Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλοκαιρινές Βουτιές Και Νέες Αφίξεις Στο Καφενέ Μας!


Recommended Posts

Α, καλέ, πώς το ξέχασα; 
Κατερίνα πού είσαι; 

Σε είδα όνειρο χτες βράδι, ότι και καλά ήσουν έγκυος, και κάνατε τραπέζι για να το γιορτάσετε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλά ε, είναι έντεκα η ώρα το πρωί και μέχρι τώρα, ετοίμασα το πρωινό του Αντρέα για το σχολείο, θήλασα τη Γεωργία, πήρα πρωινό με την ησυχία μου, χάζεψα λίγο στον υπολογιστή, σκούπισα, ξεσκόνισα και σφουγγάρισα σαλόνι-κουζίνα-διάδρομο, έπλυνα το μπανάκι της μικρής και τις λεκανίτσες που βάζουμε το νερό όταν τους αλλάζουμε και πέρασα τα μπάνια με ντετόλ. 

Παλιότερα τέτοια ώρα σηκωνόμουν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχω αποσυντονιστει τις τελευταιες μερες, μια οι ετοιμασιες για το παρτυ και τωρα με το πρωινο ξυπνημα θελω να κοιμαμαι πιο νωρις και δεν προλαβαινω να μπαινω καθολου.

Η Αγγελικη πρεπει να ειναι στο σχολειο 8-8:15, την παει ο Κωστας αλλα πρεπει να την ξυπνησω και να την ετοιμασω εγω, να της βαλω και τα ταπερακια της με το δεκατιανο και το μεσημεριανο, το οποιο μαγειρευω πλεον απο το βραδυ μολις κοιμηθουν τα παιδια οποτε παει ο χρονος που ειχα τοτε. Απο σημερα ομως θα γυριζουν και οι δυο 4 μιας και ο Νικολας ολοκληρωσε την φαση προσαρμογης και δεν θα πηγαινω να τον παιρνω νωριτερα αλλα θα γυριζει με το σχολικο. Τα πρωινα λοιπον που ειμαι με τον Γιωργο, οταν κοιμαται πιανω ενα ενα τα δωματια γιατι καλο καθαρισμα δεν ειχα κανει απο τουε που γυρισαμε απο τις διακοπες.

Στεναχωριεμαι που γραφω μονο για μενα και δεν σας εχω διαβασει αλλα σιγα σιγα θα βρω τους ρυθμους μου και ειμαι παλι τακτικη.

Σας εβαλα και φωτο απο το παρτι μας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσάκια. Τι κάνετε;

Ουφ, εγώ νυστάζω.

Με ξύπνησε ο άντρας μου τρεις φορές χτες βράδι με τα ροχαλητά του, ε, μετά είχε πάει πλέον έξι η ώρα, η Γεωργία ήταν ανήσυχη, τη θήλασα, την έβαλα στο πορτ μπεμπέ, αλλά πάλι ήταν ανήσυχη οπότε την κουνούσα. Μετά ξύπνησε κι ο Αντρέας, πάει ο ύπνος. 

Ξυπνάει που λέτε, ο κυριούλης και ζητάει γάλα. Του λέω ότι δεν του φτιάχνω, γιατί δεν είπε παρακαλώ. Ε, λοιπόν, πείσμωσε και δεν έλεγε ο γαϊδουρογαΐδαρος. Σε κάποια φάση μου λέει "θ' αφήσω το πα-ακαλώ και θα πιώ σκέτο γάλα, χω-ίς πα-ακαλώ"... 

Τέλος πάντων, τώρα τον πήγε ο άντρας μου στον παιδικό.

Εν τω μεταξύ ρε κορίτσια, ο Αντρέας έχει φάει ένα κόλλημα με τον πατέρα μου. Δε θέλει να τον βλέπει στα μάτια του, ενώ πριν τον λάτρευε. Όποτε τον δει του λέει "φύγε παλιοπαππού", τον κλωτσάει, τον χτυπάει, του πετάει πράγματα, του λέει "θα σε βάλω φυλακή", "θα σε σπάσω και να μην έχω παππού". Χτες το βράδι που ξαπλώσαμε για ύπνο, τον ρωτούσα γιατί δε θέλει τον παππού, αλλά μου έλεγε διάφορα του στιλ "δεν τον θέλω τον παππού Αντέα να τον αγαπήσω". Δεν μπορώ να καταλάβω τι έχει πάθει, αν και, μου φαίνεται ότι δεν τον θέλει επειδή ο πατέρας μου του πήγαινε κόντρα "μην πετάς πράγματα κάτω", "αφού τα πετάς δε σου ξαναδίνω άλλο παιχνίδι", "γιατί πετάς τις εικόνες κάτω, είναι μεγάλη αταξία", και τον έπρηζε γενικώς.

Καγκουράκι τις είδα τις φωτογραφίες, τέλειες! 

Κι εγώ κοιμάμαι νωρίς, αφού ξυπνάω πρωί. Κι από Νοέμβρη, ακόμα νωρίτερα, γκρρρ... Χτες κοίμισα τον Αντρέα και αποκοιμήθηκα κι εγώ, ούτε που ξέρω από τι ώρα. Πριν τις έντεκα πάντως... 

Εγώ έχω θέμα πλέον με το φαγητό του Αντρέα. Για πρωινό δε θέλει τίποτε άλλο εκτός από ψωμί με μαρμελάδα. Καμιά φορά βάζω και τριμμένο τυρί μέσα. Μια μέρα του έκανα σάντουιτς με φέτα και ελιές που υποτίθεται του αρέσουν, αλλά δεν έφαγε πολύ. Θα νομίζει κι η δασκάλα ότι δεν ασχολούμαι με το μωρό και του βάζω κάθε μέρα τα ίδια. Φρούτο ούτε να το δει.

Χτες είχαμε μπριάμ, του το ανακάτεψα με ρύζι από την προηγούμενη μέρα και γιαούρτι, και το έφαγε, αλλά έκανε δύο ώρες, με τεράστια διαλείμματα... 

Το βράδι του έβρασα μακαρόνια αστράκια, με γιαούρτι και τυρί, και τα έφαγε, αλλά όχι όλα. Έχει κοπεί η όρεξή του και τρώει λιγότερο τώρα. Αλλά, αν του πεις για γλυκό, το καταβροχθίζει. Δεν ξέρω τι να κάνω, μια χαρά έτρωγε μέχρι τώρα... Το ήξερα ότι από μια ηλικία και μετά τα παιδιά περιορίζουν τις επιλογές τους στο φαγητό, αλλά άλλο "περιορίζω" κι άλλο "διαγράφω τα πάντα".

Μάγδα εύχομαι καλή επιτυχία αύριο στην επέμβαση! Μπες σήμερα να μας γράψεις!

Πολλά φιλιά σε όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ουμφ, τα νεύρα μου...

Ο Αντρέας πλέον κάνει κανονική απεργία πείνας. Δεν είναι μόνο ότι δε θέλει από ιδιοτροπία. Δεν έχει όρεξη. Δεν πεινάει. Σήμερα ήπιε γάλα το πρωί και στο σχολείο έφαγε σάντουιτς με μαρμελάδα και τριμένο τυρί κι ελάχιστο κέικ. Το μεσημέρι είχαμε μπακαλιάρο τηγανιτό και πουρέ. Θυμήθηκα το κόλπο της Ανθής, που έκρυβε το ψάρι στον πουρέ για να το φάει ο Πανούλης, κι είπα να το δοκιμάσω. Αποτέλεσμα: έφαγε μια κουταλιά πουρέ και την έφτυσε αμέσως. Τον ξεγέλασα πιο μετά και του έδωσα άλλη μία, και την έφτυσε κι αυτή. Μετά του δείξαμε κάτι παιδικά ζυμαρικά που πήρε ο άντρας μου, σε σχήματα ζώων, τα πήρε και τα περιεργαζόταν για ώρα, και τελικά του έδωσε μερικά ο άντρας μου κι έπαιζε. Τον ρώτησα αν θέλει να του μαγειρέψω μερικά, κι ενώ προηγουμένως έλεγε από μόνος του ότι θέλει μακαρόνια με τ-ιμμένο τυ-άκι και σάλτσα, μου είπε όχι. Έφαγε μια φέτα ψωμί, και πιο μετά ένα μπισκότο. Όταν γύρισα εγώ από μια δουλειά που πήγα, τον ρώτησα αν θέλει γιαούρτι, είπε ναι, έφαγε 2-3 κουταλιές, και είπε "δε θέλω άλλο". Μετά έτρωγα εγώ κέικ και ζήτησε, αλλά είχε χαλάσει. Σας έχει τύχει να χαλάσει το κέικ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; Είναι δυνατόν; Χάλασαν τα φρούτα που είχε μέσα. Δε μου έχει ξανατύχει ποτέ τέτοιο πράγμα. Αναγκάστηκα να πετάξω το μισό κέικ. Γκρρρρρρρρρρρ..........................

