Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ειμαι καινουρια στην παρεα σας!


Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια!Ειμαι καινουριο μελος!Διανυω την 15η εβδομαδα και ειναι το πρωτο μου παιδακι οποτε καταλαβαινετε ποσο ανχος και αγωνια εχω!Μεχρι στιγμης εχω μια πααρα πολυ ευκολη εγκυμοσυνη αλλα εχω 1-2 θεματακια που με προβληματιζουν.Η αυχενικη διαφάνεια ειχε βγει αψογη με την αυχενικη μας να βγαινει 1 mm και ορατοτατο ρινικο οστο.Αριστα ειπε ο γιαρτος μου!Την ιδια μερα που πηραν αιμα και για παπ α.Και εδω αρχιζουν τα δυσκολα....ακομα δεν εχω παρει τα χαρτια στα χερια μου αλλα ο γιατρος μου ειπε τηλεφωνικα οτι το τελικο ποσοστο για τρισωμιες ειναι 1:850!!!!!επαθα σοκ!!!!!τον ρωτησα αν πρεπει να κανω αμνιο και μου ειπε οτι βαση των ιατρικων δεδομενων θεωρουμε περιστατικο χαμηλου κινδυνου και δεν ειναι απαραιτητη η αμνιο.Ελα ομως που τωρα εμενα μου εχουν μπει ιδεες.Να σημειωσω οτι ειμαι 27 ετων.

Το δευτερο θεμα που με απασχολει ειναι πως απο την αρχη σχεδον της εγκυμοσυνης εχω διαφανα υγρα σαν νερο τα οποια αυξανονται οταν κουραζομαι ή οταν περπαταω πολυ!Το μυαλο μου πηγαινει στα αμνιακα αλλα σε καθε υπερηχο η ποσοτητα των αμνιακων ειναι φυσιολογικη.

Τι λετε εσεις κοριτσια γι ολα αυτα???

Αυριο εχω ραντεβου με τον γιατρο και τον περιμενει βομβαρδισμα ερωτησεων

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλως ηρθες ολγα μου!! Καλη κ τελειομηνη εγκυμοσύνη να έχεις! ! Μην αγχώνεσαι κοριτσι μου γιατι ειναι πολυ μακρυς ο δρομος!! Για την αμνιο δε ξερω τι να σου πω!!! Εμπιστευσου τον γιατρο σου ή ακολουθησε το ένστικτο σου!! Οσο για τα υγρα ειναι τελείως φυσιολογικά! ! Τα ειχα και εγω κ τα εχω ακομα καπου καπου!!Ευχομαι ολα να συνεχιστούν καλα κ ομαλα!!! Περιμενω νεα απο το αυριανο σου ραντεβού!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλώς όρισες στο φόρουμ μας!

Σου εύχομαι μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη!

Τα αποτελέσματα του παπ-α που λες δεν είναι και τραγικά. Δεν είναι μία στις δέκα περιπτώσεις, είναι μία στις 850! Αλλά αν σε ανησυχεί πολύ αυτό, γιατί δεν παίρνεις και μια δεύτερη γνώμη;

Όσο για τα υγρά, κι εγώ είχα πολλά, και τελικά είχα ουρεόπλασμα, δεν είναι τίποτα, αν και ο γιατρός μου με είχε τρομοκρατήσει και με είχε πλακώσει στις αντιβιώσεις. Τελικά όλα πήγαν καλά και το μωρό ήταν υγιέστατο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας και από εμένα!

Είμαι καινούρια στο φόρουμ, και διανύω τη 13η εβδομάδα της δεύτερης εγκυμοσύνης μου!

Έχω και μια κόρη 2,5 χρονών. Έκανα και εγώ την αυχενική μου και τα αποτελέσματα ήταν μια χαρά,

ευτυχώς δλδ γιατί σε αυτήν την εγκυμοσύνη έχω πιο πολύ άγχος...

Ταλαιπωρούμαι ακόμα από ναυτίες- αν και είμαι καλύτερα απο ότι ήμουν πριν ένα μήνα- και έχω δει και δυό φορές αίμα, μία στην 7η εβδομάδα και μία πριν λίγες μέρες και ο γιατρός μου με έβαλε κρεβάτι και παίρνω και ουτροτζεστάν..

Όλγα86, με το καλό το μωράκι σου! Τα νούμερα της αυχενικής σου είναι άψογα. Η παππΑ, βγάζει καμιά φορά ψευδή αποτελέσματα και από μόνη της δεν είναι αξιόπιστη. Ίσως θα μπορούσες απλά να την επαναλάβεις για να σου φύγει η έγνοια..

