Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


ΑΡΓΩ

Recommended Posts

LaLa έγραψε:

Αποκλειστικός θηλασμος σημαινει οτι το μωρό τρωει μονο το μητρικό γαλα και τιποτα αλλο . Ουτε τσαι , ουτε νερο , ουτε τιποτα ! Δεν χρειάζεται τιποτα αλλο το μωράκι μας το πρωτο εξάμηνο .

Το μητρικό γαλα αποτελειται 90% απο νερό ... Το νερό ειναι επικύνδινο για το μωρό στο πρωτο εξάμηνο της ζωής του .

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ LALA!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 68
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νέα Υόρκη: Βρέφη μικρότερα των έξι μηνών δεν θα πρέπει να πίνουν νερό, υπενθυμίζουν ειδικοί του Παιδιατρικού Κέντρου «Τζονς Χόπκινς» της Βαλτιμόρης. Η κατανάλωση νερού μπορεί να τα θέσει σε κίνδυνο δηλητηρίασης.

Η Δρ Τζένιφερ Αντερς, παιδίατρος του τμήματος Επειγόντων Περιστατικών εξηγεί ότι «ακόμα και όταν είναι πολύ μικρά έχουν άθικτο αντανακλαστικό δίψας ή επιθυμία κατανάλωσης. Όταν έχουν δίψα και θέλουν κάτι να πιούν, το υγρό που θέλουν να πιούν περισσότερο είναι το μητρικό ή τεχνητό γάλα».

Επειδή οι βρεφικοί νεφροί δεν είναι ακόμα ώριμοι, η χορήγηση νερού μπορεί να προκαλέσει την έκκριση νατρίου μαζί με την περίσσεια νερού. Η απώλεια νατρίου μπορεί να επηρεάσει την εγκεφαλική δραστηριότητα, και τα πρώιμα σημάδια δηλητηρίασης από νερό να περιλαμβάνουν ευερεθιστότητα, υπνηλία και άλλες πνευματικές αλλαγές. Αλλα συμπτώματα είναι η χαμηλή θερμοκρασία σώματος, το φούσκωμα ή οίδημα του προσώπου και οι κρίσεις.

Πρόκειται για «πονηρή» κατάσταση. Τα πρώιμα συμπτώματα είναι περίπλοκα, έτσι οι κρίσεις μπορεί να είναι το πρώτο σημάδι που παρατηρεί ο γονέας. Αλλά αν το παιδί τύχει κατάλληλης ιατρικής προσοχής, οι κρίσεις πιθανόν να μην έχουν επιπτώσεις διαρκείας.

Το νερό λοιπόν θα πρέπει να αποκλειστεί από τα υγρά σε βρέφη έξι μηνών και μικρότερα. Οι γονείς θα πρέπει να αποφεύγουν επίσης την χορήγηση υπερ-αραιωμένου γάλακτος ή παιδιατρικών ροφημάτων που περιέχουν ηλεκτρολύτες.

Ίσως σε ορισμένες περιπτώσεις να είναι κατάλληλη η χορήγηση σε μεγαλύτερα βρέφη μικρής ποσότητας νερού, για παράδειγμα στην υποβοήθηση της αντιμετώπισης της δυσκοιλιότητας ή όταν επικρατεί πολύ ζεστός καιρός, αλλά οι γονείς σε κάθε περίπτωση θα πρέπει πάντα να είναι σε επαφή με τον παιδίατρο πριν κάνουν κάτι τέτοιο και να δίνουν μόνο 28 με 58 γραμμάρια νερού κάθε φορά.

