δεν εβαλε τον ευατο της στη θεση σου; Ειναι κατι που γινετε.Θα συμφωνησω μαζι σου οτι οι παντρεμενες που ριχνουν τα παιδια κανουν τρομερο λαθος υποτιθετε οτι θα επρεπε ναπροσεχουν αν δεν ειναι ετοιμες να αποκτησουν δευτερο τριτο η και εγω δεν ξερω ποσα....Εμενα πιο πολλη απο οαλλ μου εχει κατσει η φραση της κουμπαρας μου <<αν ειμαι εγκυος η ζωη μου εχει τελειωσει)το λει αυτο μια γυναικα 25 ετων παντρεμενη;ευχαριστω για το χρονο σου που απαντησες να χαιρεσε το παιδακι σου και να ειστε καλα .ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalimera...

Lathos xeirismos

lathos antimetwpisi

lathos symperifora

ALLA den mporw na krinw

tis apofaseis kanenos!!!

Den exw vrethei se paromoia thesi

gi'auto sou proteinw MONO na stirikseis

tin fili sou kai na MIN afineis tipota na

SAS pligwnei...!!!

O Theos tha krinei...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΙΤΑΞΕ ΚΑΛΗ ΜΟΥ...ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΩ ΤΗ ΔΙΚΙΟΛΟΓΙΑ ΕΤΥΧΕ ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΠΟΛΥ ΦΤΗΝΕΣ ΔΙΚΙΟΛΟΓΙΕΣ.ΠΡΩΤΟΝ ΟΤΝ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΠΑΙΔΙ ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΕΙΣ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΣΤΑ ΑΜΟΛΛΑΕΙ ΟΛΑ ΜΕΣΑ Ο ΑΛΛΟΣ.ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΑΝΤΙΣΥΛΛΗΨΗ Η ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ.ΚΑΙ ΤΡΙΤΟΝ ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΟΥ ΦΤΑΝΟΥΝ 40 ΧΡ.ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΛΕΝΕ ΜΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ.ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕΣ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΟΠΩΣ ΤΑ ΘΕΛΟΥΜΕ.ΤΟ ΝΑ ΤΥΧΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΕΣΟΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ 2-3%ΑΝ ΣΠΑΣΕΙ ΠΡΟΦΥΛΑΚΤΙΚΟ ΚΑΙ ΜΕ ΔΙΕΚΕΚΟΜΕΝΗ ΣΥΝΟΥΣΙΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟ 10% ΤΟ ΠΟΛΥ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΕΝΕΡΓΟΣ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΑ ΕΔΩ ΚΑΙ 10ΧΡ.ΓΙΑΤΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΤΥΧΕ?ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ..ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ...ΠΕΣ ΤΗΣ ΦΙΛΗΣ ΣΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΔΙΝΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΣΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΦΤΗΝΕΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ ΤΟ ΣΤΟΧΟ ΤΗΣ...ΚΙ ΝΑ ΤΗΣ ΠΕΙΣ ΠΟΣΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΕΜΕΙΝΑΝ ΕΓΚΥΕΣ ΜΕ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΜΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ...ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΞΑΝΑΧΜΟΓΕΛΑΕΙ ΞΑΝΑ..ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΝΙΩΣΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΤΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ...ΣΟΡΥ ΠΟΥ ΜΙΛΗΣΑ ΠΡΙΝ ΧΥΜΑ ΑΛΛΑ ΒΑΡΙΕΜΑΙ ΜΕΓΑΛΕΣ ΚΟΠΛΕΣ ΝΑ ΛΕΝΕ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΗΔΗ ΜΑΝΕΣ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

pos ginete aytoi pou theloun na mi mporoun na kanoun k alloi pou de theloun na kanoun..einai adikia..

