Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


ΑΡΓΩ

Recommended Posts

** Αυτό το θέμα ασχολείται με το άρθρο: Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός **

Ο ΑΠΟΚΕΛΕΙΣΤΙΚΟΣ ΜΗΤΡΙΚΟΣ ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ ΕΞΙ ΜΕ ΟΚΤΩ ΜΗΝΕΣ.ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΕΙΑ ΣΑΣ ΛΕΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕΙ ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΣΤΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΤΙΣ ΣΤΕΡΕΕΣ ΤΡΟΦΕΣ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΓΙΑ ΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΤΟ ΕΠΙΘΥΜΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ, ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΟΝΙΑ. Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΗΝΩΝ ΟΠΩς ΕΣΦΑΛΜΕΝΑ ΘΕΩΡΟΥΜΕ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΜΑΣ. ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΠΟΥΔΑΙΟΤΕΡΟ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΜΕ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΑΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΜΑΣ. ΑΓΝΟΗΣΤΕ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΥΣ ΠΟΥ ΣΥΝΙΣΤΟΥΝ ΘΗΛΑΣΜΟ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΛΙΓΟΥΣ ΜΗΝΕΣ. ΔΕΙΤΕ ΤΙ ΛΕΕΙ Η ΠΟΥ, Η UNICEF, Η ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΠΑΙΔΙΑΤΡΩΝ, Ο ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΥ ΕΛΛΑΔΟΣ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 68
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πολλές μητέρες βρίσκουν τον αποκλειστικό μητρικό θηλασμό για τους πρώτους έξι μήνες πολύ απλό. Δεν χρειάζεται να ανησυχούν αν το μωρό τρέφεται σωστά και δεν υπάρχουν δυσκολίες και έξοδα προετοιμασίας τροφών που δεν είναι απαραίτητες.

Ειμαι μια απο αυτες :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειμαι και εγω υπερ του αποκλειστικου μητρικού θηλασμου. Το μωρο μου ειναι τεσσαρων μηνων και αυτο το μηνα ειχε προβλημα με το βαρος. Ειχε παρει μονο 150γρ. Υστερα απο εντατικη προσπαθεια πηρε 230 σε μια βδομαδα. Η γιατρος μου ειπ οτι για να αυξησουμε τις θερμιδες που παιρνει θα της βαλει κρεμα απο τον 5 μηνα. Τι γνωμη εχετε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΤΟ ΜΩΡΟ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΔΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΑΠΟ ΜΗΤΡΙΚΟ ΓΑΛΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ ΕΞΙ ΜΗΝΕΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ. ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΕΙΣ ΣΤΟ ΣΥΝΔΕΣΜΟ ΘΗΛΑΣΜΟΥ ΕΛΛΑΔΟΣ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΓΝΩΣΤΟ ΚΑΙ ΑΝΑΜΦΙΣΒΗΤΗΤΟ. ΡΩΤΑ ΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΣΟΥ ΕΑΝ ΕΧΕΙ ΑΚΟΥΣΕΙ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ Η ΠΟΥ, Η UNICEF, Η ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΠΑΙΔΙΑΤΡΩΝ. ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΒΙΒΛΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΗΣ ΠΑΤΣΟΥΡΑ ΠΟΥ ΕΝΑΙ Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕ ΓΙΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ :"ΘΗΛΑΣΜΟΣ, ΜΙΑ ΥΠΕΡΟΧΗ ΣΧΕΣΗ". ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΒΑΡΟΣ ΤΟ ΜΩΡΟ ΤΟ ΒΑΖΟΥΜΕ ΠΙΟ ΣΥΧΝΑ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ, ΧΩΡΙΣ ΡΟΛΟΙ, ΓΙΑ ΟΣΟ ΘΕΛΕΙ. ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΛΕΣ ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΠΟΥ ΑΝΑΛΥΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΡΟΦΗ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΓΑΛΑ ΣΟΥ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ είμαι υπέρ του αποκλειστικού θηλασμου. Μέχρι τώρα δεν έχω δόσει μπιμπερό. Είναι τρομερή ευκολία, καθώς βαριέμαι και μόνο στην ιδέα ότι πρέπει να ετοιμάσω γάλα. Επίσης εννοείται πως πηγαίνω όπου θέλω (μαζί με το μωρο) και θηλάζω κυριολεκτικά όπου βρω (και σας πληροφορώ μέχρι τώρα ΚΑΝΕΙΣ δε με έχει κοιτάξει περίεργα).