Τέλος πάντων, εσείς αντιμετωπίσατε παρόμοιο πρόβλημα; Λέτε να είναι παρενέργεια απ' τα φάρμακα; Να του κόπηκε δηλαδή η όρεξη απ' τα φάρμακα που έπαιρνε; Τώρα παίρνει κάποια απ' αυτά. Λέτε να επανέλθει; 

Αύριο έχουμε παιδίατρο και θα του το πω εννοείται, αλλά αν συνεχιστεί αυτό το πράγμα τι θα κάνουμε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοπελες!

ησυχια επεσε τις τελευταιες μερες!

Μαγδουλα καλη επιτυχια για σημερα!θα περιμενουμε να μπεις να μας πεις νεα!Ο ΘΕΟΣ ΚΑΙ Η ΠΑΝΑΓΙΑ μαζι σου!

Αννα Μαρια ισως απ τα φαρμακα να κοπηκε η ορεξη του!ρωτα και τον παιδιατρο σου ομως!βεβαια οσο μεγαλωνουν θα γινονται πιο επιλεκτικοι στα φαγητα γιατι αντιλαμβανονται τις γευσεις!

Καγκουρακι προσαρμοστηκε και ο Νικολας, μια χαρα!τωρα θα σαι πιο χαλαρη με το ενα μωρο στο σπίτι!γιατι μαγειρευεις μεσημεριανο στην Αγγελικη?δεν τρωει μεσημεριανο στο σχολειο?

Εγω χτες πηγα για νυχια χεριων και ποδιων και αισθητικο!4 ωρες εκανα σχεδον εκει και καθομουν και πονεσε η μεση μου!θυμαστε που σας ελεγα οτι μουδιαζε το χερι μου και πηγα αγγειοχειρουργο για τυχον θρομβωση αλλα τελικα δεν ειχε καμια θρομβωση!τελικα πηγα στους θειους μου που ειναι φυσιοθεραπευτες και τελικα ενα νευρο στον αυχενα πιαστηκε ασχημα και γι αυτο μουδιαζει το χερι μου!μου εκαναν με το χερι μονο φυσιοθεραπεια γιατι λειζερ δεν μπορω να κανω λογω εγκυμοσυνης, μου εβαλαν κατι γαζες στο σβερκο που κρατουν σε σωστη θεση τον αυχενα και κολλαρο!τον κολλαρο δεν τον πολυαντεχω αλλα πρεπει να το φοραω γιατι ειναι σε πολυ ασχημη κατασταση ο αυχενας!ουφ πλεον!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου, τι κάνετε;

Είχε καμία νέα της Μάγδας; Έχει καμία το τηλέφωνό της; 

Αν και, είμαι σίγουρη ότι όλα πήγαν καλά!

Εμείς καλά, ο Αντρέας πήγε το πρωί σχολείο και πήρε και ένα κουτί κι ένα μπουκαλάκι για να κάνουν μουσικό κουτί με ρύζι ή κάτι άλλο! Τέτοιο είχαμε κάνει και σπίτι κάποια στιγμή.

Μετά πήγε ο μπαμπάς του και τον πήρε νωρίτερα, για να τον πάει στον παιδίατρο. 

Τον βρήκε πολύ καλύτερα, είπε να σταματήσει κάποια φάρμακα, αλλά του βρήκε υγρό στο αφτάκι, επειδή, λέει, περνάνε οι μύξες από τη μύτη και λαιμό στο αφτί. 

Εν τω μεταξύ, τον πήρε ο άντρας μου τηλέφωνο χτες το απόγευμα, γιατί είχε τρομάξει που δεν έτρωγε τίποτα ο Αντρέας, και του είπε ότι κόπηκε η όρεξή του επειδή, λόγω της βρογχίτιδας που πέρασε, κατεβαίνουν οι βλέννες στο στομάχι και το ανακατεύουν. Σιγά σιγά λέει, θα επανέλθει η όρεξή του.

Σήμερα ευτυχώς έφαγε σχεδόν όλο το σάντουιτς στον παιδικό και το μισό αχλάδι που του είχα βάλει. Όταν ήρθαν σπίτι έφαγε μία σερενάτα που τον είχε κεράσει ένα παιδάκι, και στο καπάκι τώρα τρώει μακαρόνια με λαχανικά. Ευτυχώωως!

Όσο για τη Γεωργία, σήμερα έχει μηνογενέθλια! Κλείνει τους δύο μήνες! Γυναικάρα της παντρειάς έχει γίνει πια!

Πλέον κοιμάται αρκετές ώρες και μέσα στη μέρα, έχει αραιώσει τους θηλασμούς, αλλά και το χρόνο θηλασμού. Είναι πολύ διαφορετική απ' τον Αντρέα. Αυτός ήθελε στήθος για να κοιμηθεί, η Γεωργία θέλει καρότσι και κούνημα, ή πιπίλισμα του χεριού. Χώνει στο στόμα της το τρίτο και το τέταρτο δάχτυλο, δεν έχω ξαναδεί τέτοιο πράγμα! Λέτε ν' αρχίσω να δίνω πιπίλα; 

Βάσω άσχημο πράγμα ο αυχένας. Καλά, το κολάρο είναι χάλια, αλλά τι να κάνεις; Να το φοράς για να ανακουφίζεσαι.

Οι υπόλοιπες πού είστε καλέ;

Πολλά φιλιά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κ ναι κοριτσαρες ξυπνησαααααααα

Πριν λιγο γυρησα απο το νοσοκομειο

Ολα πηγαν πολυ καλα τωρα ποναω αρκετα κ δε πρεπει να κανω το παραμικρο με το δεξι χερι αρα δινω μονο διαταγες χαχαχα

Η μερα ειχε ως εξης ξυπνησα 5.30 λες κ ειχε διαισθηση ο γιος ξυπνησε κ δε ξανακοιμηθηκε οποτε σηκωθηκα κ εγω μετα 6.30 φυγαμε 7.30 νοσοκομειο 8 εισαγωγη με βαλαν σε ενα δωματιο με μια γαλαζια ξεκωλη ρομπιτσα εκει ειχα παρεα κ μια κοπελα μια κυρια κ ενα νεαρο γαρ 4κλινο

Καναμε πολυ χαβαλε κ ενας ενας εμπαινε κ εβγαινε οποτε απο παρεα τζιτζι οπου κ αν παω δε παιζει να μη κανω γνωριμιες χαχα οταν εφευγα με χαιρετουσε το μισο νοσοκομειο ασθενεις κ προσωπικο ο αντρας μου ειχε πεθανει στο γελιο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε καποια φαση τριτη πηρα σειρα ηρθε ενας κυριος ο κων/νος κ με πηρε με το φορειο με πηγαν στο χειρουργειο εκει μου βγαλαν την ρομπιτσα ως τη μεση με δεσαν χειροποδαρα κυριολεκτικα μου βαλαν διαφορα καλωδια ορους πεταλουδα (αφου μου σπασαν κ μια φλεβα μιας κ ποτε δε μου βρισκουν ολο αυτο παθαινω γκρρρ)μετα με συνδεσαν με κατι μηχανηματα που ακουγα την καρδια μου με αλειψαν με μπενταντιν μου βαλαν μασκα κ σκουφη κ μου παν τωρα θα ζαλ ...