an exeis tharos stin fili tis filis ou piastin k pes tin na oti einai poli egoistiko k adiko na milaei etsi se ena atomo pou mono me therapeia mporei na kanei paidaki...ti napo..i axaristia tou anthropou einia megali..:angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

shmfwnw apolita me thn ifigenia .emena 10 xronia den mou etixe giati prosexa kai otan lew prosexa enow me sobaro tropo kai oxi me trabigmata kai metrimata giati auta exoun poles pithanotites apotixias .opoios den thelei den exei terma.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

katarxin kalimera se oles sas!!!

ithela ki ego me ti seira mou na po tin apopsi mou. theoro pos den einai sosto na krinoume kanenan anthropo gia tis epiloges tou! yparxei o theoulis ekei psila gia na mas krinei.gia na ksekathariso ti thesi mou, eimai 100% enantia ton ektroseon alla pote ma pote den tha krino kapoia pou to ekane.den kseroume ti mporei na kruvetai piso apo mia tetoia apofasi..!!

episis theoro aparadekti ti sumperifora orismenon gynaikon pou prospathoun na meinoun egkues, oi opoies misoun opoiadipote kopela ta katafernei telika!!

exo zontano paradeigma kopelas, i opoia kuriolektika eksefraze to misos tis sto akousma opoiasdipote egkumosunis giati prospathouse kairo xoris apotelesma!! polu asximo etsi???

ayta eixa na po!!

sas filo polu!!

line_line_typew12_beg_d_typew11_time_1141794000_text_7365206c61747265756f207a6f69206d6f75212121.gif

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βανια μιλησε στη φιλη σου για το forum an δεν το εχεις κανει ηδη

Υπαρχουν πολλες κοπελες εδω που μοιραζονται το ιδιο ονειρο και τα ιδια συναισθηματα

Δεν πιστευω πως της κανει καλο να ειναι σε συχνη επαφη με τη φιλη της που δε θελει το μωρο της. Πχ Φαντασου να εισαι υπερβαρη και να αναγκαζεσαι να βρισκεσαι συνεχεια με καλλιγραμμα μοντελα που κλαιγονται για τα κιλα τους..ποσο θα αντεξεις ...

Καμια φορα η συνεχης ακαρπη προσπαθεια και η απωλεια δημιουργουν προσωρινα συναισθηματα ζηλιας

Ειναι ισως μια αμυνα της γυναικας να μην πεσει σε βαρια καταθλιψη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και γω νομιζω οτι οταν εισαι παντρεμενος και ριχνεις μωρο ειναι απαραδεκτο. Ειναι κριμα δεν μπορω να το καταλαβω πως το κανουνε καποιες. Δε λεω, δεν ειναι ευκολο να μεγαλωσεις ενα παιδι αλλα ειναι εγωιστικο πως να το κανουμε. Χωρια που πιστευω οτι ακομα και εκεινες που λενε οτι θα καταστρεφοτανε η ζωη τους αν κανουνε ενα μωρο μετα δεν θα το αλλαζουνε με τιποτα. Εκει που λυπαμαι ειναι οταν βλεπω 16, 17 χρονων κοπελες να μενουνε εγκυες και οντως η ζωη τους δυσκολευει. Σε αυτη τη φαση δεν μπορω να κρινω γιατι δεν ξερω και γω αν ημουνα τοσο μικρη τι θα εκανα. Δοξα το θεω προσεχα και δεν ετυχε κατι τετοιο. Η μανα μου βεβαια με ειχε συμβουλεψει θυμαμαι οτι και να μου τυχαινε θα με βοηθουσε εκεινη γιατι φοβοτανε μην δεν μπορω αργοτερα να κανω παιδι.Τι να πω δεν ξερω...Μακρια απο μας. Τωρα ειμαι εγκυος και σκεφτομαι αυριο μεθαυριο αν τυχαινε στο παιδι μου πως θα αντιδρουσα? Ο, τι να ναι σκεψεις..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

