Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΣΑΚΧΑΡΟ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΤΟΥ ΣΑΚΧΑΡΟΥ ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΦΑΓΩΜΕΝΗ. ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΑΠΛΗ ΕΞΕΤΑΣΗ, ΑΦΟΥ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΧΑ ΦΑΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΗΤΑΝ 104 ΣΤΙΣ 25/05/2012. ΤΗΝ ΕΠΑΝΕΛΑΒΑ ΣΤΙΣ 15/06/2012 ΦΑΓΩΜΕΝΗ ΠΑΛΙ, ΚΑΙ ΗΤΑΝ 136. Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΔΕΝ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΙ ΑΥΡΙΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΤΑΞΙΔΙ ΘΑ ΠΑΩ ΝΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ.ΑΠΛΑ ΕΧΩ ΕΓΧΩΘΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ!!! :?:?:?:?:?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λογικα θα σε στειλει να την κανεις και θα σου δωσει και διατροφη.Μην αγχωνεσαι και απο μονη σου τωρα αν μπορεις κοψε τα γλυκα και τις μεγαλες ποσοτητες υδατανθρακων και θα σε κατευθυνει ο γιατρος σου μετα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εξαρταται και απο το ποση ωρα μετα το γευμα μετρησες.Νομιζω οτι στην εγκυμοσυνη ειναι μεχρι 100 μαξιμουμ μια ωρα μετα.Δεν ειμαι σιγουρη ομως.Γραψε μας νεα τι θα σου πει :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

την παρασκευη που μας περασε εκανα καμπυλη κ οι τιμες ηταν 73 νηστικη 150 μια ωρα μετα την γλυκοζη κ 125 η επομενη ωρα...

το σακχαρο σου το μετρησες καμμια φορα πριν το φαγητο???παιζει ρολο κ τι τροφη εφαγες...

μην ανησυχεις παντως ειναι κατι που διορθωνετε με την διατροφη ισως σου δωσει να κανεις καμπυλη νωριτερα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Christi αρχικα μην αγχωνεσαι...

Εγω στον 8ο μηνα ειχα σακχαρου νηστικη 92 ειχα παρει 5 κιλα σε ενα μηνα και ειχε ανεβει κ λιγο η πιεση μου...ετσι η γυναικολογος με εβαλε να μετραω πριν κ μετα το φαγητο το σακχαρο μου και μου εδωσε μια διαιτα για διαβητικους...η αληθεια ειναι οτι δεν μου αρεσε κ ιδιαιτερα αλλα εχασα 3 κιλα σε 15 ημερες...λιγο πριν γεννησω και δεν με χαλασε καθολου τελικα

Σημασια εχει τι εχεις φαει,,ποση ωρα μετα το φαγητο μετρηθηκες και τι εφαγες..για παραδειγμα εμενα με την διαιτα μου ειχε πει διαβητολογος οτι δεν πρεπει η τιμη του σακχαρου 1,5 ωρα μετα το φαγητο να ειναι πανω απο 100..

αλλα σημασια δεν παιζει μονο η τιμη του σακχαρου μονο αλλα και τα κιλα σου...Απλα δεν θελουν οι ιατροι να μαθει το εμβρυο σε γλυκο περιβαλλον γιατι οταν θα γεννηθει θα κανει υπογλυκαιμιες...Αυτο τουλαχιστον ειχαν πει σε εμενα...Επισης να προσθεσω οτι εγω δεν ειχα κανει την καμπυλη, γιατι εκανα εμετο μολις την ηπια, οποτε δεν ειχαν πληρη εικονα της προδιαθεσης για σακχαρο στον οργανισμο μου.

Μην αγχωνεσαι καθολου θα προσεξεις και ολα θα φτιαξουν χωρις να εχεις κανενα προβλημα...

Με το καλο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

cristi83 όπως σου είπαν και τα κορίτσια παίζει ρόλο πόση ώρα μετά το φαγητό κάνεις την εξέταση.

Οι τιμές για την καμπύλη ζαχάρου με 100γρ γλυκόζης (η 3ωρη) που μου είχε δώσει ο ενδοκρινολόγος μου είναι:

0' < 95

60' < 180

120' < 150

180' < 140

Επειδή εμένα ήταν οριακές οι τιμές μου στην προηγούμενη εγκυμοσύνη χρειάστηκε να κάνω απλά καλύτερη διατροφή, με περιορισμό σε μακαρόνια, πατάτες, ρύζι, άσπρο ψωμί και γλυκά. Επίσης, μετρούσα συχνά το ζάχαρο πριν ή 2 ώρες μετά το φαγητό και έπρεπε να είναι κάτω από 120-130 μετά το φαγητό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
Να σας ρωτησω εσας που σας εδωσαν διατροφη στην εγκυμοσυνη των ποσων θερμιδων ειναι;1200 ή παραπανω;

Αν μου έδινε διατροφή με 1200 θερμίδες θα είχα λυποθυμίσει από την πρώτη μέρα :lol::lol:

Νομίζω ότι η διατροφή που θα σου δώσει κάθε γιατρός εξαρτάται από το βάρος σου εκείνη τη στιγμή και από το μήνα που βρίσκεσαι.

Προσωπικά ο ενδοκρινολόγος μου μου σύστησε μια διατροφή γύρω στις 1900 θερμίδες. Ήμουν στον 8ο μήνα και η ζυγαριά μου έδειχνε πια τριψηφιο νουμερο :roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν μου έδινε διατροφή με 1200 θερμίδες θα είχα λυποθυμίσει από την πρώτη μέρα :lol::lol:

Νομίζω ότι η διατροφή που θα σου δώσει κάθε γιατρός εξαρτάται από το βάρος σου εκείνη τη στιγμή και από το μήνα που βρίσκεσαι.