Αν οι γονείς πιστεύουν ότι το παιδί έχει πάθει δηλητηρίαση από νερό, ή αν το βρέφος έχει υποστεί κρίση, θα πρέπει να αναζητήσουν άμεσα ιατρική βοήθεια.

health.in.gr

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

εγώ κορίτσια αν κ εχω μόνο 10 ημερες που εχω γεννήσει, εχω το εξής ''προβλημα''...Τον θηλάζω βέβαια πάρα πολύ (όλη την ημέρα) αλλά το βράδυ δεν χορταίνει κ του δίνω κ 60 ml fresolac...Γεννηθηκε 3600 κ ειναι λίγο μεγάλος νομίζω γι αυτό....πάντως το ξένο γάλα το αποφέυγω όσο μπορώ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το μωρά δεν χρειάζονται ξένο γάλα. Επιπλέον το ξένο γάλα θα μειώσει το δικό σου, ΕΙΔΙΚΑ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΚΟΜΗ ΣΑΡΑΝΤΙΣΕΙ... Βάζε το μωρό πιο συχνά στο στήθος, άφηνέ το όση ώρα θέλει και χαλάρωσε.τΑ ΜΩΡΆ ΠΕΡΝΟΎΝ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ ΦΆΣΕΙΣ ΤΑΧΕΙΑΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ, ΚΛΑΙΝΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΖΗΤΑΝΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ. ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ. ΝΑ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΝΟΜΑΣΤΕ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΟΥΣ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ. Μην πέφτεις στην παγίδα του ξένου γάλατος. Μπορείς επίσης να απευθυνθείς στις συμβούλους του Σύνδεσμου θηλασμού Ελλάδος (τηλ. 210 6003249). Το web site του Διεθνούς Συνδέσμου θηλασμού είναι www.llli.org. Προσωπικά έχω βοηθηθεί πολύ από αυτή την Οργάνωση. Το μωρό μου είναι 14μισυ μηνών και θηλάζει ακόμη (πολύ) χωρίς ποτέ να έχει πάρει ξένο γάλα. ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ. Να σου ζήσει το μωράκι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ! ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ, ΑΠΛΑ ΣΤΑΜΑΤΑ ΝΑ ΔΙΝΕΙΣ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ. ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΜΗ ΔΩΣΕΙΣ ΠΙΠΙΛΑ. ΣΤΟ ΛΕΩ ΟΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΒΟΗΘΑΕΙ ΠΟΛΥ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗ ΣΧΕΣΗ ΜΑΝΑΣ ΠΑΙΔΙΟΥ. ΕΓΩ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΤΗΝ ΠΙΠΙΛΑ ΤΗ ΛΕΜΕ ΣΙΓΑΣΤΗΡΑ. ΑΚΟΥ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΟΥ. ΚΑΘΕ ΚΛΑΜΑ ΤΟΥ ΕΧΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΚΑΤΙ. ΔΩΣΤΟΥ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΣΟΥ ΠΑΝΩ ΑΠ'ΟΛΑ, ΑΥΤΟ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΤΟ ΓΑΛΑ ΣΟΥ!

ΣΥΓΧΑΡΥΤΗΡΙΑ, ΕΙΣΑΙ ΗΔΗ ΑΠΟ ΤΙΣ ΛΙΓΕΣ...(ΔΥΣΤΥΧΩς). ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΕΝΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟ ΜΩΡΟ ΠΟΥ ΑΡΡΩΣΤΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΔΥΣΚΟΛΑ.. ΕΣΩς ΚΑΘΟΛΟΥ. ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΡΡΩΣΤΗΣΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ, ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΤΟΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ, ΤΟΝ ΝΤΥΝΟΥΜΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΕΛΑΦΡΑ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΑΠΟ ΕΞΙ ΜΗΝΩΝ. ΕΙΔΑ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΣΟΥ ΣΤΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΠΟΥ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΣ, ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΙ ΔΥΝΑΤΟ ΜΩΡΟ! ΣΑΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΘΕ ΕΥΤΥΧΙΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