φτηνές δικαιολογίες; αμφιβόλου ποιότητας άνθρωποι; υπάρχει θεός; Τί είναι αυτά ρε κορίτσια; Και καλά οι έγκυες έχετε και αυξημένες ορμόνες, δεν είναι να σας πηγαίνουν κόντρα! :) :) Οι υπόλοιπες όμως; Θα πάρω θέση στο θέμα και θα παίξω το συνήγορο του διαβόλου. Προσωπικά ανήκω στο 10% των περιπτώσεων που γονιμοποιήθηκαν με διακεκομένη συνουσία. Συγγενικό μου πρόσωπο πριν 10 χρόνια έμεινε έγκυος στα 18 αν και χρησιμοποίησε προφυλακτικό το οποίο δεν έσπασε, αλλά γλύστρισε και με μεγάλη στεναχώρια έκανε την έκτρωση αφού ένιωθε οτι δεν είχε άλλη επιλογή τη δεδομένη χρονική στιγμή. Το παιδάκι μου το κράτησα και το υπεραγαπώ και δε μετανιώνω στιγμή γι' αυτό, πρώτον γιατί στο γάμο μου δεν είμαι μόνη μου, έχω και ένα άντρα του οποίου την ανάγκη για ένα παιδί έπρεπε να σεβαστώ και δεύτερον γιατί είμαι κατά των εκτρώσεων. Μιλάω βεβαίως εκ του ασφαλούς διότι είχα την τύχη να δουλεύω από μικρή σε σίγουρη και καλή δουλειά και θα μπορούσα να το στηρίξω οικονομικά με ή χωρίς πατέρα, αυτό δε θα το σκεφτόμουν ποτέ. Ωστόσο όταν έμεινα έγκυος το πρώτο πράγμα που είπα όταν σταμάτησα να κλαίω από τη στεναχώρια μου είναι οτι η ζωή μου τελείωσε και όντως ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ. Η ζωή μου όπως την ήξερα και την ήθελα τελείωσε και τώρα προσαρμόζομαι στην καινούρια μου ζωή με το παιδί μου και πραγματικά δεν είναι εύκολο. Αλλιώς τα ήθελα και αλλιώς ήρθαν τα πράγματα. Δηλαδή αυτό τί με κάνει; ανθρωπόμορφο τέρας; Κακή μάνα; υστερόβουλο άνθρωπο; Επίσης κάθε γυναίκα που δεν αντιμετωπίζει πρόβλημα στο να συλλάβει θα πρέπει να αισθάνεται ένοχη απέναντι σε αυτές που αντιμετωπίζουν δυσκολίες; Θελώ να πω πως δε γίνεται να μπαίνει ο ένας στη θέση του άλλου πρακτικά. Κάθε άνθρωπος θεωρεί το δικό του πρόβλημα μεγαλύτερο από του άλλου, μια γυναίκα που της έρχεται εύκολα το παιδάκι δε μπορεί να μπει στην ψυχολογία της γυναίκας που προσπαθει και δεν της έρχεται εύκολα. Γιατί πρέπει να καταδικάζουμε απροκάλυπτα γυναίκες που έχουν διαφορετική επιλογή και στάση ζωής. Βεβαίως τα παιδιά είναι ευλογία και βεβαίως δε έρχονται όποτε τα θέλεις, αυτό όμως δε σημαίνει οτι δεν έχεις το δικαίωμα να λιγοψυχίσεις, να πισωγυρίσεις, να μετανιώσεις. Το συναίσθημα της μητρότητας είναι τόσο δυνατό που όταν έρχεται εντέλει το μωρό σου, όλα αυτά φαντάζουν ασήμαντα. Τώρα ακραίες συμπεριφορές εγκατάλειψης και κακομεταχείρισης τις θεωρώ παθολογικές. Η φίλη της φίλης σου, ίσως απο την ανάγκη της να συζητήσει το "πρόβλημά" της με κάποιον μάλλον δεν υπολόγισε πόσο θα την πλήγωνε μια τέτοια συζήτηση. Στήριξέ τη οσο μπορείς, πες της για το σάιτ, απ' ό,τι ξέρω είναι και άλλες κοπέλες που βρίσκονται στην ίδια θέση με τη φίλη σου εδώ. Αργά ή γρήγορα θα γίνουν όλες μανούλες, είμαι σίγουρη γι' αυτό. Εύχομαι να γίνουν σύντομα και αν γίνεται μέσα στο 2009. Καλή Χρονιά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά!