Εύχομαι καλή εγκυμοσύνη σε όλες και να τα λέμε συχνά και από εδώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια μου!Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!σημερα επιτελους θα παω στον γιατρο και θα δω απο κοντα τα αποτελεσματα!Θα σας ενημερωσω!Vasako μου με το καλο το μωρακι σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια μου!Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!σημερα επιτελους θα παω στον γιατρο και θα δω απο κοντα τα αποτελεσματα!Θα σας ενημερωσω!Vasako μου με το καλο το μωρακι σου!!!

Όλα θα πάνε κατευχήν! Θα δεις! 1χιλιοστό αυχενική διαφάνεια, είναι ένα ιδανικό νούμερο! Θα δεις που θα μας φέρεις πολύ καλά νέα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όλα θα πάνε κατευχήν! Θα δεις! 1χιλιοστό αυχενική διαφάνεια, είναι ένα ιδανικό νούμερο! Θα δεις που θα μας φέρεις πολύ καλά νέα!!

μακαρι!!!!!αν και τα νουμερα δεν αλλαζουν!αυτο που με τρομαζει ειναι πως το 1:850 ειναι το τελικο νουμερο αυχενικης και παπ α μαζι.δλδ ποσο χαλια ηταν η αιματολογικη για να μου ριξει τοσο μια καλη αυχενικη????:-??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μακαρι!!!!!αν και τα νουμερα δεν αλλαζουν!αυτο που με τρομαζει ειναι πως το 1:850 ειναι το τελικο νουμερο αυχενικης και παπ α μαζι.δλδ ποσο χαλια ηταν η αιματολογικη για να μου ριξει τοσο μια καλη αυχενικη????:-??

Καταλαβαίνω απόλυτα την ανησυχία σου, όμως έχω ακούσει τόσες περιπτώσεις που η παππΑ έδωσε ψευδή αποτελέσματα, που να φανταστειίς τώρα που έκανα και εγώ, είχα προετοιμαστεί οτι θα συμβεί και σε μένα και μάλιστα είχα προαποφασίσει να την επαναλάβω..

πού την έκανες; Σε νοσοκομείο ´η σε μικροβιολογικό;

Μην ανησυχείς πάντως, είμαι τόσο σίγουρη οτι το μωράκι σου είναι μια χαρα, αλλά ξέρω από την άλλη οτι την αγωνία της μάνας, δεν υπάρχει τίποτα στον κόσμο να την παρηγορήσει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καταλαβαίνω απόλυτα την ανησυχία σου, όμως έχω ακούσει τόσες περιπτώσεις που η παππΑ έδωσε ψευδή αποτελέσματα, που να φανταστειίς τώρα που έκανα και εγώ, είχα προετοιμαστεί οτι θα συμβεί και σε μένα και μάλιστα είχα προαποφασίσει να την επαναλάβω..

πού την έκανες; Σε νοσοκομείο ´η σε μικροβιολογικό;

Μην ανησυχείς πάντως, είμαι τόσο σίγουρη οτι το μωράκι σου είναι μια χαρα, αλλά ξέρω από την άλλη οτι την αγωνία της μάνας, δεν υπάρχει τίποτα στον κόσμο να την παρηγορήσει!

μενω σε νησι και ηρθε γιατρος απο αθηνα που κανει αυχενικες και β επιπεδου μου πηρε αιμα και τα εστειλε σε διαγνωστικο στην αθηνα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καταλαβαίνω... Τώρα τί να πω, δέν ξέρω.. Και αν αλλοιώθηκε το δείγμα κατά τη μεταφορά?

Συζήτησέ το με το γιατρό σου σήμερα να δούμε τί θα σου πει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια!

Πηγαμε στο γιατρο μας χθες.Οι εξετασεις δυστηχως ηταν οπως τις φοβομουν....

ΒΙΟΧΗΜΙΚΟΙ ΔΕΙΚΤΕΣ:

free-βhCG ng/mL 142,1 2,185 MOM

PAPP-a mU/L 766,0 0,626 MOM

ΥΠΕΡΗΧΟΓΡΑΦΙΚΟΣ ΔΕΙΚΤΗΣ (12,1 wks)

αυχενικη διαφάνεια (mm) 1,0 0,674 MOM

ΣΥΝΔΡΟΜΟ DOWN

ΗΛΙΚΙΑ 1/1163

ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ 1/7978

ΒΙΟΧ. 1Τ 1/444

ΣΥΝΕΚΤΙΜΗΣΗ ΚΙΝΔΥΝΟΥ 1/841

ΤΡΙΣΩΜΙΑ 18 1/44659

Οι αιματολογικες μου εριξαν παρα πολυ τα ποσοστα.