Ζαλιστεις στο ζαλ εγω σεκος!!!

Ξυπνησα πανευκολα απλα ανοιξα τα ματια ο γιατρος ειπε ρωτησα που ειναι ο γιος μου μου πε εδω διπλα κ ξανακοιμηθηκα ενα μισαωρο ακομα στην ανανηψη πλεον

Στην μια ωρα με πηγαν στο δωματιο απο παρεα ειχα την ινα τον αντρα της τον αντρα μου τη μαμα κ ειχα κ δυο τελειες εκπληξεις τον στρατο μου που παρολο που χειρουργειτε λογω μεσης σε μια βδομαδα κ ειναι ακινητος στο κρεβατι πηρε μετρο κ ηρθε οταν τον ειδα επαθα κριση χαρας!!!

Κ μετα ηρθε κ η αλλη μου αγαπη απο δουλεια κ μου φερε σοκολατακια... Τα αγαπημενα μου μαλιστα!!!

Τι αλλο να ζητησω ολοι οι λατρεμενοι μου εκει....!

Μετα με ειχαν με ορο κ πεταλουδα ως της 6 κ μετα εξιτιριο κ γεια σας

Τωρα ηρθα κ ξαπλωσα τα αγορια υποδειγματικα παιζουν αθορυβα μη κ με ενοχλησουν..

Σε λιγο θα κανω νανι μπας κ ξεχασω τον πονο αν κ ζορι γιατι κοιμαμαι μονο μπρουμυτα κ αυτο απαγορευεται

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συγνωμη που δε σχολιαζω αλλα με πονεσε το χερι τωρα που γραφα τοση ωρα

Αννα μαρια μου για την ανορεξια ειναι λογω της αρρωστιας κανενα παιδι δε τρωει αμα αρρωστησει

Ευχαριστω για την καλη τυχη ολες σας να στε κ σεις παντα σιδερενιες φιλεναδιτσες μου

Βασουλα μου περαστικα στον αυχενακο η δουλεια μας φταιει..

Φιλια

Καγκουρακι οι φωτο ονειρεμενες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαγδα σιδερενια, ολα καλα πηγαν!!! Ξεκουρασου τωρα μην κανεις τιποτα εχεις τους αντρες σου να σε βοηθουν. Περαστικα και στον πεθερο σου, τι επαθε ο ανθρωπος ευτυχως που δεν εγινε τιποτα χειροτερο,μυπομονη να κανει.

Αννα Μαρια αν ειναι απο την αδιαθεσια λογικο να εχει μειωμενη ορεξη και να θελει επιλεκτικα πραγματα, ελπιζω συντομα να φτιαξει. Μεγαλωσε και η κοριτσαρα σου, αφου δεν βαζει ενα δαχτυλο μονο μην ανησυχεις, αυτο συνηθως γινεται συνηθεια.

βαςω μια χαρα τα παει η Ι ωαννα στο θεμα της τουαλετας, τωρα ζηλεια θα εχεις ειναι φυσιολογικη αντιδραση αισθανεται οτι κατι θα χασει απο τη μαμα γιαυτο. Μην σκεφτεσαι τα περσυνα, το κοριτσακι σου ειναι καλα και γερη, αυτο να σκεφτεσαι οτι παει περασε. Υπομονη για το κολλαρο αφου θα σε βοηθησει πρεπει να το φορας. Η Αγγελικη φετος ειναι νηπιαγωγειο και επειδη την εγραψα ολοημερο δηλ 8-4, της βαζω δεκατιανο και μεσημεριανο μαζι της.

Ανθη καλη αρχη και στο δευτερο φροντηστηριο, αν και βρεθηκαμε την κυριακη στα γενεθλια αισθανομαι οτι δεν ειχα τη δυνατοτητα να μιλησω πολυ με ολους, αυτο συμβαινει φανταζομαι οταν εχεις πολυ κοσμο, ελπιζω να τα πουμε πιο ηρεμα κανα πρωινο. Ολοημερο και ο Πανος πως του φαινεται, και μενα αυτο το βραδυνο μαγειρεμα καπως μου εχει κατσει αλλα λεω τουλαχιστον δεν θα το εχω το πρωι. Τους τα ζεσταινουν, γιατι εμας οχι και αφηνει πολυ φαγητο με την δικαιολογια οτι ειναι κρυο.

Κατερινα μου ειδα τις φωτο και εισαι κουκλα, τα αγορακια σου εχουν μεγαλωσει πολυ πολυ, θυμαμαι τις πρωτες φωτο που ηταν ο δημητρακης σου πολυ μικρουλης.

Κοριτσακια μου δεν θυμαμαι αλλα διαβασα τα τελευταια για να μπω παλι καπως στο κλιμα,

Φιλακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια! Καλά είστε;; Εγώ μια χαρούλα. Σήμερα δεν δούλευα και έτσι πήγα με τα παιδιά στο Μακ αρθουρ και έπαιξαν στον παιδότοπο. Είχα μαζί μου και τις δύο κολλητές μου! Όμορφα περάσαμε.

 

Μαγδούλα μου γλυκιά, σιδερένια!!!! Πάει, πέρασε και αυτό! Καλή ανάρρωση! Τι καλύτερο από το να έχεις δίπλα σου τόσους ανθρώπους που σε αγαπούν;;; Ευτυχία σκέτη!

 

Άννα Μαρία, είναι λογικό να μην τρώει ο Αντρέας. Τους κόβεται η όρεξη όταν αρρωσταίνουν. Επίσης, περνούν και πολλές φάσεις στο θέμα του φαγητού. Θα ξαναστρώσει, μην ανησυχείς. Γέλασα που θυμήθηκες το κόλπο που έκανα με τον πουρέ και το ψάρι! Απίστευτη μνήμη έχεις. Στο φροντιστήριο μας έκαναν μείωση 10% στο ωρομίσθιο και δυστυχώς γράφτηκαν λιγότερα παιδάκια φέτος. Έχω λοιπόν λιγότερες ώρες και εννοείται παίρνω και λιγότερα λεφτά. Στο καινούργιο φροντιστήριο δύο ώρες έχω μόνο, αλλά κάτι είναι και αυτό. Πάντως, έχω τελείως διαφορετική ψυχολογία στο παλιό φροντιστήριο. Νιώθω πολύ πιο άνετα.

Πάρε καμιά πιπίλα στη Γεωργία. Χίλιες φορές πιπίλα, παρά δάχτυλα.

 

Χριστινάκι, αρρωστήσατε κι εσείς;; Νωρίς μας έπιασαν οι ιώσεις φέτος..Περαστικούλια σας.

 

Κατερινάκι, δυστυχώς ποτέ δεν μπορούμε να τα λέμε με τους καλεσμένους μας όταν κάνουμε γιορτή με πολλά άτομα. Ήταν πάντως όλα υπέροχα! Ούτε στο νηπιαγωγείο του Πάνου τους ζεσταίνουν το φαγητό αν και έχω δει έναν φούρνο..Ο Πάνος δεν επηρεάζεται από αυτό. Αν του αρέσει το φαγητό θα το φάει.

 

Βασούλα, η Ιωάννα άρχισε ζηλίτσες από τώρα;; Ωχ ωχ ωχ..Έχει καταλάβει για τα καλά ότι το νέο μέλος έρχεται όπου να'ναι. Πάντως είναι δύσκολο και γι αυτά που χάνουν τα πρωτεία.