Όταν μια κοπέλα βλέπει πως η εξωσωματική είναι μονόδρομος τότε σίγουρα παθαίνει ένα σοκ. Ειδικά αν δεν έχει και καλή σχέση με βελόνες, γιατρούς και αναισθησίες. Συνεπώς κανείς δεν μπορεί να πει σε αυτή την κοπέλα να μην υποφέρει έστω και για λίγο σιωπηλά με την γκαντεμιά της.

Η ζωή συνεχίζεται.Το σοκ θα ξεπεραστεί και αργά ή γρήγορα κύριο μέλημά της θα είναι να βρει έναν καλό γιατρό και να ξεκινήσει τις προσπάθειες. Η ζωή είναι άδικη αλλά τί να κάνουμε πέρα από το να πολεμάμε?

Όσο για την 25χρονη κοπέλα που είπε πως η ζωή τελειώνει με την μητρότητα, δεν θα είμαι αυστηρή για τον απλούστατο λόγο και γω αυτές τις

αρλούμπες έλεγα σε κείνη την ηλικία!:) Η κοπέλα φοβάται τις τεράστιες αλλαγές που φέρνει η μητρότητα...δεν τρέχει και τίποτα. Όταν αιστανθεί έτοιμη θα γίνει μαμά. Τώρα δεν είναι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε παρακαλω πολύ να πεις στην φίλη σου που μονο με εξωσωματική μπορεί να μείνει έγκυος να μην απελπίζεται. Ειμαστε πολλές αυτές που τα καταφέραμε και έτσι :) Να έχει πίστη και ελπίδα!!! Όσο για τις υπόλοιπες αναφερόμενες στο μήνυμά σου δεν θα ήθελα να ασχοληθώ καθόλου μαζί τους!!! Εσύ να συμπαρασταθείς σε αυτή που σε έχει ανάγκη δίνοντας της θάρρος να παλέψει... όσο για τις αντίθετες απόψεις όσο κι αν προσπαθήσουμε δεν θα τις αλλάξουμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βανια κοριτσι μου οσες εχουμε περασει τη διαδικασια της εξωσωματικης ξερουμε οτι δυστηχως ειναι λιγακι ψυχθοφορα μια κ τις πιο πολες φορες το ευχαριστω αποτελεσμα δεν ερχεται με την πρωτη κ χρειαζονται αρκετες προσπαθειες,εγω για παραδειγμα εμεινα στη δευτερη προσπαθεια,αλλα σε πληροφωρο οτι ειχα απογοητευτει τοσο πολυ που περασανε 3 χρονια μεχρι να ειμαι σε θεση να το ξανακανω.επισης καταλαβενω την ψυχολογια της φιλης σου οταν βλεπει γυναικες ενγαμες να κανουν εκτρωση μια κ αυτες στερουνται το πιο πολυτιμο πραγμα στον κοσμο τη γεννηση ενος παιδιου.......:( :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βάνια μου δυστηχώς ή ευτηχώς όλοι οι άνθρωποι δεν είναι ίδιοι,δεν έχουν τον ίδιο χαρακτήρα και την ίδια συμπεριφορά.Είναι αλλαζονεία και αχαριστία να απαρνείσαι το δώρο του θεού και να μην το θέλεις και μάλιστα να το εξομολογείς μπροστα σε μια γυναικα που κάνει αγώνα για την αποκτησή του..Η φίλη σου πρέπει να χαίρεται που τουλάχιστον έχει τρόπους και στάθηκε στο ύψος της χώρις να της πει κάτι.Δεν χρειάζεται να στεναχωριέται και ούτε να δίνει σημασία σε τέτοιους ανθρώπους..Αυτοι που πρέπει να στεναχωριούνται είναι αυτές οι γυναικες όπως και η κουμπάρα σου που ξεστομίζουν τέτοιες κουβέντες..Σίγουρα κάποιες γυναίκες δεν έχουν το μητρικό φίλτρο μέσα τους γι αυτο και έχουν θέσει άλλες προτεραιότητες στη ζωη τους αποφεύγοντας μια εγκυμοσύνη παίρνοντας και τα κατάλληλα μέτρα,αλλα πρέπει να υπάρχει και κάποια διακριτικότητα προς τις άλλες γυναίκες.Βάνια μου πές στη φίλη σου να μην είναι έτσι σε αυτές τις άγιες μέρες εξαιτίας κάποιας ανάρμοστης συμπεριφοράς..τέτοιους ανθρώπους θα συναντά συχνά στο δρόμο της,δηστυχώς,για αυτο πρέπει να τους αγνοεί..Φιλάκια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να κανω και εγω το συνηγορο του διαβολου!