Έχω όμως τις εξής απορίες.

Τι γίνεται αν θέλεις να ξεκινήσεις προσπάθεια για 2ο παιδί; Ο γυναικολόγος μου μου είπε ότι θα πρέπει να διακόψω τον θηλασμό για να μείνω έγκυος.

Επίσης τι γίνεται αν πρέπει η μητέρα να λείψει πολλές ώρες και πρέπει να αφήσει το μωρό στο σπίτι; Έχω κάποιες σημαντικές υποχρεώσεις που πρέπει να λείψω πάνω από 4 ώρες και δεν μπορώ να πάρω το μωρό μαζί μου. Δοκίμασα να δόσω με μπιμπερό δικό μου γάλα πειραματικά, για να δώ αν θα το πιει και όχι μόνο δεν ήθελε το μπιμπερό αλλά σπάραξε και στο κλάμα.

Σε τέτοιες περιπτώσεις τι κάνεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα!

Πολύ ενδιαφέρον το θέμα που ανοίξατε.Λοιπον,εγω θήλασα μέχρι τον 6ο μήνα και αυτό γιατί θέλαμε να ξεκινήσουμε προσπάθειες για δευτερο παιδάκι.

Η γυναικολόγος μου, μου συνεστησε πως αν θελω να επιτυχω συλληψη επρεπε να σταματησω τον θηλασμο.Πραγματι σταματησα και ο γιος μου για λιγο καιρο εκλαιγε και δεν ηθελε το γαλα απο το μπιμπερο...:unsure: Μετα ο συνηθισε και δεν ειχαμε ιδιαιτερο προβλημα αργοτερα.

Πραγματι θα συμφωνησω με το οτι δεν υπαρχει πιο οφελημο πραγμα απο τον θηλασμο.Θα συνηστουσα (χωρις να ειμαι ειδικος)στις μανουλες που δνε θελουν να επιτυχουν συλληψη,να μην σταματησουν για κανεναν λογω τον θηλασμο:laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και άλλη μά ερώτηση. Στον 6ο μήνα θα ξεκινήσει να πίνει νερό. Πώς θα συνηθίσει το μπιμπερό; Δεδομένου ότι στον αποκλειστικό θηλασμό "απαγορεύεται" το μπιμπερό, το μωρο θα το βλέπει σαν... εξωγήινο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Happyland έγραψε:

Έχω όμως τις εξής απορίες.

Τι γίνεται αν θέλεις να ξεκινήσεις προσπάθεια για 2ο παιδί; Ο γυναικολόγος μου μου είπε ότι θα πρέπει να διακόψω τον θηλασμό για να μείνω έγκυος.

Εαν έχεις ήδη ξανα έμμηνο ρύση ο θηλασμός δεν εμποδίζει την σύλληψη .

Ο γυναικολόγος γιατι σου λεει να κοψεις το θηλασμό ?

Επίσης τι γίνεται αν πρέπει η μητέρα να λείψει πολλές ώρες και πρέπει να αφήσει το μωρό στο σπίτι; Έχω κάποιες σημαντικές υποχρεώσεις που πρέπει να λείψω πάνω από 4 ώρες και δεν μπορώ να πάρω το μωρό μαζί μου. Δοκίμασα να δόσω με μπιμπερό δικό μου γάλα πειραματικά, για να δώ αν θα το πιει και όχι μόνο δεν ήθελε το μπιμπερό αλλά σπάραξε και στο κλάμα.

Σε τέτοιες περιπτώσεις τι κάνεις;

Το μπουκάλι της το δινεις εσυ ?? Θα κανεις μια προβα να της το δωσει ο αντρας σου ή αυτος που θα την κρατάει για τις ωρες που λειπεις . Θα βγεις απο το σπιτι και θα της δωσει το μπουκάλι . Το μωρό αναρωτιεται γιατι του στερεις αυτο που έχεις και του δινεις μπουκάλι :dry: Πρεπει να το δωσει αλλος το μπουκαλι και συ να φυγεις να μην σε μυρίζει!