Με τον γιατρο μιλησαμε πολυ χαλαρα.Μου ειπε πως απο την ιατρικη πλευρα δεν χρειαζεται να κανω αμνιο γιατι τα χαρτια γραφουν για χαμηλο κινδυνο αλλα απο εκει και περα δεν μπορει να μου εγγυηθει κατι. αν ημουν αδερφη του θα μου ελεγε να την κανω γιατι γενικα ειναι υπερ της αμνιο ανεξαρτητα απο τα αποτελεσματα.

Ακομα δεν εχω αποφασισει κοριτσια...Ο αντρας μου ουτε να ακουσει για αμνιο.

Καναμε και υπερηχο και μαθαμε και το φυλο!!!!Εχουμε μπεμπουλαααααα!!!!Ο υπερηχος αψογος και το μωρο φουλ ανεπτυγμενο!Απο την αρχη βγαινει 3 μερες μεγαλυτερο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όλγα μου καλημέρα!

Θα προσπαθήσω να βάλω τον εαυτό μου στη θέση σου- που πολύ εύκολα μπορώ αφού μόλις έκανα και γώ αυχενική- και θα σου πω τί θα έκανα εγώ! Δυστυχώς λαμβάνω υπόψην μου το μειονέκτημα οτι μένεις σε νησί.

Εγώ θα επαναλάμβανα όλη την εξέταση από την αρχή και τον υπέρηχο και τη βιοχημική, γιατι από όσο γνωρίζω πρεπει να γίνονται την ίδια μέρα για να είναι αξιόπιστα!

πόσο δύσκολο θα ήταν για σένα κ το σύζυγο να έρθετε στην Αθήνα να κανεις την εξέταση;

Άν τα δευτερα αποτελέσματα βγουν το ίδιο με αυτά, εγώ τότε θα έκανα 100% άμνιο.

Οι πιθανότητες να παει κάτι στραβά είναι απειροελάχιστες!

Αν και εγω είμαι πεπεισμένη οτι το μωράκι σου είναι υγιέστατο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα vasako μου!Τις εξετασεις τις εκανα την ιδια μερα με την αυχενικη και πλεον εχω ξεπερασει κατα πολυ τις βδομαδες που μπορω να τις επαναλαβω.Ειμαι στην 16η εβδομαδα και το οριο ειναι μεχρι 13+6.Δεν αμφισβητω τα αποτελεσματα γιατι τα εστειλαν σε πολυ καλο και γνωστο διαγνωστικο κεντρο της αθηνας.Ξερω οτι οι πιθανοτητες να εχει κατι η μπεμπα μου ειναι πολυ λιγες αλλα επισης ξερω οτι δε θα ηρεμησω μεχρι να το διαπιστωσω κιολας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι κατάλαβα, δεν ήξερα οτι έχεις φτάσει τις 16 εβδομάδες. Ο μόνος τρόπος να ησυχάσεις δεν είναι η άμνιο αναγκαστικά; Η επιφύλαξη σου οφείλεται στο δισταγμό του συζύγου σου;

Αν σε βοηθάει να σου πω οτι μόλις έκανε η ξαδέρφη μου με καλά αποτελέσματα αυχενικής, απλά γιατί ήταν 35 χρονών και μειωνόυαν το κλάσμα της από εκεί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

η επιφυλαξη μου βασακο μου ειναι το ποσοστο αποβολης της αμνιο.δε θελω να προκαλεσω κακο στο μωρο και να ειναι υγιεστατο.αυτα σκεφτομαι ολη μερα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου βασακο μου!πηρα την εμβρυολογο που ερχεται απο αθηνα στο νησι και κανει τις αυχενικες,τις β επιπεδου και τις αμνιο .με ηρεμησε η γυναικα....της λεω τα ποσοστα και μου λεει ειναι μια χαρα.αυτα ειναι τα πραγματικα ποσοστα που εχει ο γενικος πληθυσμος,δεν χρειαζεσαι αμνιο με τετοια νουμερα και τετοια ηλικια.την ρωτησα αν θα φανει κατι στη β επιπεδου και μου λεει οτι σχεδον παντα υπαρχουν δεικτες που μαρτυρουν down.οποτε αποφασισα να περιμενω μεχρι τοτε,δεν θα κανω αμνιο προς το παρον τουλαχιστον.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...