 

Πάω να την πέσω. Έχω αύριο και ένα μαθηματάκι. Εντωμεταξύ έχει η Αλεξάνδρα ένα βηχαλάκι και φοβάμαι λιγάκι...Ελπίζω να μην αρχίσουμε τις μάσκες και τις κορτιζόνες από τόσο νωρίς..Όλη μέρα περδίκι ήταν. Από την ώρα που την έβαλα για ύπνο, την ακούω να βήχει αραιά και που. Τι να πω;;;

 

Καλό βράδυ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσακια μου

εγω τι πρωτοτυπο παλι τρεχω και δεν φτανω,ειμαι πολυ στρεσαρισμενη αυτες τις μερες με τα παιδια ,δεν σταματαω λεπτο οι μερες μου ειναι γεματες ,διαβασμα για το σχολειο,διαβασμα για τα αγγλικα,ποδοσφαιρο,συναντησεις με τους προπονητες,συναντησεις με το νηπιαγωγειο,μπηκα κι εκει στο συλλογο μη χασω,να ετοιμασω κολατσιο καθε μερα εντωμεταξυ τρωνε σαν τρελα ειδικα μετα τη μπαλα δεν μπορω να τους χορτασω ενα πραμα,συν τα καθημερινα δουλειες ,μαγειρεματα,σιδερο κτλ ,ο Γιωργος ακομα δεν εχει δασκαλα με αναπληρωματικους κανει μαθημα αλλα δεν τους πρωχορανε αρκετα ιστορια και θρησκευτικα δεν κανανε ακομα,ο Νικος εχει πολλα μαθηματα και θα κανουν και δευτερη γλωσσα Γερμανικα,ειχα και τον Δημητρη με πυρετο στην αρχη της βδομαδας και δεν το εστειλα σχολειο ακουστε και το το κουφο εκλαιγε επειδη ηθελε να παει σχολειο σηκωνοταν το πρωι και μου ελεγε μαμα ειμαι καλα θα παω σχολειο τι θα παθουμε αυτος που εκλαιγε επειδη δεν ηθελε να παει και εκανα αμαν για να τον ξυπνησω τα πρωινα τωρα κανει τα αντιθετα μεγαλωσε το μπομπιρακι μου τις μερες που δεν ηταν καλα δεν γκρινιαξε καν καθοταν ησυχος ωσπου να πεσει ο πυρετος και μετα σηκωνοταν κι επαιζε σαν να μη συμβαινει τιποτα ευτυχως δεν κοπηκε η ορεξη του και συνηλθε σε δυο μερες ακομα δεν αρχισαμε αρχισαν οι ιωσεις γκρρρρ,εχουμε κι ενα μπερδεμα με τις μερες που κανουμε ποδοσφαιρο συμπιπτουν με τα αγγλικα και δεν βρισκουμε ακρη να δουμε πως θα τα ρυθμισουμε να τα προλαβαινουμε ολα ,σημερα θα παμε βολτα εχει εμποροβιοτεχνικη εκθεση στην Κοζανη θα παμε  και μετα για φαγητο ,συν ολα αυτα εχω και κατι παραγγελιες για πλεκτα και οταν βρω λιγο χρονο διαβαζω κιολας οτι προλαβω δηλαδη ,ο Νικος χθες μετα τα αγγλικα εμεινε στη Αιανη να κοιμηθει σε εναν φιλο του αρχισαμε παλι....αυτα τα δικα μου

 

σας ευχαριστω ολες για τα καλα σας λογια πραγματικα με ανεβαζετε πολυ!!!

 

Μαγδα μου περαστικα σου κοπελα μου,χαιρομαι που πηγαν ολα καλα !!περαστικα και στον πεθερο σου τι επαθε ο καημενος στα καλα καθουμε γρηγορη αναρρωση ευχομαι,τι καλυτερο που ειχες ολους τους δικους σου στο νοσοκομειο !!!

 

Αννα Μαρια ισως να περναει φαση ο Αντρεας ,ισως να επηρεαστηκε και απο τα φαρμακα κανε υπομονη θα επενελθει η ορεξη του δεν μπορει ,οντως ειναι πολυ δυσκολο οταν δεν τρωνε τα περασα με τον Γιωργο περασαμε φασεις που ολη μερα αν δεν τον κυνηγουσες δεν ελεγε ποτε πειναω ,ευχομαι να στρωσει γρηγορα γιατι δεν παλευεται αυτη η κατασταση το ξερω,δυο μηνων κιολας η ζουζουνα σου!!

 

Κατερινακι υπεροχο το παρτακι σας ,εσυ ξεπερασες και μενα παρα πολλα εφτιαξες πολυ θα ηθελα να δοκιμασω απο τον μπουφε σου,τις φωτο γιατι μου τις βγαζει μισες δεν μπορω να τις δω καλα,στο δικο μας ολοημερο το ζεσταινουν το φαγητο εκει γιατι δεν το ζεσταινουν εγω δεν θα ηθελα να φαω κρυο το φαγητο παντως,ποσα παιδια εχει το ολοημερο σας φετος στην Αιανη ειναι  παιδια μονο ,εχω τον εχω στο κλασικο δεν το εβαλα ολοημετο αφου ειμαι στο σπιτι

 

Βασουλα ειχες ξανα προβλημα με τον αυχενα;σιγουρα θα ειναι λιγο δυσκολο με το κολαρο αλλα αφου πρεπει να το βαλεις,αρχισε τις ζηλιες η μαιμουδιτσα;μια χαρα τα παει με την τουαλετα απο αυτα που λες θα την κοψει συντομα θα δεις

 

Ανθη μου πως τα παει ο Πανουλης στο σχολειο;ποδοσφαιρο συνεχιζει;καλη αρχη και με το δευτερο φροντιστηριο,ευχομαι να το ξεπερασει η Αλεξανδρα και να μην αρχισετε τα εισπνεομενα κιολας ,πολυ νωρις ξεκινησαμε φετος με τις παλιο ιωσεις τα νευρα μου

 

Χριστινακι και ο Δημητρης αρρωστουλης,ειναι καλυτερα τουλαχιστον;περαστικα!!εγω πιστευω πως ειναι στο παιδι για το ποσο λεει αυτα που γινονται στο σχολειο ειναι αλλα που απο μικρα τα λενε ολα κι αλλα πιο μεγαλα δεν λενε τιποτα

 

τα λεμε κουκλες παλι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσαροι!

Μάγδα χαίρομαι πάρα πολύ που πήγαν όλα τέλεια! Καλή ανάρρωση εύχομαι!!!

Καγκουράκι τρέχεις κι εσύ βλέπω... Θα έπρεπε να το ζεσταίνουν το φαγητό στο σχολείο.

Κι εγώ από Νοέμβριο που θ' αρχίσω σχολείο, θα μαγειρεύω απ' το βράδι αναγκαστικά, εκτός από τις μέρες που θα μαγειρεύει ο άντρας μου το πρωί.

Ανθή σίγουρα νιώθεις πιο άνετα στο παλιό φροντιστήριο! Κι εγώ στο καινούριο σχολείο, όσες φορές πήγα, όσο τέλεια κι αν είναι, νιώθω λίγο περίεργα. Άλλο να είσαι σ' ένα σχολείο με δεκαπέντε καθηγητές, μία γραμματέα και πενήντα μαθητές, κι άλλο σ' ένα σχολείο με ενενήντα καθηγητές, τρεις ή τέσσερις γραμματείς και από μαθητές... δε ρώτησα καλύτερα! 

Καλά έκανες και πήγατε στον παιδότοπο. Κι εμάς ο άντρας μου παίρνει τον Αντρέα όσο συχνότερα μπορεί. Την παιδική χαρά σχεδόν την έχουμε κόψει, γιατί το πρωί έχει πολύ ήλιο και το απόγευμα πολύ αέρα...

Εύχομαι να μην έχει τίποτα η Αλεξάνδρα.

Κατερίνα σε διαβάζω και κουράζομαι. Τα γράφεις κι όλα μαζί, χωρίς τελείες, κι είναι λες και τα λες με μια ανάσα!!! 

Όταν λες ότι τους διαβάζεις, τι εννοείς; Κάνουν μόνοι τους τα μαθήματά τους και μετά τους εξετάζεις ή κάθεσαι δίπλα τους και διαβάζετε μαζί; Γιατί το πρώτο είναι σκότωμα και όχι και τόσο σωστό, αφού το παιδί πρέπει να διαβάζει μόνο του. 

Καλά, από τώρα και Γερμανικά ο Νίκος; Αυτό είναι όρος της τρόικα ή το βάλαν από μόνοι τους; :P :P :P

Μην αγχώνεσαι για την ιστορία και τα θρησκευτικά, τι θα μαθαίνανε πια στη γ' δημοτικού; :) 

Καλά, πολύ γέλιο ο Δημητράκης! Κι ο Αντρέας έτσι ήταν, ποτέ δεν του κοβόταν η όρεξη όσο ήταν άρρωστος, γι' αυτό ανησυχήσαμε τώρα. 