συμφωνω μαζι σου με τον ορο σιγαστηρα...κι εγω εχω σκεφτει πως θα ηταν καλυτερα να μην μαθει την πιπιλα....ομως σε 1 βιβλιο διαβασα πως ο,τι καθησυχαζει το παιδι ειναι ευπροσδεκτο.....τελικα ειναι καλο ή κακο να μαθει την πιπιλα το μωρο????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είμαι της άποψης πως γενικά στη ζωή πρέπει να προτιμάμε το πρωτότυπο από το αντίγραφο, το αυθεντικό και όχι την απομίμηση. Όταν μπορούμε βέβαια! Υπάρχει άραγε λόγος να χρησιμοποιούμε μια πλαστική απομίμηση της θηλής(κακή βέβαια, γιατί το ζωντανό δεν μπορεί να αντικασταθεί από το ψεύτικο επαρκώς) εφόσον έχουμε θηλές;

Πέρα από την προσωπική μου άποψη όμως, αποδεδειγμένα όταν τα μωρά καλύπτουν τη φυσική ανάγκη τους για πιπίλισμα με τρόπο τεχνητό (δηλαδή με μια πλαστική θηλή και συνήθως όχι στην αγκαλιά της μαμάς και στο στήθος της) αυτό έχει κάποιες επιπτώσεις στο θηλασμό. Αρνητικές βέβαια! Η λειτουργία του θηλασμού ελέγχεται από τον εγκέφαλο ο οποίος δέχεται εξωτερικά ερεθίσματα από το στήθος και μάλιστα τη θηλή. Όταν αυτά τα ερεθίσματα απουσιάζουν ή περιορίζονται με τεχνητούς τρόπους αυτό έχει επιπτώσεις και στην παραγωγή γάλακτος. Άλλωστε υπάρχουν και άλλοι λόγοι, όπως ότι η χρήση της πιπίλας έχει συνδεθεί με οδοντικά προβλήματα, ακόμη και με χαμηλό δείκτη νοημοσύνης. Άραγε δεν χάνουμε πολλά τόσο εμείς όσο και το μωρό μας όταν μπλοκάρουμε με τεχνητά μέσα την επικοινωνία μας; Υπάρχει περίπτωση το μωρό να ζητά στην πραγματικότητα πιπίλα όταν κλαίει; Είναι ο μόνος μας σκόπός να το κάνουμε να σταματήσει να κλαίει με τεχνάσματα και να το "ξεοφρτωθούμε" για να ηρεμήσουμε; Τα μωρά συνήθως ζητάνε τη μαμά τους, ή κρυώνουν, ή ζεσταίνονται ή πεινάνε ή διψάνε, ή... απλά θέλουν στοργή. Όταν παρακάμπτουμε από το φυσικό σε τόσο βασικές λειτουργίες υπάρχουν επιπτώσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Θηλάζω αποκλειστικά το 2,5 μηνών μωράκι μου και τελευταία έχω το εξής πρόβλημα: ο μόνος τρόπος για να κοιμηθεί κατά τη διάρκεια της μέρας είναι να θηλάσει (έστω και για λίγα λεπτά). Συνήθως κοιμάται για 10-20', ξυπνάει πάλι, θηλάζει για λίγο, πάλι κοιμάται ελάχιστα και ούτω καθεξής... Κάθε μεσημέρι έχουμε για τουλάχιστον 2-3 ώρες αυτή τη διαδικασία. Ο παιδίατρος μου είπε να δώσω πιπίλα για να μην ταλαιπωρούμαστε το μωρό κι εγω...

Έχετε να μου προτείνετε κάποιον άλλο τρόπο για να αποφύγω την πιπίλα; Βλέπω το μωρό μου να θέλει πολύ να κοιμηθεί, να βαραίνουν τα βλέφαρά του, αλλά να μην μπορεί να κάνει την αυτονόητη κίνηση να κλείσει τα ματάκια του για να κοιμηθεί... κι εγώ δεν μπορώ να τον βοηθήσω...

Help pleaaaase!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εδω και 2 μερες εχω το ιδιο προβλημα!!!