δεν ξερουμε γιατι καποιος παιρνει την αποφαση για εκτρωση, ειμαι σιγουρη οτι κανεις δεν το

κανει χαμογελοντας και μη εχοντας τυψεις, στα 20 εμεινα και εγω εγκυος(εφυγε το προφυλακτικο)

δεν ειχα αλλη επιλογη μονο την εκτρωση, δεν προλαβα..... απεβαλα....!

εχουν περασει σχεδον 9 χρονια καιακομα ποναω και προσευχομαι για αυτην την ψυχουλα, κι ας

ειχα παρει τις αποφασεις μου!

μεχρι τα 28 που εγινα μαμα δεν ηξερα αν θα ενοιωθα ποτε αυτο το συναισθημα,δεν ηξερα αν τοτε ειχαν παει ολα καλα!

αγκαλιασ το αγγελουδι μου και στις 2,5 μερες μου το πηραν απο την αγκαλια μου

μπηκε στην μοναδα,πολυ υψηλο ικτερο χωρις να πεφτει με φωτοθεραπεια, η μονη λυση που ελεγαν οι γιατροι

ηταν αφαιξομεταγγιση(θα αφαιρουσαν ολο το αιμα σε ενα πλασματακι 3250 κιλων και θα του εβαζαν αλλο)

με οτι συναιπιες μπορει να ειχε αυτο!

δεν ηξερα τι να κανω, δεν ηξερε κανεις τι ικτερος ηταν(νεογνικος-πυρινικος)

και ποια ηταν η αιτια!

ενοιωθα οτι φταιω εγω γιατι τοτε στα 20 ειχα παρει την αποφαση να σκοτωσω την ζωουλα που ειχα μεσα μου!

τα δακρυα χαρας τα διαδεχτικαν δακρυα πονου εξω απο την πορτα της μοναδας! μερα νυχτα εκει

αυτες ειναι οι σκεψεις μου εχοντας κανει 1 εκτρωση!και 1 παιδι!

αλλα τολμω να το πω να το παραδεχτω! πολλες κοπελες δεν τολμουν να το πουν , ουτε στο ιδιο τους τον εαυτο!

τωρα οσο για εκεινες που ειναι παντρεμενες και κανουν εκτρωση , ισως υπαρχει και εκει κατι που να μπορω να τις δικαιολογισω

, μπορει να μην εχουν καλη οικογενειακη ζωη(κανεις δεν ξερει τι συμβαινει στο διπλανο του!)

και μπροστα στο ερωτημα(χωρισμενη ή χωρισμενη με παιδι)τι διαλεγεις?

την γνωμη μου λεω παντα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...