Μετάβαση σε περιεχόμενο

Χαπια χαπια χαπια.....


Recommended Posts

Αναρωτιεμαι κοριτσια μου για το αν τελικα υπαρχει τροπος να αποφυγουμε ολα αυτα τα μαγικα χαπακια(βιταμινες,σιδηρο κλπ)που μας χορηγει ο γιατρος κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης!

Ολα αυτα οταν συνδυαζονται μεταξυ τους και χρησιμοποιουνται για μεγαλο χρονικο διαστημα κανουν καλο στα μωρακια μας?Δεν υπαρχουν καποια φυτικα υποκαταστατα?Οπως το σπανακι για παραδειγμα.Δεν μπορει!Αν ακολουθουμε το ιδανικο διαιτολογιο θα πρεπει να καλυπτονται οι αναγκες του οργανισμου μας σε αυτα τα στοιχεια!

Εχουμε καταντησει σαν τους παππουδες που καυχιουνται για τα πολλα χαπια που παιρνουν καθημερινα και που τα ξεχωριζουν απο τα χρωματα "το κιτρινο χαπι το πρωι,το πρασινο χαπι το μεσημερι,το κοκκινο χαπι το βραδυ"

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα ο γιατρος το μονο που δεν μου ειχε δωσει ηταν το ασβεστιο...μου ειχε πει πως τρωω ενα γιαουρτακι και τυρι παιρνω αυτα που χρειαζεται το παιδι...τα αλλα τα επαιρνα ολα...δεν νομιζω να κανουν κακο στο μωρο..αλλιως γιατι να μας τα δωσουν...λιγο υπομονη ακομα...φιλακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΡΕΤΗ ΜΟΥ ΕΓΩ ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΗΝΕΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΝΑ ΠΑΙΡΝΩ ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ ΚΑΙ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΔΙΝΟΝΤΑΙ ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ,ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΝΑ ΠΑΙΡΝΩ ΣΙΔΗΡΟ Ο ΣΙΔΗΡΟΣ ΜΟΥ ΑΝΕΒΗΚΕ ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ,ΕΠΙΣΗΣ ΦΡΟΝΤΙΖΩ ΝΑ ΠΙΝΩ 2 ΠΟΤΗΡΙΑ ΓΑΛΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΡΩΩ ΤΟ ΤΥΡΑΚΙ ΜΟΥ..ΕΝΗΜΕΡΩΣΑ ΤΗ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΑ ΠΑΙΡΝΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΩΣ ΠΡΟΣ ΑΥΤΟ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

POLLES FORES TO EIXA SKEFTEI KAI EGO AUTO STHN EGKYMOSYNH MOY

TOSA XAPIA...TOSA XHMIKA..:unsure::dry:

ALLA APO THN ALLH EGO POU PRIN EIXA ENA POLU KALO AIMATOKRITH KAI GENIKA TROO POLU KREAS KAI PAROLA AUTA EKANA ANAIMIA STHN PERIODO THS EGKYMOSYNHS KAI EPAIRNA KAI SIDHRO!!:blink:

ASE POU LOGO DOULEIAS EXO DEI POLLA KAI EXO KATALHXEI OTI KAI TO ASBESTIO EINAI APARAITHRO

TO MORO TRABAEI PARA POLLA STOIXEIA APO THN MAMA

XERO PERIPTOSEIS POU EXOUN PAROUSIASEI OSTEOPOROSH EGKYMOSYNHS KAI EGO FTHNA THN GLITOSA..

PISTEUO LOIPON OTI SE AYTHN THN FASH KANEIS AKRIVOS OTI SOU LEEI O GIATROS KAI DEN EINAI TYXAIO POU PAIRNOUN OLES OI GYNAIKES ANEXARTHTA AN EIXAN PROVLHMA PRIN THN EGKYMOSYNH

:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω κορίτσια παίρνω 2 χαπια μαγνήσιο,2 σίδηρο,1 φιλισίν και 1 ασβέστιο-αφου φοβάμαι μην τα μπερδέψω καμια μέρα-Απ ότι ξέρω το φιλισίν είναι απαραίτητο τρεις μήνες πριν την σύλληψη και κατα το πρώτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης αφου βοηθάει πολύ στην αποτροπή δισχίδης ραχίτιδα στο έμβρυο,το ασβέστιο επίσης είναι σημαντικό γιατί το μωρο τραβάει πάρα πολύ και δεν επαρκει ένα ποτήρι γαλα που πίνουμε,το μαγνήσιο είναι για τις συσπάσεις και τις κράμπες και το σίδηρο για την αναιμια(για μενα ειναι απαραιτητο γιατι έχω το στίγμα).Πιστεύω οτι όλα αυτά τα χάπια ειναι καταλληλα για την εγκυμοσύνη και βοηθούν και τον δικό μας οργανισμό και του μωρού.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπον πρεπει να θυμαμαι:

3 χαπια μαγνησιο ανα 8 ωρες

2 χαπια σιδηρο ανα 12 ωρες 2 ωρες πριν το φαγητο

1 αναβραζον ασβεστιο 1-2 φορες την ημερα αλλά με 3 ωρες διαφορα από το μαγνησιο.

Μην νομιζετε οτι τα θυμαμαι ολα να τα παρω.

Καποιο μου ξεφευγει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΧΑΠΙΩΝ ΥΠΕΡ ΟΜΩΣ ΤΩΝ

ΒΙΤΑΜΙΝΩΝ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΛΟ!

ΕΓΩ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΕΙΧΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΕΝΤΕΡΟ ΧΟΡΤΑ ΣΠΑΝΑΚΙ

ΟΣΠΡΙΑ ΓΑΛΑ Κ ΠΟΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΑ ΦΑΩ

ΑΝ ΔΕΝ ΕΠΑΙΡΝΑ Κ ΤΙΣ ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ ΘΑ ΕΙΜΟΥΝΑ ΧΑΛΙΑ.

Ο ΣΙΔΗΡΟΣ ΜΟΥ ΧΑΜΗΛΟΣ ΤΟ ΙΔΙΟ Κ ΤΟ ΑΣΒΕΣΤΙΟ ΜΟΥ

ΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΣ ΟΜΩΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ ΕΠΗΛΘΑΝ

ΣΤΙΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ.

ΜΗ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΙ ΜΑΣ ΤΑ ΔΕΙΝΟΥΝ ΕΤΣΙ ΓΙΑΤΙ

ΑΠΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΜΑΣ ΤΑ ΔΕΙΝΟΥΝ ΓΙΑ ΚΑΛΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ Κ ΠΡΟΠΑΝΤΩΝ

ΤΩΝ ΜΩΡΟ ΜΑΣ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lovie μου, η αληθεια ειναι πως ειναι πραγματικα πολυ ενοχλητικη ολη αυτη η εγνοια για ΤΟΣΑ χαπια και εμενα με απασχολησε πολυ το ζητημα! ως κορη φαρμακοποιου, πιστεψε με, ημουν και ειμαι εναντια των φαρμακευτικων σκευασματων, μιας και η μαμα μου μας απετρεπε παντα απο αυτα, ακριβως επειδη ηξερε...:S;)

ομως κατα τη περιοδο της εγκυμοσυνης (και του θηλασμου, συμφωνα με το γιατρο μου και τη μαια μου!) το μωρο "απορροφα" ολα τα αποθεματα του οργανισμου σε σιδηρο, ασβεστιο κλπ! για αυτο και το "ιδανικο" διαιτολογιο εξακολουθει να μη επαρκει...:(

στη περιπτωση μου, παρολο που πριν την εγκυμοσυνη ειχα 40 αιματοκριτη και μια χαρα επιπεδα σιδηρου, κατα τη διαρκεια επεσαν κατακορυφα!:S και να φανταστεις οτι προσεχα παρα πολυ, ετρωγα καθημερινα κρεας (κυριως μοσχαρι), αυγα, γαλακτοκομικα, τα απαραιτητα λαχανικα και φρουτα κλπ! παρολαυτα, εμφανως δεν επαρκουσαν και η κατασταση διορθωθηκε (λιγο, μη φανταστεις!) μονο με τα χαπια, χαπια, χαπια...:silly:

τι να κανουμε βρε κοριτσακι μου?? μονο υπομονη...;)

με το καλο να ερθει το μικρουλι σου στο κοσμο!!!:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

με πεισατε και εμενα και θα τα παρω χιχι,παντως εγω δεν εχω τοσα πολλα ,ενα σιδηρο σε χαπι πρωι βραδυ πριν το φαγητο και μετα το φαγητο ενα χαπι ασβεστιο μασωμενο,αυτο ειναι και το χειροτερο δεν κατεβαινει με τιποτα μπλιαχ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΑ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΕΙΝΑΙ ΦΟΒΕΡΟ!!!!