κοιμαται μια ωριτσα ξυπνει τρωει λιγακι-ουτε να ρευτει δεν προλαβαινω- και κοιμαται παλι!

βρε τι μερα ειναι βρε τι βραδυ το ιδιο πραγμα!

δεν πειναει το καταλαβαινω γιατι οταν τον εδωσα το σαββατο βραδυ μπιμπερο με μητρικο γαλα που ειχα μαζεμενο το εφαγε και μετα το εβγαλε! οποτε ητανε πληρες και το εφαγε απο λαιμαργια... δεν ξερω τι να πω!

υποθετω πως ειναι πονακια αλλα δεν ειμαι σιγουρη...

τον πρωτο καιρο κοιμοτανε μονο με το στηθος μου αλλα αυτο ειναι διαφορετικο τωρα. μα καθε μια ωρα να ξυπναει χωρις να πειναει??????? εαν ξερει καμια ας μας πει.:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mammycool έγραψε:

Θηλάζω αποκλειστικά το 2,5 μηνών μωράκι μου και τελευταία έχω το εξής πρόβλημα: ο μόνος τρόπος για να κοιμηθεί κατά τη διάρκεια της μέρας είναι να θηλάσει (έστω και για λίγα λεπτά). Συνήθως κοιμάται για 10-20', ξυπνάει πάλι, θηλάζει για λίγο, πάλι κοιμάται ελάχιστα και ούτω καθεξής... Κάθε μεσημέρι έχουμε για τουλάχιστον 2-3 ώρες αυτή τη διαδικασία. Ο παιδίατρος μου είπε να δώσω πιπίλα για να μην ταλαιπωρούμαστε το μωρό κι εγω...

Έχετε να μου προτείνετε κάποιον άλλο τρόπο για να αποφύγω την πιπίλα; Βλέπω το μωρό μου να θέλει πολύ να κοιμηθεί, να βαραίνουν τα βλέφαρά του, αλλά να μην μπορεί να κάνει την αυτονόητη κίνηση να κλείσει τα ματάκια του για να κοιμηθεί... κι εγώ δεν μπορώ να τον βοηθήσω...

Help pleaaaase!

Τέτοια κάνει και ο δικός μου. Είναι φυσιολογικά και θέλουν υπομονή. Όταν δεν γίνεται...άλλο απλά τον αφήνω και είτε ...κοιμάται (αν νυστάζει πραγματικά) είτε ....ξυπνάει. Το βράδυ πάντως ακολουθώ τις επιθυμίες του προκειμένου να κοιμάται καλά. Είναι κουραστικό αλλά έτσι είναι το μεγάλωμα των παιδιών. Κοντεύει δεκαπέντε μηνών και δεν του έχω δώσει πιπίλα και βέβαια θηλάζει πολύ ακόμα. Όλα γίνονται. Θέλει αποφασιστικότητα στις επιλογές μας. Και σεβασμό στις ανάγκες του παιδιού. Οι ανταμοιβές είναι ανεκτίμητες....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έτσι κάνουν τα μωράκια και μάλιστα 2,5 μηνών είναι πολύ μικρά μέχρι να προσαρμοστούν στον θηλασμό και γενικά σε ένα πρόγραμμα χρειάζεται χρόνος. Ο γιος μου όταν θήλαζε είχε ένα πρόγραμμα για παράδειγμα τον θήλαζα στις 22.00, μετά ξυπνούσε στις 02.00, μετά 06.00 κ.ο.κ. δεν με παίδεψε καθόλου. Τώρα η κόρη μου είναι 5 μηνών και στο φαγητό δεν έχει κανένα πρόγραμμα: αν την θηλάσω στις 22.00 δεν ξέρω πότε θα ξαναξυπνήσει για φαγητό, μπορεί να είναι στις 02.00, μπορεί στις 3.00, μπορεί στις 6.00 ή μπορεί στις 02.00, στις 04.00 και 07.00. Τίποτα δεν είναι προβλέψιμο! Χθες το βράδυ με παίδεψε έφαγε στις 03.00 και ενώ έφαγε ξανά στις 05.00 ξύπνησε ξανά με κλάματα στις 06.00, δεν ήθελε φαγητό, εκείνη την ώρα σκέφτηκα πόσο πολύ θα ήθελα να είχα μια πιπίλα να της έδινα! έτσι ώστε να ξεκουραστώ και εγώ, γιατί κατά τη διάρκεια της ημέρας μπορεί εκείνη να κοιμηθεί αλλά εγώ δεν θα μπορέσω και έχω και ένα γιο που θέλει και αυτός την μαμά του, να παίξουμε, να διαβάσουμε, να γελάσουμε κλπ. αν εγώ είμαι κουρασμένη δεν μπορώ να ανταπεξέλθω! Τελικά ίσως σήμερα να αγοράσω πιπίλα-σιγαστήρα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσάκια μου...ο άγγελος ήταν 3 μηνών ακριβώς που πήρε την πιπίλα...