Ευτυχώς χτες έφαγε αρκετά. Επανέρχεται, πάλι καλά!

Εμείς καλά, ο Αντρέας ευτυχώς έχει κόψει τα πολλά παιδικά, βλέπει, βέβαια, αλλά παίζει και πολύ, είτε μαζί μου, είτε μόνος του, και σπανιότερα με τον μπαμπά του. Είναι φοβερό, μεταμορφώνει τα πάντα σε κάτι άλλο, φτιάχνουμε αεροπλανάκια με τουβλάκια, κάνει ολόκληρα σενάρια, παίζει ρόλους, και φυσικά, όπου πάει, κουβαλάει μαζί και τους "δύο του Τόμες"!

Σήμερα το μεσημέρι θα πάμε να ρωτήσουμε σ' ένα κέντρο για τη βάφτιση, και επί τη ευκαιρία, θα φάμε κιόλας εκεί. 

Αφήστε, κάτι άλλα που ρωτήσαμε ήταν αρκετά ακριβά. Μια πάρα πολύ καλή ταβέρνα χρεώνει 13 και 14 ευρώ το άτομο. Έχει ρίξει τις τιμές, στον Αντρέα που ρωτήσαμε ήταν 18 νομίζω, αλλά και πάλι είναι πολλά. Όπως τα υπολόγισα, στην καλύτερη περίπτωση θα μας βγουν 750 ευρώ. Αλλού που ρώτησε η κουμπάρα μου χρεώνουν 15 το άτομο, να δούμε αυτός σήμερα τι θα μας πει... 

 Το απόγευμα έχει μια εκδήλωση για παιδιά στο Δημοτικό Κήπο, αλλά δεν ξέρω αν θα πάμε, γιατί φυσάει πολύ. Ουφ...

Μας είπε κι ένα φιλικό ζευγάρι να έρθουν να μας χαιρετήσουν για τη Γεωργία, αλλά δεν έχουμε πει ακόμα σίγουρα, γιατί εκκρεμεί η εκδήλωση. Είπα πάντως στον άντρα μου να μου ψωνίσει κάποια υλικά για να φτιάξω πίτσα και βλέπουμε.

Τώρα θα κάνω μια καθαριότητα στο σαλόνι, γιατί μ' αυτόν τον τρελοαέρα που φυσάει, έχει γίνει χάλια. Για να μην πω για το βομβαρδισμένο τοπίο και για τα σχέδια με κραγιόν στο τραπεζάκι... 

Φιλιά πολλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Aννα Μαρια αλλη φορα θα βαζω τελειες για να μην κουραζεσαι χαχαχα,οχι δεν καθομαι απο πανω τους γραφουν και διαβαζουν μονοι τους. (ειδες εβαλα τελεια) Οταν χρειαστουν βοηθεια μου λενε,ο Γιωργος περισσοτερο ο Νικος δεν εχει θεμα πια,ειναι πρωτη επαφη με μαθηματα αποστηθισης για τον Γιωργο και δεν ξερω πως θα τα παει ειναι και λιγο νευρικος αν δει τα σκουρα νευριαζει,γκρινιαζει και πολλες φορες βαζει τα κλαματα αντε να δουμε.Γενικως δυσκολευομαι κι εγω ωσπου να συνηθισω το νεο μας προγραμμα ξερεις πρωινο ξυπνημα κι ολα αυτα,και το μεσημερι που θελω λιγο να ξαπλωσε δεν προλαβαινω πρεπει να τελειωσουν και μετα .Μετα εχουμε αγγλικα,ποδοσφαιρο και τεζα η Κατερινα χαχα .Τα γερμανικα ή τα γαλλικα οτι δηλωνουν τα παιδια ειναι υποχρεωτικη δευτερη γλωσσα,ο Νικος δηλωσε γερμανικα.Αδεν σας ειπα τελικα στα αγγλικα θα πληρωνω και για τους δυο 85ε και τα βιβλια τους κοστισαν 70ε .

Θα κανεις τραπεζι σε ολους τους καλεσμενους;εμεις εδω τα εχουμε κοψει αυτα μονο η οικογενεια και οι κουμπαροι,τρελενομαι με τους Τομες απιστευτος ο Αντρικος με τις ατακες του....

 

Μαρινα ειπες οτι ο αντρας σου δουλευει σε μαγαζι με μαλλια,πουλανε on line;εσυ πως τα πας;ο Αντωνακης καλα;

σας αφηνω παμε για φαγητο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας!

Γυρίσαμε από την έξοδό μας! 

Ωραία περάσαμε, ο Αντρέας δεν ήταν ιδιαίτερα άτακτος, αν και μιλούσε συνέεεχεια! Το μαγαζί δεν είχε καθόλου κίνηση, πιο πολύ βράδι πιάνει κόσμο, έτσι ήμασταν εμείς και οι ιδιοκτήτες που τρώγανε κι αυτοί το μεσημεριανό τους, και τους τρέλανε τους ανθρώπους μπούρου μπούρου. Μας είπε ένα μενού, παραδοσιακό και χορταστικό, αλλά κι αυτός 13 ευρώ χρεώνει.

Μετά περάσαμε κι από μια άλλη ταβέρνα-ψητοπωλείο, αλλά κοιμήθηκαν τα μωρά στο αυτοκίνητο, έτσι κατέβηκα μόνο εγώ κι ο υπεύθυνος μου είπε ότι θέλουμε τουλάχιστον ένα μισάωρο να δούμε τα μενού, πώς θα κανονίσουμε τις τιμές, κ.λπ. Ελπίζω να είναι πιο συγκαταβατικός αυτός και να έχει διάθεση να ρίξει κάπως τις τιμές του.

Κατερίνα εδώ ακόμα όλοι κάνουν τραπέζι. Μη φανταστείς ότι θέλουμε κάτι το εξωπραγματικό. Π.χ. σε δύο βαφτίσεις που είχα πάει, μία της κόρης του ξάδελφού μου τον Οκτώβρη του 2012 και μία του γιου μιας φίλης μου τον Απρίλη του 2013 ήταν υπερπαραγωγές. Είχαν κλείσει ολόκληρη αίθουσα για πάνω από εκατό άτομα, διακοσμητικά σε κάθε τραπέζι και γενικώς στο χώρο, τεράστιο μενού. Εμείς δε θέλουμε τέτοια πράγματα, ένα απλό κέντρο, χωρίς ιδιαίτερη διακόσμηση, χωρίς τυπικότητες, χωρίς να λέμε στον κόσμο πού να καθίσει, αφού άλλωστε θα είναι και λίγοι. Απλά δεν μπορούμε να δώσουμε 13 ευρώ το άτομο. Την άλλη φορά είχαμε δώσει 10, αλλά έκλεισε εκείνο το κέντρο δυστυχώς.

Καλά, ακόμα κάνουν αποστήθιση στα σχολεία; 

Κι εγώ θυμάμαι έκλαιγα απ' τα νεύρα μου όταν δεν κατάφερνα να λύσω μια άσκηση. :)

Κι εγώ δυσκολεύομαι να συνηθίσω το πρωινό ξύπνημα. Το να ξυπνάω νωρίς και να κάθομαι σπίτι, είναι το χειρότερό μου. Να ξυπνάω για να πάω στη δουλειά, οκ, το καταλαβαίνω, είμαι και σε υπερένταση και δε νιώθω κουρέλι. Ενώ στο σπίτι χαλαρώνω στην αρχή, και καλά για να συνέλθω απ' το πρωινό ξύπνημα, και τελικά γίνομαι χάλια.

Σας αφήνω, τελικά δε θα πάμε στην εκδήλωση γιατί φυσάει, έτσι θα έρθουν οι φίλοι μας. Πριν σκούπισα και ξεσκόνισα, τώρα που κοιμάται ο Αντρέας θα σφουγγαρίσω.

