Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΝΤΙΣΤΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΟΜΦΑΛΙΟΥ ΛΩΡΟΥ


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα έχω αγχωθεί λίγο και θέλω να ξέρω αν καμιά από σας είχε παρομοιο πρόβλημα.

Λοιπόν έκανα τον υπέρηχο ανάπτυξης (triplex), και στις μετρήσεις ο γιατρός είδε πως ο ομφάλιος λώρος έχει παραπάνω αντιστάσεις και με λίγα λόγια μου εξήγησε πως είναι σαν μία βρυσούλα που από μέσα περνάει το αίμα και οξυγονώνει το έμβρυο αλλά στην περίπτωση μου αυτή η βρυσούλα είναι σαν μισάνοιχτη, παρόλα αυτά το έμβρυο ήταν 1458 γραμμάρια στην 28η εβδομάδα και από ότι λέει ο γιατρός το βάρος είναι ελάχιστα μικρότερο από το κανονικό και πως αυτό δεν είναι πρόβλημα, μου είπε επίσης πως ο εγκέφαλός του εμβρύου οξυγονώνετε κανονικά.

Θα επαναλάβω τον υπήρηχο στις 30/5 αλλά μέχρι τότε θα σκάσω..... Βοήθεια κανείς????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχω ακριβως το ιδιο,συγκεκριμενα εχω αντιστασεις ροης αιματος στην δεξια μητριαια αρτηρια.το εχω σχεδον απο τοτε που εκανα την β επιπεδου.δεν εχει παρουσιαστει κανενα προβλημα απλα μου εχει πει να ελεγχω την πιεση μου τακτικα.το κανω αλλα εχω μια χαρα πιεση .

μην στεναχωριεσαι εγω που εκανα πριν μια εβδομαδα το doppler μου ειπε οτι το μωρο ειναι 2300 περιπου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχω ακριβως το ιδιο,συγκεκριμενα εχω αντιστασεις ροης αιματος στην δεξια μητριαια αρτηρια.το εχω σχεδον απο τοτε που εκανα την β επιπεδου.δεν εχει παρουσιαστει κανενα προβλημα απλα μου εχει πει να ελεγχω την πιεση μου τακτικα.το κανω αλλα εχω μια χαρα πιεση .

μην στεναχωριεσαι εγω που εκανα πριν μια εβδομαδα το doppler μου ειπε οτι το μωρο ειναι 2300 περιπου!

Άννα ευχαριστώ πού για την γρήγορη απάντηση, εύχομαι να μας πάνε όλα καλά και στις δυο μας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Από όσο έχω κατανοήσει, υπάρχει μια διαφορά μεταξύ των αντιστάσεων της μητριαίας και αυτών του ομφάλιου λώρου.

Οι μεν πρώτες αντιμετωπίζονται με ενέσεις ηπαρίνης, οι δε δεύτερες οφείλονται σε πλακουντιακή ανεπάρκεια και χρήζουν διαρκούς παρακολούθησης, έτσι ώστε αν οι αντιστάσεις μεγαλώσουν πάρα πολύ και κινδυνεύει η αιμάτωση του εμβρυου να επισπευτεί ο τοκετός.

Το βασικό που μπορείς να κάνεις εσύ από τη μεριά σου και να βοηθήσεις την κατάσταση είναι να είσαι ήρεμη, να μην αγχώνεσαι και όσο μπορείς ακινησία για να μην χαλάς την ενέργεια σου σε άλλα πράγματα.

Μην ανησυχείς ιδιαίτερα, γιατί ακόμα - μακριά από σένα - και αύριο να γεννηθεί το μωράκι, έχει πολύ καλό βάρος. Επίσης το πολύ καλό βάρος δείχνει ότι ακόμα δεν έχει επηρεάσε η ανεπαρκής αιμάτωση την ανάπτυξη και αυτό είναι που σημαντικό. Χρειάζεται όμως συνεχής παρακολούθηση για να προλάβεις την παύση της τελοδιαστολικής ροής οπως λέγεται.

Μείνε ήρεμη και να σκέφτεσαι το μωράκι σου, γιατί αν γεννηθεί πρόωωρα θα κάτσει αρκετό καιρό στη θερμοκιτίδα να παρει βάρος, οπότε κάθε μέρα που μένει μέσα στη κοιλίτσα σου είναι πολύ σημαντική. Αλλά αυτό δεν είανι πρόβλημα, μωράκια που δυσκολεύονται μέσα στη μήτρα, έχουν εξαιρετική αν'απτυξη έξω απο αυτήν.

Επίσης καλό είναι να μιλήσεις στο γιατρό σου , αν δεν το χει κάνει ήδη ο ίδιος για και τις ενέσεις κορτιζόνης που αναπτύσουν τα πνευμονάκια του μωρού σε περίπτωση προωρησ γέννησης.

Εύχομαι το καλύτερο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα πρεπει να περιμενεις τον επομενο υπερηχο. πολυ συχνα οι αυξημενες αντιστασεις δεν ανευρισκονται οταν επεναλαμβανεται ο υπερηχος- γι αυτο και περιμενουμε να τον επαναλαβουμε για να βγαλουμε ασφαλη συμπερασματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...