Επηρεασμένη απο πράγματα που είχα διαβάσει επέμενα ότι δεν θα του δώσω πιπίλα...κι οποιος μου το πρότεινε έλεγα "όχι με τίποτα..",

μια μέρα ήρθε η αδερφή μου σπίτι (εγώ την κάλεσα γιατί έκλαιγε ο μπέμπης)και με είδε με το μωρό αγκαλιά να κοιμάται στο στήθος μου (το έπαιρνε για να κοιμηθεί) κι εγώ να κάθομαι ...στον καναπέ εκεί κολλημένη για να μην ξυπνήσει......(έτσι μπορεί να καθόμουν και 2 ώρες) καμιά φορά πήγαινα και στην τουαλέτα έτσι...χαχαχαχαχα!

Εκείνη την περίοδο πονούσε και πολύ το μωρό μου με τους κολικούς...

Παίρνει η αδερφή μου το μωρό και μου λέέι που είναι η πιπίλα? δως τη μου...της την δίνω και το μωρό τη ρούφηξε στην κυριολεξία......κοιμήθηκε αμέσως ....ξανά ...

Απο τότε άλλαξε η συμπεριφορά του παιδιού ...η πιπίλα έγινε η παρηγοριά του ....(όχι πάντα) ....επιτέλους μπορούσα να κατουρήσω ελεύθερη ....χαχαχα!:lol: τι εννοώ: οτι όταν δεν ένιωθε καλά του έδινα πιπίλα και καθόταν έστω λίγο στο κουνάκι του (γιατι μεχρι πριν ήμασταν αυτοκολλητοι όλη μερα)

Διερωτήθηκα λοιπόν γιατι δεν του είχα δώσει νωρίτερα πιπίλα...και τι έγινε.,...ποτέ δεν κόλλησε με την πιπίλα το παιδί μου...την έπαιρνε και την παίρνει μόνο για να κοιμηθεί ή όταν δε νιώθει καλά ή πονάει....

Στις βόλτες μας δεν την πάιρνουμε καν μαζί....

Το βράδυ τον έμαθα να τη φτύνει ...του την έβγαζα τα πρώτα βράδια και μετά το συνήθισε και την πετάει μόνος του....δεν ήθελα να είναι κολλημένος με την πιπίλα...

Αυτη είναι η ιστορία μου με την πιπίλα ...ελπίζω να βοήθησα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ για τη στήριξη, νιώθω πως δεν είμαι μόνη σε αυτό τον αγώνα με το Μορφέα ;-)

VENI μου, ίσως είναι μια φάση που περνάει, ελπίζω να μη συνεχιστεί έτσι. Νομίζω πως είναι σημαντικό να μην αγχωθείς και το καταλάβει ο μικρός. Ίσως να περάσει από μόνο του, όπως ήρθε. Αν όχι, θα σου πω αν βρω τη λύση...