Φιλιά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια! Έπεσε πάλι η κίνηση. Ο Πάνος χτες το βράδυ σήκωσε πυρετό 38.1. Του έδωσα ντεπόν. Σήμερα σηκώθηκε απύρετος και το βράδυ σήκωσε δεκατάκια. Αν αύριο σηκωθεί απύρετος θα πάει στο σχολείο κανονικά. Η Αλεξάνδρα δεν έχει κάνει ακόμα πυρετό και μέσα στην ημέρα δείχνει μια χαρά. Το βράδυ, όμως, την πιάνει βήχας.Χτες της έδωσα και σολντεσανίλ γιατί ανεπνεε και έβγαζε λαρυγγικούς ήχους. Νωρίς ξεκινήσαμε φέτος. Βαρεθηκα πια με τις ιωσεις...Τέλος πάντων.

 

Άννα Μαρία, είδες που ο Αντρέας άρχισε να τρώεει;; Γεμάτο το πρόγραμμά σας. Πώς περάσατε με τους φίλους σας;;

Τα 13 ευρώ το άτομο δεν μου φαίνονται πολλά. Στην Αθήνα δεν παίζει να βρεις τέτοιες τιμές. Το καλό είναι πως δεν θα έχετε πολλά άτομα.

Εγώ δεν αντέχω με τίποτα το πρωινό ξύπνημα. Με τίποτα όμως. Πώς να το αντέξω όμως που κοιμάμαι το πρωί και όχι το βράδυ;; Αν έπρεπε να δουλέψω πρωί θα τα έβαφα μαύρα.

 

Κατερινάκι, σε διάβασα και κουράστηκα. Τρέχεις και δεν φτάνεις κοριτσάκι μου γλυκό. Ο Πανούλης πηγαίνει και φέτος στο ποδόσφαιρο και είναι πολύ πιο συνειδητοποιημένος. Δεν βγαίνει έξω από το γήπεδο ούτε μια φορά και κάνει όλες τις ασκήσεις χωρίς γκρίνια. Ρονάλντο δεν έγινε βέβαια ακόμα, αλλά σημασία έχει να τρέχει και να αθλείται.Χαχαχαχαχαχα.

Την άρπαξε και ο Δημητράκης ε;; Πέρυσι ξεκινήσαμε πιο αργά με τις ιώσεις. Τώρα από την πρώτη εβδομάδα. Τι να πω πια;; Και ύστερα σου λένε κάθε χρόνος και καλύτερα. Το είδα..

 

Βασούλα, είσαι καλύτερα με τον αυχένα;;

 

Καλό βραδυ, φιλενάδες μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια:)

Μαγδουλα μου γλυκια καλη αναρρωση!κατι περαστικο ειναι ευτυχως!τωρα θελεις το χρονο σου να αναρρωσεις και ειμαι σιγουρη θα επανελθεις το συντομοτερο!πως ειναι ο πεθερος σου?

Αννα Μαρια ανοιξε και παλι η ορεξη του Αντρεα!απ τα φαρμακα πρεπει να ηταν κι απ την ιωση που τον γυροφερνε!

Κατερινακι οντως το προγραμμα σου ειναι φουλ!αμαν πως προλαβαινεις...!βεβαια με 3 παιδια λογικο ειναι!μια σχολειο,φροντιστηρια, ποδοσφαιρο δεν βρισκεις ωρα για σενα φανταζομαι!

Καγκουρακι μενει ολοημερο η μικρη γι αυτο της βαζεις φαγητο!εμας επειδη ειναι ιδιωτικο στην τιμη ειναι και το μεσημεριανο!εγω της βαζω το σαντουιτς το πρωι, το φρουτο και κατι για το απογευμα!Μονο μεσημερι τρωει εκει!

Με την τουαλεττα καναμε και χθες στην τουαλεττα τα κακα μας και σημερα το πρωι!τα κακα ζηταει και παμε στην τουαλεττα!μονο το πιπι δεν λεει τιποτα και κατουραει πανω της και τρεχω και μαζευω!10 αλλαξιες χρειαστηκα το σαβκο!τωρα στο σχολειο επειδη το πιπι δεν το λεει και η δασκαλα εχει χαλια γεματη την αιθουσα και βρεφη που καθονται κατω και παιζουν της εβαλα πανι αλλα οταν ερθει σπιτι θα της το βγαζω να δουμε ποτε θα μαθει να κατουραει στην τουαλεττα!

Το Σαββατο πηγα γιατρο 1700 γραμμαρια εγινε ο γιοκας!ειμαι στις 31 εβδομαδες!σταματησαμε και τις αντιπηκτικες, δεν τις χρειαζομαι πλέον μου πε ο γιατρος!πινω μονο σιδηρο, βιταμινη και ενα υποθετο το βραδυ!γενναμε μαλλον πρωτη βδομαδα Νοεμβρίου πρωτα Ο ΘΕΟΣ!θα με ξαναδει 11 Οκτωβριου!

Ο αυχενας μου ειναι καπως καλυτερα, το κολλαρο δεν το πολυαντεχω!το Σαββατο το βραδυ ηρθαν οι κουμπαροι μας που τους βαφτισα να με δουν γιατι σημερα εχω τα γενεθλια μου!και καθως ετρωγα το ατροφικο μου δοντι κατω μπροστα κουνηθηκε και αρχισαν τα ουλη και ετρεχαν αιμα!οσο και κρατιεται!θα πρεπει να παω οδοντιατρο αλλα δεν ξερω τι μπορει να μου καμει τωρα που μαι και εγκυος!ουφ πλεον!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσάκια!

Τι κάνετε;

Εγώ κοιμήθηκα χάλιααα... Ξύπνησα πριν τις πεντέμιση απ' τη γκρίνια της μικρής. Σηκώνομαι, πάω τουαλέτα, κι όταν γύρισα στο δωμάτιο για να τη θηλάσω, είχε ξανακοιμηθεί. Πέφτω κι εγώ να ξανακοιμηθώ, άκουγα τον Αντρέα που ρουφούσε τις μύξες του, κι απ' το άγχος μου ότι ξαναρρώστησε, δε με έπαιρνε ο ύπνος. Μετά στις εξήμιση αποφάσισα να τη θηλάσω για να τελειώνω, κατά τις εφτά την έβαλα στο κρεβατάκι της, ξανακοιμήθηκα ευτυχώς, αλλά εφτάμιση ξύπνησε ο Αντρέας. Του κάνει ο άντρας μου γάλα, μετά σηκωνόμαστε για να ετοιμαστεί για τον παιδικό, και μόλις έφυγαν, ξανάπεσα στο κρεβατάκι μου με σκοπό να κοιμάμαι μέχρι τις δέκα. Αμ δε... Με το που κλείνω τα μάτια μου, χτυπάει το σταθερό. Με δυσοίωνα προαισθήματα τρέχω να το απαντήσω, αφού κανείς δε μας παίρνει στο σταθερό τόσο νωρίς χωρίς σοβαρό λόγο. Στη σύντομη διαδρομή απ' το δωμάτιο στο σαλόνι, πέρασαν απ' το μυαλό μου τα εξής σενάρια:

1. Είναι η μάνα μου και παίρνει να μου πει ότι πήγε τον πατέρα μου στο νοσοκομείο.

2. Είναι η πεθερά μου και απλά θεώρησε ότι οκτώ και τέταρτο το πρωί είναι μια πολύ καλή ώρα για να πάρει τηλέφωνο και να ρωτήσει τι καιρό κάνει.

3. Είναι από την υπηρεσία/το σχολείο και έχουν να μου ανακοινώσουν κάτι συνταρακτικό.

4. Είναι από ένα διαγωνισμό που έλαβα μέρος και με παίρνουν να μου πουν ότι κέρδισα κάποιο βραβείο.

Τελικά ήταν απλά ο άντρας μου, ο οποίος έπαιρνε στο κινητό αλλά φυσικά το είχα κλειστό, και με πήρε να μου πει ότι ξεκίνησαν σήμερα να βάφουν την πρόσοψη της πολυκατοικίας ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΤΟ ΠΟΥΝ κι ότι πρέπει να μετακινήσουμε όλες τις γλάστρες με τα λουλούδια... 