ΑΝΑΓΚΑΙΟ ΚΑΚΟ..

ΚΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΚΑΙ ΕΚΝΕΥΡΙΖΟΜΑΙ ΜΕ ΤΟΣΑ

ΚΟΥΤΑΚΙΑ..

ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ ΘΑ ΤΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ..

ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΜΕ 2 ΧΑΠΙΑ ΣΙΔΗΡΟ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΕΧΩ

ΑΙΜΑΤΟΚΡΙΤΗ ΣΤΟ ΟΡΙΟ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ.ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΚΟ ΣΤΑ ΜΩΡΟΥΛΙΑ ΜΑΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΑΠΙΑ.ΚΑΛΟ ΚΑΝΟΥΝ.ΕΠΙΣΗΣ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΔΕΝ ΤΑ ΔΙΝΟΥΝ ΠΑΝΤΑ.ΑΝ ΔΟΥΝ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΛΕΣ ΔΕ ΔΙΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ.ΑΝ ΟΜΩΣ ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΕΧΕΙ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΟ ΑΙΜΑΤΟΚΡΙΤΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΤΗΝ ΑΦΗΣΕΙ ΕΤΣΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟΤΕ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΘΕΙ ΚΑΚΟ.ΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΛΕΣ ΤΗΝ ΞΕΡΟΥΜΕ(ΓΑΛΑ,ΤΥΡΙ ΦΡΟΥΤΑ,ΣΠΑΝΑΚΙ,ΨΑΡΙΑ ΚΛΠ).ΑΝ ΟΜΩΣ ΠΑΡΟΛ' ΑΥΤΑ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΜΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΕΣ ΤΟΤΕ ΤΙΣ ΒΟΗΘΑΜΕ ΜΕ ΤΑ ΧΡΩΜΑΤΙΣΤΑ ΧΑΠΑΚΙΑ.ΚΑΛΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΜΟΛΙΣ ΕΚΛΕΙΣΑ ΤΟΝ ΤΡΙΤΟ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΧΑΠΙΑ ΔΕΝ ΠΗΡΑ ΑΛΛΑ ΕΚΑΝΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ Ο ΑΙΜΑΤΟΚΡΙΤΗΣ ΜΟΥ ΑΠΟ 42 ΕΠΕΣΕ 37 ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΗΝ ΔΕΝ ΠΑΡΩ ΣΙΔΗΡΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΣΩ ΝΑ ΠΕΣΕΙ ΚΙ ΑΛΛΟ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΚΑΛΟ ΤΩΡΑ ΕΣΥ ΑΝ ΔΕΝ ΝΙΩΘΕΙΣ ΚΑΛΑ ΜΗΝ ΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ.ΕΣΥ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙΣ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

den kserw giati exete strabosei etsi me ta xapia.kalo kanoun bitamines einai den einai kati alo.to sidero einai aparetito to asbestio episeis mhn pw gia to magnisio.den kanoun kako mas dinoun parapanw stixia pou den mporoume na paroume kathimerina se megales posotites kai to paidi mas ksezoumizei kathimerina se megalo bathmo.den einai paysipona h antiflegmonodi h kati alo einai stixia pou xriazete o organismos mas.kai h mana mou prin 33 xronia eperne den einai kati kainourgio.tora an milame gia giagiades mas stis dekaeties toy 20 tha sas pw kai posa paidia xanane prin ta gennisoune h afou ta gennousane alla tote den dinane kai megalh simasia giati h kathe mia ekane 10 kai parapanw.mhn trelenomaste epidi einai xapia einai kati polu kalo gia to mwro mas kai emas.egw pantos den tha antexa xoris ta xapia mou tosous mhnes.o sideros mou otan den pernw xapi peytei tragika sto 28 me 29 oso kreas kai na faw ,exw disaneksia sthn laktozi kai prepei na perno asbestio se xapi kai mhn milisw gia to magnisio pou otan den to pernw apo afirimada den mporw na kounithw apo tis krampes kai apo mhika problimata .den mporw na skeutw ti tha ekana xoris auta.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalimera natassa,,

k go pairno xapia..pairno 2 sidiro ena felicine k ena magnisio..

nomizo oti kanoun douleia mias k to moro ta pairnei ola apo mas k gia na mi sterithoume emeis mas ta dinoun..giait poso pia spanaki,gala genika bitamines na paroume????filia

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...