Προσωπικά ο ενδοκρινολόγος μου μου σύστησε μια διατροφή γύρω στις 1900 θερμίδες. Ήμουν στον 8ο μήνα και η ζυγαριά μου έδειχνε πια τριψηφιο νουμερο :roll:

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:lol::lol::lol:

Βρε κοριτσια ρωταω γιατι μου εκανε εντυπωση που εμενα τωρα που θελω να ρυθμισω το σακχαρο στην καμπυλη χωρις να ειμαι ακομα εγκυος(απο Νοεμβριο θα κανω λογικα εμβρυομεταφορα) στην αρχη μου εβγαλε μια διατροφη των 1600.Μετα με μετραει γιατι με εβγαζε πιο κοντη με το ματι :roll: και μου εβγαλε τελικα των 1800.Οποτε σκεφτομαι στην εγκυμοσυνη τι θα μου δωσει;Δεν μειωνονται οι υδατανθρακες περισσοτερο;Γιατι ειδα οτι η διαφορα αναμεσα στις 2 διατροφες ηταν στην ποσοτητα των υδατανθρακων.

Εκτος του οτι εχω προβλημα με τα ενδιαμεσα.Δεν μπορω να φαω τοσα πολλα!!!!! :roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το ότι σε μετράει με το μάτι με προβληματίζει :?:?:? Ποιος σου έδωσε τη διατροφή; Γυναικολόγος, διαιτολόγος, ή ενδοκρινολόγος; Εγώ πάντως για το σάκχαρο θα εμπιστευόμουν μονο την τελευταία ειδικότητα.

Τους υδατάνθρακες δεν θα του κόψεις εντελώς. Άλλωστε άλλο δημητριακά ολικής άλεσης και άλλο άσπρο ψωμι. Και τα 2 υδατάνθρακες είναι για να το πουμε απλοϊκά, αλλά έχουν τελείως διαφορετική επιδραση στον οργανισμό.

Τώρα για τα γευματα δεν του είπες τι σ'αρέσει και τι όχι για να μην στο βάλει στο μενου;

Στην εγκυμοσύνη δεν χρειάζεται από την αρχή να αυξήσεις τις θερμίδες. Ούτε να τρως για 2 που λένε οι γιαγιάδες. Ο γιατρός θα κρίνει πότε πρέπει να αυξήσεις τις θερμίδες και πόσο. Αλλά όπως είπα και παραπάνω εξαρτάται από το τωρινό σου βάρος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο ενδοκρινολογος με εστειλε στο διαιτολογο του νοσοκομειου που ειναι.Η διαιτολογος εκει στο Λαικο με ξεπεταξε εντελως ουτε και ξερω ποσων θερμιδων διατροφη μου εδωσε.Με ρωτησε το υψος μου, με ζυγισε(με εβγαλε 2-3 κιλα πιο βαρια η ζυγαρια εκει αλλα δεν με απασχολει αυτο).Επισης με ρωτησε τι τρωω και δεν με διαφωτισε και ιδιαιτερα.Στο τυρι που δεν ηταν λαιτ κολλησε ελεος... :roll: Μπορω να πω οτι μου εδωσε γραπτα οτι ηταν να μου πει κι εξω απο την πορτα.Τελος μ αυτη.

Πηγα και σε αλλη διαιτολογο σε αλλο νοσοκομειο που δεν με ξεπεταξε και μου εξηγησε πολυ περισσοτερα πραγματα.Απλα της ειπα το υψος μου και μου λεει δεν μπορει εισαι πιο κοντη κι εχει χαλασει κι εδω αυτο που μετραμε το υψος και δεν μπορω να σε μετρησω...ασχολιαστο.Τελικα με μετρησαν σε καποιο αλλο ιατρειο εκει (γτ δεν ηθελε να φυγω χωρις να ειναι σιγουρη)και ηταν οσο της ειχα πειΣτο μεταξυ μου ειχε δωσει τη διατροφη και μετα μου εβγαλε αλλη λογω του υψους που ειδε οτι ηταν λιγο περισσοτερο.

Με τα γευματα δεν εχω προβλημα ως προς το τι θα ειναι αλλα ως προς την ποσοτητα.Πχ αν εγω φαω το πρωινο που μου εχει δωσει στο δεκατιανο μετα δεν μπορω να φαω και φρουτο και κατι αλλο μαζι θα σκασω...η ποσοτητα ειναι αρκετη...Ειμαι η μονη που παραπονιεται οτι δεν μπορει να φαει τοσα πολλα; :lol::lol::lol: Αναποδη και σ αυτο.Κι αυτη αντι να μου πει βαλε περισσοτερα γρ κατοπουλακι μου λεει βαλε περισσοτερα μακαρονια (σε σχεση με την διατροφη των 1600 που μου εδωσε στην αρχη) ουφφφ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και να ρωτησω και κατι αλλο που το εχω απορια.Εγω ξαναεκανα καμπυλη τωρα που παιρνω το glucophage για 2 μηνες και δεν ειδα βελτιωση...Τελος παντων με τον γιατρο θα μιλησω σε μια βδομαδα γι αυτο.Εσεις στην εγκυμοσυνη κανατε την καμπυλη, μετα σας εδωσαν διατροφη και να κανετε μετρησεις κλπ.Ξανακανατε καμπυλη ή δεν ειχε νοημα μετα;Θελω να πω θα με βαζουν καθε μηνα να κανω καμπυλη;;;Γιατι ετσι κι αλλιως αρυθμιστη ειναι και μαλλον θα παραμεινει κιολας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...