Φυσικά ξέραμε ότι θα γινόταν αυτό και είχαμε πληρώσει και το μερίδιό μας, αλλά δεν ξέραμε πότε, και δε θεώρησαν καλό να μας ενημερώσουν...

Πάει ο ύπνος. Μέχρι να μετακινήσω τις μικρές γλάστρες, ξύπνησε η μικρή... 

Τώρα να δούμε πώς θα πάει η μέρα, γιατί αν μυρίζει πολύ η μπογιά, θα πρέπει να πάμε στους γονείς μου, γκρρρ...

Όσο για το σαββατοκύριακο, σας είπα, το Σαββάτο το βράδι ήρθε το φιλικό ζευγάρι για να μας χαιρετήσουν για τη Γεωργία. Έφτιαξα πίτσα κι έγινε τέλεια (χεχε!). Είχα πει στον Αντρέα ότι θα έρθουν κάποιοι φίλοι μας, αλλά αυτός νόμιζε ότι θα έρθουν παιδάκια, κι έλεγε συνέχεια "θα έθουν οι φίλοι μου για το πάτι μεταμφιεσμένων". Βέβαια, δεν έλεγε "μεταμφιεσμένων", αλλά μπέρδευε τη γλώσσα του προσπαθώντας να το πει, κι είχε πολλή πλάκα! Όταν ήρθαν, ο Αντρέας έψαχνε παιδάκια, κι έλεγε "μα πού είναι οι φίλοι μου; Έμειναν στο αμάτσι;".

Χτες το πρωί ο Αντρέας πήγε στους γονείς μου και το μεσημέρι πήγαμε κι εμείς για φαγητό. Μετά πεταχτήκαμε στην ταβέρνα-ψητοπωλείο που είχαμε περάσει και το Σαββάτο, να ρωτήσουμε τιμές για βάπτιση. Αυτός προσφέρει πάρα πολλά πιάτα, δέκα ευρώ, αλλά χωρίς ποτό, οπότε θα βγει το ίδιο και περισσότερο ίσως. Ουφ, όλοι αυτό μας λένε...

Πήραμε και τον Αντρέα μαζί μας γιατί χτυπιόταν, και αναγκαστικά, ο ένας μιλούσε με τον άνθρωπο κι ο άλλος κυνηγούσε τον Αντρέα που είχε λυσσάξει...

Τελικά κοιμήθηκε στο αμάξι, κι όταν ξύπνησε, είχε μια ιδιοτροπία άλλο πράγμα. Μουγγάνιζε πόση ώρα, και δε μιλούσε να πει τι έχει, τι θέλει, ποιο είναι το πρόβλημα. Έχει συγκαεί κιόλας, γιατί δεν έρχεται να τον αλλάξουμε, και γίνεται μάχη κάθε φορά... 

Το απόγευμα πήγαμε σε μια φίλη μου, αυτήν που είχε γενέθλια ο γιος της το περασμένο Σαββάτο και δεν πήγαμε γιατί είχα ένα μάτι σαν μπαλάκι του τένις. Ο μικρός είναι αυτός που στα περσινά του γενέθλια είχε επιτεθεί στον Αντρέα για να τον χτυπήσει, και γενικώς είχε πολύ προβληματική συμπεριφορά. Τώρα ήταν άλλο παιδί, έχει ηρεμήσει απίστευτα. Είναι σχεδόν ίδιοι με τον Αντρέα σε συμπεριφορά, μη σας πω και σε ύψος, ενώ αυτός είναι 14 μήνες μεγαλύτερος! Έπαιξαν πάαααρα πολύ με τον Αντρέα, μία ήταν μες στις αγάπες, μία δέρνονταν και μαλλιοτραβιούνταν! Σε κάποια φάση όρμηξε ο άλλος κι αγκάλιασε σφιχτά το δικό μας, και του λέει ο Αντρέας "είσαι καλό αγο-άκι εσύ"! 

Η Γεωργία ήταν πολύ φρονιμούλα, στην αρχή κοιμόταν μόνη της μέσα, γιατί εμείς καθόμασταν στη βεράντα κι είχε λίγο αέρα, μετά τη θήλασα, την κράτησα λίγο αγκαλιά και την έβαλα στο πορτ μπεμπέ. Καθόταν εκεί φρόνιμη, γελούσε σε όλους, και πήγαιναν τα παιδάκια και της έπαιζαν με διάφορα παιχνιδάκια και χαιρόταν! Αυτή είναι διαφορετική απ' τον Αντρέα, δεν είναι πολύ της αγκαλιάς.

Εγώ τα είπα με τη φίλη μου, με την οποία γνωριζόμαστε από τη γ' δημοτικού! Ο άντρας μου κάνει πολύ καλή παρέα με το δικό της: πιάσανε τη συζήτηση και δεν άφησαν κανένα θέμα: ποδόσφαιρο, πολιτική, θρησκεία, υγεία. Είπαμε να καθίσουμε μιάμιση ώρα, και καθίσαμε τρεις, και θα μέναμε κι άλλο, αλλά ήταν αργά κι έπρεπε να κάνει μπάνιο η Γεωργία και να κοιμηθούν.

Δυστυχώς, όμως, απ' τον αέρα εκεί πάνω, γιατί είναι σε χωριό λίγο έξω απ' τη Λάρνακα και το σπίτι τους είναι ψηλά, μάλλον την άρπαξε ο Αντρέας κι είχε μυξούλες. Του βάλαμε ορό το πρωί, ελπίζω να του περάσει, μην έχουμε πάλι τα ίδια. Ακόμα παίρνει φάρμακα απ' την προηγούμενη ασθένεια...

Ανθή, όπως βλέπω κι εσείς τα ίδια. Περνά η μία αρρώστια κι αρχίζει η άλλη...

Στη βάπτιση του Αντρέα είχαμε δώσει 10 ευρώ το άτομο, το ποτό μέσα στην τιμή, και είχε ένα πλουσιότατο μπουφέ. Αλλά απ' ό,τι βλέπω, μάλλον μας είχε κάτσει το λαχείο, δε βρίσκω άλλον με τέτοιες τιμές, και θα δυσκολευτούμε πολύ. Μάλλον θα μειώσω τα άτομα. Είχα πει να καλέσω κάποια πρώτα ξαδέλφια της μάνας μου με τον πατέρα τους, εφτά άτομα σύνολο, αλλά μάλλον τελικά θα τους σβήσω απ' τη λίστα. Στο κάτω-κάτω, ούτε ένα τηλέφωνο δεν πήραν να μου ευχηθούν για το μωρό. 

Κι ο άντρας μου έχει λυσσάξει να στείλει τον Αντρέα σε ακαδημία ποδοσφαίρου. Εγώ δεν τρελαίνομαι, ας πάει, βέβαια, για άθληση, αλλά δε θέλω να αφιερώνει όλο τον ελεύθερο χρόνο του εκεί. Θέλω να ασχολείται και με άλλα πράγματα. Βέβαια, σημασία έχει τι θέλει αυτός.

Ουφ, θα πηγαίναμε για εμβόλιο της μικρής σήμερα, αλλά αν θα πάμε στους γονείς μου, προτιμώ να μην το κάνει σήμερα. Θέλω να είμαστε σπίτι να την παρακολουθώ.

Σε λίγο θα πάω Δημοτική Βιβλιοθήκη, και μετά βλέπουμε τι θα κάνουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλέ!

Ξέχασα να ευχηθώ στη Βάσω!!!!! Έχει γενέθλια σήμερα!
Βασούλα, χρόνια πολλά, να χαίρεσαι την Ιωάννα και με το καλό και το καινούριο μωρό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερουδια κοριτσαρες μου

Βασουλα μου χρονια πολλααααααα

Να σαι γερη δυνατη κ παντα ευτυχισμενη

Να καμαρωνεις την ιωαννουλα σου κ με το καλο να ρθει το νεο μωρουδακι

Για το δοντι πηγαινε μπορει να το στερεωσει με ριτινη προσωρινα που δεν πονα η με κατι παρομοιο

Κ μεις εχουμε τσεκ απ δοντιων νοεμβρη νομιζω θα το κοιταξω

Κολαρο δε θα μπορουσα να βαλω ουτε καν ζιβαγκο εχω βαλει ποτε νιωθω να πνιγομαι μπρρρ

Αννα μαρια μου τη καλη η γεωργια κ ποσο γουστοζικος ο αντρεακος

Γελασα με τα σεναρια στο κουδουνισμα του τηλεφωνου!!

