Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΟΣΤΑΤΙΤΙΔΑ


Recommended Posts

Καλημερα κοριτσια...Ειμαι καινουργια στο φορουμ και θα ηθελα απο τις εμπειριες σας μια πληροφορια. Ο συζυγος εχει χρονια προστατίτιδα. Μετα απο 2 χρονια προσπαθειων και ενώ αλλαξαμε πολλούς ουρολόγους τώρα βρήκαμε καποιόν να ασχοληθει σοβαρα με το θέμα μας.. (ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΒΓΗΚΕ ΚΑΙ ΕΝΑ ΧΑΛΙΑ ΣΠΕΡΜΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΜΕ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ 6% ΚΑΙ 20.000.000 /ΜΛ ΣΠΕΡΜ.) Εχουμε κανει όλες τις άλλες εξετασεις που σχετιζονται με τις ορμόνες, αιματολογικες ΚΤΛ.. σε εμένα και στον αντρα μου ειναι ολα φυσιολογικα αρχικα και είμαι ενα βήμα πριν την σαλπιγγογραφια για να ολοκληρώσω την εξέταση μου. Ο ουρολόγος που επισκεφθήκαμε μας ενημέρωσε οτι κατα 80% αυτο είναι το πρόβλημα (Ε-COLI στο σπερμα) που δεν εχουμε αποκτησει ακομα παιδι....το ερωτημα ειναι εχετε ακουσει αν εχει επιτευχθει εγκυμοσυνη απο μια επιτυχημενενη θεραπεια με αντιβιωσεις για την προσατατιτιδα? Για να μην τρεχω ακομα για την επιπονη σαλπιγγογραφια.εχω και θεμα με αλλεργιες σε φαρμακα

:dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου και καλως ηρθες στην παρεα μας!εχει παρει θεραπεια για το μικροβιο που εχει?αυτο το ειδατε με την καλλιεργεια σπερματος?αν δεν κανει θεραπεια ο αντρας σου πως θα δειτε ενα καλυτερο σπερμοδιαγραμμα?μηπως εχει κυρσοκηλη το εχετε κοιταξει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα rose25! γενικα ο συζυγοσ ειχε κανει θεραπεια, με υποχωρηση του μικροβιου κατα διαστηματα οχι μεγαλυτερα του ενος μηνα.. τωρα αλλαξαμε ουρολογο και ειμαστε ξανα σε καινουργια θεραπεια και αναμενουμε τα αποτελεσματα.. δεν υπαρχει κυρσοκηλη, τπτ απο αυτα. Η αληθεια ειναι πως χρειαζεται υπομονη, απλα μεχρι να τελειωσει η θεραπεια εγω καθυστερω και την σαλπιγγογραφια, γιατι θα ξαναπροσπαθησουμε ελευθερα μετα απο κανα 2μηνο, ετσι μας ειπε ο γιατροσ..Η αληθεια ειναι πως μια ελπιδα ψαχνω ισως απο καποια ιστορια με αισιο τελος... γιατι τα πρακτικα λιγο πολυ τα ξερουμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

η χρονια προστατιτιδα σιγουρα αποτελει αιτια που δυσκολευει τα πραγματα για την αποκτηση παιδιου...βεβαια νομιζω οτι θα επρεπε ισως καλυτερα να ολοκληρωσεις και εσυ τον ελεγχο με την σαλπιγγογραφια...ευχομαι καλη επιτυχια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

για να επανελθει το καλο σπερμα ξερεις οτι χρειαζεται κανα 3 μηνο περιπου...ευχομαι να μην χρειαστει να κανεις σαλπιγγογραφια αν και να ξερεις δεν ειναι τιποτα!καλη επιτυχια με θετικο αποτελεσμα συντομα :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστω πολυ ολες για τις απαντησεις σας. Πραγματι το οτι δεν προλαβαινε το σπερμα να επανελθει και ξαναπροσπαθουσαμε μαλλον ηταν ενας φαυλος κυκλος... ισως για αυτο και δεν πετυχαμε... ισως και να ειναι και κατι αλλο... Οπως και να χει εχω μια θετικη σκεψη για τον καινουργιο ανδρολογο που επισκεπτομαστε τωρα οτι θα βοηθησει. ΑΝΑΜΟΝΗ --ΚΛΑΨ[smilie=hello.gif]

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σωστα ειδες σε ευχαριστω πολυ και απο εδω!θα σε φυσηξω να ερθεις και εσυ γρηγορα στην θεση μου φουυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αααχ μακαρι απο το στομα σου και στου θεου τ αυτι........να εχεις μια υγιη εγκυμοσυνη και να την χαρεις οσο μπορεις... επειδη δεν ηξερα το ιστορικο σου, φανταστηκα απο το θεμα που μπηκες οτι προσπαθουσατε αρκετο καιρο.... και ετσι χαρηκα ακομα περισσοτερο που εμαθα αυτα τα νεα.Οπως και να εχει εισαι μια ελπιδα... Αλλα ας αφησουμε τις μελαγχολιες! σου στελνω φατσες χαρας[smilie=sith.gif]

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια εμείς οι υπολοιπες που ακομα προσπαθουμε ας αυσπειρωθουμε... ειναι δυσκολο να περνας αυτη την φαση . και εστω και μεσα απο την συζητηση αυτη την απλη, δεν νιωθουμε μονες και περνουμε δυναμη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι προσπαθουσαμε πολλα χρονια και τωρα αυτο που ζω μου φαινεται απιστευτο γι αυτο φοβαμαι μην χαθει!!!να εισαι καλα και να μην τα παρατησεις ποτε..εχω περασει και εγω απο πολλα σταδια απογοητευσης αλλα να που ηρθε η μερα να το ζησω ετσι θα ερθει και για εσενα...πιστη,υπομονη και επιμονη και να εισαι σιγουρη οτι θα πετυχεις ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Gejen, βρήκατε καμιά άκρη με την προστατίτιδα; Πριν από ένα χρόνο μετά από ένα χάλια σπερμοδιάγραμμα ανακαλύψαμε κι εμείς οτι ο άντρας μου είχε προστατίτιδα (ουρεόπλασμα και μετά εντερόκοκκο). Πήρε αρκετούς μήνες αντιβίωση και απ'οτι μας είπανε ποτέ δεν φεύγει εντελώς. Μάλιστα ένα μεγάλο ποσσοστό αντρών μπορεί να έχει και να μην το ξέρει. Ωστόσο κάνουν παιδιά. Απ'οτι έχω καταλάβει με την προστατίτιδα είναι σημαντικό στην εξέταση να μετράνε τις αποικίες του μικροβίου ούτως ώστε να βλέπει ο γιατρός αν ανταποκρίνεται στη θεραπεία. Αν μειώνεται δηλ. ο αριθμός τους. Απ'οτι λες θέμα κιρσοκήλης δεν υπάρχει. Έχει κάνει υπέρηχο ή triplex; Σε μας ο υπέρηχος ήταν ok, αλλά το triplex έδειξε κιρσοκήλη 2ου βαθμού, οπότε τσέκαρε το. Μην το βάζεις κάτω. Δώστου και τίποτα βιταμίνες. Αν θες μπορώ να σου συστήσω κάποιες ειδικά για άντρες. Ο δικός μου με την αντιβίωση και τις βιταμίνες είδε βελτίωση! Μέχρι και το μαλλί του φούντωσε [smilie=glasses9.gi:[smilie=glasses9.gi:[smilie=glasses9.gi:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...