Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ωτίτιδα κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα!

Είναι η δεύτερη εγκυμοσύνη μου και το "πιτσιποπάκι" είναι μόνο 19 ημερών (σύλληψη 23 Ιουλίου). Ο γιατρός μου είναι σε άδεια μέχρι τις 19 Αυγούστου οπότε δεν του έχω καν ανακοινώσει τα νέα. Ένα εκζεματάκι όμως που ειχα στα αυτιά εξελίχτηκε σε ωτίτιδα και εχω αρχίσει να πονάω αρκετά.

Αν θυμάμαι καλά, στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου που ειχα αντιστοιχο πρόβλημα στην αρχή, είχα βάλει fusicort αλοιφή για κάποιες μέρες και δεν χρειάστηκα καν αντιβίωση. Έχει ρωτήσει καμία το γιατρό της για τη fusicort κι αν επιτρέπεται με μέτρο κατα τη διάρκεια του πρώτου τριμήνου?

Προς το παρόν βάζω λίγη fucidin, μήπως και τη γλιτώσω αλλά δεν βλέπω διαφορα :|

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε απάντηση!

Έλενα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν και δεν πήρα καμία απάντηση, για την ιστορία (και για οποιαδήποτε έχει αντίστοιχο θέμα στο μέλλον) να πω οτι τελικά δεν έκαναν τίποτα οι αλοιφές και ξεκίνησα αντιβίωση amoxil απο χτες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα!

Είμαι καινούρια στην παρέα και περιμένω το πρώτο μου παιδάκι! Είμαι 10 εβδομάδων, μόνο, αλλά μου έτυχε μια ενόχληση στον λαιμό και το αυτί και ήθελα να σου πω, να μην ανησυχείς, αλλά να ρωτήσεις τον γιατρό σου για τα φάρμακα οπωσδήποτε. Η πεθερά μου είπε να μην ανησυχώ γιατί το είχε πάθει κι εκείνη και δεν επηρεάζει το μωρό. Δοκίμασε σπιτικά γιατροσόφια καλύτερα, όπως να βάλεις ελαιόλαδο σε βαμβάκι και το βάλεις στο αυτί που σε ενοχλεί.

Περιμένω νέα σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...