Γεωργία έχεις απόλυτο δίκιο, απλώς αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάτι που δεν έχω υπόψη μου για να μην ταλαιπωρείται ο μικρός, ειδικά κάποιες φορές που θα χρειαστεί να λείπω από το σπίτι...

Κάτι που διαπίστωσα ότι τον βοηθάει τις τελευταίες μέρες είναι να αποκοιμιέται στο στήθος και μετά να τον κρατάω αγκαλιά πάνω μου ή δίπλα μου. Δεν ξέρω τι τον χαλαρώνει περισσότερο (η άμεση επαφή με το δέρμα ή οι χτύποι της καρδιάς μου), αλλά το αποτέλεσμα είναι να κάνει τον καλύτερο μεσημεριανό ύπνο: 2-3 ώρες σερί!! Το μόνο που με προβληματίζει σε αυτή τη μέθοδο είναι η έλλειψη αυτονομίας που θα τον δυσκολέψει αφάνταστα αν τύχει αν μην είμαι σπίτι για να τον κοιμήσω... Χώρια που όλοι (γιαγιάδες, προγιαγιάδες, θείες κλπ) μου λένε ότι θα τον κακομάθω και θα έχω σοβαρό πρόβλημα στην πορεία...

Κάσση μου, τα κατάφερες περίφημα με την πιπίλα! Δεν είμαι καθόλου σίγουρη ότι θα τα καταφέρω το ίδιο καλά... Όταν χρειάστηκε να του δώσω για λίγο μητρικό γάλα με μπιμπερο, ταλαιπωρήθηκε πολύ με τη θηλή και η επαναφορά στο στήθος ήταν λίγο δύσκολη. Φοβάμαι τη σύγχυση θηλών και επειδή έχω ταλαιπωρηθεί πολύ (με πόνο και κύστες στη θηλή), δε θέλω να το ρισκάρω... Φοβάμαι πως τα πράγματα θα γίνουν χειρότερα αντί να εξομαλυνθουν... Για να δούμε τι θα κάνω τελικά...

Πάντως αν τη βρω τη λύση, Argi και Veni θα σας ενημερώσω ά μ ε σ α !!!

Φιλιά και ευχαριστώ πολύ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

emena i maria elisabet mou 8ulase dustixos 64 meres...eno ola pigenane kala arxise na kleei misi wra meta apo ka8e 8ulasmo!k arxisa na bgazw to gala me to 8ulastero opws moupe o paidiatros...na blepw poso peinei ka8e fora...mipos xriazete k sumplirwmw pleon..ektos oti egine xalia to sti8os mou me to 8ulastro, mou kopike k to gala ...den kserw ti den ekana swsta...!!!entometaksi eixe ma8ei k tin eperne o upnos panta sto sti8os mou...me to kseno gala arxise na koimate duskola k anusixa tis nuxtes k naxei k mia mikri palindromisi k eixame allaksei 3diaforetika galata mexri na broume to katalilo to mwraki mou egine k duskoilio.......etsi loipon egw arxisa na tis deinw pipila gia na xei iremo upno....twra einai 8 minwn k einai axwristi me tin pipilitsa tis dystixos xwris ayti tin nyxta den koimate k epeisis to la8os mou ...arxisa na tin bazw gia na koimi8ei kounontas tin sto karotsi....k ustera na tin sikwnw na tin bazw stin kounia tis!k plewn etsi koimate mono....pipila karotsi k peradw8e.....:unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

epeisis 8a 8ela na pw pws 8aymazw para polu tis miteres pou 8ulazoun ta mwra tous 5 k 6 k polu para panw mines!!!einai oti kalitero mporoun na kanoun gia ta mwra tous k ton eayto toys!!!makari sto epomeno paidaki mou na to 8ulasw oso to dynatotero perissotero ginete!!!na ta kataferw polu kalitera apo tin prwti fora!!!:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mema στο εύχομαι ολόψυχα, στο 2ο παιδάκι σου να θηλάσεις όσο περισσότερο μπορείς! είναι πραγματικά ανεκτίμητο δώρο στο μωρό σου αν μπορείς να το προσφέρεις.

