Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΥΞΗΜΕΝΟ ΑΜΝΙΑΚΟ ΥΓΡΟ


Recommended Posts

Κορίτσια γεια σας! Είμαι σχετικά καινούρια στο forum και είπα να σας στείλω και εγώ τις ανυσηχίες μου. Είμαι 21 εβδομάδων σε δίδυμη κύηση (ένα αγόρι και ένα κορίτσι). Χθες έκανα το Β επιπέδου και έδειξε ότι στο ένα μωρό το αμνιακό υγρό είναι στα ανώτερα φυσιολογικά και στο άλλο ότι είναι αυξημένο. Ο γιατρός μου μου είπε να κάνω σάκχαρο φαγωμένη και γλυκοζιλιωμένη αιμοσφαιρίνη και θα δούμε. Εχω αγχωθεί πάρα πολύ, γιατί δεν μου λέει τι επιπτώσεις έχει αυτό στα μωρά. Ξέρεις καμμιά σας να μου πεί κάτι? Γιατί ανησυχώ παρα πολύ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα πάλι μου το βρήκε λίγο το αμνιακό υγρό και πρέπει να πίνω πολλά υγρά γιατί θα έχω πρόωρο τοκετό... Βαρέθηκα να πηγαίνω τουαλέτα!!!!

Στην περίπτωσή σου δεν γνωρίζω τι συμβαίνει όταν το αμνιακό υγρό είναι παραπάνω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα πάλι μου το βρήκε λίγο το αμνιακό υγρό και πρέπει να πίνω πολλά υγρά γιατί θα έχω πρόωρο τοκετό... Βαρέθηκα να πηγαίνω τουαλέτα!!!!

Στην περίπτωσή σου δεν γνωρίζω τι συμβαίνει όταν το αμνιακό υγρό είναι παραπάνω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όλα καλά θα πάνε maroulizou και καλώς μας ήρθες!!

Μην αγχώνεσαι και μη στενοχωριέσαι γιατί κι εγώ πιστεύω ότι αν ήταν κάτι πολύ ανησυχητικό θα σου μιλούσε ο γιατρός ή τουλάχιστον θα σου έδινε κάποιες οδηγίες ως προς το τι να αποφεύγεις!!

Όταν θα βγουν οι εξετάσεις σου θα έχεις πιο σαφή εικόνα και ενημέρωση από τον γιατρό σου οπότε μην ανησυχείς!!

Να σου πάνε όλα καλά και μη ξεχάσεις να μας ενημερώσεις ε;;

Φιλιά πολλά....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όλα καλά θα πάνε maroulizou και καλώς μας ήρθες!!

Μην αγχώνεσαι και μη στενοχωριέσαι γιατί κι εγώ πιστεύω ότι αν ήταν κάτι πολύ ανησυχητικό θα σου μιλούσε ο γιατρός ή τουλάχιστον θα σου έδινε κάποιες οδηγίες ως προς το τι να αποφεύγεις!!

Όταν θα βγουν οι εξετάσεις σου θα έχεις πιο σαφή εικόνα και ενημέρωση από τον γιατρό σου οπότε μην ανησυχείς!!

Να σου πάνε όλα καλά και μη ξεχάσεις να μας ενημερώσεις ε;;

Φιλιά πολλά....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

maroulizou μου, γεια σου! αυτο που βρηκα εγω στο ιντερνετ με μια γρηγορη ματια ειναι το εξης:

Πολυ-υδράμνιο: Αποτελεί την υπέρμετρη αύξηση της ποσότητας του αμνιακού υγρού (του υγρού που περιβάλλει το έμβρυο). Αυτή η αύξηση οφείλεται εν-μέρη στην αυξημένη ούρηση από το έμβρυο λόγω της υπεργλυκαιμία. Ήπια αύξηση του αμνιακού υγρού δεν προκαλεί προβλήματα. Εάν όμως η ποσότητα του αυξηθεί σημαντικά τότε υπάρχει κίνδυνος για συσπάσεις της μήτρας, πρόωρη ρήξη των υμένων και πρόωρο τοκετό.

http://www.diabetes.org.cy/index.php?op ... &Itemid=33

μην ανησυχεις κοπελα μου, απ'οτι καταλαβα ειναι μια πιθανη συνεπεια του διαβητη, ο οποιος εμφανιζεται πολυ συχνα στις εγγυουλες (κι εμενα οι τιμες μου ηταν αυξημενες!) εφ'οσον το παρακολουθειτε με το γιατρο σου κι εκεινος ειναι καθησυχαστικος, δεν υπαρχει λογος ανησυχιας!!;) ολα καλα θα πανε, μην ανησυχεις καθολου!!

με το καλο να ερθουν στο κοσμο τα μικρουλια σου!!!:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

maroulizou μου, γεια σου! αυτο που βρηκα εγω στο ιντερνετ με μια γρηγορη ματια ειναι το εξης:

Πολυ-υδράμνιο: Αποτελεί την υπέρμετρη αύξηση της ποσότητας του αμνιακού υγρού (του υγρού που περιβάλλει το έμβρυο). Αυτή η αύξηση οφείλεται εν-μέρη στην αυξημένη ούρηση από το έμβρυο λόγω της υπεργλυκαιμία. Ήπια αύξηση του αμνιακού υγρού δεν προκαλεί προβλήματα. Εάν όμως η ποσότητα του αυξηθεί σημαντικά τότε υπάρχει κίνδυνος για συσπάσεις της μήτρας, πρόωρη ρήξη των υμένων και πρόωρο τοκετό.

http://www.diabetes.org.cy/index.php?op ... &Itemid=33

μην ανησυχεις κοπελα μου, απ'οτι καταλαβα ειναι μια πιθανη συνεπεια του διαβητη, ο οποιος εμφανιζεται πολυ συχνα στις εγγυουλες (κι εμενα οι τιμες μου ηταν αυξημενες!) εφ'οσον το παρακολουθειτε με το γιατρο σου κι εκεινος ειναι καθησυχαστικος, δεν υπαρχει λογος ανησυχιας!!;) ολα καλα θα πανε, μην ανησυχεις καθολου!!

με το καλο να ερθουν στο κοσμο τα μικρουλια σου!!!:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια! Να είστε καλά! Ξεαγχώθηκα λίγο! Σήμερα θα πάω να κάνω σάκχαρο και έτσι θα ξέρω τι συμβαίνει! Θα σας ενημερώσω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια! Να είστε καλά! Ξεαγχώθηκα λίγο! Σήμερα θα πάω να κάνω σάκχαρο και έτσι θα ξέρω τι συμβαίνει! Θα σας ενημερώσω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...