Αυτο που ρωτας παρακάτω για το νερο τον 6ο μήνα , το μωρο μπορει να πιει με εκπαιδευτικό ποτηράκι ή με το κουταλάκι . Δεν ειναι μεγάλες οι αναγκες του ακομα σε νερο , εχει το γαλατάκι σου ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

happyland οσον αφορα τη συλληψη ο θηλασμος δεν την επηρεαζει.Μια γνωστη μου που γεννησε πριν τρεις μηνες,το τριτο παιδακι της το θηλαζε αποκλειστικα για εξι μηνες και περιοδος δε της ειχε ερθει.Ο καιρος περνουσε κι αυτη αρχισε να εχει καποιες ενοχλησεις.Πηγε στο γιατρο και με εκπληξη διαπιστωσε οτι ηταν 4 μηνων εγγυος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ πολύ LaLa. Mου είπε να σταματήσω τον θηλασμό γιατί κατά τη διάρκεια του θηλασμού 99% δεν μπορεί να γίνει η σύλληψη. Περίοδο δεν έχω ακόμα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

pantos egw exw akousei oti exoun silabei kai thilazan.den kserw h lala einai pio idikh.alla mias kai se brika lala pes mou na parw kapio biblio gia ton thilasmo h den xriazete ?h mana mou den eixai kai me thilaze panw apo xrono les na einai ena bohthima?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AFRODITH μου δεν ειμαι ειδική αλλα αν μπορω να βοηθήσω το κάνω ευχαρίστως :)

Βιβλίο θα σου πρότεινα το " Θηλασμός μια υπέροχη σχέση" της Αννα Πατσούρου . Δεν χάνεις τιποτα να ξέρεις και κατι παραπάνω ή απλα να διαβάσεις καποια πράγματα .

Ο θηλασμός στην αρχή θελει υπομονή και θέληση . Ακολουθησε το ενστικτο σου και θα τα καταφέρεις μια χαρά :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο θηλασμος δεν αποτρεπει την συλληψη αλλα η αυξημενη προλακτινη ευθυνεται για αποβολες!

μπορει να υπαρξει εγγυμοσυνη και με αποκλειστικο θηλασμο!δεν ειναι μεθοδος αντισυλληψης!

Αναστασια μου καλο θα ηταν να μην δινεις το μπιμπερο με το μητρικο γαλα ! θα δυσκολευτει να το παρει!

χαιρομαι που τα πατε καλα! ειδες ποσο ευκολο ειναι να θηλαζεις παντου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa θέλουμε πάρα πολύ να κάνουμε 2ο παιδί, και ανυπομονούμε από την επόμενη κι όλας ημέρα από τη γέννηση της μπέμπας μας. Ο μόνος ανασταλτικός παράγοντας είναι ο θηλασμός και δε θέλω να τον στερήσω από το μωράκι μου...

Pebi μου είναι τέλεια να θηλάζεις για πολλούς λόγους! Δεν το συζητώ! Ευχαριστώ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ εσένα και τις άλλες κοπέλες που με παρότρυναν στον δημόσιο θηλασμό. Αλλιώς θα τα παράταγα... Όσο για το μπουκάλι δοκίμασα ήδη μια φορά πειραματικά, γιατι πρέπει να αφήσω την μπέμπα στη μαμα μου αρκετές ώρες, αλλά δεν το ήθελε καθόλου και σπάραζε... Δεν εχω ξαναδοκιμάσει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω προσωπικα χαιρομαι που σε βοηθησα εστω και στο μικροτερο βαθμο!