Απο λεφτα οντως οικονομικα ακουγονται εδω ενα 25 θες στανταρ πιστευω πλεον

Εγω ευτυχως ειχα γαμο κ βαφτιση οποτε ενα εξοδο μαζι..

Εγω οσο παω κ νιωθω μια χαρα

γενικα αντεχω πολυ τον πονο ο γιατρος μαλωνε να μη ξεθαρευω

σημερα βεβαια πηγα να οδηγησω αλλα πονεσα κ εκατσα συνοδηγος το μεσημερι αναγκαστικα θα πιω παυσιπονο για να παρω το μικρο απο το σχολειακι κ για κατι δουλειτσες..! Μιας κ ο μπαμπας του δουλευει

Απο νεα εγω χαλαρα χτες ειχα παει στη μαμακα ηρθε κ η ινα κ πηγαμε κ τζαμπο

αυριο εχει γεννεθλια ο μικρος

Οποτε ψωνησαν παρακρουση ο β απο χαρα

του πηρε δωρακια κ εχει τρελαθει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ανθουλι μου περαστικα κουκλιτσα καλε ακομα δε χειμωνιασε αρχισαμε το ποστακι θελει ονομα νομιζω ξουτ παλιοιωσεις απαπαπα

Κ εγω ζοριζομαι απιστευτα να ξυπνω γιατι ειμαι πολυ υπναρουλα ο αντρας μου παλι με 3 ωρες ειναι κομπλε ευτυχως του πηρε ο μικρος κ δε με δυσκολευει το πρωι

γιατι να κουτουλαω εγω να γκρινιαζει κ το παπι θα μουν για κλαμματα

Κατερινα πως τα καταφερνεις κοριτσι μου το παιδι λαστιχο εχεις γινει αλλα με τεςερις αντρες θελει οντως δουλεια το θεμα

Αν κ νομιζω θα γουσταρα τρελα να χα τρεις γιους!!!

Καγκουρακι γλυκο κ σεις πολεματα να μπειτε σε ρυθμους νομιζω ο σεπτεμβρης ειναι της προσαρμογης για ολες μας

Ευχαριστω κ για τις ευχουλες κ τα περαστικα ολες σας

Ο πεθερουλης ακινητος ακομα 4 /10 εξετασεις αλλα δε πονα τοσο ευτυχως

Εχω καθιερωσει κ του κανω παρεα μια ωρα τη μερα κ χτες γυρησα αργα κ πηρα τηλ να παω κ μου λεει αντε επιτελους νομιζα δε θα ρθεις το πε με ενα παραπονο λες κ ηταν μωρακι

Χαρηκα κ φυσικα πηγα τρεχοντας!!

Τα χω ξεχασει οσα διαβασα αλλα θα μπω κ εγω σε ρυθμο μιας κ ακομα καπως ειμαι

Τεταρτη την αλλη βγαζω τα ραμματα τελικα κ μπλιαχ ανατριχιαζω απο τωρα..

Αυριο θα κανουμε παρτυ στο σχολειο του τουρτα χυμο πιατακια ποτηρακια απο ολα θα τους παω στο δικο μας σχολειο επιτρεπετε η τουρτα

Εμενα δε με πειραζει αυτο αλλωστε η σωστη διατροφη μια στο τοσο θελει κ ατασθαλειες το χει πει κ ο παιδιατρος

Κ μας ρωτηςαν στην αρχη του σχολειου αν εχουμε θεμα καμια μαμα δεν ειχε πει οτι εχει θεμα οποτε κομπλε!!

Πριν λιγο καιρο ειχε αλλο παιδακι γεννεθλια κ εγραφε στο χαρτακι το καθημερινο που μας δινουν

+ γλυκο λογω γεννεθλιων χρηστου

Καθε μερα μας βαζουν χαρτι με το τι τρωει ποσο τρωει πως ηταν η διαθεση του κ τι μαθανε συνοπτικα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κουκλες, εδω εγω σπιτι με το μικρο αντρακι μου, αχ τον λατρευω και αυτον, μου ειναι ολο χαμογελα. Προσαρμοστηκα σιγα σιγα στους νεους ρυθμους, δηλ πρωινο ξυπνημα, ετοιμαζω την Αγγελικη που φευγει με τον αντρα μου το πρωι και μετα ετοιμαζω και τον Νικολα που φευγει στις 10. Μεχρι τοτε εχω μαγειρεψει και για τον μικρουλη, μετα γυριζω τον ταιζω φρουτα και αναλογα τις δουλειες μας ή θα βγουμε ή θα μεινουμε σπιτι. 4 μαζευονται και τα αλλα δυο σπιτι και το απογευμα επικρατει λιγο πανικος γιατι δεν κοιμουνται μεσημερι και υπαρχουν κατι μισαωρα τρελης γκρινιας. Παντως 9 το βραδυ εχουν κοιμηθει και τα τρια οποτε βαζω να μαγειρεψω για την επομενη.

 

Κατερινα εσυ κι αν εχεις φουλ προγραμμα και με τα παιδια και με τα τοσα αλλα που συμμετεχεις, μπραβο σε θαυμαζω και διαβαζοντας σε ελεγα τι με περιμενει και μενα σε λιγα χρονια οταν θα πηγαινουν ολα σχολειο. Αυτη την αλλαγη στον Δημητρακη την εχω ακουσει και σε αλλα παιδακια νομιζω ειναι η ηλικια που ωριμαζουν πια στο θεμα του σχολειου για αυτο αλλωστε και απο την ηλικια που ειναι τωρα ειναι το σχολειο υποχρεωτικο. Εμας εχει 21 παιδακια το ολοημερο. Α τις φωτιγραφιες πατας πανω και στις ανοιγει ολοκληρες, εμενα παντα ετσι μισες μου βγαινουν οσες εχουν μπει στην ομαδα.

Ανθη περαστικα σας, νωρις νωρις οντως και δεν εχει αλλαξει και ο καιρος. Ελπιζω να ειναι παντως καλυτερη η χρονια αυτη σε σχεση με περσυ στο θεμα αυτο. Του αρεσει το ποδοσφαιρο του Πανουλη μεγαλωνουν και γινονται οπως ειπες πιο συνειδητοποιημενα και πιο υπακουα. πρεπει και γω να παω να ρωτησω στο κολυμβητηριο να δω ποτε ξεκινανε, αν δεν εχουν ξεκινησει ηδη.

Αννα Μαρια βρηκατε κεντρο τελικα, η τιμη ειναι πολυ καλη εδω δεν παιζουν τετοιες τιμες.

Βασω μου χρονια πολλα για τα γενεθλια σου, πολυχρονη και με το καλο το αγορακι σου. Κοντευεις ενας μηνας και κατι, απιστευτο μου φαινεται ποσο γρηγορα περασε ο καιρος. Για την ιωαννα μην ανησυχεις ετσι κανουν τα περισσοτερα πρωτα τα κακα στην τουαλετα και μετα τα τσισα, και η Αγγελικη το ιδιο εκανε στην αρχη και μου φαινοταν και μενα περιεργο. Θα πρεπει παντως και η δασκαλα να την βοηθησει λιγο με το να την ρωταει συνεχεια και να την πηγαινει στην τουαλετα τακτικα. Για το σχολειο που με ρωτησες ναι ειναι ολοημερο δημοσιο νηπιαγωγειο οποτε  τις δινω εγω το δεκατιανο και το μεσημεριανο της, ο Νικολας στον παιδικο τρωει εκει και ειναι ολα μεσα στην τιμη. Για να μην μπερδευομαι ομως και δεν ξερω τι να μαγειρεψω ακολουθω το προγραμμα του παιδικου πανω κατω.

 

Παω να ταισω τον γιωργακη και επανερχομαι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...