κορίτσια επανέρχομαι στο θέμα του ύπνου: επιτέλους τα καταφέραμε!!!!! μετά από ένα μήνα προσπαθειών, πλέον ο μπεμπούλης κοιμάται μόνος του (ναι, κι εγω δυσκολεύομαι να το πιστεψω)!

Για να φτάσουμε ως εδώ, δοκιμάσαμε τα πάντα, όσα μου προτείνατε και ό,τι άλλο είχα διαβάσει ή επινόησα στην πορεία. Από ένα σημείο και μετά δεν κοιμόταν ούτε με το θηλασμό... φτάσαμε να κάνουμε ξανά μαραθώνιους θηλασμούς μέρα και νύχτα. Κι επειδή δεν ήθελα να τον πάρω μαζί μου στο κρεβάτι (από όσο έχω διαβάσει και στο mammyland, είναι από τις συνήθειες που κόβονται πολύ δυσκολα), κατέληγα να κοιμάμαι μόνο 2-3 ώρες το 24ωρο.

Σήμερα είναι η 3η μέρα που κοιμάται μόνος του: τον βάζω στο κρεβατάκι του, φεύγω από το δωματιο και κοιμάται χωρίς να χρειάζεται ούτε θηλασμό ούτε πιπίλα ούτε τραγουδάκια ούτε χάδια ούτε κούνημα [τα αναφέρω με τη σειρά που τα προσπαθήσαμε όλα χωρίς κανένα απολύτως αποτέλεσμα!!!].

Ειδικά την πιπίλα δεν τη δέχτηκε καθόλου... έκανε και κάτι γκριμάτσες αηδίας (δεν τον αδικώ, είχε το φρέσκο λαχταριστό στήθος άμεσα διαθέσιμο, γιατί να συμβιβαστεί με τα τεχνικά υποβοηθήματα;;; ) που με έκαναν να βάλω τα γέλια!

Νομίζω πως τελικά το κλειδί είναι να αφουγκραζόμαστε τα μωρά μας - πολλές φορές εκείνα δίνουν τη λύση εκεί που δεν το περιμένουμε! Θέλει ηρεμία, υπομονή και πολλή επικοινωνία με τα μικρά μας αγγελούδια.

Σας φιλώ και ευχαριστώ πολύ για τη συμπαράσταση!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟΥ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΑΝΧΩΘΗΚΑ ΠΟΛΥ.

ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΜΕ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΓΙΑ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΕΦΤΑΣΑ ΝΑ ΘΗΛΑΖΩ ΕΩΣ ΚΑΙ 3 ΩΡΕΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΞΥΠΝΑΓΕ ΚΑΘΕ ΜΙΣΗ ΩΡΑ.ΔΕΝ ΚΟΙΜΟΜΟΥΝ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΟΛΟΥ.Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΓΑΛΑ.ΓΕΝΝΗΣΑ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ 38 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΠΑΙΖΕΙ ΑΥΤΟ ΡΟΛΟ.ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΟΤΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΠΙΝΑΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΑΦΥΔΑΤΩΘΕΙ.Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΕΠΕΜΕΝΕ ΣΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ.ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΑ ΕΝΟΙΩΘΑ ΤΥΨΕΙΣ ΠΟΥ ΠΕΙΝΟΥΣΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΤΥΨΕΙΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΓΑΛΑ ΚΙΑ ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΜΟΥΝ ΧΑΛΙΑ ΜΕΤΑ ΑΡΧΙΣΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΚΙΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ 40 ΜΕΡΕΣ.ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΔΕΝ ΠΡΙΖΟΤΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΕ ΤΙ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΕΒΓΑΖΑ 30 ΜΛ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ.ΣΤΟ ΕΠΜΕΝΟ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΩ ΑΝΧΟΣ ΚΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΨΥΧΡΑΙΜΗ.ΠΑΙΖΕΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΡΟΛΟ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 months later...