συνεχισε , αξιζει πολλα! εμενα τωρα αρνειται το κουταλακι αλλα δεν στεναχωριεμαι τοσο γιατι θηλαζει και εγω το απολαμβανω! βεβαια σε λιγο που θα επειστρεψω για δουλεια κατι θα πρεπει να γινει αλλα πιστευω θα τα καταφερουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατά τη διάρκεια του αποκλειστικού θηλασμού υπάρχει πολύ υψηλό ποσοστό αντισύλληψης σε βαθμό που είναι σχεδόν αδύνατη η σύλληψη. Αργότερα, καθώς προοδευτικά εισάγονται και άλλες τροφές το ποσοστό της αντισύλληψης πέφτει σιγά σιγά. Τα δεδομένα αλλάζουν από γυναίκα σε γυναίκα. Εγώ θηλάζω για 13 μήνες. Μόλις ο γιός μου χρόνισε εγώ αδιαθέτησα και θεωρητικά πλέον μπορώ να μείνω έγκυος.Δεν μπορείς να είσαι σίγουρη όμως ούτε και με την επαναφορά της περιόδου ότι έχεις ωορηξία. Κάποιες γυναίκες μένουν έγκυες ενόσω θηλάζουν, ενώ κάποιες ακόμη και όταν θηλάζουν λίγο δεν μπορούν να συλλάβουν. Εγώ, όταν θέλω να λείψω από το σπίτι για πολλές ώρες παίρνω πάντα μαζί και το παιδί. Με συνοδεύει είτε ο άντρας μου είτε οι γονείς μου. Εάν κωλύεται κάποιος και δεν μπορώ μόνη μου με το παιδί απλά το αναβάλλω. Ο γιός μου είναι 13 μηνών και 5 ημερών και δεν έχει πάρει ποτέ μπιμπερό ούτε πιπίλα. Δεν είναι πάντα εύκολο αλλά όλα γίνονται όταν ξεκαθαρίσεις τις προτεραιότητές σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Happyland έγραψε:

LaLa θέλουμε πάρα πολύ να κάνουμε 2ο παιδί, και ανυπομονούμε από την επόμενη κι όλας ημέρα από τη γέννηση της μπέμπας μας. Ο μόνος ανασταλτικός παράγοντας είναι ο θηλασμός και δε θέλω να τον στερήσω από το μωράκι μου...

Εμενα μου ρθε ξανα περιοδος στους τρεις μηνες παρολο που θηλάζω αποκλειστικά :( Δεν την ήθελα καθολου και δεν σκεφτομαι ακομα για δευτερο μωρο ! Αλλάζουμε ?:)

Χαρά στο κουράγιο σου παντως , εισαι η πρωτη κοπελα που βλεπω να θελει τοσο συντομα και νεο μωρο :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΟΤΑΝ ΛΕΜΕ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ,ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ?ΔΕΝ ΔΙΝΟΥΜΕ ΟΥΤΕ ΝΕΡΟ ΜΕ ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ?????ΔΕΝ ΔΙΨΑΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ????ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΔΕΝ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ?????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αποκλειστικός θηλασμος σημαινει οτι το μωρό τρωει μονο το μητρικό γαλα και τιποτα αλλο . Ουτε τσαι , ουτε νερο , ουτε τιποτα ! Δεν χρειάζεται τιποτα αλλο το μωράκι μας το πρωτο εξάμηνο .

Το μητρικό γαλα αποτελειται 90% απο νερό ... Το νερό ειναι επικύνδινο για το μωρό στο πρωτο εξάμηνο της ζωής του .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το μωρό μέχρι να μπει στις κρέμες δε χρειάζεται νερό. Το νερό το παίρνει από το γάλα. Εγώ μετάνιωσα που πήρα αποστειρωτή και μπιμπερό γιατι δεν εχω χρησιμοποιήσει τιποτα...

Τώρα ξέρω ότι αποκλειστικός θηλασμός σημαίνει να μη δίνεις καθόλου ξένο γάλα. Παίζει ρόλο το μπιμπερό;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites


  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα!! Μιας κι ο μπόμπιρας θηλάζει αυτή τη στιγμή βρήκα την ευκαιρία να σου απαντήσω.. Το βράδυ κι εγώ δίνω ξένο συμπληρωματικά από τον θηλασμό, γιατί τον βάζω μόνο από το ένα να ηρεμήσει κ λίγο η άλλη θηλή!! Εμάς ήρθε κι ο παιδίατρος την Παρασκευή το βράδυ τον είδε, τον ζύγισε, αλλά δεν πήρε όλο το βάρος που έχασε από την κλινική κ τώρα μου προσθέτει κι ένα γεύμα ξένο το μεσημέρι!!  Στην αρχή τη σύριγγα τη ρουφούσε σαν γατάκι, αλλά τώρα που το δοκιμάσαμε ξανά για να μη μπερδεύεται με τις θηλές είναι πιο δύσκολο, γιατί έχει γίνει πιο ζωηρός κι έτσι αφήσαμε το μπιμπερό!!
    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...