Κοριτσια,συμφωνω και εγω απολυτα μαζι σας.Η μπεμπουλα μου ειναι 8 μηνων και ακομα προσπαθω να τη θηλαζω. Και λεω προσπαθω,διοτι το γαλα μου εχει μειωθει παρα πολυ και δεν χορταινει η καημενουλα. Δεν ξερω τι να κανω!!!! Δεν θελω να σταματησω να την θηλαζω.Τι μπορω να κανω???? Το μπουκαλι δε,ουτε να το δει δεν θελει....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φαιη σε τετοιες ηλικίες δεν ανησυχουμε πλεον . Τι σε κανει να πιστευεις οτι δεν εχεις αρκετό γαλα ? Τι σημαδια δειχνει το μωρό ?

Τι τρωει απο στερεες τροφές ?

Το μωρο σου ειναι αρκετά μεγαλο και ξερει τι να κανει για να του φτανει το γαλα . Αν την ακολουθείς σιγουρα εχεις αρκετο γαλα !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 months later...

ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΗΛΑΖΩ...ΣΥΝΗΘΩΣ ΚΑΘΕ ΔΙΩΡΟ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ 1 ΚΑΙ ΜΕΤΑ 5 ΤΟ ΠΡΩΙ..ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΜΕΡΕΣ ΟΜΩΣ ΜΟΥ Η ΜΠΕΜΠΑ ΜΟΥ ..ΠΟΥ ΚΛΕΙΝΕΙ 1 ΜΗΝΑ ΜΕΘΑΥΡΙΟ..ΘΕΛΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΝΑ ΤΗ ΘΗΛΑΖΩ...ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΚΑΙ ΣΕ ΜΙΣΗ ΩΡΑ ΞΥΠΝΑΕΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΟΤΙ ΠΕΙΝΑΕΙ..ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΛΕΩ ΠΕΙΝΑΕΙ--ΚΑΝΕΙ ΣΑΝ ΛΥΣΣΑΣΜΕΝΗ!!:unsure: ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΘΑ ΕΡΘΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΤΕΤΟΙΕΣ ΜΕΕΣ! ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΠΕΙΔΗ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΚΑΙ ΟΙ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΣΕ ΓΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ΘΑ ΕΡΘΟΥΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΟΠΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΑΥΞΗΣΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΣΟΥ! ΝΑ ΣΟΥ ΡΥΘΜΗΣΕΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΣΟΥ! ΜΗΝ ΑΝΥΣΗΧΕΙΣ! ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΛΑ ΕΝΤΑΞΕΙ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites


  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα!! Μιας κι ο μπόμπιρας θηλάζει αυτή τη στιγμή βρήκα την ευκαιρία να σου απαντήσω.. Το βράδυ κι εγώ δίνω ξένο συμπληρωματικά από τον θηλασμό, γιατί τον βάζω μόνο από το ένα να ηρεμήσει κ λίγο η άλλη θηλή!! Εμάς ήρθε κι ο παιδίατρος την Παρασκευή το βράδυ τον είδε, τον ζύγισε, αλλά δεν πήρε όλο το βάρος που έχασε από την κλινική κ τώρα μου προσθέτει κι ένα γεύμα ξένο το μεσημέρι!!  Στην αρχή τη σύριγγα τη ρουφούσε σαν γατάκι, αλλά τώρα που το δοκιμάσαμε ξανά για να μη μπερδεύεται με τις θηλές είναι πιο δύσκολο, γιατί έχει γίνει πιο ζωηρός κι έτσι αφήσαμε το μπιμπερό!!
    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...